نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

سفر به کویر

کویر یکی از زیباترین مکان هاي دنیا هست ، با این که خشک هست اما واقعا زیبایی هاي چشم نوازی دارد .

 

۱- برای سفر به کویر چطور برنامه ریزی کنیم، چطور کوله ببندیم و تجهیز شویم

به گزارش تالاب برای درک زیباییها در سفر به یک جاذبه ی گردشگری خاص، می بایست با اصول و ملزومات کلی آن آشنایی داشته باشید.

 

شاید در نگاه اول این موارد بدیهی و نخست به نظر برسند اما دانستن و رعایت همین نکات کوچک می‌تواند از بروز بسیاری مشکلات پیش گیری کرده و به شما کمک کند تا بدون تمرکز بر نگرانی ها، با خیالی آسوده از بودن در طبیعت لذت ببرید. مواردی مثل نحوه کوله بستن ، لباس پوشیدن، مهارتهای لازم برای نجات در کویر و غیره.

 

چگونه به کویر سفر کنیم ؟

 

۱- برترین زمان برای سفر به کویر– تقریبا در تمام موارد، دو ماهه ي اول فصل بهار و همین طور فصل پاییز ، برترین زمان برای سفر به جاذبه هاي کویری ایران هست. پرواضح هست که گرمای کویر در تابستان به شدت طاقت فرساست و در زمستان هوا به شدت سرد و خشک هست. بیشترین دمای ثبت شده در ایران در کویر لوت و نزدیک به ۷۲ درجه سانتی گراد هست.

 

۲- برترین زمان برای آغاز کویر نوردی – نوسان دما در کویر در طول شبانه روز بسیار چندان هست. برترین زمان برای طبیعت گردی در کویر ابتدای روز «هنگام صبح» و انتهای روز، پیش از غروب آفتاب هست. سعی کنید در اواسط روز کویر پیمایی نکرده، زیر آفتاب نباشید و اکثر به تماشا بنشینید؛ چرا که در این وقت از روز بدن به سرعت آب خود را از دست داده و احساس ضعف می‌کنید.

 

۳- با احتیاط برنامه ریزی کنید – حتی اگر برنامه کویر گردی شما یک روزه هست، برنامه سفر ، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیر کویر پیمایی خود را به دوستانتان اطلاع دهید، انها را از زمان برگشت خود آگاه کنید. بدون داشتن نقشه، قطب نما و یا GPS اقدام به حرکت در مسیر هاي ناشناخته نکنید. با دقت به این که در کویر مناظر بسیار شبیه به هم میباشند ممکن هست به راحتی گم شوید.

 

۴- آب به مقدار چندان همراه داشته باشید * یک گالن آب برای هر نفر در روز -هیچ وقت به وجود منابع آب در کویر اطمینان نداشته باشید. ممکن هست چشمه اي که نزدیکی مقصدتان وجود دارد یک روزه بخشکد. یک گالن آب «معادل ۴ لیتر» برای هر نفر در روز، به طور قطع حداقل میزان آبی ست که می بایست با خود به همراه داشته باشید. وقتی برای کویرپیمایی برنامه ریزی می‌کنید دقت داشته باشید که هر گالن آب حدود ۴ کیلو گرم وزن دارد و حداقل میزان آب مصرفی در یک روز هست.

 

۵- لباس هایتان باید این مشخصات را داشته باشد –لباسهای آستین دار، سبک و به رنگ روشن بپوشید. کفش سبک کوهپیمایی بپوشید. حتما عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه لبه دار با خود همراه ببرید. در طول شب ممکن هست با افت شدید دما مواجه شوید، لباس گرم اضافه نیز با خود همراه ببرید.

 

۶- هنگام کوله بستن لباس هایتان را به صورت رول در آورید تا جای کمتری اشغال کنند. ژاکت، لباسهای گرم و لباسهای زیر را داخل زیپ لاک قرار دهید، وسایل بهداشتی را در کیف کوچک سفری بگذارید و اگر کفش اضافی همراه دارید می‌توانید جوراب ها و اشیا قیمتی را داخل آنها قرار دهید. بطری آب را داخل پلاستیک قرار داده و مطمئن شوید زیپ کیف محکم بسته شده هست.

 

کوله پشتی را بخصوص برای پیمایش هاي بلند مدت، طوری روی شانه قرار دهید که بخش زیاد وزن آن را عضلات پشت تحمل کنند و نه شانه ها. خط بالای کوله پشتی می باست روبروی پایه ي گردن قرار بگیرد.

 

۷- قطب نما، نقشه و یا جی پی اس به همراه داشته باشید.

 

۸- غذای مقوی، سبک و با ماندگاری بالا به همراه داشته باشید و مدام آب بنوشید – می‌توانید نوارهای گوشت به ضخامت ۳ سانتی متر را داخل نمک قرار دهید و با خود به همراه ببرید. به جای آب از نوشیدنی هاي انرژی زا و یا طعم دار برای رفع تشنگی و تجدید قوا بهره گیری نکنید.

 

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران
 
نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

نکاتی در مورد سفر به کویر

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

۲- نحوه صحیح کویر پیمایی

در ایران، کویر جزء محبوب ترین و خاص ترین جاذبه هاي طبیعت گردی و گردشگری، چه برای گردشگران داخلی و چه برای مسافران خارجی ست. سالانه هزاران نفر به مناطق کویری ایران سفر میکنند و بی شک بدون داشتن آشنایی با نحوه کویر پیمایی نمیتوان به خوبی زیباییهای سفر به چنین مناطق آرامش بخش و سرسختی را درک کرد. عدم آشنایی با اصول کویر نوردی باعث از دست رفتن زودرس آب بدن و گرمازدگی می‌شود.

 

۱- همۀ وقت مقدار حداقل آب مورد نیاز در روز را «مطابق بخش گذشته» به همراه داشته باشید. «۴لیتر برای هر نفر در روز»

 

۲- آسوده، آرام و پیوسته گام بردارید. به این ترتیب از تعریق بیهوده و هدر رفتن آب بدن جلوگیري می‌کنید. قدم هاي بلند برندارید. در زمان مناسب و تاجای ممکن زیر سایه حرکت کنید.

 

۳- فریب چشمانتان را نخورید! فاصله ها در کویر آنطور که واقعا میباشند دیده نمیشوند. ممکن هست مسافتی که شما ۵ کیلومتر تخمین زده اید بیش از ۲۰ کیلومتر باشد.

 

۴- مراقب باشید که به چه زمین هایي پا می‌گذارید. محل هایي که در آن پلیگونهای زیبای نمک تشکیل شده اند در حقیقت بخشی از دریاچه هاي نمک میباشند. بعضی از زمین هاي اطراف این دریاچه ها به ویژه در بهار می‌تواند به شدت باتلاقی و خطرناک باشد. بدون برنامه ریزی و خارج از مسیرهای شناخته شده ، در این مناطق پیش روی نکنید.

 

۵- لباس کتان بپوشید. هرچند خیلی از راهنمایی ها شما را از پوشیدن لباس کتان منع می‌کنند؛ اما در واقع لباس کتان برای کویر نوردی بسیار مناسب هست. کتان رطوبت بدن را جذب میکند و مدت زیادی خیس باقی می‌ماند. به این ترتیب بدن شما خنک شده و گرما زده نخواهید شد. بنابراین هنگام کویر نوردی بد نیست لباس نازک کتان و به رنگ روشن بپوشید.

 

۶- مراقب گزنده ها و جانوران باشید. راهنمای شما حتما می بایست با انواع خزندگان و نحوه اجرای کمک هاي نخست هنگام گزیدگی آشنایی داشته باشد. دقت داشته باشید که بعضی از این حیوانات در صورتی که احساس خطر نکنند به شما حمله نخواهند کرد. در مواجهه با حیوانات خونسرد باشید. بزمجه ها خطرناکترین سوسمارها در کویرهای ایران میباشند و در نزدیکی کویر آران و بیدگل چندان یافت میشوند.

 

۷- مراقب توفان شن و گرد و خاک باشید. با خود دستمال گردن و دستمال سر به همراه داشته باشید و در صورت توفانی شدن هوا از آن برای پوشاندن دهان و بینی بهره گیری کنید و پشت صخره ها پناه بگیرید. برای محافظت از چشمانتان می‌توانید از عینک هاي شیشه اي و یا آفتابی بهره گیری کنید.

 

۸- یک بیلچه همراه ببرید. ممکن هست لازم شود تا برای پناه گرفتن چاله روباه حفر کنید.

 

۹- محدودیت هاي خود را بشناسید و خارج از برنامه عمل نکنید.

 

۱۰- استراحت کنید! کویر نوردی ترکیبی ست از اراده و خستگی. در زمان هاي مشخص استراحت کنید و به صورت مداوم پیمایش نکنید تا همۀ وقت برای مقابله با بدترین اتفاق ها هم آماده باشید.

