مجموعه : اخبار علمی
بروزرسانی : 30 شهریور 1394

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

کشف دایناسور 130 میلیون ساله در سیبری روسیه . این دایناسور در شیب ساحلی رود “کی” سیبری یافت شد. باقی‌مانده دایناسورها از اواسط سال‌های 1950 قرن گذشته در آنجا یافت می‌شود.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

به گزارش تالاب اسکلت دایناسور 130 میلیون ساله در غرب سیبری در مسکو به نمایش گذاشته شده است. باقی‌مانده این جانور در هیچ جای دیگر جهان پیدا نشده است.

دایناسور “پسیتاکوزاور سیبیریئوس” در باتلاق‌های شستاکوفسکی زندگی می‌کرد. منطقه‌شناسان کمرووا (غرب سیبری) اسکلت دایناسور را در نمایشگاهی در مسکو به معرض نمایش گذاشتند.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

این سوسمار باستانی که 130 میلیون سال پیش فقط در کوزباس زندگی می‌کرد ” پسیتاکوزاور سیبیریئوس” نامیده می‌شود. باقی‌مانده این جانور در هیچ جای دیگر جهان پیدا نشده است. این دایناسور در شیب ساحلی رود “کی” سیبری یافت شد. باقی‌مانده دایناسورها از اواسط سال‌های 1950 قرن گذشته در آنجا یافت می‌شود.

پیش از این فرض می‌شد که این ساکنان باستانی زمین دوره کرتاسه در روسیه نمی‌توانستند وجود داشته باشند و به دلیل خودویژگی‌های زمین‌شناسی وجود آنها در این مکان غیرممکن بود.یافته‌ها به لحاظ این که به خوبی حفظ شده‌اند متخصصان را حیرت زده کرد نه فقط استخوان‌های جداگانه، بلکه اسکلت‌های کامل سوسمارها یافت شدند.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

طی 60 سال اسکلت 8 دایناسور حفاری شدند: از سوسمارهای کوچک تا عظیم‌الجثه که طول بدن آنها به 30 متر می‌رسید. سوسماری که در نمایشگاه مسکو نشان داده شد، بزرگ نبود – چیزی به اندازه گوسفند اما خیلی تیز و چابک بوده است. به راحتی از دست همنوعان خود می‌گریخت و حتی آن‌ها را می‌ترساند، به این دلیل از لقب دایناسور طوطی برخوردار شده است.

اولگا فوفانووا مدیر موزه منطقه‌شناسی کمرووا گفت: به دلیل وجود شاخ‌های کوچکی روی سرش او را طوطی می‌نامند.

جمجمه او شش شاخ در ناحیه چشم دارد. همانا با کمک آن‌ها او دیگران را می‌ترساند. دایناسور ما گیاهخوار است و وحشی نیست اما با کمک این شاخ‌ها گویی باعث ترس می‌شد. به این دلیل نیز او را طوطی می‌نامند.

در محل حفاری، دو اسکلت دایناسور از این نوع پیدا شد که نزدیک به هم قرار داشتند. این زوج را رومئو و ژولیت نامیدند.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

بدون جدا کردنشان، آن‌ها را از داخل خاک بیرون کشیده و به موزه فسیل‌شناسی دانشگاه تومسک ارسال کردند.

رومئو و ژولیت عصر کرتاسه در تابوت شیشه‌ای آخرین پناهگاه خود را پیدا کردند. این دایناسورها نر و ماده و به حد کافی جوان بودند و در لحظه‌ای که باهم بودند جان سپردند.

این نوع دایناسور پس از مطالعه “پسیتاکوزاور سیبیریئوس” نام گرفت. این دایناسور فقط در باطلاق‌های “شستاکوفسکی” زندگی می‌کرد. تا کنون در هیچ جای دیگر جهان شبیه این سوسمارها پیدا نشده است.

ویژگی این یافته‌ها در آن است که آن نوع دایناسور کشف شد که فقط در اراضی روسیه – در کوزباس می‌زیست.

به گفته منطقه‌شناس قبرستان معروف دایناسورها در کمرووا می‌تواند سورپریزهای زیاد دیگری داشته باشد. در بین آخرین یافته‌ها، جانوران وحشی کوچک اندامی پیدا شده‌اند که هویت آنها هنوز مشخص نشده است.

اکنون دانشمندان در حال مطالعه این جانور ناآشناهستند. دایناسور “سیبیریئوس” را “هشتمین معجزه دنیا” می‌نامند.

وحشتناک ترین دایناسورهای زمان باستان + تصاویر

ردپای دایناسورها در استرالیا + تصاویر

کشف ردپای دایناسوری مربوط به 65 میلیون سال پیش + عکس

عکس های دیدنی از طرح دایناسوری یک 3 چرخه

خطرناک ترین موجودات ماقبل تاریخ !+ عکس

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت