غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

 

برخلاف تصور بسیاری از افراد که ایرباس A380 را بزرگ ترین هواپیمای جهان می دانند، هواپیمای آنتونوف AN-225 مریا تولید شده توسط شرکت آنتونوف اوکراین، همچنان بزرگ ترین هواپیمای ساخت بشر محسوب می شود.

 

این هواپیما بر خلاف دیگر هواپیماهای غول پیکر موجود در جهان به جای 4 موتور از 6 موتور پیشران بر بالهای های خود بهره می گیرد که این مسئله احتمال سقوط این هواپیما را بر اثر از دست رفتن موتورهای آن  به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

 

نخستین مدل این هواپیما با اهداف نظامی تولید شده است و اولین پرواز این هواپیما در 21 دسامبر سال 1988 صورت گرفته است.

 

غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

 

بزرگ ترین هواپیمای جهان

 

غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

 

پس از خروج این هواپیما از چرخه حمل و نقل نظامی، با وقفه ای 8 ساله این هواپیما به خطوط هوایی اوکراین پیوست.

 

آنتونوف AN-225 مریا با هدف حمل تجهیزات سنگین و به ویژه ادوات نظامی و همچنین حمل فضاپیمای روسیه با نام” بوران اوربیتر” تولید شد.

 

این هواپیما توان پرواز با بیشینه وزن 640 تن را در هنگام بر خواستن از زمین دارد که بیشترین میزان این شاخص در بین هواپیماهای غول پیکر جهان محسوب می شود.

 

آنتونوف AN-225 مریا همچنین طولانی ترین طول بال ها را در جهان از آن خود کرده است. طول این هواپیما 84 متر و طول بالهای آن 88.4 متر است.

 

غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

 

هواپیمای غول پیکر

 

غول پیکر ترین هواپیمای جهان + عکس

 

این هواپیما از 6 موتور پیشران توربوفن در بال های خود بهره می برد. وزن خالی این هواپیما 285 تن و ظرفیت سوخت آن 300 تن اعلام شده است.

 

این مدل آنتونوف قابلیت پرواز با تانکر سوخت پر تا 15400 کیلومتر را دارا می باشد و با بیشینه بار آن می تواند 4 هزار کیلومتر مسافت را طی کند.

 

بیشترین وزن باری که تا کنون توسط این هواپیما جابجا شده است 253.820 تن بوده است.

 

از دیگر خصوصیات ظاهری این هواپیما قرار گرفتن بال های آن بر روی بدنه است در صورتی که در مدل های تولیدی بوئینگ و ایرباس بال بر زیر بدنه قرار گرفته است.

 

ارتفاع این هواپیما از سطح زمین 18.1 متر و بیشینه سرعت آن نیز 850 کیلومتر بر ساعت است.

 

این هواپیما برای پرواز به 6 نفر خدمه نیاز دارد و در حال حاضر تنها یک فروند از این نوع هواپیما در جهان مشغول به پرواز است.

 

هزینه تولید هر فروند آنتونوف مریا در سال 2013 بین 200 تا 250 میلیون دلار برآورد شده است.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

 

مطالب مشابه مهم !

جدیدترین مطالب سایت