چرا باید از آبشار ترز مازندران دیدن کنیم؟

چرا باید از آبشار ترز مازندران دیدن کنیم؟

آبشار ترز یکی از زیباترین آبشارهای ایران اسـت کـه در منطقه جنگل‌هاي‌ هیرکانی استان مازندران قرار دارد. این آبشار در شهرستان سوادکوه ودر منطقه لفور جاری شده اسـت. این آبشار از گونه‌هاي‌ آبشارهای آهکی بـه شمار میرود کـه دیواره‌هاي‌ آهکی ان را پارچه سبزی از خزه می‌پوشاند.

 

آبشارهای ترز کجاست؟

آبشارهای ترز کجاست؟

آبشار ترز در منطقه جنگل‌هاي‌ هیرکانی استان مازندران قرار دارد. این آبشار در شهرستان سوادکوه ودر منطقه لفور جاری شده اسـت. از تهران بـه آبشار ترز راهی حدود ۲۳۰ کیلومتری اسـت. برای رسیدن بـه آبشار ترز، میتوانید از میان جنگل‌هاي‌ هیرکانی و حاشیه رودخانه بابلرود پیاده‌روی کنید.

 

در مسیر، مناظر زیبا و درختان ازگیل، گوجه سبز وحشی و خرمالوی جنگلی را مشاهده خواهید کرد. پس از طی مسیر، بـه اصلی‌ترین آبشار از مجموعه آبشارهای ترز می رسید. آبشار ترز یک آبشار آهکی اسـت کـه دیواره‌هاي‌ آهکی ان را پارچه سبزی از خزه می‌پوشاند.

 

تاریخچه آبشار ترز

تاریخچه آبشار ترز

تاریخچه آبشار ترز بـه دوران ژوراسیک برمی‌گردد کـه در ان زمان، جنگل‌هاي‌ هیرکانی بخشی از یک قاره بزرگ بودند. این جنگل‌ها با گذشت زمان، از قاره جدا شدند ودر اثر فرورانش زمین، بـه شکل رشته‌کوه‌هاي‌ البرز تبدیل شدند. این رشته‌کوه‌ها باعث شدند کـه آبشارهای زیادی در منطقه ایجاد شوند کـه یکی از ان‌ها آبشار ترز بود.

 

آبشار ترز درسال ۱۳۹۷ بـه عنوان یکی از میراث طبیعی جهانی در یونسکو بـه ثبت رسید. این آبشار بـه دلیل ارزش زیست‌محیطی، تاریخی و فرهنگی بالای خود، جذابیت بسیاری برای گردشگران داخلی و خارجی دارد.

 


مطالب مشابه: عکس هایی از دیدنی ترین آبشارهای ایران


 

توصیه‌ هایی برای بازدید از آبشار ترز دارید؟

توصیه‌ هایی برای بازدید از آبشار ترز دارید؟

بله، برای بازدید از آبشار ترز چند توصیه دارم کـه بـه شرح زیر اسـت:

1. بهترین زمان سفر بـه آبشار ترز فصل بهار و تابستان اسـت کـه آبشار پرآب و جنگل‌ها سرسبز و پرمیوه هستند.

2. برای رسیدن بـه آبشار ترز، باید حدود ۴۰ دقیقه در مسیری مال‌رو با شیب ملایم پیاده‌روی کنید. بنابر این، لازم اسـت کـه کفش‌هاي‌ مناسب و راحت بپوشید و کوله‌پشتی سبک بردارید.

3. در مسیر، باید از روی رودخانه بابلرود عبور کنید کـه دو راه برای اینکار وجوددارد: یکی از پل چوبی قدیمی رودخانه کـه نیاز بـه شجاعت و احتیاط دارد و دیگری از بخش کم‌عمق رودخانه. بـه هرحال، باید مراقب خود و همراهان خود باشید و از تجهیزات ایمنی مانند کلاه و جلیقه نجات استفاده کنید.

4. در مواقع پرباران سال، از مجاورت با رودخانه‌ها و آبشارها خودداری کنید، زیرا ممکن اسـت سیلاب و خطر غرق شدن وجود داشته باشد.

5. از چیدن گل‌ها و گیاهان جنگلی و آسیب رساندن بـه طبیعت خودداری کنید و از اصول طبیعت‌گردی پیروی کنید. همچنین، از آتش‌سوزی و دود کشیدن در جنگل اجتناب کنید.

6.از جاهای دیدنی اطراف آبشار ترز مانند سد البرز، جنگل‌هاي‌ هیرکانی، روستای اسکلیم و قله ترز دیدن کنید. این مناطق زیبایی‌هاي‌ بسیاری را برای شـما در انتظار دارند.

 

چه دیدنی هایی در اطراف آبشار ترز وجود دارد

چه دیدنی هایی در اطراف آبشار ترز وجود دارد

در اطراف آبشار ترز، جاهای دیدنی زیادی وجوددارد کـه میتوانید از ان‌ها دیدن کنید. برخی از این جاهای دیدنی عبارتند از:

 

1. سد البرز:

سد البرز

این سد در رودخانه بابلرود واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران اسـت. این سد برای تامین آب شرب، کشاورزی، تولید برق و نظارت سیلاب ساخته شده اسـت. از سد البرز، منظره‌اي زیبا از دریاچه ساختگی و جنگل‌هاي‌ اطراف قابل مشاهده اسـت.

 

2. جنگل‌های هیرکانی:

جنگل‌های هیرکانی

این جنگل‌ها از قدیمی ترین و باستانی‌ترین جنگل‌هاي‌ جهان هستند کـه در منطقه سوادکوه واقع شده‌اند. این جنگل‌ها دارای گونه‌هاي‌ گیاهی و جانوری منحصر بـه فرد و بسیار متنوعی هستند کـه برخی از ان‌ها در لیست گونه‌هاي‌ در دسترس خطر قراردارند. این جنگل‌ها بـه دلیل ارزش زیست‌محیطی و تاریخی بالای خود، در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

 

3. روستای اسکلیم:

روستای اسکلیم

این روستا در منطقه لفور ودر کنار رودخانه بابلرود قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی زیبا و آب و هوایی مطبوع اسـت. دراین روستا، می توانید از کلبه‌هاي‌ چوبی، باغ‌هاي‌ میوه، چشمه‌هاي‌ آب گرم و سرد، مزارع گل و گیاه و موزه‌هاي‌ محلی دیدن کنید.

 

4. قله ترز:

قله ترز

این قله در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا ودر شمال غربی سوادکوه قرار دارد. این قله یکی از بلندترین قله‌هاي‌ این منطقه اسـت و برای کوه‌نوردی مناسب اسـت. از روی این قله، منظره‌اي خیره‌کننده از جنگل‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها و روستاهای اطراف قابل مشاهده اسـت.

 


مطالب مشابه: عکس های بی نظیر و زیبا از آبشار ها


 

بهترین زمان دیدن از آبشار ترز

بهترین زمان دیدن از آبشار ترز

بهترین زمان سفر بـه آبشار ترز فصل بهار و تابستان اسـت کـه آبشار پرآب و جنگل‌ها سرسبز و پرمیوه هستند. دراین فصول، آب و هوای منطقه مطبوع و خنک اسـت و میتوانید از زیبایی‌هاي‌ طبیعت لذت ببرید. همچنین، دراین فصول، احتمال سیلاب و خطر غرق شدن در رودخانه‌ها و آبشارها کمتر اسـت. بنابر این، اگر قصد دارید از آبشار ترز دیدن کنید، بهتر اسـت از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد برنامه‌ریزی کنید.

 

بهترین مسیر برای رفتن به آبشار ترز

بهترین مسیر برای رفتن به آبشار ترز

برای رفتن بـه آبشار ترز، دو مسیر اصلی وجوددارد کـه می توانید از ان‌ها استفاده کنید:

1. مسیر اول: از جاده فیروزکوه بـه شهر شیرگاه بروید. در شیرگاه، بـه سمت جاده گنج افروز حرکت کنید. این جاده شـما را بـه سمت شهر بابل می برد. بعد از سه راهی لفور، مسیرتان مشخص خواهد شد.

2. مسیر دوم: از جاده هراز بـه سمت شهر آمل حرکت کنید. در آمل، بـه سمت جاده بابل بپیچید. بعد از عبور از شهر بابل، بـه سمت جاده گنج افروز بروید. در سه راهی لفور، بـه سمت آبشار ترز پیچید.

هردو مسیر حدود ۲۳۰ کیلومتر از تهران فاصله دارند و طبق معمول ۴ تا ۵ ساعت زمان می برند.

 

چه آبشارهایی در نزدیکی آبشار ترز وجود دارد ؟

چه آبشارهایی در نزدیکی آبشار ترز وجود دارد

در نزدیکی آبشار ترز، چندین آبشار دیگر وجوددارد کـه می توانید از ان‌ها دیدن کنید. برخی از این آبشارها عبارتند از:

 

1. آبشار چالوس:

آبشار چالوس

این آبشار درروستای چالوس ودر فاصله ۱۵ کیلومتری از آبشار ترز قرار دارد. این آبشار دارای ۳ طبقه اسـت کـه هر طبقه حدود ۱۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار در بین جنگل‌هاي‌ سرسبز و گیاهان دارویی قرار گرفته و منظره‌اي زیبا از آبشار و دریاچه‌اي کـه در پایین ان ایجاد شده اسـت را ارائه میدهد.

 

2. آبشار میان‌کلا:

آبشار میان‌کلا

این آبشار درروستای میان‌کلا ودر فاصله ۲۰ کیلومتری از آبشار ترز قرار دارد. این آبشار دارای ۲ طبقه اسـت کـه طبقه بالایی ۱۵ متر و طبقه پایینی ۱۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار در بین جنگل‌هاي‌ ازگیل و گوجه سبز وحشی قرار گرفته و صدای آبشار و آواز پرندگان جنگلی رابا هم ترکیب می کند.

 

3. آبشار گرماب:

آبشار گرماب

این آبشار درروستای گرماب ودر فاصله ۲۵ کیلومتری از آبشار ترز قرار دارد. این آبشار دارای ۴ طبقه اسـت کـه هر طبقه حدود ۵ متر ارتفاع دارد. این آبشار در بین جنگل‌هاي‌ خرمالوی جنگلی و چشمه‌هاي‌ آب گرم و سرد قرار گرفته و آب ان دارای خواص درمانی اسـت.

 

آبشار ترز ارزش دیدن دارد؟

آبشار ترز ارزش دیدن دارد؟

بله، آبشار ترز یکی از زیباترین و جذاب‌ترین آبشارهای ایران اسـت کـه ارزش دیدن دارد. این آبشار در منطقه جنگل‌هاي‌ هیرکانی استان مازندران قرار دارد و دارای ارتفاع ۱۸ متر و چهار طبقه اسـت. این آبشار از گونه‌هاي‌ آبشارهای آهکی بـه شمار میرود کـه دیواره‌هاي‌ آهکی ان را پارچه سبزی از خزه می‌پوشاند.

 

برای رسیدن بـه آبشار ترز، باید از میان جنگل‌هاي‌ ازگیل، گوجه سبز وحشی و خرمالوی جنگلی و حاشیه رودخانه بابلرود پیاده‌روی کنید. در مسیر، مناظر زیبا و صدای خروشان آبشار و آواز پرندگان جنگلی را مشاهده و شنیده خواهید کرد. پس اگر علاقه‌مند بـه طبیعت‌گردی و جنگل‌پیمایی هستید، از دیدن آبشار ترز محروم نشوید. 

 


مطالب مشابه: زیباترین و بلند ترین آبشار ایران کجاست؟


 

در پایان

این آبشار درسال ۱۳۹۷ بـه عنوان یکی از میراث طبیعی جهانی در یونسکو بـه ثبت رسید و بـه دلیل ارزش زیست‌محیطی، تاریخی و فرهنگی بالای خود، جذابیت بسیاری برای گردشگران داخلی و خارجی دارد .

جدیدترین مطالب سایت