راز های ضروری سفر به قله اورست

راز های ضروری سفر به قله اورست

دانستنی های سفر به قله اورست

قله اورست بلندترین قله دنیا هست. ارتفاع قله اورست حدود ۸٬۸۴۸ متر می‌باشد و در رشته کوه‌هاي هیمالیا و در مرز نپال و تبت چین قرار گرفته هست.

قبل از ادموند هیلاری و نتزینگ نورگی تلاش بقیه کوهنوردان برای فتح قله اورست به شکست انجامیده بود، به طوری‌که یا در بین راه تسلیم شده و بازمی‌گشتند و یا دچار حادثه شده و جان خود را از دست می‌دادند. این دو کوهنورد توانستند برای اولین‌بار به قله اورست صعود کنند و رکوردی جهانی به ثبت برسانند.

حدود 60 سال بعد از هیلاری و نورگی، هزاران نفر از کوهنوردان، پیروز به کسب این افتخار شدند اما همچنان تعدادی از این افراد در راه فتح قله، جان خود را از دست میدهند.

تعداد زیادی از منتقدین معتقدند، که دیگر فتح قله اورست کار سخت و مهمی نیست. ما در این جا با کمک دو تن از کوهنوردانی که تمام عمر خود را وقف کوه اورست کرده‌اند، آلن آرنت و پزشک اریک جانسون، به سوالاتی که راجع به قلع اورست و فتح آن مطرح می شود پاسخ می دهیم.

 

 راز های ضروری سفر به قله اورست

ارتفاع قله اورست حدود ۸٬۸۴۸ متر می‌باشد

 

  
انتظار چه چیزی را دارید؟

آلن آرنت معتقد هست که “صعود به قله اوست، آزمایشی برای سنجش میزان آمادگی جسمانی و روحی فرد هست”. آرنت از سن 38 سالگی کوهنوردی را آغاز کرد و تا به امروزه 36 صعود مهم و زیاد را در کارنامه خود به ثبت رسانده که قله اورست و K2 نیز جزو آن ها میباشند.

اعزام‌شوندگان به اورست قبل از سفر، حدود دو ماه را دور از منزل می‌گذرانند و در این مدت، تلاش میکنند تا بدن خود را با فشار هوا در ارتفاعات بالا و همینطور دمای هوای نمونه دمای قله اورست تطبیق دهند. قبل از این که به اورست بروید باید با خود کنار بیایید و ذهن خود را برای مواقعی که با شرایط سخت مواجه می شوید آماده کنید.

 

 راز های ضروری سفر به قله اورست

 قله اورست در رشته کوه‌هاي هیمالیا و در مرز نپال و تبت چین قرار گرفته هست

  
نگاه اجمالی به مسیر صعود به قله اورست

برای صعود به قله اورست چهار بخش زیاد را باید در نظر بگیرید:

بیشتر افراد سفر خود را از یک مسیر ده روزه از فرودگاه کوچک لوکلا «ازتفاع 9400 پایی» به سمت کمپ اصلی اورست «ارتفاع 17500 پایی» آغاز می کنند تا بدن خود را با شرایط دمایی و فشار هوا وفق دهد. سپس صعود خود را به سمت قله شروع کرده و در طول راه، در اردوگاهی در ارتفاع 23500 پایی بدون اکسیژن کمکی شب را به صبح می رسانند. گرچه امروزه تعداد زیادی از کوهنوردان سفر خود را از قله‌هاي نزدیک مثل آبشار یخی خومبو در ارتفاقع 20750 پایی آغاز میکنند تا سفر کوتاه‌تری داشته باشند.

بعد از تطبیق بدن با شرایط، کوهنوردان بین 1 تا 5 روز منتظر پیش‌بینی هوا می‌مثل و وقتی هوا آرام شد سفر خود را به سمت قله آغاز میکنند.

بخش نهایی، بازگشت از قله و نبرد با کاتماندو هست.

 راز های ضروری سفر به قله اورست

“صعود به قله اوست، آزمایشی برای سنجش میزان آمادگی جسمانی و روحی فرد هست

 
صعود به اورست حدودا چند روز به طول می‌انجامد؟

از زمانی که کوهنوردان به کمپ اصلی میرسند، کل زمان صعود چیزی حدود 6 تا 9 هفته به طول می‌انجامد. از زمان رسیدن به کمپ اصلی تا صعود به قله، حدود 40 روز طول میکشد. گرچه نباید فراموش کرد که زمان تطبیق بدن با آب و هوا را نمیتوان به اجبار کوتاه‌تر نمود.

چطور برای صعود به اورست برنامه‌ریزی کنیم؟

امروزه بیشتر افرادی که تصمیم به صعود به قله اورست می گیرند، از یک اکیپ راهنما کمک میگیرند. شرکت‌هایي در این اساس فعالیت میکنند که قیمت خدمات خود را بر اساس فاکتورهای مختلفی طبقه‌بندی میکنند.

بعضی دیگر از افراد نیز بدون کمک‌گرفتن از این شرکت‌ها، اقدام به سفر میکنند که در این صورت باز هم هزینه‌اي در قبال مجوز، هزینه حمل و نقل، تجهیزات و دستمزدی مشخص برای راهنمایان محلی که شرپا نام دارند از انها دریافت می شود.

 

 راز های ضروری سفر به قله اورست

سفر به اورست نیاز به فرم بدن اورستی دارد

 
آموزش صعود به قله اورست

برترین حالت آموزش صعود به قله به کوهنوردان، آموزش در دنیای حقیقی هست یعنی مثلا، افراد سفری 8 ساعته همراه با تجهیزات و کوله‌باری سنگین و چگونگی بالا و پایین‌رفتن از کوه را تجربه خواهند کرد. برنامه‌هاي آموزشی سخت و مداوم برای آمادگی صد درصدی کوهنوردان چیزی حدود یک سال به طول می انجامد. بعضی از علاقمندان همینطور دوره‌هاي آموزشی تخصصی به منظور ایجاد آمادگی جسمانی قلبی-عروقی و افزایش استقامت بدن را نیز طی می‌نمایند. این دوره‌ها شامل آموزش دویدن، دوچرخه‌سواری و تمرینات هوازی خواهد بود.

آمادگی جسمانی در این سفر بسیار مهم هست اما مهم‌تر از آن، آمادگی ذهنی هست. شما باید از قبل، ذهن خود را برای سفری طولانی و طاقت‌فرسا آماده کنید و فراموش نکنید که ذهن یک کوهنورد باید آماده رویارویی با هرگونه چالش و شرایط پیش‌بینی نشده باشد.

 

 
چه مقدار آمادگی جسمانی ضروری است؟

آرنت میگوید: سفر به اورست نیاز به فرم بدن اورستی دارد یعنی؛ برترین حالت ممکنی که بدن یک فرد سالم میتواند داشته باشد. بدن شما باید بتواند خون را در ارتفاعات بالا نیز به درستی به پاها منتقل نماید، همینطور باید بتوانید کوله بار سنگین خود که شامل: بطری‌هاي آب، کیسه خواب، منبع اکسیژن و غذا می شود را نیز به راحتی حمل نمایید.

هزینه سفر به اورست حدودا چقدر می‌شود؟

هزینه چنین سفری طبق فاکتورهای مختلفی محاسبه میشود و سال‌به‌سال نیز تغییر میکند ولی برای مثال افرادی که به شرکت‌هاي برنامه‌ریزی مراجعه کرده و از راهنمای شخصی کمک میگیرند، بدون درنظر گرفتن هزینه پرواز و اسباب و لوازم شخصی، چیزی حدود 30 هزار تا 70 هزار دلار هزینه خواهند داشت. گروه‌هاي کوهنوری پر جمعیت نیز باید روی 100 هزار دلار یا بیشتر حساب کنند.

شرکت‌هاي مختلفی برای این منظور تاسیس شده‌اند که کوهنوردان می توانند طبق اولویت‌بندی خود از میان انها یکی را گزینش نمایند.  

راز های ضروری سفر به قله اورست  هزینه سفر به اورست, طبق فاکتورهای مختلفی محاسبه می شود و سال‌به‌سال نیز تغییر می کند

لوازم ضروری سفر به قله اورست

مهم ترین وسایل مورد نیاز کوهنوردان چکمه مناسب، دستکش و کیسه خواب با کیفیت میباشند زیرا قله اورست ناجوانمردانه سرد هست و لازم هست که کوهنوردان تمام تمهیدات لازم برای پیشگیري از سرمازدگی بافت‌هاي بدن را از پیش در نظر بگیرند.

فتح قله اورست تا چه حد خطرناک است؟

خطر واژه‌اي جدایی‌ناپذیر از اورست هست و باید بدانید که هر چقدر هم که تدابیر امنیتی اندیشیده شود، بازهم احتمال خطر به صفر نمی رسد. آمار نشان می دهد که سالانه حدود 6 نفر در این سفرها جان خود را از دست می دهند که اکثرا به علت سقوط از کوه اتفاق می‌افتد اما دو سال قبل تراژیک‌ترین دوران برای کوهنوردان بوده هست. در آوریل سال 2014 1،شش نفر از شرپاها در اثر انتشار شکاف یخی در قسمت آبشار یخی خومبو جان خود را از دست داند. همینطور در آوریل سال 2015، نوزده نفر از کوهنوردان در اثر زلزله 7/8 ریشتری که در فاصله 200 متری نپال اتفاق افتاد زیر بهمن مانده و جان خود را از دست دادند.

گرچه بزگ‌ترین خطر برای کوهنوردانی که قصد صعود به قله اورست را دارند آماده نبودن و بی‌تجربگی هست. مشکل اینجاست که تعداد زیادی از افراد تصور میکنند رفتن به قله اورست مثل یک پیاده‌روی معمولی در مسیری سربالایی هست و عملا کوهنوردی محسوب نمیشود و اگرهم مشکلی پیش بیاید، شرپاها به انها کمک میکنند. اما حقیقت این هست که در مواقع بروز خطر، هر شخصی به فکر خویش هست و ممکن هست اصلا برای نجات افراد دیگر هیچ کاری انجام ندهد به همین علت هست که باید با آمادگی جسمانی، روحی، تجهیزات کامل و گروهی مورد اعتماد سفر کنید.

بین سال‌هاي 1921 تا 1999 و در 1169 صعود به قله اورست، 170 نفر جان خود را از دست داده‌اند اما خوشبختانه در قرن جدید با وجود افزایش 5 برابری تعداد سفرهای صعودی به اورست، میزان مرگ‌ومیر کاهش چشم‌گیری داشته هست. بین سال‌هاي 2000 تا 2015 و طی 5832 صعود انجام گرفته به قله اورست، 112 مورد مرگ گزارش شده هست.

با دقت به گزارش پایگاه‌هاي کوهنوری هیمالیا در پاییز سال 2015 مریضی‌هاي مرتبط با ارتفاع با 90 مورد مرگ در صدر جدول آمار مرگ‌ومیر قرار دارند و بعد از آن سقوط با آماری 67 نفری، در درجه دوم قرار دارد. همینطور در منطقه آبشار یخی خومو تا‌بحال 31 مورد مرگ گزارش شده هست.