بروزرسانی : 2 شهریور 1402

12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان (عکس)

12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان (عکس)

از یک کلیسای مسی در فنلاند تا یک پناهگاه سرپوشیده در فضای باز در مکزیک، کشف کنید که چه چیزی این کلیساهای مدرن را بـه مقاصدی ارزشمند تبدیل کرده اسـت. دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان را منتشر کرده ایم.

دیدنی ترین کلیساهای مدرن دنیا

معماری مقدس تمایل بـه تجسم چشم‌اندازی از کلیساهای گوتیک با تکیه‌گاه‌های‌ پرنده یا کلیساهای باروک با نقاشی‌های‌ سقفی پرآذین دارد. اما، اگر چه ممکن اسـت دارای مصالح مدرن یا سبک‌های‌ شیک‌تر باشند، اما کلیساهای معاصر می توانند بـه اندازه کلیساهای چند صد ساله خود شگفت‌انگیز باشند. معماران در سراسر جهان از عناصر سنتی معماری کلیسا استفاده کرده و انها را در ساختمان های‌ امروزی تفسیر کرده اند.

این سازه های‌ پذیرا بـه همان اندازه که عبادتگاه هستند، فضاهای اجتماعی هستند. برای کشف 12 مورد از باورنکردنی‌ترین کلیساهای مدرن، از کلیسای مسی در فنلاند گرفته تا پناهگاه سرپوشیده در فضای باز در مکزیک و کلیسای بزرگ در کره جنوبی، در ادامه بخوانید.

12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان

1. کلیسای Saemoonan، کره جنوبی

کلیسای Saemoonan، کره جنوبی

قدیمی‌ترین کلیسای پروتستان در کره، کلیسای Saemoonan، درسال 1887 تاسیس شد ودر سال 2019 این سازمان از ساختمان جدیدی که توسط Seoinn Design Group و Lee Eunseok طراحی شده بود، رونمایی کرد. کلیسای Saemoonan بـه عنوان “کلیسای مادر” شناخته می شود، بنابر این معماران ساختمان را طوری طراحی کردند که در اطراف میدان جلویی منحنی باشد و احساس مادری با آغوش باز را تلقین کند.

این ساختمان 13 طبقه از دو برج متصل بـه هم تشکیل شده اسـت که بلندتر از ان ها که برداشتی مدرن از برج اسـت، با یک صلیب معلق در بالای ان قرار دارد و شامل یک نمازخانه کوچک و یک رصدخانه اسـت. کلیسای اصلی دریک سالن بزرگ چند طبقه با پوشش چوب گرم قرار دارد.


✅ مطالب مشابه: عکس های دیدنی از کلیسای یخی


2. پناهگاه پروردگار تولا، مکزیک

پناهگاه پروردگار تولا، مکزیک

پس از زلزله سال 2017 که بـه پناهگاه 500 ساله ارباب تولا در جوجوتلا، مکزیک آسیب رساند، استودیوی کلمبیایی Agenda Agencia de Arquitectura و شرکت مکزیکی Dellekamp/Schleich با یک دیگر متحد شدند تا یک کلیسا و فضای عمومی جدید برای جامعه بسازند. دیوارهای بتنی قوسی در چهار طرف کلیسا باز اسـت و سقف با طاق های‌ بشکه اي آجری متمایز اسـت.

این طرح از چیدمان سنتی کلیسا با یک شبستان مرکزی و دو راهرو در امتداد دیوارها الهام گرفته شده اسـت. محراب ساده در پایین طبقه پلکانی قرار دارد و توسط یک دیوار بتنی نیم دایره قاب شده اسـت. ناقوسی که از کلیسای اصلی نجات یافته اسـت، برای ادای احترام بـه فضای مقدس تاریخی، بر روی دیوار بیرونی ساختمان آویزان اسـت.

3. Kirchenzentrum Seliger Pater Rupert Mayer، آلمان

Kirchenzentrum Seliger Pater Rupert Mayer، آلمان

شرکت مستقر در مونیخ Meck Architekten مجسمه Kirchenzentrum Seliger Pater Rupert Mayer را در پوینگ درسال 2018 تکمیل کرد. این سازه دارای یک پایه سنگ خاکستری اسـت که از نوعی سنگ محلی بـه نام nagelfluh یا کنگلومرا ساخته شده اسـت، در حالی‌که سقف متمایز با 15000 رنگ سه بعدی سفید پوشیده شده اسـت.

کاشی – نمایانگر بهشت و زمین اسـت. سقف بـه چهار بخش تقسیم شده و شکل صلیب را ایجاد می کند و سه نورگیر نور را بـه داخل کلیسا می رسانند و محراب را روشن می کنند. معماران بـه جای یک برج، یک گوشه سقف را بالاتر از گوشه‌های‌ دیگر بالا بردند و بالای ان یک صلیب و یک بادگیر قرار دادند.