 

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران
 

۳- مهارت های نجات در کویر

اغلب اینجور فکر میکنیم که هنگام گم شدن در طبیعت برترین کار این هست که خود را هرچه سریعتر به نزدیکترین منطقه مسکونی برسانیم. اما نجات در کویر منوط به ایجاد تعادلی ظریف، بین حفظ منابع و خوردن و آشامیدن به قدر کافی، بین دور ماندن از گرمای روز، سرمای شب و حرکت هست. در زیر به ۸ مورد ساده و کارا برای نجات هنگام گم شدن در کویر اشاره شده هست.

 

۱- آب نخور ! آب را برای خودتان جیره بندی کرده و جرعه هاي کوچک بنوشید. میزان کمبود آب بدنتان را با دقت به رنگ ادرار میتوانید حدس بزنید. چنانچه اوره کم رنگ هست میتوانید در نوشیدن آب صرفه جویی کنید. اگر ادرارتان پررنگ و غلظت اوره در آن چندان هست حتماآب بنوشید. اگر به منابع آب رسیدید در نوشیدن عجله نکنید و قمقمه هاي نیمه خالی را با آن پر نکنید، چرا که آب ممکن هست مسموم و یا بیش از اندازه شور باشد.

 

۲- گرسنه بمان ! هرچه اکثر غذا بخورید، اکثر تشنه می‌شوید. بنابراین اگر غذا به همراه دارید آرام آرام و به مقدار کم آن را طوری مصرف کنید که تنها رنج گرسنگی را برطرف کند. اگر آب همراهتان نیست! بهتر هست تا جایی که ممکن هست غذا نخورید. بدون داشتن آب کافی ، سیر شدن آخرین چیزی هست که دوست دارید اتفاق بیافتد.

 

۳- حتما سرت را بپوشان! گفته می‌شود که بزرگ ترین مانع برای نجات در کویر قرار گرفتن در معرض آفتاب و کمبود آب بدن هست. هنگامی که سر در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا حتی نور غیر مستقیم قرار می‌گیرد، بدنتان برای خنک کردن خود سخت تر کار می‌کند. بنابراین گذشته از هرچیز به یادتان باشد که همۀ وقت کلاه روی سرتان داشته باشید. در صورت نداشتن کلاه سعی کنید با ابزارهای در دسترس و یا حتی پاره کردن بخش هایي از لباس برای خودتان کلاه درست کنید.

 

۴- پناه بگیر! این مورد تفاوت زیادی با پوشاندن سر ندارد. پناه گرفتن زیر سایه و یا ساختن یک پناهگاه می بایست در اولویت شما باشد. مادامی که از آفتاب دوری می‌کنید می‌توانید آب بیشتری ذخیره کنید. بهتر هست ابتدا سایه ي طبیعی پیدا کنید و با شروع غروب خورشید، اقدام به ساختن پناهگاه کنید. سعی کنید تنها در هنگام صبح و غروب که هوا کمی خنک هست حرکت کنید.

 

۵- خونسردی ات را حفظ کن! دستپاچگی بزرگ ترین دشمن برای نجات یافتن هست. سعی کنید آرام باشید و پس از ارزیابی موقعیتی که در آن قرار دارید، گام هاي بعدی را بردارید. با عجله کردن از جایی که در آن گیرافتاده اید خلاص نمیشوید و فقط ممکن هست در شرایط بدتری بیافتید.

 

۶- دهانت را ببند و عرق نکن!! هنگام حرکت می بایست مصرف انرژی در بدنتان را به حداقل ممکن برسانید. تا هم رطوبت موجود در بدنتان حفظ شود و نیازتان به وعده خوراکی مجدد کاهش پیدا کند. آرام حرکت کنید، عرق نریزید و سعی کنید دهانتان را بسته نگاه دارید تا از دست رفتن آب بدن به واسطه ي نفس کشیدن به حداقل ممکن برسد. پوشاندن دهان با دستمال سر یا گردن و یا تکه اي از لباس میتواند سرعت از دست رفتن آب در بدن را کاهش دهد.

 

۷- علامت گذاری کن. اگر تصمیم به حرکت برای رسیدن به مناطق مسکونی گرفتید، حتما پیش از حرکت محل فعلی تان را علامت گذاری کنید. گذشته از حرکت مسافت را برآورد کنید و از نشانه هاي طبیعی برای باقی ماندن در مسیر درست بهره گیری کنید. گذشته از ترک محل، حتما علامت یا نوشته اي برای گروه نجات یا هر شخص دیگری که ممکن هست از آنجا عبور کند باقی بگذارید. مسیر حرکت را نیز نشانه گذاری کنید.

 

۸- حواست به سرما باشد! در تعداد زیادی از مناطق کویری، پس از غروب خوشید، دما به شدت شروع به افت میکند. در بعضی موارد هوا آنقد سرد میشود که از سرما یخ میزنید. پیدا کردن و ساختن پناهگاه مناسب در هنگام شب ، درست به اندازه ي پیدا کردن سایه در طول روز اهمیت دارد.

 

۴- معرفی جاذبه های گردشگری کویری ایران

تا این جا نحوه صحیح سفر به کویر و سختیهای کویر نوردی را گفتیم. اما نترسید! سفر ایمن به کویر آنقدرها هم سخت نیست، رعایت نکات فوق در کنار داشتن یک راهنمای مفید برای سفر به کویر کافی ست تا برترین تجربه زندگی تان را رقم بزنید.

 

کویر بی اندازه جذاب، آرام، پر رمز و راز و با وقار هست. در سفر به کویر از همۀ چیز خالی می‌شوید و پس از غرق شدن در آسمان پر ستاره اش، چنان عمیق و آرام به خوابید می‌روید که انگار هیچ گاه نگران چیزی نبوده اید.

 

سرزمین ما پر هست از مناطق کویری بی بدیل و الهام بخش؛ کویر مرنجاب ، کویر ورزنه ، کویر ابوزید ، کویر مصر و بسیاری دیگر که در انتهای همین متن میتوانید معرفی کلی درمورد ي آنها را بخوانید و برای اطلاعات اکثر روی لینک ها کلیک کنید.

 

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از محبوب ترین جاذبه هاي کویری ایران و استان اصفهان هست. فاصله ي کمی با تهران دارد و در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. از جاذبه هاي طبیعت گردی و گردشگری آن میتوان به رمل ها و تپه هاي شنی، کاروانسرای عباسی و جزیره سرگردان اشاره کرد. همین طور این منطقه یکی از رصدگاه هاي آسمان در ایران بوده و منطقه مناسبی برای برگزاری تورهای ستاره نگری یا آسترو توریسم هست.

 

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران
 

کویر مصر

کویر مصر نام خود را از روستایی ساده و دوست داشتنی به همین نام گرفته هست. این منطقه در استان اصفهان، در ۵۵ کیلومتری شهرستان خور و در نزدیکی روستای گرمه واقع شده هست. اضافه بر رمل ها و تپه هاي نرم شنی که از جاذبه هاي اصلی کویرند می‌توان به دیگر جاذبه هاي طبیعت گردی و گردشگری مثل تخت عباسی، چال سلکنون ، نخستان و نیزارهای روستای مصر اشاره کرد.

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران
 

شهداد و کلوت ها

کلوت ها آثار طبیعی بسیار شگفت انگیزی میباشند که وقتی برای نخستین بار چشمتان به آنها میوفتد گمان میکنید به ویرانه هاي شهری باستانی و متروک نگاه می‌کنید. کلوت ها که در اصطلاح علمی به آنها یاردانگ می‌گویند در حقیقت سازه هایي میباشند که در طول زمان به دست طبیعت و عواملی مثل آب و فرسایش در اثر وزش باد ایجاد شده اند.

 

کلوت هاي شهداد در کنار دره راگه از مهم‌ترین جاذبه هاي ژئوریسم در ایران میباشند. در سفر به کرمان و کلوت ها میتوانید بوم گردی « اکوتوریسم » و اقامت شبانه در اکو کمپ ها را نیز تجربه کنید.

 

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

کویر ورزنه

کویر ورزنه یا کویر خارا با چشم انداز عالی و با تلماسه هاي وسیع اش در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. زاینده رود در حاشیه شمالی این کویر جریان دارد و در تالاب گاوخونی در شرق آن آرام گرفته و از حرکت باز می‌ایستد.

 

اضافه بر تالاب گاو خونی از دیگر جاذبه هاي گردشگری و طبیعت گردی این منطقه میتوان به شهر سفیدپوشان ورزنه ، قلعه قورتان ، کبوترخانه ي ورزنه و آتشکده دستجرد اشاره کرد.

 

نحوه سفر صحیح و عاقلانه به کویر های ایران

نکات فوق بسیار ساده و به به راحتی قابل اجرا میباشند، با رعایت این نکات میتوانید سفرتان را ایمن تر و لذت بخش تر کنید.

 

طبیعت کویر برخلاف ظاهر سختی که دارد بسیار آسیب پذیر هست. کاروان از شما میخواهد برای روشن کردن آتش به هیچ وجه اقدام به شکستن شاخه هاي تکیده ي درختان منطقه نکنید. در طول سفر کیسه زباله به همراه داشته باشید و اگر زباله اي روی زمین دیدید حتما نسبت به جمع آوری آن و پاکسازی منطقه اقدام کنید.

جدیدترین مطالب سایت