عجایب جالب و شنیدنی کلیسا وانک اصفهان

عجایب جالب و شنیدنی کلیسا وانک اصفهان

باوجود همه ی جاذبه هاي‌ تاریخی و گردشگری کـه اصفهان در خودش جای داده هیچ عجیب نیست کـه بـه اصفهان “نصف جهان” می گویند. سفر بـه اصفهان فقط بـه سی و سه پل و زاینده رود ختم نمی‌شود. بلکه اصفهان کلیسایی دارد کـه باوجود جذابیت هاي‌ خود توانسته لقب بزرگترین و زیباترین کلیسای ایران را مال خود کند. ما دراین قسمت از مجله تالاب بـه جزئیات بیشتری از این کلیسا پرداخته ایم.

 

کلیسای وانک کجاست؟

کلیسای وانک کجاست؟

در محله جلفای اصفهان کـه یکی از قدیمی ترین محله‌هاي‌ اصفهان اسـت و قدمتی نزدیک بـه 400 سال دارد، ارمنی‌هاي‌ خون‌گرم و مهمان‌نواز اصفهان زندگی میکنند. دراین محله کـه یکی از زیباترین محله‌هاي‌ تاریخی اصفهان نیز محسوب میشود، کلیسایی قدیمی وجوددارد کـه یکی از زیباترین کلیساهای دنیا در ایران اسـت.

 

نام این کلیسا را کـه در دوره شاه‌عباس دوم ساخته شده، آمنا پرکیچ گذاشتند؛ اما بـه کلیسای وانک شهرت یافت؛ چراکه در زبان ارمنی وانک بـه معنای صومعه و محل عبادت اسـت. این کلیسا محل خلیفه‌گری ارامنه اصفهان اسـت.

 

در داخل کلیسا علاوه بر محراب فوق‌العاده زیبای ان کـه نقاشی‌هاي‌ عجیب و شگفت‌انگیزی بر دیوارهایش نقش بسته، موزه و ناقوس تماشایی کلیسا نیز قراردارند کـه در نگاه اول هر گردشگری را بـه خود جذب میکنند.

 


مطالب مشابه: مکان های گردشگری و دیدنی ایران «کلیسا وانک اصفهان» + عکس


 

معرفی کلیسای وانک اصفهان

معرفی کلیسای وانک اصفهان

شاید بـه گوشتان خورده باشد کـه بـه شهر اصفهان، «نصف جهان» هم میگویند و این نام بیشتر بـه‌خاطر این اسـت کـه هر چه زیبایی و جاذبه‌هاي‌ تاریخی هست را در خود جای داده از زاینده رود بگیر تا سی و سه پل. یکی از جاذبه‌هاي‌ این شهر همان طور کـه پیش‌تر هم گفته شد، کلیسای وانک اسـت. این کلیسا با جذابیت‌هاي‌ خاص خود توانسته بـه عنوان بهترین، زیباترین و بزرگ‌ترین کلیسای ایران بـه شمار رود.

 

کلیسای وانک یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان اسـت کـه امکان ندارد کسی بـه اصفهان سفر کند و از این کلیسای زیبا دیدن نکند. خیلی از گردشگرانی کـه بـه این شهر خارق‌العاده می آیند بیشتر هدفشان بازدید از کلیسای وانک اسـت. شاید چیزهایی در مورد محله جلفا کـه محله‌اي مشهور و محبوب اصفهانی‌هاست شنیده باشید.

 

این محله بـه هیچ کدام از محله‌هاي‌ اصفهان شباهت نداشته و معماری خاص ساختمان‌هاي‌ این منطقه موجب شده تا این محله از محبوب‌ترین محله‌هاي‌ اصفهان بـه شمار رود. وقتی بـه این مکان قدم میگذارید و از کلیسای وانک دیدن میکنید دقیقا این حس را بـه شـما میدهد کـه دریک کشور دیگری قرار دارید. بهترین زمان بازدید از شهر اصفهان، شب‌هاست.

 

شب‌گردی ان هم در چنین شهری کـه با چراغ‌هاي‌ زیبایی تزئین شده فوق‌العاده خواهد بود. فضای محله جلفا هم از این قضیه مستثنی نیست و یکی از مکان‌هاي‌ دیدنی اصفهان در شب اسـت. پس بـه هیچ عنوان بازدید از این منطقه خاص را از دست ندهید. این کـه عجایب کلیسای وانک چیست ودر گذشته چگونه بوده اسـت را در ادامه بـه ان میپردازیم.