4. کلیسای خانواده مقدس، برزیل

کلیسای خانواده مقدس، برزیل

کلیسای خانواده مقدس در برازیلیا، برزیل که درسال 2022 تکمیل شد، در ارتفاعات برزیل، درست در لبه Estrada Parque Indústria e Abasticimento، یک جاده اصلی که بـه عنوان بخشی از پروژه آزمایشی لوسیو کاستا برای توسعه نصب شده اسـت، قرار دارد. از پایتخت جدید ARQBR Arquitetura e Urbanismo میخواست رابطه بین معنویت، طبیعت و جامعه را در طراحی بررسی کند.

فرم‌های‌ بتنی یکپارچه دراماتیک این مجموعه را تشکیل می دهند، از جمله شبستان مدور اصلی، خانه مستطیلی شکل و کمپانی ساده. ساختمان های‌ کم شیب بـه افق های‌ وسیع اشاره می کنند و باعث می شوند کلیسا با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند.

5. Våler Kirke، نروژ

Våler Kirke، نروژ

درسال 2009؛ روستای Våler کلیسای قرن نوزدهمی خودرا در آتش سوزی از دست داد و جامعه تصمیم بـه ساخت یک کلیسای چوبی جدید با انتخاب طرحی معاصر توسط معمار Espen Surnevik گرفت. کلیسای جدید بـه ساختار سابق و محیط طبیعی ان ادای احترام می کند و Surnevik موضوع رستاخیز را در سراسر طراحی بافته اسـت.

در نمای بیرونی از چوب کاج استفاده شده اسـت، در حالی‌که داخل ان با تخته سه لا توس پوشیده شده اسـت. سقف‌های‌ هرمی سر بـه فلک کشیده با نورگیرهایی پوشانده شده اسـت که دو فضای عبادت اصلی را با نور پر می کند و محراب با 28 پنجره متمایز می شود. رد پای کلیسای قدیمی بـه عنوان یادبود در آرامستان درکنار Våler Kirke باقیمانده اسـت.


✅ مطالب مشابه: معرفی کلیسای بگونیا در اسپانیا «عکس»


6. نمازخانه سوولا، فنلاند

نمازخانه سوولا، فنلاند

کلیسای کوچک سوولا در اسپو، فنلاند، بـه گونه‌اي طراحی شده اسـت که یک فضای اجتماعی انعطاف‌پذیر برای منطقه‌اي از نظر فرهنگی متنوع باشد. شرکت معماری OOPEAA کلیسای کوچک، مرکز محله، مرکز جوانان و مرکز اجتماعی را دریک سطح U شکل قرار داد که با حیاط داخلی هم مرز اسـت.

ارتفاع ساختمان بر اساس عملکرد فضا متفاوت اسـت و بلندترین بخش بر فراز نمازخانه قرار دارد. ورق های‌ مسی دیوارهای بیرونی و سقف را می پوشانند تا بر تغییرات حجم ساختمان تأکید کنند. این طرح همچنین شامل عناصر بتونی، فولادی و چوبی اسـت، اما نکته برجسته، فضای داخلی کلیسا اسـت که با آرایش بافتی از تکه‌های‌ صنوبر پوشیده شده اسـت.

7. کلیسای تامکانگ، تایوان

کلیسای تامکانگ، تایوان

کلیسای Tamkang واقع در منطقه Danhai شهر نیو تایپه، یک عبادتگاه و یک مرکز رفاه اجتماعی را دریک برج 11 طبقه ترکیب می کند. Behet Bondzio Lin Architekten با ساخت و ساز بـه سمت بالا و چیدن فضاهای مقدس و کاربردی در 13 طبقه، از جمله دو طبقه زیر زمین، بیشترین استفاده را از این سایت کوچک برد.

برج بتنی با چیدمان غیر خطی پنجره ها نقطه گذاری شده اسـت و سقف نامتقارن تا یک قله متقاطع بالا می‌رود. بتن همچنین در فضای داخلی، از جمله در فضای عبادت اصلی دو طبقه، که می‌تواند 600 نفر را در خود جای دهد، برجسته شده اسـت.

8. کلیسای محلی Knarvik، نروژ

کلیسای محلی Knarvik، نروژ

12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان

کلیسای جامعه Knarvik که در هوردالند نروژ واقع شده ودر سال 2014 تکمیل شد، برای تکمیل منظره اطراف و محوطه دامنه تپه ان طراحی شده اسـت. Reiulf Ramstad Arkitekter اشکال قابل تشخیصی مانند گلدسته، پناهگاه و نمازخانه را بـه عناصر هندسی براق درون نمای کلی تقطیر کرد. ا

ین شرکت همچنین از کلیساهای سنتی نروژی الهام گرفته اسـت و نمای بیرونی را با چوب کاج از پیش فرسوده پوشانده اسـت. ردیف‌هایی از پنجره‌های‌ بلند و باریک، نور طبیعی را بـه محراب و کلیسای کوچک که با کاج روشن پوشیده شده‌اند، می‌فرستند.

