بهترین فیلم های اصغر فرهادی + بیوگرافی اصغر فرهادی

بهترین فیلم های اصغر فرهادی + بیوگرافی اصغر فرهادی

بهترین فیلم های اصغر فرهادی به همراه بیوگرافی

اصغر فرهادی بـه خاطر سبک رئالیسمی کـه در فیلم‌هایش دنبال می کند شناخته شده اسـت. داستان‌هاي‌ او طبق معمولً پایانی باز و دراماتیک دارند و بـه تصویر کشیدن شخصیت‌هایي با پیچیدگی‌هاي‌ اخلاقی و انسانی متمرکز هستند.

 

بیوگرافی اصغر فرهادی

بیوگرافی اصغر فرهادی

اصغر فرهادی یکی از کارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسان برجسته ایرانی اسـت کـه بـه خاطر ساخت فیلم‌هایي با مضامین انسانی و پرداختن بـه داستان‌هاي‌ خانوادگی و اجتماعی شناخته شده اسـت. او در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۱ در خمینی‌شهر اصفهان بـه دنیا آمده و تحصیلات خودرا در رشته تئاتر و کارگردانی در دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس بـه اتمام رسانده اسـت.

 

فرهادی کار خودرا بـه عنوان فیلم‌نامه‌نویس با فیلم ارتفاع پست آغاز کرد و با ساخت فیلم رقص در غبار بـه عنوان کارگردان شناخته شد. او با فیلم‌هایي مانند چهارشنبه‌سوری، درباره الی، جدایی نادر از سیمین، فروشنده و قهرمان بـه شهرت جهانی دست یافت و جوایز متعددی از جمله دو جایزه اسکار برای بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را کسب کرد.

 

فرهادی همچنین بـه خاطر «خلاقیت‌هاي‌ هنری و تأثیرش بر هنر و ادبیات فرانسه و جهان» نشان افتخار هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرده ودر نظرسنجی مجله تایم بـه عنوان یکی از ۱۰۰ شخصیت تأثیرگذار سال ۲۰۱۲ معرفی شده اسـت. او همچنین در لیست ۱۰۰ متفکر جهان فارن پالیسی قرار گرفته اسـت. فیلم‌هاي‌ او بـه دلیل نگاه عمیق و واقع‌گرایانه بـه روابط انسانی و تأثیرات اجتماعی، تحسین‌هاي‌ زیادی را از منتقدان و مخاطبان دریافت کرده‌اند.

 


مطالب مشابه: بیوگرافی اصغر فرهادی


 

فهرستی از بهترین فیلم های اصغر فرهادی

فهرستی از بهترین فیلم های اصغر فرهادی

اصغر فرهادی بـه خاطر ساخت فیلم‌هایي با مضامین انسانی و اجتماعی عمیق، در سطح جهانی شناخته شده و تحسین شده اسـت. در این جا برخی از بهترین و مشهور‌ترین فیلم‌هاي‌ او آورده شده‌اند:

 • ارتفاع پست
 • رقص در غبار
 • شهر زیبا
 • چهارشنبه‌سوری
 • کنعان
 • دایره زنگی
 • محاکمه در خیابان
 • درباره الی
 • جدایی نادر از سیمین
 • گذشته
 • قهرمان

 

فیلم ارتفاع پست

فیلم ارتفاع پست

فیلم ارتفاع پست، یک فیلم ایرانی بـه کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و نویسندگی مشترک اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۰ تولید شده. داستان فیلم بر اساس یک رویداد واقعی درسال ۱۳۷۹ ساخته شده و بـه موضوع هواپیماربایی می پردازد. در خلاصه داستان، قاسم کـه ادعا می کند برای خانواده و دوستانش دریک شرکت صنعتی در بندرعباس کار پیدا کرده‌اسـت، ان‌ها را سوار هواپیما می کند. اما تنها نرگس، همسر قاسم، از قصد واقعی او خبر دارد کـه قصد هواپیماربایی دارد.

 

این فیلم برای اولین بار در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۱ بـه نمایش درآمده و بازیگرانی چون حمید فرخ‌نژاد، لیلا حاتمی و گوهر خیراندیش در ان ایفای نقش کرده‌اند. ارتفاع پست در جشنواره فیلم فجر جوایز متعددی را کسب کرده و توانسته اسـت نظر مخاطبان و منتقدان را بـه خود جلب کند.

