خرید و فروش در اینترنت

شگفت انگیزترین چرخ فلک های سراسر دنیا + عکس

شگفت انگیزترین چرخ فلک های سراسر دنیا + عکس

بـه افتخار روز ملی چرخ و فلک 3 مرداد، دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب 9 مکان وجوددارد کـه می‌توانید اسب هاي‌ پرنده را بر روی چرخ و فلک هاي‌ قدیمی و زیبا کـه هنوز در حال کار هستند، سوار شوید.

 

چرخ فلک های قدیمی زیبا که امروز هم می توانید سوار شوید

وقتی کلمه چرخ و فلک را می‌شنوید، نخستین چیزی کـه احتمالاً بـه ذهنت ان خطور می کند تسمه نقاله اي اسـت کـه چمدان شـما را پس از پرواز بیرون می اندازد. اما چرخ و فلک هاي‌ اصلی رابا اسب هاي‌ رنگ آمیزی پر جنب و جوش، حلقه هاي‌ برنجی براق و موسیقی کارناوال دلربا بـه یاد دارید؟

 

اگر چه چرخ و فلک ها در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 محبوبیت بیشتری داشتند، چرخ و فلک ها هنوز هم در دنیا زنده هستند. برنامه ریزی یک سفر در اطراف این سواری هاي‌ نوستالژیک نه تنها بـه شـما امکان می دهد یک مقصد جدید را تجربه کنید، بلکه بـه شـما امکان می دهد یکی از ارزشمندترین دوره هاي‌ زندگی – دوران کودکی خودرا دوباره ببینید.

 

قدیمی ترین چرخ فلک های سراسر دنیا

1. Stoomcarrousel، Kaatsheuvel، هلند

Stoomcarrousel، Kaatsheuvel، هلند

وقتی صحبت از چرخ و فلک بـه میان می‌آید، تعداد کمی بـه اندازه Stoomcarrousel در هلند برای سلطنت مناسب هستند. این چرخ و فلک 124 ساله در قصر خودش در شهربازی افتلینگ با تم فانتزی قرار دارد. این چرخ و فلک دارای اسب‌هاي‌ نقاشی شده کلاسیک اسـت کـه در حال طراحی مربی هستند، همراه با خوک‌هاي‌ عجیب‌وغریب سوار بر دلقک‌هاي‌ کنده‌کاری شده کـه بینی خودرا از پشت بـه سایر سواران می زنند.

 

این سواری همچنین فرصتی برای شنیدن موزیک‌هاي‌ یکی از تنها اندام‌هاي‌ گاویولی باقی‌مانده در جهان فراهم میکند و ان را بـه یک تجربه چندحسی بی‌نظیر تبدیل میکند.

 

✅ مطالب مشابه: عظیم ترین چرخ و فلک دنیا در سنگاپور + تصاویر

 

2. 1911 Looff Carousel، سانتا کروز، کالیفرنیا

1911 Looff Carousel، سانتا کروز، کالیفرنیا

قدیمی‌ترین سواری در پیاده‌روی ساحلی سانتا کروز «شـما حدس زدید!» یک چرخ فلک اسـت. چرخ فلک لوف 1911 دو ارابه رومی و 73 اسب بسیار رسا را بـه نمایش می‌گذارد. برخی از موجودات رفتاری ملایم و خلق و خوی جدی دارند، در حالی کـه برخی دیگر از هیجان دندان قروچه می‌کنند. همه ی ان‌ها دارای لهجه‌هاي‌ رنگارنگ منحصربه‌فردی هستند، مانند گلدسته‌هایي کـه دور گردنشان بسته شده و دم‌هایي کـه از موی اسب اصیل ساخته شده‌اند.

 

یکی از بارزترین ویژگی هاي‌ این چرخ و فلک، ارگ اصلی 342 لوله اي Ruth & Sohn اسـت. این سواری همچنین دارای دو دستگاه موسیقی دیگر اسـت کـه در دهه 2000 نصب شده بودند. چرخ و فلک لوف یکی از معدود چرخ فلک هایي اسـت کـه دارای حلقه کار می‌باشد. سعی کنید یکی از حلقه هاي‌ برنجی براق را از تلگراف بردارید و سپس ان را برای یک سورپرایز سرگرم کننده در دهان دلقک بیندازید!