9. کلیسای کاتولیک سوزوکا، ژاپن

کلیسای کاتولیک سوزوکا، ژاپن

معماران آلفاویل کلیسای کاتولیک سوزوکا را در سوزوکا طراحی کردند تا جامعه کاتولیک در حال رشد شهر را در خود جای دهد. این شرکت کلیسای کوچک، نمازخانه، و سالن اجتماعات را زیر یک سقف الهام گرفته از منظره کوهستانی قرار داد. نورگیرها در قسمت های‌ سقف تعبیه شده اند تا نور طبیعی و تهویه را وارد کنند.

ساختمان بـه گونه‌اي بلند شد که امکان پارک در زیر سازه وجود داشته باشد، و این محوطه بـه‌عنوان یک میدان ورودی بـه‌جای یک فضای منزوی دیده می شود. پارکینگ بـه دو لابی ورودی متصل اسـت که بخش‌های‌ مختلف کلیسا را از هم جدا می کند و بـه گونه‌اي طراحی شده اسـت که مانند یک امتداد شهر اطراف باشد.

10. Autobahnkirche Siegerland، آلمان

Autobahnkirche Siegerland، آلمان - 12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان

شرکت معماری Schneider+Schumacher مستقر در فرانکفورت از نماد کلیسایی که بر روی تابلوهای جاده کشور آلمان برای Autobahnkirche Siegerland، عبادتگاهی مشرف بـه بزرگراه شلوغ A 45 ودر کنار ایستگاه کامیون، هتل و رستوران فست فود قرار دارد، الهام گرفته اسـت. هردو طرف نمای سفید زاویه‌دار تابلوها را تداعی میکنند، بنابر این بدون توجه بـه این که بازدیدکنندگان از کدام جهت بـه ان نزدیک میشوند، مرجع با ان روبه‌رو میشود.

فضای داخلی توسط یک ساختار چوبی مشبک گنبدی تشکیل شده اسـت که از 66 دنده تخته رشته اي جهت دار تشکیل شده اسـت. نورگیرهای داخل برج نور طبیعی را وارد می کنند و محراب ساده را روشن می کنند.

11. کلیسای لاگارس، پرتغال

کلیسای لاگارس، پرتغال

FCC Arquitectura هنگام طراحی کلیسای لاگارس در Felgueiras پرتغال از نمادهای مسیحی مانند قطره آب و شکل ماهی الهام گرفت. دیوارهای منحنی ساختمان از ورودی بـه قسمت های‌ مهم کلیسا منتهی می شود و خیمه، غسل تعمید و محراب را مشخص می کند.

معماران مجموعه اي از مواد با دوام مانند سنگ مرمر، گرانیت و سرامیک را انتخاب کردند که یک پالت هماهنگ با تغییرات ظریف در بافت ایجاد می کند. این شرکت انتخاب کرد که از یک طرح محوری سنتی در داخل کلیسا استفاده کند، با ردیف‌هایی از نیمکت‌های‌ چوبی غنی که راهروهایی را بـه سمت محراب ایجاد میکنند.

12. Parroquia Señor de la Misericordia، مکزیک

Parroquia Señor de la Misericordia، مکزیک - 12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان

12 کلیسای مدرن و دیدنی جهان

Parroquia Señor de la Misericordia در مونتری مکزیک که توسط شرکت معماری Moneo Brock طراحی شده اسـت، معماری سنتی را در ساختاری سفید و درخشان معاصر ترکیب می کند. این کلیسای الهام گرفته از بازیلیکا که در می‌دانی دریک توسعه شهری جدید قرار دارد، دارای یک شبستان بلند تقریبا 50 فوتی اسـت که در ان دیوارهای شیشه‌اي، نورگیر بالای محراب خیره‌کننده، و نمای مدرن از یک پنجره رز نور طبیعی را بـه فضای سر بـه فلک کشیده ارائه میکند. 

سه نمازخانه کوچک تر درکنار شبستان قراردارند و پاسیوهای غرق شده نور را بـه سطح پایینی میرسانند، جاییکه شرکت دفاتر اداری، کلاس‌های‌ درس، و فضاهای چند منظوره، و همچنین استوانه‌ها و یک نمازخانه کوچک برای مراسم تشییع جنازه قرار داده اسـت.


✅ مطالب مشابه: تصاویر و معرفی کلیسای درختی زیبا


در پایان

کلیساها از آنجایی که برای برگزاری مراسم مذهبی و دعوت و الهام بخشیدن بـه پرستش خدا طراحی و ساخته شده اند، از دیرباز جزو مهم‌ترین و چشمگیرترین ساختمان های‌ جامعه محسوب می شوند. این بـه این دلیل اسـت که رهبران مذهبی کلیساهای بزرگی را با گلدسته هایی که بـه آسمان ها میرسید، و نماهای بـه یاد ماندنی که با صحنه هایی از کتاب مقدس پوشانده شده بودند، ساختند تا عظمت و قدرت خدا را نشان دهند.

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت