بروزرسانی : 10 مهر 1401

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

ممکن اسـت احساس آرامش کنید کـه تابستان – فصل اوج وزوز، نیش زدن و پرواز آفات – بـه اتمام رسیده اسـت، اما پاییز مجموعه اي از خزنده هاي‌ خزنده خاص خودرا دارد کـه باید مراقب انها باشید. این حشرات علاوه بر منزجر کننده بودن «حداقل برای اکثر مردم!»؛ می توانند فوق العاده خطرناک باشند.

نگران کننده ترین بخش این اسـت کـه تعداد زیادی از آن ها بی ضرر بـه نظر میرسند. برای یادگیری نحوه محافظت از خود در پاییز امسال، با کارشناسان و دانشمندان آفات درباره فعال ترین حشرات فصل صحبت کردیم. در ادامه بخوانید تا با پنج حشره خطرناک کـه باید در پاییز امسال اجتناب کنید و نحوه محافظت در برابر انها آشنا شوید.

5 حشره خطرناک دنیا

1. مگس خانگی معمولی

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

در اوایل پاییز، دمای پایینتر باعث میشود مگس‌ها بـه دنبال گرما در خانه‌هاي‌ ما باشند. اگر چه آن ها ممکن اسـت گاز نگیرند، اما حامل بیماری ها و باکتری هاي‌ زیادی هستند کـه ممکن اسـت متوجه انها نشده باشید.

لیست بیماری هایي کـه مگس خانگی حامل و منتشر می کند شامل تعداد زیادی از بدترین قاتل هاي‌ بشر اسـت: حصبه، وبا، قانقاریا، سل، سوزاک، طاعون ببونیک، جذام، دیفتری، مخملک، اسهال خونی آمیبی، فلج اطفال، و بسیاری دیگر. برخی مگس‌ها چشم را ترجیح می دهند و میکروب‌هاي‌ چشم صورتی «کانژنکتیویت» و تراخم را از چشم‌هاي‌ بیمار بـه چشم‌هاي‌ سالم منتقل میکنند.

هر مگس می تواند شش میلیون باکتری را روی پای خود حمل کند. اگر اخیراً در مدفوع راه رفته باشد، میتواند عوامل بیماری‌زای ایجادکننده بیماری‌هاي‌ ذکر شده قبلی «همراه با هپاتیت عفونی و همچنین تخم‌هاي‌ کرم‌هاي‌ انگلی» را بـه انسان و بـه‌طور عمده بـه کودکان منتقل کند.

برای خلاص شدن از شر مگس ها بـه طور طبیعی، یک اسپری با زنجبیل و ریحان تهیه کنید. درمان‌هاي‌ خانگی دیگری نیز وجوددارد کـه افراد ادعا می کنند برای انها مؤثر بوده اسـت، از جمله تله‌هاي‌ سرکه سیب، اسپری روغن اکالیپتوس، اسپری روغن اسطوخودوس، و اسپری فلفل تند.»

بیشتر بخوانید: چگونه حشرات را از خانه و خودمان دور کنیم ؟

2. زنبورها

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

نیش زنبور می تواند خطرناک و بالفعل کشنده باشد اگر افراد حساسیت داشته باشند. بر اساس گزارش مرکز نظارت و پیشگیری از بیماری ها «CDC»؛ بـه طور متوسط ​​سالانه 62 نفر بر اثر نیش هورنت و زنبور می میرند. و پاییز فصل فعال آنهاست.

چارلز ون ریس، دکترا، دانشمند حفاظت از محیط زیست و طبیعت شناس، توضیح می‌دهد: «بر خلاف زنبورهای عسل، کـه می توانند از یک کلنی در کندوهای خود در زمستان محافظت کنند و نگه‌داری کنند، تنها زنبورهای ملکه در هر بهار زنده میمانند. “آن ها تمام بهار و تابستان را برای پرورش یک نسل جدید از جوان، چند نفر دریک زمان، دریک لانه زنبور جدید و شلوغ می گذرانند. تا پاییز، این کلنی ها بـه بالاترین تعداد خود رسیده اند، بـه این معنی کـه زنبورهای بیشتر غذای شکار فعال تری هستند. برای نوزادان بیشتر.”