 

3. جوبیلی استیم گالوپرز، انگلستان

چرخ و فلک

در حالی کـه بسیاری از چرخ و فلک ها اکنون بـه تنهایی ایستاده اند، برخی زمانی بخشی از پارک هاي‌ تفریحی بزرگ تر بودند. نمایشگاه استیم کارترز با نمایشگاه مسافرتی خود کـه سواری‌هاي‌ قدیمی و غرفه‌هاي‌ فرعی را از دهه 1890 تا 1960 تا انگلستان انجام می دهد، این سنت را احیا می کند. یکی از دوست داشتنی ترین رایدهای ان Jubilee Steam Gallopers اسـت.

 

با تقریبا 125 سال سن، قدیمی‌ترین سواری دراین نمایشگاه اسـت. هرکسی کـه اسب‌هاي‌ عجیب‌وغریب، چراغ‌هاي‌ چشمک زن و میله‌هاي‌ براق سازه خیره‌کننده را ببیند، فوراً سواری را بـه‌عنوان چرخ فلک تشخیص می دهد. با این حال، بـه گفته کارترز، این سواری در واقع یک «گالوپر» درنظر گرفته می شود، زیرا در جهت عقربه‌هاي‌ ساعت میچرخد، نه در خلاف جهت عقربه‌هاي‌ ساعت کـه چرخ و فلک‌ها انجام میدهند.

 

✅ مطالب مشابه : عظیم ترین چرخ و فلک دنیا در سنگاپور + تصاویر

 

4. چرخ فلک حشرات «باغ وحش برانکس»،نیویورک

چرخ فلک حشرات

هیچ اسبی دراین جاذبه باغ وحش برانکس دیده نمیشود. انتظار داشته باشید آخوندک‌هاي‌ نیایشگر، سوسک‌ها، ملخ‌ها و دیگر موجودات چند پا را در چرخ فلک محبوب پیدا کنید کـه برای همه ی حشره‌شناسان کوچک قبیله شـما مناسب اسـت. کانون الهام گرفته از نظارت، پس از ساختن یک پیت استاپ در باغ پروانه ها یا دنیای خزندگان همسایه، مکان مناسبی برای سرمایه گذاری اسـت. کدام جوانی کـه نمی خواهد وارد این اکشن خزنده شود؟!

 

5. چرخ فلک جین، بروکلین، نیویورک

چرخ فلک جین، بروکلین، نیویورک

دور از برج هاي‌ شیشه اي و بتنی منهتن، یادآور روزهای گذشته اسـت: چرخ فلک جین. این چرخ و فلک شیشه‌اي در بروکلین «با چشم‌اندازهای باورنکردنی از خط افق منهتن»؛ خانه 48 اسب و دو ارابه وطن‌پرستان با یک عقاب طاس و دیگری با کروبی در ابرها اسـت. یکی از مالکان، جین والنتاس، چرخ فلک 1922 رابا دست، با استفاده از چاقوی X-ACTO برای حذف لایه‌هاي‌ رنگ، بازسازی کرد.

 

او صادقانه پالت رنگی اصلی خودرا احیا کرد و تزئینات گم شده ان را جای گزین کرد «مانند جواهرات وجوه و خطوط ظریف»؛ و نتیجه چرخ و فلکی اسـت کـه همان جادویی را کـه در قرن گذشته انجام می داد را بـه نمایش می‌گذارد. یک چرخش بزنید و خودتان ببینید!

 

✅ مطالب مشابه : بزرگ ترین چرخ و فلک دنیا در کشور چین (عکس)

 

6. چرخ فلک در باغ وحش بوداپست، بوداپست، مجارستان

چرخ فلک در باغ وحش بوداپست، بوداپست، مجارستان

باغ وحش بوداپست با شیر، اسب آبی، شتر و ده‌ها گونه دیگر، برای دوستداران حیوانات در تمام سنین بسیار مناسب اسـت. اما یکی از جدید ترین و هیجان‌انگیزترین موارد افزوده شده بـه قلمرو حیوانات باغ‌وحش، خز و پر ندارد – این چرخ و فلک اسـت کـه مربوط بـه سال 1906 اسـت. این چرخ و فلک خاص دارای چند ویژگی منحصربه‌فرد اسـت کـه علاقه‌مندان بـه چرخ و فلک را مجذوب خود میکند.

 

اسب هاي‌ سفید در حال تاخت رو بـه بیرون بـه سمت تماشاچیان هستند و چرخ و فلک در اصل توسط اسب هاي‌ واقعی در زیرزمین زیر سازه کار میکرد. مسافران می‌توانند سوار شدن بر ارابه چوبی چرخ و فلک، قایق گهواره اي، وان هاي‌ چرخان یا «البته» اسب هاي‌ زیبا را انتخاب کنند.

 

✅ مطالب مشابه: بزرگ ترین چرخ و فلک دنیا در کشور چین «عکس»

 

7. چرخ فلک پارک مرکزی، نیویورک

چرخ فلک پارک مرکزی، نیویورک

چه چیزی را در حیاط خلوت عمومی نیویورک دوست ندارید؟ پارک مرکزی نمادین و زیبا میزبان بسیاری از تفریحات مورد تایید کودکان اسـت: اسکیت روی یخ، بازدید از باغ وحش، پیک نیک و البته چرخش در چرخ و فلک محبوبش. با درنظر گرفتن بیش از 250000 نفر درسال برای سواری، میدانید کـه ارزش یک سفر را دارد.

 

چرخ و فلک برای نخستین بار درسال 1871 در پارک ظاهر شد و از ان زمان تا کنون چهار جاذبه فضای سبز را خانه نامیده اند. اگر چه این چرخ و فلک با تردیدهایی شروع بـه کار کرد، اما بـه سرعت ثابت شد کـه یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌هاي‌ بازدید خانواده از پارک اسـت.

 

8. چرخ فلک شادی، هلند، کلرادو

چرخ فلک شادی، هلند، کلرادو

در هلند، کلرادو، مسافران یک چرخ فلک کلاسیک با خلاقیت مدرن پیدا خواهند کرد. چارلز آی دی لوف، سازنده مشهور چرخ و فلک، یکی از ساخته هاي‌ چرخشی خودرا درسال 1910 بـه سالتیر، در نزدیکی سالت لیک سیتی، تحویل داد. چرخ و فلک بـه مدت 49 سال در آنجا باقی ماند. پس از ورشکستگی پارک، چرخ فلک بـه یک مدرسه دولتی منتقل شد، جایی کـه دانش آموزان معلول درسال 1976 حیوانات را بازسازی کردند.

 

ده سال بعد، حیوانات چوبی بـه یک خریدار فروخته شد. اسکات هریسون، کهنه سرباز جنگ ویتنام و ساکن هلند، کـه در بحبوحه نبرد با گوش دادن بـه یک جعبه موسیقی کوچک کـه وی را بـه یاد چرخ و فلک می اندازد، با الهام از قاب چرخ و فلک خالی «اما هنوز ایستاده» آرامش پیدا کرد، تصمیم گرفت این سواری را احیا کند. در طی 26 سال آینده، هریسون یک باغ حیوانات جدید رابا دست حک کرد.

 

او اسب هاي‌ کلاسیک را نادیده گرفت ودر عوض انواع حیوانات عجیب‌وغریب از جمله آلپاکا، یوزپلنگ، پاندا و طاووس را خلق کرد. این سواری سرانجام با نام جدید مناسب – چرخ فلک شادی – در روز یادبود 2010 بازگشایی شد.

 

9. چرخ فلک کانبرا، کانبرا، استرالیا

چرخ فلک کانبرا، کانبرا، استرالیا

دفعه بعد کـه بـه Down Under رفتید، بـه چرخ و فلک عتیقه در پتری پلازا، کانبرا بچرخید. برای ایجاد این سواری زیبا کـه اکنون 105 سال از عمر ان می گذرد، سازنده، هربرت تامسون، این اندام، 52 اسب حکاکی شده با دست و دو فیل را از کشور آلمان و میله هاي‌ برنجی عمودی پیچ خورده را از اسکاتلند وارد کرد.

 

اسب‌هاي‌ چوبی خود دارای چندین شخصیت هستند – هر کدام نام خاص خودرا دارند «روی طوماری روی گردنش نقاشی شده اسـت»؛ لهجه‌هاي‌ آینه‌کاری شده روی افسار ان؛ صورت‌هاي‌ حیوانات بد بو روی زین ان؛ و دمی کـه از مو هاي واقعی ساخته شده اسـت. اگر جوانی کـه با او سفر میکنید از شـما تقاضای میکند کـه بیش از یک‌بار سوار چرخ فلک کانبرا شوید، از او لذت ببرید – بی شک هر بار کـه می چرخید متوجه چیز خاصی در مورد این جاذبه خواهید شد.

 

10. چرخ فلک اسب های پرنده، اوک بلوفز، ماساچوست

چرخ فلک اسب های پرنده، اوک بلوفز، ماساچوست

تاکستان مارتا در طول یک قرن و نیم گذشته تغییرات زیادی کرده اسـت، اما تنها چیزی کـه برای مسافران باقیمانده اسـت، فرصت سوار شدن بر چرخ فلک اسب هاي‌ پرنده اسـت. این سواری کـه قدیمی‌ترین چرخ و فلک سکوی کشور درنظر گرفته می شود، توسط چارلز دره از کارخانه تولید چرخ و فلک نیویورک درسال 1876 ساخته شد.

 

فقط هشت سال کوتاه را در جزیره کونی نیویورک گذراند تا بـه اوک بلوفز، ماساچوست راه پیدا کند، جایی کـه محلی‌ها و گردشگران را از سال 1884 بـه‌طور یکسان خوشحال کرده اسـت. یک بنای تاریخی ملی داشت.

 

11. Trimper’s Rides، اوشن سیتی، مریلند

شگفت انگیزترین چرخ فلک های سراسر دنیا

علاقه مندان بـه چرخ و فلک در Trimper’s Rides در اوشن سیتی، مریلند، لذت مضاعف می‌برند – این شهربازی دارای دو چرخ و فلک عتیقه باشکوه اسـت. جاذبه ستاره ان – چرخ فلک هرشل اسپیلمن – یکی از قدیمی‌ترین چرخ و فلک هاي‌ کشور شناخته می شود. یک موتور بخار 45 حیوان چرخ و فلک «از جمله گربه، سگ و شترمرغ»؛ ارابه هاي‌ سه گانه و صندلی گهواره اي را قبل از این کـه چرخ فلک بـه برق تبدیل شود، تامین می‌کرد.

 

بعد ها، Trimper’s یک چرخ و فلک خواهر را بـه پارک خود معرفی کرد. این چرخ و فلک کوچک تر بـه اندازه هرشل اسپیلمن آراسته اسـت، اما حدود 10 تا 15 سال جوانتر اسـت. Trimper’s افتخار می کند کـه هر دوی این گنجینه هاي‌ تاریخی را در شرایط عالی برای نسل هاي‌ مختلف میهمانان نگه داری می کند.

 

12. چرخ فلک شیشه ای، نیویورک

شگفت انگیزترین چرخ فلک های سراسر دنیا

از یک ماجراجویی زیر آب بدون تجهیزات غواصی دراین مکان قابل نمایش اینستاگرام در مرکز شهر لذت ببرید. بـه جای اسب، از کودکان دعوت می شود تا در فرشته ماهی و شیرماهی شفاف دراین جاذبه آبزی عجیب‌وغریب بنشینند. با الهام از مکان اصلی آکواریوم نیویورک، چرخ فلک بی‌نقص باتری بـه لطف چراغ‌هاي‌ LED با تغییر رنگ کـه فضای زیر آب را تداعی می کند، درخشان شده اسـت. چه کسی برای شیرجه رفتن آماده اسـت؟

 

✅ مطالب مشابه: بهترین پارک های تفریحی جهان + عکس

 

در پایان

هنگام جست‌وجوی بـه جاذبه‌هاي‌ خانوادگی، پارک‌هاي‌ تفریحی و فضاهای بیرونی کودکان، پریدن روی اسب «یا حشره، یا ماهی یا موجودی افسانه‌اي» ضروری اسـت. این یک ماجراجویی اسـت کـه ما ممکن اسـت بـه اندازه بچه ها دوست داشته باشیم … شاید حتی بیشتر!

برچسب‌ها: