10 خواص فوق درمانی گیاه کافئین

10 خواص فوق درمانی گیاه کافئین

خاصیت گیاه کافئین

کافئین نام یک گیاه دارویی هست که از این گیاه در شامپوها هم بهرهگیری میشود و برای تقویت مو بسیار مقوی هست .

 

کافئین مادهٔ شیمیایی و خوردنی‌اي هست که در مواد محتلفی مانند چای، قهوه و شکلات وجود دارد. کافئین چیزی هست که خیلی از ما بطور معمول در روز مصرف می کنیم.
 
 10 خواص فوق درمانی گیاه کافئین

خاصیت گیاهان کافئین دار

 
۱.بین ۱۰ تا ۲۰ گرم کافئین می تواند سبب مرگ افراد شود. این میزان برابر هست با ۶۰۴۹ گالن قهوه.
 

۲. قهوه‌هاي تیره‌تر کافئین کمتری نسبت به قهوه‌هاي روشن دارند.

 

۳. قهوه بطور معمول ۳ برابر چای و نوشابه کافئین دارد.

 

۴. حساسیت به کافئین ارثی و ژنتیکی هست.

 
 
۵. برخی از گل‌ها دارای شهدهایی میباشند که شامل میزان کمی کافئین هست. این شهدها باعث می شوند که حشرات باز هم به سمت آن گل‎ها بروند. همینطور تحقیقات نشان می دهند که کافئین به بهبود و افزایش حافظهٔ بلندمدت زنبورها کمک می کند.
 

۶. مصرف متعادل کافئین در روز ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم هست. مقادیر بالاتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم چندان و سنگین تلقی شده و منتهی به بی‌خوابی، تحریک پذیری و ضربان قلب شدید میشود.

 

۷. در سراسر دنیا ۹۰٪ از بزرگسالان به نحوی کافئین مصرف میکنند.

 

۸. فنلاند بیشترین میزان کافئین را نسبت به دیگر کشورها مصرف می کند. یعنی به طور متوسط ۴۰۰ میلی گرم در روز. پس از فنلاند نیز سوئد، دانمارک، نروژ، بلژیک، هلند، کشور آلمان، اتریش، سوئیس و فرانسه قراردارند.

 

۹. زنان قهوه را ۲۵٪ سریع‌تر از مردان متابولیزه میکنند.

 

۱۰. اسم علمی کافئین 1.3.7-trimethylxanthine هست.

 

۱۱. کافئین خالص، یک پودر تلخ و سفید و به شدت سمی هست.

 

۱۲. کافئین بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شروع به تاثیرگذاری می کند و اثرات آن معمولا ۸ تا ۱۴ ساعت ادامه پیدا می کنند. اگرچه این میزان به جنسیت، سن، وزن و حتی نژاد افراد بستگی دارد.

 

۱۳. بجز قهوه و چای حدود ۶۰ گیاه دیگر هم میباشند که شامل کافئین‌اند.

 

۱۴. کافئین فعالیت سیستم گوارشی را افزایش می دهد و همینطور بسیار اسیدی هست؛ یعنی ۲ چیزی که ریسک ابتلا به اسهال را افزایش میدهند.

 

۱۵. کافئین نخستین بار در سال ۱۸۱۹ با همکاری یک دانشمند و نویسندهٔ آلمانی کشف شد.

 

۱۶. مصرف حدودا ۲۵۰ میلی گرم کافئین در طول روز، که برابر با حدود ۲ تا ۳ فنجان قهوه هست، هشیاری را افزایش داده، تمرکز را بهبود می‌بخشد، استرس را از بین می برد و حتی ممکن هست باعث افزاشی طول عمر و کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی نیز بشود.

 

۱۷. مصرف قهوه ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ و مریضی‌هاي قلبی را کاهش میدهد.

 

۱۸. کسانی که سیگار می کشند کافئین را ۵۰٪ سریعتر از کسانی که سیگار نمیکشند متابولیزه میکنند.

 

۱۹. ۱ گرم کافئین « برابر با ۶ فنجان قهوهٔ غلیظ» می تواند باعث بی خوابی، بی قراری، زنگ زدن گوش‌ها، گیجی، لرزیدن، ضربان قلب نامنظم، تب، استفراغ و اسهال شود. مسمومیت شدید همینطور ممکن هست باعث تهوع، تشنج و خونریزی گوارشی شود.

 

۲۰. نوشیدنی‌هاي انرژی‌زا تقریبا نصف یک فنجان قهوه« گاهی کمتر» کافئین دارند.

 

۲۱. از میان شغل‌هایي که بیشترین میزان مصرف کافئین را دارند می توان؛ دانمشندان/تکنسین‌هاي آزمایشگاه، بازاریابان، مدیران آموزشی، ویراستارها/نویسندگان، پزشکان، تهیه کنندگان غذا، پروفسورها و متخصصان مالی را نام برد.

 
۲۲. مطالعات نشان می دهند که قهوه میتواند به مبارزه با افسردگی کمک کند. هرچند مصرف بیش از حد کافئین، یعنی مصرف بیش از۴۰۰ میلی گرم در روز، ریسک ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد.
 

۲۳. با این که شکلات کمتر از ۱۰ میلی گرم کافئین دارد، اما هرچه شکلات‌ تلخ‌تر باشد کافئین بیشتری دارد.

 

۲۴. کافئین می تواند به میزان کمی باعث افزایش سطح متابولیسم شود، اما شواهد کافی برای نشان دادن تاثیر آن در کاهش وزن وجود ندارد.

 
 
 
جدیدترین مطالب سایت