جلیقه زرد، نوعی زنبور معمولی، بـه دلیل فعال بودن در پاییز بدنام اسـت. بـه گفته دیوید پرایس، دانشیار حشره شناس خبره در Mosquito Joe، این بـه این دلیل اسـت کـه منابع غذایی انها در حال خشک شدن اسـت و آن ها ناامید برای قند موجود در نوشابه ها و میوه هاي‌ تخمیر شده می شوند. با نزدیک شدن بـه زمستان، زنده ماندن بهترین هاست؛ کارگران می میرند و ملکه هاي‌ تازه بارور شده برای زمستان گذرانی و شروع یک کلنی جدید در بهار بـه دنبال سرپناهی میروند. یک نیش می تواند برای فردی کـه آلرژی دارد تهدید کننده زندگی باشد. “

بهترین راه برای دور نگه داشتن زنبورها این اسـت کـه مطمئن شوید منابع غذایی «شیرینی، نوشیدنی، غذا» را برای یافتن انها کنار نمیگذارید. اگر جمعیت زنبورهای بسیار زیادی دارید، تله زنبور طعمه‌دار نیز گزینه‌اي اسـت، مانند اسپری‌ها برای زنبورهای منفرد. برای برداشتن لانه اي کـه نزدیک یا در خانه شـما اسـت، بهتر اسـت با یک متخصص تماس بگیرید.

3. کنه ها

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

یکی از خطرناک ترین حشرات آمریکای شمالی، کنه آهو، در پاییز بیشترین فعالیت خودرا دارد. این بلای کوچک زمانی مشغول می شود کـه سایر گونه هاي‌ کنه برای زمستان شروع بـه کند شدن می کنند. پاییز زمانی اسـت کـه کنه‌هاي‌ گوزن چرخه زندگی خودرا با رشد بـه شکل بالغ خود، یافتن جفت و تولید تخم کامل میکنند.

بـه گفته ون ریس، “مانند سایر مراحل زندگی کنه ها کـه نیاز بـه رشد و پوست اندازی دارند، این بدان معنی اسـت کـه انها باید بـه دنبال یک وعده غذایی خون باشند.” “از آنجایی کـه آن ها در بزرگ ترین زندگی خود هستند، بـه خصوص ماده ها و برخی باید تخم مرغ هاي‌ گرانقیمت تولید کنند، بـه این معنی اسـت کـه انها بـه بزرگ ترین وعده غذایی خون خود در زندگی خود نیاز دارند. آن ها برای یافتن میزبان هاي‌ بزرگ‌تر در پاییز سازگار هستند، کـه در گذشته وجود داشت. بیشتر بـه معنای آهو بود. از آنجایی کـه پاییز فصل جفت گیری آهوها اسـت، آن ها بـه ویژه در ان زمان فعال و متحرک هستند.”

مراحل زندگی جوان‌تر کنه‌هاي‌ آهو می تواند چندین بیماری خطرناک را منتقل کند، از جمله بیماری لایم، از باکتری‌هایي کـه ممکن اسـت در مراحل اولیه زندگی خود از میزبان‌هاي‌ کوچک‌تر دریافت کنند. بـه گفته ون ریس، سالانه حدود 500000 نفر در ایالات متحده از کنه آهو بـه بیماری لایم مبتلا می شوند. سایر بیماری هاي‌ منتقله از طریق کنه عبارتند از آناپلاسموز «عفونت باکتریایی»؛ تب خالدار کوه راکی و بابزیوز «بیماری گلبول قرمز». کنه‌هاي‌ جوان‌تر در تابستان فعال‌تر هستند، اما این دلیل نمیشود کـه در پاییز مراقب خود باشید.

برای محافظت از خود در برابر کنه‌ها، پرایس میگوید در مناطق جنگلی یا سرسبز از مواد دافع حشرات ثبت شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست «EPA» حاوی DEET، پیکاریدین، IR3535؛ روغن اکالیپتوس لیمو، پارامنتان-دیول یا 2-اندکانون استفاده کنید. علاوه بر این، او می گوید: «لباس‌ها و وسایلی مانند چکمه، شلوار، جوراب و چادر رابا محصولات حاوی 0.5 درصد پرمترین درمان کنید». و البته، همیشه هنگام بازگشت بـه داخل خانه، خود و حیوانات خانگی خودرا بررسی کنید.