 

فیلم رقص در غبار

فیلم رقص در غبار

فیلم رقص در غبار، اولین فیلم بلند اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۱ تولید شده. داستان فیلم درباره جوانی بـه نام نظر اسـت کـه با دختری بـه نام ریحانه در مینی‌بوس آشنا شده و با او ازدواج میکند. اما بـه دلیل شایعاتی کـه در مورد مادر ریحانه وجوددارد، نظر وادار می شود وی را طلاق دهد. نظر کـه کارش نگه داری اسب‌هایي اسـت کـه با تزریق سم مار بـه ان‌ها، پادزهر تهیه می کنند، درگیر ماجراهایی میشود کـه بـه تغییرات عمده‌اي در زندگی‌اش منجر می گردد.

 

بازیگرانی چون فرامرز قریبیان، باران کوثری و یوسف خداپرست دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فیلم رقص در غبار جوایز متعددی را در جشنواره‌هاي‌ مختلف کسب کرده، از جمله جایزه بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک.

 

فیلم شهر زیبا

فیلم شهر زیبا

فیلم شهر زیبا، دومین فیلم سینمایی اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۲ تولید شده. این فیلم در ژانر درام اجتماعی با درون‌مایه‌اي عاشقانه قرار دارد و داستان ان در کانون اصلاح و تربیت می‌گذرد. داستان فیلم حول محور نوجوانی بـه نام اکبر می چرخد کـه متهم بـه قتل اسـت ودر آستانه هجدهمین سال روز تولدش قرار دارد کـه زمان قصاص اوست. دوست او، اعلا، پس از آزادی تلاش میکند تا رضایت خانواده مقتول را جلب کند و اکبر را از مجازات نجات دهد. دراین میان، اعلا ناخواسته عاشق خواهر اکبر می شود.

 

بازیگرانی چون فرامرز قریبیان، ترانه علیدوستی، و بابک انصاری دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اندشهر زیبا جوایز متعددی را در جشنواره‌هاي‌ داخلی و بین‌ المللی کسب کرده اسـت، از جمله جایزه سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری در جشنواره فیلم فجر و جایزه طاووس طلایی از جشنواره بین‌ المللی فیلم هند.

 

فیلم چهارشنبه‌سوری

فیلم چهارشنبه‌سوری

فیلم چهارشنبه‌سوری، سومین فیلم سینمایی اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۴ تولید شده. داستان فیلم در آستانه عید نوروز ودر روز چهارشنبه‌سوری می‌گذرد و بـه زندگی روزمره و مشکلات ارتباطی بین افراد می پردازد. شخصیت اصلی، روحی، با بازی ترانه علیدوستی، کـه در شرف ازدواج اسـت، برای کار بـه خانه‌اي می رود و درگیر مشکلات ان خانواده میشود. مژده، با بازی هدیه تهرانی، مشکوک بـه رابطه همسرش با زن همسایه اسـت و این موضوع زندگی خانوادگی ان‌ها را تحت تأثیر قرار میدهد.

 

این فیلم در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت ۹ جایزه بودو موفق بـه کسب چندین جایزه شد، از جمله سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن، و بهترین تدوین. همچنین، چهارشنبه‌سوری برنده جوایز بین‌ المللی نیز شده اسـت، از جمله هوگو طلایی جشنواره بین‌ المللی فیلم شیکاگو و نامزد پلنگ طلایی جشنواره فیلم لوکارنو درسال ۲۰۰۶.

 

فیلم کنعان

فیلم کنعان

فیلم کنعان، ساخته مانی حقیقی و با نویسندگی اصغر فرهادی و مانی حقیقی، یک اثر سینمایی ایرانی اسـت کـه درسال ۱۳۸۶ تولید شده. داستان فیلم بخشی از زندگی مینا «با بازی ترانه علیدوستی» و مرتضی «با بازی محمدرضا متواضع» را در شرایط سخت و آستانه طلاق بـه تصویر میکشد.

 

مینا، کـه زمانی دانشجوی مرتضی بوده، پس از ده سال زندگی مشترک با وی، تصمیم می گیرد از او جدا شود و برای ادامه تحصیل بـه کانادا برود. اما مرتضی کـه از این تصمیم ناخرسند اسـت، تلاش می کند وی را از تصمیمش منصرف کند. بازیگران دیگری چون بهرام رادان، افسانه بایگان، و حسن معجونی نیز دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اندکنعان در ژانر درام اجتماعی قرار دارد و بـه موضوعاتی مانند روابط خانوادگی و تأثیر تصمیمات فردی بر زندگی مشترک میپردازد.

 


مطالب مشابه: اصغر فرهادی چگونه در کارش به شهرت رسیده است؟


 

فیلم دایره زنگی

فیلم دایره زنگی

فیلم دایره زنگی یک فیلم کمدی ایرانی بـه کارگردانی پریسا بخت‌آور اسـت کـه درسال ۱۳۸۶ تولید شده. این فیلم با نویسندگی اصغر فرهادی، داستانی را روایت میکند کـه در ان محمد «با بازی صابر ابر» و شیرین «با بازی باران کوثری» برای تأمین هزینه تعمیر ماشینی کـه با ان تصادف کرده‌اند، تلاش میکنند. شیرین کـه ماشین پدرش را بدون اجازه بیرون آورده و با ان تصادف کرده، نمیخواهد با ان وضعیت بـه خانه برگردد.

 

ان‌ها بـه خانه‌اي در شمال شهر می روند تا با نصب ماهواره، پول مورد نیاز را تأمین کنند. بازیگران دیگری مانند مهران مدیری، امین حیایی، حامد بهداد، بهاره رهنما، و گوهر خیراندیش نیز دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند1دایره زنگی بـه عنوان تنها فیلم کمدی اصغر فرهادی شناخته میشود و بـه موضوعاتی مانند تأثیر ماهواره بر جامعه ایرانی میپردازد.

 

فیلم محاکمه در خیابان

فیلم محاکمه در خیابان

فیلم محاکمه در خیابان، ساخته مسعود کیمیایی و با همکاری اصغر فرهادی در نگارش فیلم‌نامه، یک اثر سینمایی ایرانی اسـت کـه درسال ۱۳۸۷ تولید شده. این فیلم داستانی معماگونه، اپیزودی و غیرخطی دارد و با مضامینی چون مردانگی، ناموس و انتقام بـه تصویر کشیده شده اسـت.

 

در خلاصه داستان، شب ازدواج امیر و مرجان اسـت. حبیب، دوست صمیمی امیر کـه کمک زیادی برای برگزاری مراسم کرده، ناگهان از امیر می خواهد کـه عروسی‌اش را بـه هم بزند. حبیب فهمیده کـه مرجان قبلاً با مردی ازدواج کرده بوده و از او بچه‌دار هم شده اسـت. امیر با نشانی کـه در اختیار دارد بـه دنبال حقیقت میرود و….

 

بازیگرانی چون پولاد کیمیایی، نیکی کریمی، محمدرضا متواضع، حامد بهداد و شقایق فراهانی دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. تیتراژ این فیلم را رضا یزدانی با آهنگی بـه نام “محاکمه در خیابان” خوانده اسـت.

 

فیلم درباره الی

فیلم درباره الی

فیلم درباره الی یکی از آثار مشهور اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۷ تولید شده و بـه سبک رئالیسم ساخته شده اسـت. داستان فیلم درباره گروهی از دوستان اسـت کـه برای تعطیلات بـه شمال ایران سفر میکنند. سپیده، یکی از دوستان، الی، معلم دخترش را دعوت میکند تا بـه ان‌ها بپیوندد و تلاش میکند وی را با احمد، کـه پس از طلاق از کشور آلمان بازگشته اسـت، آشنا کند. اما اوضاع پیچیده میشود وقتی الی پس از یک حادثه تراژیک ناپدید می شود و دوستان در بین سردرگمی، گناه و شک بـه دنبال حقیقت هستند.

 

این فیلم با بازی ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی، شهاب حسینی و دیگر بازیگران مطرح، توانست جوایز متعددی را از جمله خرس نقره‌اي بهترین کارگردانی در جشنواره بین‌ المللی فیلم برلین درسال ۲۰۰۹ کسب کند1درباره الی بـه دلیل نگاه عمیق و واقع‌گرایانه‌اش بـه روابط انسانی و تأثیرات اجتماعی، تحسین‌هاي‌ زیادی را از منتقدان و مخاطبان دریافت کرده اسـت.

 

فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم جدایی نادر از سیمین، یکی از آثار برجسته و شناخته‌شده اصغر فرهادی اسـت کـه درسال ۱۳۸۹ تولید شده ودر ژانر درام اجتماعی قرار دارد. این فیلم داستان زوجی بـه نام‌هاي‌ نادر «با بازی پیمان معادی» و سیمین «با بازی لیلا حاتمی» را روایت میکند کـه در آستانه جدایی قراردارند. سیمین تمایل دارد ایران را ترک کند تا دخترشان در شرایط بهتری بزرگ شود، اما نادر مایل بـه ترک کشور نیست زیرا می خواهد از پدر پیر و مبتلا بـه آلزایمر خود مراقبت کند.

 

در ادامه داستان، با ترک خانه توسط سیمین، نادر زنی باردار بـه نام رضوان «با بازی ساره بیات» را برای مراقبت از پدرش بـه خانه می‌آورد و این ورود اتفاقاتی را رقم میزند کـه سرنوشت دو خانواده را تحت تأثیر قرار میدهد.

 

جدایی نادر از سیمین در سطح بین‌ المللی با استقبال گسترده‌اي روبه‌رو شد و توانست جوایز متعددی را از ان خود کند، از جمله اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان درسال ۲۰۱۲؛ گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، و خرس طلایی جشنواره فیلم برلین.

 

همچنین، این فیلم در لیست ۱۰۰ فیلم برتر قرن بیست و یکم از نظر نشریه سایت اند ساوند قرار گرفته اسـت. بازیگران دیگری مانند شهاب حسینی و مریلا زارعی نیز دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم بـه دلیل نگاه عمیق و واقع‌گرایانه‌اش بـه مسائل خانوادگی، اجتماعی و قضایی، تحسین‌هاي‌ زیادی را از منتقدان و مخاطبان دریافت کرده اسـت.

 

فیلم گذشته

فیلم گذشته

فیلم گذشته، بـه کارگردانی اصغر فرهادی، یک درام فرانسوی-ایرانی اسـت کـه درسال ۲۰۱۳ تولید شده. داستان فیلم در پاریس می‌گذرد و بـه زبان فرانسوی اسـت. این فیلم با بازی برنیس بژو، طاهر رحیم و علی مصفا، روابط پیچیده بین شخصیت‌ها و تأثیر گذشته بر زندگی ان‌ها را بـه تصویر میکشد.

 

در خلاصه داستان، احمد «با بازی علی مصفا» پس از چهار سال بـه دعوت همسر سابقش ماری «با بازی برنیس بژو» بـه فرانسه بازمی‌گردد تا طلاق توافقی ان‌ها نهایی شود. ماری با مردی بـه نام سمیر «با بازی طاهر رحیم» کـه همسرش در کما اسـت، رابطه‌اي جدید آغاز کرده اسـت. اما مشکلاتی کـه برای دختر بزرگ ماری و همسر اول سمیر پیش می آید، گذشته‌اي را ایجاد میکند کـه نمی توان بـه اسانی از ان عبور کرد.

 

گذشته در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۳ نامزد نخل طلا شد و برنیس بژو برای بازی در نقش ماری جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. همچنین، این فیلم برای نمایندگی سینمای ایران برای دریافت اسکار ۲۰۱۳ بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان برگزیده شد. فیلم جوایز متعددی را دریافت کرده، از جمله جایزه ویژه هیئت ملی بازبینی فیلم و جایزه کلیسای جهانی جشنواره کن.

 

فیلم قهرمان

فیلم قهرمان

فیلم قهرمان، بـه کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، یک درام اجتماعی اسـت کـه درسال ۱۴۰۰ منتشر شده. داستان فیلم حول محور شخصیتی بـه نام رحیم میچرخد کـه بـه دلیل بدهی در زندان بـه سر میبرد. در طول مرخصی دو روزه‌اش، رحیم تلاش می کند طلبکار خودرا متقاعد کند تا شکایت خودرا پس بگیرد، اما اتفاقات طبق برنامه پیش نمیروند.

 

رحیم، کـه توسط امیر جدیدی بازی می شود، در تلاش اسـت تا با فروش کیفی حاوی سکه‌هاي‌ طلا کـه توسط دوستش فرخنده «با بازی سحر گلدوست» پیدا شده، بدهی خودرا پرداخت کند. اما وقتی متوجه می شود کـه مبلغ کافی نیست، تصمیم میگیرد کـه پول را بـه صاحب اصلی ان برگرداند. این اقدام او توجه رسانه‌ ها و مردم را بـه خود جلب میکند و بـه او لقب قهرمان داده میشود.

 

قهرمان در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ بـه نمایش درآمد و موفق بـه کسب جایزه بزرگ هیئت داوران شد. همچنین، این فیلم بـه عنوان نماینده سینمای ایران برای رقابت در نود و چهارمین دوره جوایز اسکار معرفی شده بود. بازیگران دیگری مانند محسن تنابنده و فرشته صدرعرفایی نیز دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند.

 


مطالب مشابه: چرا فیلم های اصغر فرهادی همیشه در بهترین ها جای دارد؟


 

در پایان

فیلم‌هاي‌ فرهادی روایت‌گر قصه‌هایي واقع‌گرایانه و مبتنی بر اخلاق‌گرایی هستند کـه شخصیت‌هاي‌ خاکستری رنگش را پیش روی مخاطب قرار میدهد. این سبک بـه مخاطب اجازه می دهد تا در تفسیر داستان و شخصیت‌ها نقش فعالی داشته باشد و بـه تأمل در مورد موضوعات اجتماعی و انسانی بپردازد.

جدیدترین مطالب سایت