مجموعه : نکات مهم سفر
بروزرسانی : 22 اسفند 1402

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

مکان هاي‌ دنیا برای کوهنوردی : بـه دنبال کوهنوردی یا پیاده روی در طبیعتی زیبا هستید؟ بهترین پیاده‌روی‌هاي‌ جهان، جشنی باورنکردنی از چیزی اسـت که زمین را بسیار باشکوه میکند. دراین قسمت از مجله تفرحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از بهترین مکان هاي‌ دنیا برای کوهنوردی را منتشر کرده ایم.

16 بهترین پیاده روی در جهان

گرد و غبار آن چکمه ها را پاک کنید. وقت پیاده روی اسـت نه فقط یک قدم زدن سریع در اطراف بلوک یا. ما برای پیاده روی میرویم سیاره باشکوه ما مملو از مناظر باورنکردنی اسـت، و راه هاي‌ کمی بهتر از برخورد با مسیرها و پیاده روی برای در آغوش گرفتن آن وجوددارد. بهترین مسیرهای پیاده روی در جهان جشنی اسـت برای هر چیزی که سنگ سوم از خورشید را بسیار خیره کننده می کند.

این شکل از ماجراجویی از زمانی که ما شروع بـه راه رفتن کردیم، مورد استقبال قرار گرفت. از سفر های حماسی گرفته تا قدم زدن در قاره، این‌ها بهترینها هستند. برای هر کوهنورد و هر نوع بدنی در این جا چیزی وجوددارد، اما مطمئن شوید که تحقیقات و برنامه ریزی مناسب را از قبل انجام دهید.

الهام گرفتن هرگز دور نیست، و برای روشن کردن فیوز، ما بهترین مقاصد پیاده‌گردی در سراسر جهان را انتخاب کرده‌ایم که حتی خوانندگان سرسخت‌تر را هم جذب میکنند. دنیای بزرگی اسـت؛ حالا برو.

بیشتر بخوانید: خطرناک ترین عجایب طبیعی جهان «10 مورد اول»

1. پیاده روی بزرگ اقیانوس، استرالیا

در 124 مایلی جنوب غربی ملبورن، جاییکه سواحل استرالیا با اقیانوس وحشی جنوبی تلاقی میکند، پیاده‌روی اقیانوس بزرگ، کوهنوردان را وادار میکند تا مناظر زیادی در استرالیا داشته باشند و بـه‌عنوان عالی‌ترین مسیر پیاده‌روی ساحلی قاره رتبه‌بندی می شود.

مسیر پیاده روی 68 مایلی که از خلیج آپولو شروع میشود، جاده نمادین اقیانوس بزرگ را تحت الشعاع قرار می دهد، از پارک‌هاي‌ ملی گریت اوت‌وی و پورت کمپل می‌گذرد و با پشته‌هاي‌ سنگ آهک مشهور جهان بـه نام دوازده حواری پایان مییابد.

در طول مسیر، کوهنوردان بی شک با کوآلاهایی که در بالای درختان اکالیپتوس استراحت می کنند، والابی‌هایي که در امتداد سرچشمه‌ها، گذرگاه‌هاي‌ نهر و رودخانه‌ها، جنگل‌هاي‌ بلند و سواحل متروکه با چشم‌اندازهای پانوراما از سرده‌هاي‌ بادخیز می چرخند، مواجه میشوند.

بهار، پاییز و تابستان استرالیا زمان هاي‌ ترجیحی برای کاوش در مسیر هستند. اما فصل زمستان از ژوئن تا سپتامبر نیز انگیزه‌هاي‌ خودرا در قالب دماهای خنک، جنگل‌هاي‌ بارانی مرطوب و سرسبز و بهترین زمان برای شناسایی کوهانداران مهاجر و نهنگ‌هاي‌ سمت راست جنوبی که از ساحل عبور میکنند، دارد.

پیاده روی بزرگ اقیانوس را می‌توان بـه طور مستقل در طول هشت روز انجام داد و پیاده روی ها می توانند در کمپینگ هاي‌ اختصاصی مختلف اقامت داشته باشند یا محل هاي‌ اقامتی خارج از پیاده روی دراین نزدیکی پیدا کنند. اپراتورهای تور Ocean Walk تدارکات و اسکان را برای کسانی که بـه سمت یک تجربه سازمان یافته تر تمایل دارند، انجام خواهند داد.

2. Kungsleden، سوئد

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

مسیر 270 مایلی در استان لاپلند شمالی سوئد، مسیر سلطان بـه خاطر حال و هوای دورافتاده جهان، روشنایی 24 ساعته در نیمه تابستان که ریتم شبانه روزی شـما را دوباره راه اندازی می کند، و شفق هاي‌ قطبی اوت/سپتامبر فوق العاده اسـت.

آسمان را روشن می کند پیاده‌روی در کل مسیر حدود یک ماه طول میکشد، اما چون بـه بخش‌هایي تقسیم شده اسـت، میتوانید طول مسیر پیاده‌روی خودرا انتخاب کنید. محبوب ترین بخش «بین Abisko و Nikkaluokta» 65 مایل را پوشش می دهد و بین 10 تا 12 روز طول می کشد.

این مسیر یکی از مشهور‌ترین مسیرهای پیاده‌روی در جهان بـه حساب می آید که از میان چشم ‌انداز وسیع قطب شمال بـه سمت جنگل‌هاي‌ توس مملو از گل، گذرگاه‌هاي‌ کوهستانی شگفت‌انگیز با زمین‌هاي‌ ماه مانند، علفزارهای سرسبز و دره‌هاي‌ یخی وسیع عبور می کند.

اگر چه پیاده‌روی در فصل بهینه پیاده‌روی ژوئن تا سپتامبر نسبتاً آسان اسـت، اما آب در این جا فراوان اسـت. مسیری که بـه خوبی علامت‌گذاری شده اسـت دارای مسیرهای پیاده‌روی تخته‌اي و پل‌هایي اسـت که از باتلاق‌هاي‌ باتلاقی و نهرهای تابستانی غیر قابل معرض عبور میکنند، اگر چه برخی مناطق دارای گذرگاه قایق‌هاي‌ پارویی یا قایق‌هاي‌ اجاره‌اي محلی هستند که در دریاچه‌ها کار میکنند.

هرکسی که ترجیح میدهد تدارکات را بـه متخصصان بسپارد، می تواند راهنماهای محلی را استخدام کند که درکنار کوهنوردان شبانی میکنند ودر مجموعه‌اي از کلبه‌هایي که توسط انجمن گردشگری سوئد اداره میشوند، غذا آماده میکنند. کلبه‌ها با مسافتی که یک واکر می تواند دریک روز طی کند، از هم جدا میشوند، حدود شش تا 14 مایل، و کوله‌پشتیانی که خود حمایت می کنند می توانند کلبه‌هاي‌ پیشرفته را نیز رزرو کنند.

چادر نشینان مستقل با پرداخت هزینه اي اندک می توانند در خارج از همان کلبه ها چادر بزنند و از امکانات آشپزی و سرویس بهداشتی استفاده کنند.

3. مسیر ساحلی ولز، انگلستان

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

مسیر ساحلی ولز یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی جهان اسـت، یک مسیر پیاده روی 870 مایلی که بـه عنوان نخستین و تنها مسیر برای دنبال کردن کل خط ساحلی یک کشور شناخته می شود. در حالی‌که تلاش هرکولی برای پیاده‌روی کامل، شاهد چند مسافر ناهموار بوده اسـت، بیشتر قسمت‌هایي از بهترین بخش‌ها را پیاده‌روی میکنند: سردرهای 19 مایلی ساحل Gower و مسیرهای 186 مایلی ساحل Pembrokeshire در ولز جنوبی.

قلعه هایي وجوددارد – تن ها قلعه. ولز ادعا می کند متراکم ترین «600!» قلعه هاي‌ قرون وسطایی در بریتانیا را دارد. میراث انها در ولز محل اختلاف اسـت «تعداد زیادی از انها نشان دهنده آغاز اشغال هستند»؛ اما ویژگی هاي‌ زیبایی شناختی آن ها غیر قابل انکار اسـت.

در طول فصل اصلی از ماه می تا سپتامبر، منظره عالی یک جشن بصری از مراتع لحاف دار اسـت که توسط اسب‌هاي‌ وحشی ولزی چراند، مکان‌هاي‌ دفن سنگی دوران نوسنگی که از دامنه‌هاي‌ تپه‌هاي‌ باد زده بیرون زده، و فوک‌ها، نهنگ‌ها، دلفین‌ها، پفین‌ها و پرندگان دریایی که تقریبا در هر زمان قابل مشاهده هستند.

فاصله بین مسیرها طبق معمولً بیش از یک یا دو مایل نیست، بنابر این همیشه این گزینه برای خروج و سوار شدن با یک شاتل کاریزماتیک Puffin Shuttle، یک ناوگان اتوبوس عمومی که پیاده‌روها را بـه روستاهای محلی و سایر مسیرها میبرد، وجوددارد. در پایان روز، عده اي از پیاده‌روهای مستقل از چادرهای پیاده‌روی در بوته‌ها استفاده میکنند، اما اغلب تورگردانی را استخدام میکنند که بـه برنامه‌ریزی برنامه‌هاي‌ سفر روزانه و رزرو اقامتگاه شبانه کمک میکنند.

4. مسیر جردن، اردن

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

مسیر اردن که بـه طور رسمی درسال 2015 تأسیس شد، نخستین و تنها مسیر پیاده‌روی طولانی در کشور خاورمیانه اسـت که طول اردن را از ام قیس در شمال تا عقبه در جنوب طی میکند. مناظر جذاب بیابان، تاریخ کتاب مقدس، ویرانه هاي‌ باستانی و اردوگاه هاي‌ بادیه نشین حسی از باستانی بی انتها را که T.E را مجذوب خود کرده اسـت، تجلیل می کند.

لارنس «از شهرت لورنس عربستان» درکتاب هفت ستون حکمت خود درسال 1926. کل مسیر یک اقدام بلندپروازانه اسـت که بـه 40 روز نیاز دارد و 420 مایل مسیرهای پیاده روی را پوشش می دهد که از 75 دهکده، روستا و شهرک می گذرد.