 

تاریخچه کلیسای وانک

تاریخچه کلیسای وانک

برای این کـه در مورد کلیسای وانک و محله جلفا بیشتر بدانید باید از گذشته ان آگاه شوید؛ گذشته‌اي کـه بـه زمان‌ حکومت شاه عباس اول و صفویه برمی‌گردد؛ اما این کـه ارمنی‌ها چگونه بـه این منطقه کوچ کردند، داستان دور و درازی دارد و این موضوع یکی از عجایب کلیسای وانک بـه حساب می آید. ارمنی‌ها بـه اجبار در زمانی کـه عثمانی‌ها با ایرانی‌ها در جنگ بودند بـه این مکان کوچ میکنند.

 

دراین جنگ ایرانی‌ها بـه دستور شاه عباس عقب نشینی می کنند و برای این کـه از سرعت عثمانی‌ها کاسته شود، بـه ویران کردن روستاها و مزارع جلفا می پردازند. شاه عباس تمام مردم این مناطق ویران شده را همراه خود بـه ایران ‌آورد، هر چند خیلی از این افراد در مسیر کشته شدند و خیلیها هم در رود ارس غرق شدند.

 

بـه افراد باقیمانده زمین‌هایي اهدا شد کـه جلفای نو نام گرفت. بـه این ترتیب ارامنه‌اي کـه بـه اجبار بـه ایران آمده بودند، زندگی تازه‌اي را آغاز کردند و اکنون این محله از اصفهان با نام جلفا بـه ارمنی‌‌ها اختصاص دارد. ارمنی‌ها در جلفای جدید شروع بـه ساخت و ساز می کنند و بعد از ان هم کلیسای وانک درسال 1606 ساخته می شود. کلیسای وانک از همان ابتدای ساخت بـه این شکل نبوده و با گذشت 10 سال بعد از ساخت، تکمیل می شود.

 

نقاشی و طرح‌های کلیسای وانک

نقاشی و طرح‌های کلیسای وانک

خیلی از مردم راجع بـه نقاشی‌هاي‌ کلیسای وانک حرف‌هایي را شنیده‌اند؛ اما در مورد این کـه این نقاشی‌ها در کدام قسمت طراحی شده‌اند و کجا باید ان‌ها را دید! یکی از سوالاتی خواهد بود کـه شاید ذهن شـما را هم درگیر کرده اسـت. در جواب باید گفت کـه برای دیدن نقاشی‌هاي‌ وانک همین کـه بـه کلیسا وارد شوید چشمتان بـه این نقاشی‌هاي‌ زیبا می‌افتد و شـما را شگفت زده خواهد کرد.

 

تماشای نقاشی‌هایي کـه با رنگ آمیزی فوق‌العاده‌اي بر روی دیوارها و سقف‌هاي‌ کلیسا هنرمندانه طراحی شده چشم هر بیننده‌اي را مجذوب خود می کند. نقاشی‌هاي‌ این کلیسا از دو بخش تشکیل شده اسـت کـه بخش اول همین نقاشی‌هایي اسـت کـه روی دیوار ترسیم شده‌اند و بخش دیگر هم مربوط بـه نقاشی‌هاي‌ زیبایی اسـت کـه روی چوب‌ها و بوم‌هاي‌ کلیسا کشیده شده و بـه قسمت‌هاي‌ مختلفی آویزان کرده‌اند.

 

این نقاشی‌ها تمام وقایع و اتفاقاتی را کـه در گذشته رخ داده برای شـما بـه تصویر می کشند، این دقیقا مثل کتابی خواهد بود کـه شـما میخوانید ودر ذهن خود تصویر سازی می کنید. برای تماشای همه ی تصاویری کـه آن جاست باید ساعات‌ها وقت گذاشت و دونه دونه ان‌ها را بررسی کرد. البته بیشتر این تصاویری کـه نقاشی شده‌اند مربوط بـه موضوعات روز رستاخیز، هفت طبقه جهنم و بهشت و عروج و تولد حضرت مسیح هستند.

 

طرح‌های کشیده شده در سقف کلیسای وانک به چه معناست؟

طرح‌های کشیده شده در سقف کلیسای وانک به چه معناست؟

علاوه بر دیوارها، سقف کلیسا هم اگر نگاهی بیندازید پر از نقاشی‌هاي‌ زیباییست کـه هر کدام از این تصاویر حکایتی از گذشته را بیان میکند. در یکی از گنبد‌هاي‌ بزرگ این کلیسا یعنی در سقف ان داستان زیبای مرگ هابیل و همچنین خلقت حضرت آدم و هوا را بـه تصویر کشیده‌اند و آن قدر اینکار هنرمندانه بوده کـه گویی در حال خواندن یک کتاب هستی. بی شک می توان اعتراف کرد کـه این یک شاهکار خارق‌العاده اسـت.

 

کلیسای وانک همانگونه کـه مشخص اسـت روایات کاملی را از دوران جدید و عتیق در قالب تصویر بـه نمایش گذاشته کـه خیلی از گردشگران برای دیدن این تصاویر بـه اصفهان آمده و این شاهکارهای بی‌نظیر را مشاهده می کنند. بـه جز محوطه داخلی، محوطه بیرونی کلیسا هم تندیس‌هایي از افراد برجسته و مشهور ارمنی مشاهده خواهید کرد کـه بـه زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر کلیسا افزوده اسـت.

 


مطالب مشابه: آشنایی با کلیسای مهم شهر اصفهان


 

عجایب کلیسای وانک

عجایب کلیسای وانک

تا این جا با کلیسای وانک تا حدودی آشنا شدید و از زیبایی‌هاي‌ جذاب و دیدنی ان آگاه شدید، اما از عجایب کلیسای وانک هنوز چیزی نمی دانید. موضوع‌هاي‌ عجیبی درباره این کلیسا زده می شود کـه شاید با شنیدن ان‌ها شـما هم بـه فکر فرو روید. در محوطه بیرونی کلیسا، دقیقا رو‌بـه‌روی وانک یک مجسمه طوسی رنگی وجوددارد کـه مردی با لباس بلند و کلاهی روی سرش، ایستاده قرار گرفته ودر یک دستش چند کتاب قرار دارد.

 

چیزی کـه عجیب بـه نظر میرسد، دست دیگر این مرد ارمنی اسـت کـه چیزی را در ان نگه داشته و سخت بـه ان خیره شده اسـت. این مجسمه، مجسمه یک مرد مشهور و بزرگ ارمنی اسـت.

 

این مرد شریف در ان زمان برای نخستین بار در ایران و حتی در خاورمیانه چاپخانه‌اي را تأسیس کرد و بـه عنوان بنیان‌گذار این چاپخانه مشهور و مشهور شد. این کـه چه چیزی در دست مجسمه قرار دارد هنوز هم یک سوال بی‌پاسخ اسـت. اگر بـه اصفهان سفر کردید حتماً بـه این مکان سر بزنید.

 

از دیگر عجایب کلیسای وانک میتوان بـه نوشته‌اي کـه روی تار مو صورت گرفته اشاره کرد. این تار مو بـه عنوان یکی از عجایب ان زمان در موزه کلیسای وانک نگه‌داری میشود. این تار مو، تار موی یک دختر 18 ساله اسـت کـه متنی از تورات روی ان حکاکی کرده‌اند و ان را یک هنرمند ارمنی بـه نام واهرام هاکوپیان درسال 1975 بـه موزه وانک اهدا کرده اسـت.

 

دیدن متن روی مو بـه علت ریز بودن قابل مشاهده نیست و باید از میکروسکوپی کـه در موزه وجوددارد برای دیدن متن استفاده کنید. با دیدن تار مو از طریق میکروسکوپ می توانید متن را بـه اسانی بخوانید کـه نوشته شده اسـت:«بـه جهت دانستن حکمت و عدل و برای فهمیدن کلمات فطانت».

 

موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک

در موزه این کلیسا مجموعه نفیسی از کتاب‌هاي‌ مذهبی؛ مانند تورات، انجیل و کتاب‌هاي‌ مقدس دیگر بـه نمایش گذاشته شده اسـت. نفیس‌ترین کتاب‌هاي‌ این مجموعه انجیلی متعلق بـه قرن دهم میلادی اسـت کـه بر روی پوست نوشته شده و ترجمه ارمنی قرآن کـه در قرن هجدهم میلادی نوشته شده اسـت.

 

یکی از منحصربه‌فردترین آثاری کـه در موزه کلیسا بـه نمایش گذاشته شده، تصویری سیاه‌قلم از چهره حضرت ابراهیم اسـت. یکیدیگر از عجایب کلیسای وانک نقاشی‌هاي‌ زیبا و پر رمز و راز از زندگی حضرت مسیح اسـت کـه بر محراب این کلیسا نقش بسته اسـت. برج ناقوس روبه‌روی در اصلی کلیسا کـه بـه سبک ایرانی ودر زمان شاه سلطان حسین ساخته شده، از دیگر چیزهای جالب و عجیبی اسـت کـه دراین کلیسا خواهید دید.

 


مطالب مشابه: معرفی 10 مکان شگفت انگیز برای گردشگری !+ عکس


 

در پایان

کلیسای وانک اصفهان یکی از پر رمز و رازترین مکان‌هاي‌ مذهبی اصفهان و یکی از جاهای دیدنی اصفهان اسـت کـه هر ساله گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا بـه این نقطه ایران می‌کشاند. این کلیسا روز تعطیل ندارد؛ اما ساعت بازدید کلیسای وانک هرروز از ساعت هشت و نیم صبح تا یک و نیم ظهر و بعدازظهرها از ساعت 4 تا شش و نیم غروب اسـت.

جدیدترین مطالب سایت