کیبوردهای چندلمسی، فناوری جدید اپل

کیبوردهای چندلمسی، فناوری جدید اپل

فناوری جدید اپل کیبوردهای چندلمسی تحول جدیدی در دنیای تکنولوژی می باشد. ایده اپل برای کیبوردهای چندلمسی می‌تواند نسخه ترک‌پدهای لمسی را برای همیشه بپیچد!

 

به گزارش تالاب، بر اساس پتنت جدید اپل، این احتمال وجود دارد که نسل‌های بعدی مک‌بوک بدون بهره بردن از ترک‌پد راهی بازار شود. بر اساس اطلاعاتی که سازمان ثبت اختراعات ایالات‌متحده در روز دوشنبه منتشر کرده، ساکنین کوپرتینو به تازگی پتنتی را با نام “کیبورد تلفیقی” به ثبت رسانده‌اند که بر اساس آن کاربر خواهد توانست با بهره‌گیری از کلیدهای چندلمسی دو کاراکتر را در یک زمان و بدون نیاز به ترک‌پد وارد نماید.

 

اما به راستی به چه دلیل ترک‌پدهای لمسی از لپ‌تاپ‌ها کنار گذاشته خواهند شد؟ جواب بسیار ساده است، اندازه اشغال شده توسط این قطعه. ترک‌پدهای لمسی چه در مک‌بوک ها و چه در دیگر لپ‌تاپ‌ها فضای زیادی از قسمت جلویی دستگاه را به خود اختصاص می‌دهند که این موضوع خود عاملی در جهت افزایش سایز کلی دستگاه است.

 

با حذف ترک‌پدهای لمسی فضای بیشتری به صفحه‌کلید اختصاص خواهد یافت و بالطبع تایپ کردن با آن لذت بخش تر خواهد شد. همچنین این موضوع باعث افزایش سرعت تایپ به دلیل عدم نگرانی در رابطه برخورد انگشتان با ترک‌پد خواهد شد؛ و اما ایده کیبوردهای چندلمسی اپل این امکان را به کاربر می‌بخشد که همچون ترک‌پدهای لمسی بتواند نشانگر را با کشیدن انگشتان خود بر روی آن کنترل نماید. همچون ترک‌پدهای لمسی امکان انتخاب، کلیک و زوم کردن از طریق حرکات انگشت در این کیبوردها نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

 

بر این اساس کیبوردهای چندلمسی دارای دولایه هستند که متناسب با میزان فشار انگشتان شما عملیات مختلفی را انجام خواهند داد. به طور مسائل اگر میزان فشار وارد شده کم باشد، کاراکتر مورد نظر وارد خواهد شد، اما اگر برای بار دوم این اتفاق محکم‌تر بیفتند، همچون کلیک موس عمل خواهد کرد. علاوه بر این شما به طور هم زمان در هنگام تایپ کردن قادر به سوایپ کردن صفحه نیز خواهید بود. بدین ترتیب هنگامی که انگشتان دست راست شما مشغول تایپ کردن هستند، می‌توانید با دست چپ صفحه‌نمایش را سوایپ کنید.

 

در چند وقت اخیر تلاش‌های متعددی در راستای ارتقا سطح استاندارد کیبوردهای کنونی صورت گرفته، با این حال هنوز هم صفحه‌کلیدهای تخت و محدب در کنار کلیدهای خازنی نتوانسته‌اند آن‌طور که باید در این قسمت تحول ایجاد کنند. این در حالیست که  کیبوردهای چندلمسی می‌توانند نقش جای گزین مناسبی را در کنار ایجاد پیشرفت‌های چشمگیر به جای کیبوردهای فیزیکی ایفا کنند.

 

همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، ثبت هر پتنت دلیلی بر تولید تجاری آن نخواهد بود و این امکان وجود دارد که به دلیل هزینه بالای کیبوردهای چندلمسی، هیچ‌گاه شاهد حضور آن‌ها در محصولات بازار نباشیم.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

جدیدترین مطالب سایت