علیرغم ظاهر شدن در نگاه اول، کوهنوردان از این که مسیر یک بیابان بی پایان نیست حيرت زده می شوند. در طول مسیر، چشم ‌انداز متنوعی را انتظار داشته باشید که شامل تپه‌هاي‌ جنگلی شمال، صخره‌هاي‌ دندانه‌دار بر فراز دره ریفت جردن، تجربه عرفانی «شهر گم شده پترا»؛ شن‌هاي‌ بیابانی و کوه‌هاي‌ سر بـه فلک کشیده در وادی رام باشد. ودر نهایت، آب هاي‌ نیلگون خنک دریای سرخ در پایان سفر.

بهترین زمان برای پیاده روی مارس، آوریل، اکتبر و نوامبر اسـت. پیوستن بـه یک گروه راهنما، عملی‌ترین راه برای پیاده‌روی در مسیر جاده جردن اسـت، یا می توانید آنرا بـه روشی DIY طی کنید و یک راهنمای دارای مجوز خصوصی استخدام کنید. کسانی که میخواهند بخش‌هاي‌ کوتاه‌تری را بـه تنهایی انجام دهند، میتوانند از قبل از طریق شبکه‌اي از ارائه‌دهندگان اقامتگاه معتبر، اقامتگاه را رزرو کنند.

5. مسیر گوتمبا، ژاپن

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

کوه فوجی ژاپن یکی از محبوب ترین نمادهای کوهستانی در جهان اسـت، با تقارن مخروطی متمایز و برازنده «از نظر فنی یک آتشفشان استراتو» که طی میلیونها سال توسط فوران هاي‌ شدید ایجاد شده اسـت که دریای سوزان از خاکستر و سنگ آتشفشانی را بـه جا گذاشته اسـت. در امتداد دامنه هاي‌ آن این کوه «بلندترین کوه ژاپن با ارتفاع 12380 فوت» مترادف با هویت فیزیکی، فرهنگی و معنوی این کشور اسـت.

قابل درک اسـت که بالا رفتن از کوه فوجی در لیست هزاران نفر از مسافران اسـت. چهار مسیر اصلی با دشواری هاي‌ مختلف از 4600 تا 7900 فوت افزایش ارتفاع تا قله وجوددارد و اکثر آن ها برای دو روز روی کوه برنامه ریزی می کنند. بـه طور معمول، کوهنوردان در روز اول از اواسط صبح شروع می کنند و شش تا هشت ساعت صعود میکنند تا غروب بـه کلبه‌هاي‌ از پیش رزرو شده برسند، سپس بعد از نیمه‌شب روز دوم برمی‌خیزند تا درست قبل از طلوع آفتاب، مسیر را بـه سمت قله کامل کنند. بله، ممکن اسـت شلوغ شود.

فوجی علیرغم دوست داشتن توده‌ها، هنوز بـه عنوان یکی از مورد علاقه‌ترین کوهنوردی‌هاي‌ جهان در رتبه‌بندی قرار می گیرد – هدفی تحسین‌برانگیز برای کوهنوردانی که می خواهند مناظر همیشگی قله را تجربه کنند ودر نتیجه حس موفقیت را درکنار تعداد زیادی از افراد دیگری که در سپیده‌دم شعار میدهند، تجربه کنند.

تقریبا همه ی صعودها از اوایل ژوئیه تا اواسط سپتامبر انجام می شود که هوا معتدل اسـت و کوه عاری از برف اسـت. پیاده‌روی از نظر فنی دشوار نیست و اکثر مردم بـه راهنما نیاز نخواهند داشت، که بی شک نگرانی 236000 نفری را که درسال 2019 تلاش کردند بـه قله صعود کنند، کاهش داد. ژاپن بـه آرامی در حال بازگشایی در جهان سفر تحت تأثیر کووید اسـت. چند نفر درسال 2023 از کوه بالا می‌روند؟

6. مسیر ملی Waitukubuli، دومینیکا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

عبور از جزیره طبیعی دومینیکا که بـه‌عنوان یک پیاده‌روی ناهموار دوهفته‌اي در طبیعت با کوه‌نوردی‌هاي‌ چالش‌برانگیز، جنگل‌هاي‌ بارانی بخار، آبشارهای بی‌شمار، پروانه‌ها، ارکیده‌ها، پرندگان استوایی، صخره‌هاي‌ بادگیر، مناظر اقیانوس، تعریف شده اسـت.

جنگل – شـما تصویر را دریافت میکنید. این جزیره با نام مستعار کارائیب زمانی که درسال 2013؛ مسیر ملی Waitukubuli را ایجاد کرد، مسیری 114 مایلی را ایجاد کرد که بـه 14 بخش تقسیم میشود که از دهکده‌هاي‌ ساحلی، بالای تپه‌هاي‌ جنگلی، جنگل‌هاي‌ بارانی سرسبز، آبشارهای کنار رودخانه‌ها می‌گذرد. ؛ بالا و بالای کوه ها و سپس دوباره بـه سمت دریا پایین می‌آیند.

تاریخ نیز در هم آمیخته اسـت، زیرا WNT از روستاهای سنتی Kalinago یا Carib، ویرانه‌هاي‌ سکونتگاه‌هاي‌ فرانسوی قرن هجدهم و گذرگاه‌هاي‌ “مخفی” مارونی عبور میکند که زمانی توسط بردگان فراری استفاده می ‌شد.

در طول بخش‌هایي از پیاده‌روی، جنگل‌هاي‌ بارانی خفه‌کننده‌ي داخل کوهستانی جای خودرا بـه جوامع کوچک و زمین‌هاي‌ کشاورزی می دهند که در آن یک درخت قرنیه از جزیره‌هاي‌ عجیب‌وغریب تولید می شود. بخش‌هاي‌ دیگر ناهموار و آتشفشانی هستند، با شکاف‌هاي‌ عمیق، چشمه‌هاي‌ آب گرم طبیعی، و قطعه مقاومت دومینیکا، دریاچه جوشان – یک فومارول آتشفشانی در پارک ملی مورن ترویس پیتونز که با آب جوشان آبی مایل بـه خاکستری پر شده و توسط ابر بخار احاطه شده اسـت.

بهار بهترین زمان برای سفر بـه کوهنوردان اسـت زیرا هوا طبق معمول خشک اسـت و دما هنوز هم آسان اسـت. شـما مجاز بـه انجام یک یا همه ی بخش‌ها با خرید یک مجوز 15 روزه هستید، اما کمپینگ مجاز نیست و کوهنوردان در عوض از اقامتگاه‌هاي‌ کوچک و B&B استفاده میکنند. همچنین این گزینه برای استخدام تجهیزات بـه رهبری راهنما وجوددارد که تمام تدارکات را برای سفر های بین جزیره اي انجام می دهند.

7. مسیر کالالائو، ایالات متحده آمریکا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

حتی کسانی که هرگز نام ساحل ناپالی را نشنیده اند، احتمالاً آنرا تشخیص خواهند داد. عظمت خارق‌العاده صخره‌هاي‌ سرسبز و شیب‌دار و دره‌هاي‌ عمیق و باریکی که بـه دریا می‌ریزند، در تعداد زیادی از محافظ‌هاي‌ صفحه، پوسترها و لیست‌هاي‌ سطل سایت سفر شناخته شده اسـت و ناپالی را بـه یکی از شناخته‌شده‌ ترین خطوط ساحلی در همه ی جا تبدیل می کند.

باوجود جذابیت جمعیت، مسیر 22 مایلی رفت و برگشت کالالائو یکی از بهترین نیرواناهای پیاده روی اسـت – تجربه اي تقریبا بی نظیر در جزیره گرمسیری. مسیر 11 مایلی حفظ میشود، اما با عبور از بالای صخره‌هاي‌ دریایی مرتفع و از میان دره‌هاي‌ گرمسیری سرسبز مملو از پرندگان عجیب‌وغریب و رودخانه‌هاي‌ آبشار، شیب‌دار اسـت.

دو مایل اول مسیر یک پیاده‌روی روزانه محبوب اسـت و یک قطعه عالی از اتفاقات آینده را ارائه می دهد، اما برای ادامه مسیر فراتر از دره هاناکاپای، کوهنوردان باید مجوز کمپینگ شبانه داشته باشند. هر زمانی از سال فصل باز برای پیاده‌روی اسـت، زیرا دما بـه ندرت بـه زیر 60 درجه فارن هایت کاهش می یابد، اگر چه اکتبر تا مه می تواند باران‌هاي‌ غیر قابل پیش‌بینی را بـه همراه داشته باشد.

مسیر بـه سمت آبشار تماشایی 300 فوتی هاناکاپای و فراتر ازآن فقط برای کوهنوردان باتجربه توصیه می شود. کوله‌پشت‌نشینان مطمئنی که زودتر شروع بـه کار می کنند، می توانند بـه پیاده‌روی کامل یک روزه 11 مایلی بـه سمت ساحل، جاییکه اقیانوس آرام و دو ساحل شنی ایده‌آل منتظر آن هستند، ادامه دهند. تجربه Hanakapiai و کالالائو کاملاً منزوی باعث می شود که این سفر رفت و برگشت ارزش هر قدم سختی را داشته باشد. این یک تلاش نهایی لیست سطلی اسـت.

8. مسیر نهنگ، آفریقای جنوبی

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

هر سال، بین ژوئن و نوامبر، یکی از خیره کننده ترین مناظر طبیعت در نوک جنوبی قاره آفریقا رخ می دهد. صدها نهنگ راست جنوب در معرض خطر انقراض، در نزدیکی ساحل در رویدادی که یکی از بهترین تجربه‌هاي‌ تماشای نهنگ در زمین در جهان بـه حساب می آید، قیچی میکنند.

آب‌هاي‌ منتخب آن‌ها درست در ساحل منطقه حفاظت‌شده De Hoop آفریقای جنوبی، یکی از بزرگ ترین مناطق حفاظت‌شده دریایی «MPS» در آفریقا، و محل مسیر نهنگ 33 مایلی اسـت. سفر شش روزه کلبه بـه کلبه هدایت شده از هر فرصتی برای مشاهده تبدیل خط ساحلی بـه مهد کودک حیاتی نهنگ برای این پستانداران باشکوه استفاده می کند.