4. عنکبوت ها

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

بـه نظر می‌رسد پاییز فصل اول جفت گیری عنکبوت ها اسـت. بـه گفته پرایس، عنکبوت‌هاي‌ بیوه سیاه و کیسه زرد با نیش خود زهر میرسانند کـه میتواند همراه با تب، حالت تهوع و عرق کردن دردناک باشد. نیش عنکبوت منزوی قهوه اي نیز بسیار دردناک اسـت و می تواند باعث نکروز بافت زیر جلدی شود.

پرایس میگوید: «با سردتر شدن روزها، عنکبوت‌هاي‌ سمی نزدیک‌تر میشوند یا وارد خانه‌هاي‌ ما میشوند. بـه ویژه با تغییر دما و آماده شدن آن ها برای زمستان.” برای محافظت در برابر این تجاوز، “مطمئن شوید کـه صفحه نمایشها بـه خوبی تعمیر می شوند، درها مهر و موم شده اند و شکاف ها و شکاف هاي‌ اطراف خانه را می پوشانند. همچنین توجه داشته باشید کـه ممکن اسـت عنکبوت یا سایر حشرات در کمین چوب ها باشند.”

5. ساس

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

پاییز اوج فصل ساس اسـت. بـه گفته M و M Pest Control، «از آنجایی کـه خانواده‌ها از سفر های تابستانی بـه خانه برمی‌گردند و بچه‌ها بـه مدرسه بازمی‌گردند، فرصت‌هاي‌ زیادی برای ساس‌ها وجوددارد کـه بتوانند کیف، کوله پشتی، چمدان و لباس را سوار کنند».

این حشرات ریز و قهوه اي مایل بـه قرمز در اعماق تشک شـما پنهان می شوند ودر هنگام خواب از شـما تغذیه می کنند. ودر حالی کـه ساس‌ها از نظر دکتری خطرناک نیستند «گزش‌ها فقط خارش دارند و باعث بیماری نمیشوند»؛ خلاص شدن از آن ها بسیار دشوار و پرهزینه اسـت، و برای سلامت عقل شـما بسیار خطرناک اسـت، نه این کـه بـه زندگی اجتماعی تان اشاره کنیم.

ساس‌ها در درزها و چین‌هاي‌ تشک، در شکاف‌ها و اتصالات تخت‌هاي‌ سر و چهارچوب تخت، در گوشه‌ها و سوراخ‌هاي‌ پیچ کمدها و میزهای خواب، پشت دیوارهای قاب‌دار، ودر شکاف‌هاي‌ کنار تخته‌هاي‌ قرنیز زندگی می کنند. بهترین راه برای هوشیاری در مورد پیش گیری از ساس این اسـت کـه مطمئن شوید کـه بهم ریختگی را از بین می‌برید، برای پیشگیري از مهاجرت حشرات از اتاقی بـه اتاق دیگر، جاروهای در را نصب می‌کنید و هنگام بازگشت از سفر بـه خانه «یا وقتی بچه ها از دانشگاه بـه خانه می‌آیند» چمدان را چک کنید.

اگر این حشرات را در خانه خود مشاهده کردید، روی آن قدم نگذارید

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

وقتی یک حشره را در خانه خود میبینید، نخستین غریزه شـما ممکن اسـت له کردن ان باشد. با این حال، کارشناسان هشدار می دهند کـه این حرکت مناسب برای هر حشره نیست. بـه طور خاص یک اشکال وجوددارد کـه کارشناسان می‌گویند شـما باید در مقابل میل بـه پا گذاشتن مقاومت کنید.

برای حذف این حشره از خانه خود، باید دستورالعمل هاي‌ خاصی را دنبال نمایید – در غیر این صورت، وضعیت می تواند بـه سرعت بدتر شود. در ادامه بخوانید تا متوجه شوید کـه کدام حشره را باید از کوبیدن خودداری کنید، و کارشناسان میگویند اگر این رایحه را در خانه خود بو کنید، ممکن اسـت موریانه داشته باشید.

روی حشرات بدبو پا نگذارید

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

حشرات بدبو حشرات بیضی شکل یا سپر بـه رنگ قهوه اي روشن هستند کـه طول آن ها بـه حدود 2 سانتی متر می‌رسد ودر هر طرف سه پا وجوددارد. کارشناسان هشدار میدهند کـه نباید روی یک حشره‌ي بدبو پا گذاشت، زیرا – با رعایت نام آن ها – می توانند خانه شـما را بدبو کنند. بـه هر قیمتی از له کردن حشرات بدبو خودداری کنید، زیرا بوی بسیار تند منتشر میکنند. و حتی اگر روی آن ها پا نگذارید، فقط ایجاد احساس خطر می تواند آن ها را بـه انتشار بوی بدی سوق دهد.

 “باید مراقب باشی!” انها احتیاط می کنند حشرات بدبو “وقتی احساس خطر می کنند یا له می شوند بوی بد خودرا آزاد می کنند. این بدان معناست کـه برای کشتن آن ها باید بـه آفت کش ها متوسل شوید و فقط بـه انها پا نگذارید یا از زور استفاده نکنید.” و برای حشرات بیشتر می توانید با بو تشخیص دهید، اگر این بوی را در اتاق خواب خود حس کنید، ممکن اسـت ساس داشته باشید.

چند راه برای خلاص شدن از شر حشرات بدبو بدون تحریک بو 

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

برای جلوگیري از حشرات بدبوی وحشتناک کـه منجر بـه ان بوی نامطبوع می شود، باید بادقت از شر انها خلاص شوید. بـه گفته اسمیت، بهترین راه برای خلاص شدن از شر آن ها “این اسـت کـه اگر قبلاً در خانه شـما هستند انها رابا جاروبرقی بکشید” و سپس بلافاصله کیسه جاروبرقی را در سطل آشغال بیرون بیندازید.

کارشناسان پیشنهاد می کنند اسپری ساخته شده از صابون ظرفشویی، سرکه و آب بـه اندازه یکسان باشد. میتوانید ان را روی حشرات اسپری کنید تا بدون این کـه ابتدا آن ها را مبهوت کنید، از بین بروند، اما حدود 30 تا 40 دقیقه طول می کشد.

انها همچنین میگویند شـما می توانید سعی کنید حشرات بدبو را دریک ظرف درب دار بگیرید و آن ها را دور از خانه خود رها کنید. با این حال، این تاکتیک می تواند چالش برانگیز باشد زیرا انها می توانند پرواز کنند، و شـما دراین روند آن ها را حيرت زده خواهید کرد. و برای هجوم در افق، اگر این را در حیاط خود مشاهده کردید، برای حمله حشرات آماده شوید، USDA می گوید.
شـما باید سعی کنید از ورود حشرات بدبو بیشتر بـه خانه خود پیش گیری کنید.

بیشتر بخوانید: مرگبارترین حشرات دنیا بر روی کره زمین را بشناسید «عکس»

آب بندی سوراخ ها در خانه

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

اگر متوجه شده اید کـه چند حشره بدبو بـه خانه شـما راه پیدا کرده اند، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا وادار نشوید بیشتر با ان مقابله کنید. “محل هاي‌ ورودی خانه را کـه در ان شکاف ها و سوراخ هایي وجوددارد، مانند پشت دودکش ها یا اطراف دیوارپوش ها، ببندند.” استفاده از اسانس‌هاي‌ خوشبو را پیشنهاد می شود کـه حشرات بدبو را دفع می کنند، مانند نعناع. این انها را نمیکشد، اما یقیناً انها را دور نگه می‌دارد.

اگر مشکل ادامه داشت، باید با یک نابودگر تماس بگیرید.

5 نمونه از خطرناک ترین حشره دنیا در پاییز + عکس

اگر بستن همه ی سوراخ‌هاي‌ خانه و استفاده از روغن‌هاي‌ ضروری کمکی نمی کند تا حشرات بدبو راه خودرا در داخل خانه پیدا نکنند، احتمالاً وقت ان رسیده اسـت کـه با یک نابودگر تماس بگیرید. «یک متخصص ریشه مشکل را مشخص میکند و برنامه‌اي برای از بین بردن مؤثر حشرات بدبو از خانه شـما ایجاد می کند. اگر برای تماس با یک نابودگر بیش از حد صبر کنید، هجوم ممکن اسـت بدتر و بازرسی ان سخت تر شود. و برای حشرات بیشتری کـه نیاز بـه مداخله دارند، نابودگرها هشدار می دهند، این حشرات وحشتناکی کـه درباره آن ها فراموش کرده‌اید، ممکن اسـت بـه زودی برگردند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت