اصغر فرهادی چگونه در کارش به شهرت رسیده است؟

اصغر فرهادی چگونه در کارش به شهرت رسیده است؟
اصغر فرهادی چگونه در کارش بـه شهرت رسیده اسـت؟ اصغر فرهادی کارگردانی بسیاری از فیلم‌هاي‌ مشهور و تحسین‌شده را بر عهده داشته اسـت. اصغر فرهادی همچنین در نگارش فیلم‌نامه‌هایش تجارب زیادی دارد کـه این امر بر نوع نگاه و سبک کارگردانی‌اش تأثیر گذاراسـت. فرهادی با این رویکرد، توانسته اسـت آثاری خلق کند کـه هم در ایران و هم در سطح بین‌ المللی مورد تحسین قرار گرفته‌اند.

 

زندگی اصغر فرهادی و دلیل شهرت وی

اصغر فرهادی کیست؟

اصغر فرهادی چگونه در کارش بـه شهرت رسیده اسـت؟

اصغر فرهادی یک کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم ایرانی اسـت. او در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۱ «معادل با 7 می 1972» در خمینی‌شهر، استان اصفهان بـه دنیا آمده. فرهادی شروع کار حرفه‌اي خودرا بـه عنوان فیلم‌نامه‌نویس با فیلم ارتفاع پست درسال ۱۳۸۰ آغاز کرد و اولین فیلم بلند خود بـه نام رقص در غبار را درسال ۱۳۸۱ کارگردانی کرد.

 

او برای فیلم‌هاي‌ “جدایی نادر از سیمین” و “فروشنده” دو بار برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شده اسـت. فیلم “قهرمان” نیز درسال ۲۰۲۱ جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم کن را دریافت کرد. فرهادی بـه خاطر خلاقیت‌هاي‌ هنری و تأثیرش بر هنر و ادبیات فرانسه و جهان، درسال ۲۰۱۴ نشان افتخار هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرده اسـت. او همچنین در نظرسنجی مجله تایم، بـه عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال ۲۰۱۲ معرفی شده اسـت.

 


مطالب مشابه: چرا فیلم های اصغر فرهادی همیشه در بهترین ها جای دارد؟


 

اصغر فرهادی در کودکی

اصغر فرهادی در کودکی

اصغر فرهادی از همان دوران کودکی بـه سینما و تئاتر علاقه‌مند بودو فعالیت‌هاي‌ سینمایی خودرا از سن ۱۳ سالگی آغاز کرد. فرهادی در دوران نوجوانی بـه انجمن سینمای جوانان اصفهان پیوست و شروع بـه ساختن فیلم‌هاي‌ کوتاه ۸ و ۱۶ میلی‌متری کرد. این دوران بنیان‌گذار علاقه و مهارت‌هاي‌ او در زمینه سینما بودو زمینه‌ساز موفقیت‌هاي‌ بعدی او در عرصه فیلم‌سازی شد.

 

خانواده اصغر فرهادی

خانواده اصغر فرهادی

خانواده فرهادی همچنین در فعالیت‌هاي‌ سینمایی و هنری فعال بوده‌اند و بـه نظر میرسد کـه هنر و فیلم‌سازی بخش مهمی از زندگی انها اسـت.

 

تحصیلات اصغر فرهادی

تحصیلات اصغر فرهادی

اصغر فرهادی چگونه در کارش بـه شهرت رسیده اسـت؟

اصغر فرهادی تحصیلات خودرا در زمینه تئاتر انجام داده اسـت. او مدرک لیسانس خودرا در رشته تئاتر با گرایش ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران دریافت کرده و سپس برای اخذ مدرک فوق لیسانس، در همان رشته با گرایش کارگردانی بـه تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس پرداخته اسـت. این تحصیلات آکادمیک بنیان محکمی برای ورود او بـه دنیای حرفه‌اي سینما و کسب موفقیت‌هاي‌ بعدی‌اش بوده اسـت.

 

شروع کار اصغر فرهادی

شروع کار اصغر فرهادی

اصغر فرهادی کار حرفه‌اي خودرا بـه عنوان فیلم‌نامه‌نویس مشترک در فیلم ارتفاع پست درسال ۱۳۸۰ آغاز کرد. او اولین فیلم بلند خود بـه نام رقص در غبار را درسال ۱۳۸۱ کارگردانی کرد. این فیلم جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر را کسب کرد و فرهادی را بـه عنوان یک کارگردان توانمند معرفی نمود. 

 

اصغر فرهادی چگونه به شهرت رسید

اصغر فرهادی چگونه به شهرت رسید

اصغر فرهادی با فیلم‌هایي کـه داستان‌هاي‌ پیچیده اجتماعی و خانوادگی را بـه تصویر می‌کشیدند، بـه شهرت رسید. فرهادی با ساخت فیلم چهارشنبه‌سوری درسال ۱۳۸۴؛ کـه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را از ان خود کرد، و فیلم درباره الی درسال ۱۳۸۷ کـه خرس نقره‌اي برای بهترین کارگردانی جشنواره فیلم برلین را بـه دست آورد، شناخته شد.

 

اصغر فرهادی چگونه به شهرت رسید

 

اما شهرت بین‌ المللی او با فیلم جدایی نادر از سیمین درسال ۱۳۸۹ بـه اوج رسید، کـه جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان و جایزه گلدن گلوب را برای او بـه ارمغان آورد. فیلم فروشنده درسال ۱۳۹۴ نیز با کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، موفقیت‌هاي‌ وی را تداوم بخشید. این موفقیت‌ها و تأثیرگذاری‌هاي‌ هنری او باعث شد کـه درسال ۲۰۱۲ بـه عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال از سوی مجله تایم معرفی شود.

 


مطالب مشابه: تحقیر کردن ترانه علیدوستی توسط اصغر فرهادی جنجالی شد !


 

شغل دیگر اصغر فرهادی

شغل دیگر اصغر فرهادی

اصغر فرهادی عمدتاً بـه عنوان کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم شناخته می شود. او همچنین در زمینه‌هاي‌ دیگری مانند داوری در جشنواره‌هاي‌ فیلم و تدریس فعالیت داشته اسـت. او بـه عنوان یکی از شخصیت‌هاي‌ تأثیرگذار در عرصه فرهنگی و هنری جهان شناخته شده ودر لیست‌هاي‌ معتبر بین‌ المللی قرار گرفته اسـت.

 

بهترین فیلم های اصغر فرهادی

بهترین فیلم های اصغر فرهادی

اصغر فرهادی چگونه در کارش به شهرت رسیده است؟

اصغر فرهادی بـه خاطر ساخت فیلم‌هایي با مضامین انسانی و اجتماعی عمیق، در سطح جهانی شناخته شده و تحسین شده اسـت. در این جا برخی از بهترین و مشهور‌ترین فیلم‌هاي‌ او آورده شده‌اند:

 • ارتفاع پست
 • رقص در غبار
 • شهر زیبا
 • چهارشنبه‌سوری
 • کنعان
 • دایره زنگی
 • محاکمه در خیابان
 • درباره الی
 • جدایی نادر از سیمین
 • گذشته
 • قهرمان

 

ازدواج اصغر فرهادی

ازدواج اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در اوایل جوانی با پریسا بخت آور، همکلاسی و همکار خود در عرصه فیلم‌سازی و سینما، ازدواج کرده اسـت. آن ها دو دختر بـه نام‌هاي‌ سارینا و ساغر دارند.

 


مطالب مشابه: گزارشی جالب از فیلم هایی که شبیه فیلم اصغر فرهادی هستند


 

در پایان

اصغر فرهادی بـه خاطر سبک کارگردانی ویژه‌اش شناخته شده اسـت. او در آثارش از رئالیسم پیروی می کند و داستان‌هاي‌ فیلم‌هایش طبق معمولً پایانی باز و دراماتیک دارند. فرهادی توانایی خاصی در بـه تصویر کشیدن مسائل اجتماعی و خانوادگی دارد و شخصیت‌هاي‌ فیلم‌هایش اغلب دارای ویژگی‌هاي‌ خاکستری و پیچیده‌اي هستند کـه مخاطب را بـه تفکر وامی‌دارد.

جدیدترین مطالب سایت