درکنار ساحل نیز شگفتی هاي‌ طبیعی زیادی وجوددارد. منطقه حفاظت شده دی هوپ یک سایت میراث جهانی و بخشی از منطقه گل کیپ اسـت که بـه عنوان یکی از 35 کانون تنوع زیستی جهان شناخته می شود که 20 درصد از فلور این قاره بـه طور طبیعی در آن وجوددارد.

کوهنوردان دراین سفر ساحلی ایده‌آل، از زمین‌هاي‌ متنوع، از بکرترین فینبوها «گیاهان گلدار ریز برگ بومی منطقه» بوته‌زار تا صخره‌هاي‌ نارنجی دی گلو مشرف بـه بخش‌هاي‌ طولانی از سواحل سفید کورکننده عبور میکنند. بهترین زمان برای مشاهده نهنگ ها از ژوئن تا نوامبر اسـت، که اوج رؤیت آن از اواسط آگوست تا اواسط اکتبر رخ می دهد.

در خلیج استیلگات، کوهنوردان می توانند چکمه‌هاي‌ خودرا با باله‌ها و ماسک‌ها عوض کنند ودر اطراف استخرهای جزر و مدی شنا کنند که همراه با حیات دریایی اسـت.

بیشتر بخوانید: 25 مکان زیبا و جذاب در ترکیه برای سفر + عکس

9. کوه مرو، تانزانیا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

در حالیکه کوه کلیمانجارو 19341 فوتی بیشترین شکوه را در کوهنوردی بـه عنوان مرتفع‌ترین قله آفریقا بـه دست می‌آورد، برادر کوچک آن، کوه 14980 فوتی مرو، بـه عنوان کوه نزدیک‌تر برای کسانی که کمتر شیفته ارتفاع هستند و بیشتر با قله آفریقا هماهنگ هستند مهار میشود. اغلب بـه عنوان یک گرم کردن برای Kili درنظر گرفته می شود، چهارمین کوه مرتفع آفریقا، تجربه اي خیره کننده از طبیعت گردی را بـه خودی خود ارائه می دهد.

استراتوولکان خفته تنها در 43 مایلی غرب کیلی و مرکز پارک ملی آروشا تانزانیا، یک مکان مشهور سافاری اسـت که بـه‌خاطر زیستگاهی از زرافه، کیپ بوفالو، گورخر، زگیل، میمون، فلامینگو، فیل، پلنگ و دیگر حیات‌وحش آفریقایی شهرت دارد. بـه طور معمول، صعود بـه کوه مرو چهار روز طول می کشد، اگر چه عده اي از انها شش روز طول می کشد و از سرعت سازگاری کندتر لذت میبرند. برخلاف کیلی، تنها یک مسیر رسمی بـه قله مرو وجوددارد، موملا، که ارتفاع آن 12060 فوت اسـت.

مناظر قله فراتر از دیدنی اسـت. مرو در محوری نزدیک بـه 200 مایلی از مشهور ترین پارک هاي‌ ملی آفریقا قرار دارد که از دهانه سرنگتی و نگورونگورو در غرب تا پارک ملی کلیمانجارو در شرق امتداد دارد. کوهنوردی بین ژوئن و فوریه بهترین ماه درنظر گرفته می شود و دسامبر تا فوریه بهترین ماه‌ها برای مناظر واضح از کلیمانجارو اسـت.

امیدواران مرو میتوانند تلاش خودرا برای صعود بـه قله سازماندهی کنند، اما باید یک راهنمای مجاز، بـه‌علاوه یک آشپز و باربر داشته باشند. و یک ضربه زننده: فراوانی حیات وحش در پایگاه Meru و اطراف آن بـه این معنی اسـت که یک تکاور مسلح در روز اول گروه هاي‌ کوهنوردی را همراهی می کند تا مطمئن شود که انها با خیال آسان بـه نخستین کمپ میروند. گزینه بهتر این اسـت که کلیدها را بـه یک اپراتور تور بدهید که تمام جنبه هاي‌ صعود را مدیریت می کند.

10. Dientes Circuit Trek، شیلی

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

پاتاگونیا را ذکر کنید، و عکسهایی از سه برج دندانه دار پین در پارک ملی تورس دل پین بـه ذهن خطور می کند، با مدار تورس دل پین که یکی از پرطرفدارترین مسیرهای پیاده روی در جهان اسـت. اما تقریبا در 560 مایلی جنوب شرقی، یک مسیر کمتر شناخته شده قرار دارد که بـه اندازه خواهر و برادر پرچمدار شمالی آن، ارزش وسواس یک کوهنورد را دارد.

پیست داینتس «یا «دندان‌هاي‌ ناوارینو»» جنوبی‌ترین راهپیمایی در جهان اسـت، یک مسیر 23 مایلی در پاتاگونیای شیلی که تنها 60 مایل از نوک آمریکای جنوبی فاصله دارد و طبق همه ی شمارش‌ها، یکی از دورافتاده‌ترین مسیرهای جهان اسـت. پیاده روی این در اوایل دهه 1990 تاسیس شد و کمتر از صد کوهنورد درسال پذیرایی می کند، تا حدی بـه دلیل انزوای آن. نقطه پایانی پوئرتو ویلیامز اسـت، خانه اي دورافتاده با حدود 2000 ساکن که با شش پرواز در هفته بـه جهان خارج متصل می شوند.

طبیعتاً شکوه پاتاگونیا کم نیست. مانند تورس دل پین مشهور، دینتس سیخ دار از دریا برخاسته ودر توده دینتس د ناوارینو تقریبا بـه 4000 فوت می رسد. اما بر خلاف کوهپیمایی در تورس دل پین محبوب، Dientes تجربه‌اي بدون تقلب از انسان روی ماه را ارائه میکند که اینروزها تقریبا شنیده نشده اسـت، و هر گروهی از کوهنوردان احتمالاً تنها کسانی هستند که دراین مسیر هستند.

از دسامبر تا اوایل آوریل پنجره اي برای پیاده روی در Dientes اسـت. کوهنوردان مستقل میتوانند در مسیر شش روزه حرکت کنند، اما تدارکات برای رسیدن بـه منطقه دورافتاده بـه این معنی اسـت که بیشتر کوهنوردان تدارکات و تجربه ارائه شده توسط یک متخصص راهنما را می خواهند.

11. Ratikon High Trail Hut-to-Hut Circuit، اتریش/سوئیس

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

پرتگاه‌هاي‌ آهکی ناهموار راتیکون که در مرزهای سوئیس، اتریش و لیختن اشتاین قراردارند، مرز زمین‌شناسی بین آلپ شرقی و غربی را تشکیل می دهند و از دره مونتافون اتریش تا غرب رود راین امتداد می یابند. این رشته کوه با شکوه مورد علاقه کوهنوردان روزانه و صحرایی اسـت که بـه دلیل مناظر کوهستانی زیبا و مسیرهای قابل معرض که انسان هاي‌ فانی می توانند با آمادگی مناسب انجام دهند.

راتیکون با قله‌هاي‌ طاق‌دارش بـه ارتفاع 9724 فوت و مراتع سرسبز شیب‌دار پر از بز و گاو «البته با زنگ» می تواند جایگاهی برای صحنه‌هاي‌ مشهور Sound of Music باشد که در آن خانواده فون تراپ از گل‌هاي‌ وحشی لذت می‌بردند. 

کوهنوردان می توانند تکه اي از این فانتزی کوهستانی را – با صعود غیر فنی کلاس I – در تعدادی پیاده روی پنج روزه کلبه بـه کلبه که توسط چندین اپراتور تورهای کوهستانی ارائه می شود، تجربه کنند. مسیر راهنما Ratikon High Trail یک کلاسیک دست‌پایین اسـت که از بالای Lunersee، یکی از دیدنی‌ترین دریاچه‌هاي‌ اتریش شروع میشود، تا سوئیس ادامه مییابد ودر نهایت بـه Lunersee بازمی‌گردد.

مسیرهای پیاده‌روی روزانه از 6 تا 10 مایل، با طول کل سفر 28 مایل و 12000 فوت صعود متغیر اسـت. در حالیکه روزها میتوانند بـه طرز دلپذیری خسته‌کننده باشند، شب‌ها اغلب مملو از شادی‌هاي‌ جمعی با دیگر کوهنوردانی اسـت که مشتاق تبادل داستان و نان تست از دستاوردهای روز هستند.

12. Camino de Santiago، اسپانیا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

کامینو د سانتیاگو اسپانیا لحظاتی را سپری می کند. زیارتی که در قرن نهم آغاز شد تقریبا در تاریخ گم شد تا این که در چند دهه گذشته مورخان ادبیات مبهمی را در توصیف اهمیت زیارت کشف کردند. اکنون، Camino یکی از بهترین کوهنوردهای اروپاست که کمتر از 10 کوهنورد دارای گواهینامه درسال 1976 بـه بیش از 350000 نفر درسال 2019 افزایش یافته اسـت.

تمرکز و همنام Camino de Santiago، شهر سانتیاگو د کامپوستلا در منتهی الیه شمال غربی اسپانیا اسـت. افسانه می‌گوید که در این جا بود که شهید سنت جیمز بـه خاک سپرده شد، که پس از ادعای چوپان مبنی بر مشاهده نور درخشان در آسمان، در قرن هشتم بـه نقطه تجمع اروپاییانی تبدیل شد که با مورها می جنگیدند.

در حالی‌که مسیرهای زیادی برای رسیدن بـه “کامینو” وجوددارد، محبوب ترین انها همان‌ گونه مسیر نزدیک بـه 500 مایلی Camino Frances یا راه فرانسوی اسـت که از سنت ژان پید-دو-پورت، فرانسه شروع می شود و از کوه هاي‌ پیرنه عبور می کند. صعود چالش برانگیز 4600 فوتی، سپس بـه سمت غرب در سراسر اسپانیا حرکت می کند.

این سفر 30 تا 35 روز طول می کشد و از شهرها و روستاهای فرسوده، مزارع گذشته، در دره ها و آبراه ها و شهر های پامپلونا، بورگوس و لئون می گذرد. پیرنه‌ها می توانند تا بهار برف‌هاي‌ عمیقی داشته باشند، بنابر این کوهنوردانی که مسیر فرانسوی را انجام میدهند باید برای شروع سفر در ماه مه/ژوئن یا سپتامبر/اکتبر برنامه‌ریزی کنند و از شرایط زمستانی و گرمای اواسط تابستان اجتناب کنند.

کوهنوردان می توانند Camino را بـه تنهایی انجام دهند یا از میان چندین ارائه دهنده راهنما که می توانند شـما را همراهی کنند یا ترتیبات اسکان و حمل بار را انجام دهند، انتخاب کنند.

13. مسیر ساحل به ساحل، انگلستان

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

مسیرهای دیدنی و تاریخی دیگری در انگلستان وجوددارد، اما برای دیدن بهترین مناطق روستایی، مسیر ساحل بـه ساحل جایزه فول مونتی را دریافت میکند. توسط آلفرد واینرایت ابداع شد، نویسنده فقید کتاب راهنما و راکونتر، با کنار هم گذاشتن موزاییکی دیوانه کننده اي از راهروهای فرسوده، جاده هاي‌ روستایی، مسیرهای کوهستانی و مسیرهای نامعلوم عمومی در سراسر زمین هاي‌ خصوصی که دهکده ها و روستاها را تقریبا بـه هم متصل می کند، پازل انگلیسی نهایی را خلق کرد.

یک روز پیاده روی از هم مسافت رسمی با عبور از باریک‌ترین بخش میانی انگلستان از سنت بیز در دریای ایرلند تا خلیج رابین هود در امتداد دریای شمال، 182 مایل اسـت.

C2C برای موج سواری از طریق سه پارک ملی متضاد: منطقه دریاچه، یورکشایر دلز و شمال یورک مورز، امتیاز بسیار بالایی دریافت می کند. برخلاف پارک هاي‌ آمریکایی، پارک هاي‌ بریتانیا نژاد متفاوتی هستند. هیچ بیابان وسیعی وجود ندارد در عوض، آن‌ها با واقعیت‌هاي‌ حومه‌هاي‌ انگلیسی تطبیق می دهند و منظره‌اي رابا هم می‌بافند که شامل دهکده‌هاي‌ کوچک، مزارع، B&B، قلعه‌هاي‌ در حال فروپاشی، مراتع گاو و گوسفندان سرگردان اسـت.

عده اي از روح هاي‌ سرسخت مسیر را بـه طور مستقل طی می کنند و آذوقه مورد نیاز خودرا حمل می کنند. با این حال، اکثریت با سازمان‌دهندگان تور که پشتیبانی لجستیکی ارائه میکنند و اقامت‌هاي‌ شبانه را در حین حمل چمدان در طول سفر رزرو می کنند، امضا می کنند. برای اکثر افراد، برنامه سفر استاندارد 18 روزه که توسط اپراتورهای تور استفاده می شود، زمان کافی برای طی کردن آسان 8 تا 16 مایل در روز را فراهم می کند.

14. جزیره ماریا، استرالیا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

تاسمانی کوچک‌ ترین ایالت استرالیا، جزیره اي بزرگ در 150 مایلی جنوب سرزمین اصلی و آخرین ایستگاه قبل از قطب جنوب اسـت. همان انزوایی که شهرک‌هاي‌ مستعمره‌هاي‌ بریتانیا را در این جا بـه خود جلب کرد، موهبتی برای سرزمین‌هاي‌ حفاظت‌شده‌اي بود که برای دهه‌ها ممنوع بود.

با از کار افتادن مستعمرات کیفری، تعداد زیادی از آن ها بـه پارک‌هاي‌ حفاظت‌شده مانند پارک ملی جزیره ماریا که جواهری تاج سیستم پارک‌هاي‌ کشور درنظر گرفته میشود، بازگشتند. امروزه، سایت میراث جهانی تعیین‌شده در سواحل شرقی برای پیاده‌گردی 36 مایلی جزیره‌اي که مملو از موارد عجیبی اسـت که فقط در سرزمین اوز یافت میشود، مورد توجه کوهنوردان اسـت.

مانند کشتی نوح برای حیات وحش استرالیا که در معرض خطر انقراض اسـت، این جزیره مملو از کانگوروهای نادر جنگلی و والابی هاي‌ بنت، و همچنین دیگر چیزهای عجیب‌وغریب استرالیایی مانند پادملون «کانگوروهای مینیاتوری»؛ وامبات ها و پنگوئن هاي‌ پری اسـت. فصل پیاده روی دریایی بهترین فصل از نوامبر تا مارس اسـت، زمانی که دمای استرالیا بین 55 تا 75 درجه فارن هایت اسـت.

با داشتن پاسپورت پارک هاي‌ مورد نیاز برای بازدید یا اردو زدن در جزیره ماریا، کاوشگران دراین پاسگاه منزوی نیز می توانند خلوتی بـه سبک رابینسون کروزوئه را در امتداد سواحل شن و ماسه سفید کاغذی گسترده و بکر جزیره بیابند. کمپینگ اولیه کاملاً باز اسـت، یا می توانید یک تور پیاده‌روی چهار روزه را انتخاب کنید که در آن راهنماهای همراه کارهای سنگین را انجام می دهند و وعده‌هاي‌ غذایی لذیذ شبانه را در چادرهای دائمی ارائه می کنند.

15. دره رودخانه پریا، ایالات متحده آمریکا

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

پیاده روی در دره هاي‌ شکاری جنوب غربی ایالات امریکا فراتر از واقعیت اسـت. دنبال کردن دره‌هاي‌ صخره‌اي قرمز حکاکی شده در هزارتوهای رودخانه‌اي که شامل سواحل ماسه‌اي، استخرهای آرام، سرریزهای کف‌آلود و طاقچه‌هاي‌ پژواک که با دیوارهای عمودی 200 فوتی محصور شده‌اند، می تواند باعث شود فکر کنید وارد واقعیتی شبیه بـه ماتریکس شده‌اید. در واقع، یکی از نمونه‌هاي‌ برتر این تجربه لیست سطلی، کوله‌پیمایی مشهور در دره رودخانه پریا اسـت.

چندین مسیر ورودی با دشواری هاي‌ مختلف وجوددارد، اما کلاسیک آن مسیر 38 مایلی از تریل هد کاخ سفید تا لیز فری اسـت. پیاده‌روی می تواند دشوار باشد زیرا کوهنوردان مکرراً دربخش‌هاي‌ کم‌عمق‌تر از رودخانه عبور می کنند ودر عین حال از شن‌هاي‌ روان و استخرهای چرخان عمیق‌تر اجتناب میکنند.

و ناگفته نماند که کوهنوردانی که قصد سفر بـه پریا را دارند باید از نظر آب و هوا آگاه باشند و بدانند که طوفان هاي‌ بارانی دوردست می تواند دره نور خورشید را در عرض چند دقیقه بـه یک سیل مرگبار تبدیل کند. اما نکات برجسته ذکر شده این پیاده روی را بـه یک تجربه مادام العمر تبدیل می کند که ماه ها «و سال‌ها» بعد درباره آن صحبت خواهید کرد.

مانند تعداد زیادی از سفر های کوله پشتی در بیابان، بهترین زمان برای پیاده روی دره پریا در بهار و اوایل پاییز اسـت. کوهنوردان بـه طور متوسط بین هشت تا 10 مایل روزانه طی می کنند و مسیر را در چهار یا پنج روز کامل می کنند. این یک کوله‌پشتی و دره نوردی سخت و تمام عیار اسـت که برای کودکان مناسب نیست. مجوز لازم اسـت و بدانید که روند تقاضای رقابتی اسـت و بهترین کار را از ماه ها قبل ارسال کنید.

16. تور دو مونت بلان، سوئیس/ایتالیا/فرانسه

بهترین و دیدنی ترین مکان های دنیا برای کوهنوردی

راهپیمایی: در اروپا، یافتن گروه بین المللی از کوهنوردان دشوارتر از آنهایی اسـت که در دامنه هاي‌ مونت بلان با انها روبه‌رو میشوید. فرانسوی، ایتالیایی، سوئیسی، آلمانی، اسپانیایی و غیره عده اي از ملیت هایي هستند که بـه طور منظم پیست تور دو مونت بلان را در اطراف توده 15781 فوتی، مرتفع ترین در اروپای غربی، تکمیل می کنند. با جذابیت بین المللی مانند این، نتیجه این اسـت که پیست مونت بلان فوق العاده اسـت.

این حلقه هفت روزه بـه اندازه پیاده‌روی نیست، بلکه غوطه‌ور شدن در کوهنوردی اسـت، با دنبال کردن 112 مایل مسیرهای دورافتاده که در خلاف جهت عقربه‌هاي‌ ساعت اطراف مونت بلان را طی میکنند. چندین نقطه شروع و گزینه‌هاي‌ مسیر زیادی وجوددارد، اما شکست دادن پیست مون بلان که در Chamonix شروع و بـه اتمام میرسد، دشوار اسـت، یک شهر کوهستانی مملو از آدرنالین که بـه مرکز پر رونق ورزش‌هاي‌ ماجراجویی در کوه‌هاي‌ آلپ فرانسه تبدیل شده اسـت.

کوهنوردان می توانند انتظار ارتفاع انباشته 32000 فوتی را داشته باشند، زیرا این مدار با دامنه هاي‌ صخره اي، زمین هاي‌ صخره اي و جنگل هایي که با دهکده هاي‌ کوهستانی کاملاً حفاظت شده در هم آمیخته اند، مذاکره می کند. بهترین زمان رفتن، اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر فصل استاندارد اسـت.

کوهنوردان پس از رفتن بـه مسیر، این تجملات را دارند که در تعداد زیادی از نقاط از مسیر خارج شوند و اگر مشکلی پیش آمد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند تا سفر را کوتاه کنند – یا اگر سفر بـه شهر برای دوش گرفتن سریع و استراحت در بارها و رستوران ها بـه نظر می رسد. همچنین گزینه‌هاي‌ اقامتی مختلفی وجوددارد، از کلبه‌هاي‌ کوهستانی گرفته تا هتل‌هاي‌ پنج ستاره، و تعداد زیادی از اپراتورهای راهنمای کوهستانی واجد شرایط که برنامه‌ریزی و رسیدگی بـه تمام جزئیات را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: 10 مکان ارزان و شگفت انگیز برای زندگی + کشورهای مهاجر پذیر

در پایان

طبیعت یک هدیه اسـت. شکی در آن نیست اما بیابان نیز میتواند خطرناک باشد. هیچ کس نمیتواند خلق و خوی زمین وحشی را کنترل کند، که گاهی اوقات بـه تصادف تبدیل میشود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت