عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

تعطیلات نوروز نزدیک است و مکان های تفریحی و دیدنی ایران را در مجله تالاب به شما معرفی خواهیم کرد.

 

تالاب : جلوه‏ای بهشت‏گونه از طبیعت سرخ و آتشین مملو از شقایق‏هایی که چشم هر بیننده‏ای را محصور خود می‏کند، یکی از جاذبه‏ های طبیعی و فصلی شهرستان میامی و منطقه کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت‌ماه رخ می‏نماید.

 

طبیعتی زیبا و بکر از دشت شقایق ها در روستای کالپوش
دشت شقایق‏های کالپوش در ۱۴۰ کیلومتری شمال شهرستان میامی قرار دارد.

 

دسترسی به این منطقه به گونه‏ای است که پس از طی ۴۶۰ کیلومتر از مسیر تهران به مشهد، با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به منطقه کالپوش منتهی می‏شود. 

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق

* موقعیت ممتاز کالپوش در جذب گردشگر

این منطقه سرسبز و جنگلی با ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل‏داری، در فصل بهار با دشت‏های مملو از گل‏های شقایق، در شهریورماه با گل‏های آفتابگردان، در پاییز و زمستان با مناظر زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات‏وحش خوش‏ییلاق و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است.

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق

* رویش شقایق‏ها، معنای زندگی در طبیعت

رویش شقایق‏ها در دشت‏های حاصل‏خیز این منطقه همه ساله هزاران بازدیدکننده و تورهای طبیعت‏گرد را از مناطق مختلف کشور به ویژه تهران، مشهد، بجنورد و گرگان به سوی خود جلب می‏کند.

 

گیاه شقایق از خانواده (Papaverasea) با گل‏های قرمز، گرز مرکزی در گل‏ها و برگ‏های پهن کنگره‏دار که ارتفاع آنها حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی‏متر خواهد رسید، یکی از گیاهان بسیار زیبا تلقی می‏شود.

 

گل‏های آن دارای عمری بسیار کوتاه و گل‏برگ‏های آن پایداری کمی بر روی کاس‏برگ‏ها دارند.

 

رنگ قرمز پررنگ و حساسیت زیاد گل‏برگ‏ها در پرپر شدن از مصادیق و اصطلاحات ادبی بوده که در متون پارسیان و شعرهای ایرانی به فراوانی از آن ذکر شده است.

 

بیا کوچه را آب و جارو کنیم

کمی شعر تازه بیا رو کنیم

بیا تا شقایق در این دشت هست،

تنِ زخمی عشق را بو کنیم … 

 

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق

از اواسط اردیبهشت تا اوایل خردادماه زمین‏های زراعی و دامنه دشت‏های زیبای کالپوش به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل‏های شقایقی بوده که سرخی آن از دوردست‏ها قابل مشاهده است.

 

* چادری سرخ بر سر دشت‏های سبز کالپوش

گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت‏های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وادارد.

این منطقه از نظر اقلیمی جزو اقلیم نیمه‌خشک تا نیمه‌مرطوب به شمار می‏رود.

واقع شدن در اقلیم نیمه‌مرطوب از یک ‏سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم‏زار) که با کشت گونه‏های گیاهی مشخص می‏شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‏ای برخوردار باشد.

 

* وجود ۱۰ درصد مناطق نمونه گردشگری سمنان در کالپوش

علاوه بر گونه‏های زراعی، انواعی از درختچه‏های جنگلی نیز در منطقه کالپوش دیده می‏شود و در این میان، دو مورد از گیاهان منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‏ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‏اند.

قرار گرفتن ۱۰ درصد مناطق نمونه گردشگری استان در محدوده کالپوش (دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) از اهمیت گردشگری منطقه کالپوش و استعدادهای بالقوه و خدادادی این خطه زرخیز از سرزمین هزار نقشمان حکایت دارد. 

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

* آبشارها، چشمه‏ها و گونه‏های متنوع درختان جنگلی در کالپوش

آنچه این دشت را از دیگر نمونه‏های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‏های بارز آن محسوب می‏شود، وجود آبشارها، چشمه‏ها، گونه‏های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای آبشار حسین‏آباد، قَشقَلَتِه، سردار بیک، آبشار زو (نام‌نیک) و غار خواجه قنبر (سُم) در پیرامون آن است که با احداث سد کالپوش در آینده نزدیک شهرت این منطقه را دو چندان خواهد کرد و در کنار هوای دل‏انگیزش به قطب گردشگری کشور مبدل خواهد ساخت.

 

* کاهش رویش شقایق‏ها

رویش شقایق در دشت‏ها و مزارع از نظر کشاورزان نوعی آفت محسوب می‏شود و سمپاشی‏های پی در پی در سال‏های اخیر نیز موجب کاهش رویش آن در منطقه شده است.

 

کمبود زیرساخت‏ها و تسهیلات رفاهی گردشگران از جمله مشکلاتی است که گریبان‏گیر این جاذبه ارزشمند بوده و باید با معرفی بیش‌تر، نسبت به جذب سرمایه‏گذار در بخش گردشگری کالپوش تلاش کرد.

 

* روستای تلوبین، جاذبه‏ دیگر منطقه کالپوش
علاوه بر سفر به دشت شقایق‏ها، بازدید از کاروان‏سراهای تاریخی در مسیر مانند کاروان‏سرای بدشت، میامی، سپنج (جهان‏آباد) و موزه میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

می‏توان به منظور ایجاد تنوع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین – گردنه خوش‏ییلاق – شاهرود را انتخاب کنید تا چشم‏اندازهای زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره کرد و آن را به خاطرات خوب سفر افزود.

 

بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان‏العارفین، بایزید بسطامی می‏تواند از برنامه‏های سفر شما در بازگشت از منطقه کالپوش باشد و طبیعت‏گردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد.

 

جاجیم‏بافی، لاک‏تراشی، سوزن‏دوزی و دیگر دست‏بافته‏ها از جمله صنایع دستی منطقه کالپوش محسوب می‏شوند که در کنار فرآورده‏های لبنی و تخمه آفتابگردان سوغاتی است که می‏توان از کالپوش به ارمغان برد. 

عكس های بسیار زیبا از دشت شقایق (2)

و چه زیباست نظاره طلوع و غروب خورشید اردیبهشت‌ماه در دشت‏های شقایق کالپوش میامی …
 
 
مطالب مرتبط:

تصاویر بسیار زیبا و دیدنی از دشت شقایق

عكس های زیبا از دشت شقایق

تصاویری از مکان های دیده نشده ایران

عکس های طبیعت

جدیدترین مطالب سایت