خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

مجموعه : تغذیه سالم
خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

خواص بی نظیر کلم بروکلی

کلم بروکلی در تعداد زیادی از رژیم غذایی ها استفاده میشود و برای افراد ورزشکار نیز توصیه میشود. کلم بروکلی بهترین اجزای یک سالاد است . کلم بروکلی یکی از سبزیجات کلمی است ؛ این به کلم، کاهو، کلم پیچ، گل کلم و کلم بروکسل مرتبط است. این سبزیجات به خاطر تاثیرات سلامتی مفید خود معروف هستند و گاهی اوقات بعنوان “سوپر سبزیجات” یاد می‌شوند.

 

به گزارش تالاب بروکلی غنی از مواد مغذی زیادی است، از جمله فیبر، ویتامین C، ویتامین K، آهن و پتاسیم. بروکلی نیز حاوی پروتیین بیشتری نسبت به سایر سبزیجات است. بروکلی میتواند هم خام و هم پخته مصرف شود، اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بروکلی پخته شده با بخار ملایم بیش ترین فواید سلامتی را دارد.

 

نکاتی غذایی جالب کلم بروکلی:

بروکلی خام حاوی تقریبا 90 % آب، 7 % کربوهیدرات و 3 درصد پروتیین و تقریبا بدون چربی است.

بروکلی کالری خیلی پایینی دارد و تنها 31 کالری برای هر فنجان تامین میکند.

جدول زیر شامل اطلاعاتی در مورد تمام مواد غذایی اصلی کلم بروکلی است.

 

ارزش غذایی کلم بروکلی :

بروکلی، خام – 100 گرم

34 کالری

آب 89 %

2.8 گرم پروتئین

0.04 گرم چربی اشباع شده

0.01 گرم چربی غیر اشباع شده

0.04 گرم اسید چرب اشباع نشده

0.02 گرم امگا 3

0.02 گرم امگا 6

چربی ترانس دار

6.6 گرم کربوهیدرات

1.7 گرم شکر

2.6 گرم فیبر

0.4 گرم چربی

 

کلم بروکلی حاوی کربوهیدرات قابل هضم کمی است، اما مقدار مناسبی از فیبر را فراهم میکند. فیبر، سلامت شکم را ترویج میدهد و ممکن است خطر بیماری هاي‌ مختلف را کاهش دهد.

 

کلم بروکلی حاوی پروتیین بیشتری نسبتت به سبزیجات است. اما بدلیل محتوای بالای آب، مقدار پروتیینش نسبتاً کم است.

خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

مواد معدنی و ویتامین های کلم بروکلی:

بروکلی حاوی انواع ویتامین و موادمعدنی است بیش ترین تعداد ان ها در اینبخش از سلامت تالاب فهرست شده است.

 

مقدار ویتامین C در کلم بروکلی:

یک آنتی اکسیدان مهم برای عملکرد سیستم ایمنی و سلامت پوست است. نصف فنجان بروکلی خام «45 گرم» تقریبا 70 درصد از مصرف روزانه توصیه شده را تامین می‌کند.

 

ویتامین K1 کلم بروکلی:

بروکلی شامل مقادیر زیادی از K1 است که برای لخته شدن خون مهم است و ممکن است سلامت استخوان را ارتقا دهد. اسید فولیک برای زنان باردار حائز اهمیت است، اسید فولیک برای رشد بافت طبیعی و تابع سلول مهم است.

 

انواع کلم بروکلی:

انواع زیادی از بروکلی وجوددارد که دربخش هاي‌ مختلف دنیا محبوب هستند. سه نوع اصلی به شرح زیر هستند.

 

بروکلی کالابرس:

این معمول ترین نوع نام بعد از کالابریا است «ایتالیا» و به سادگی بروکلی نامیده می‌شود.

 

پتاسیم کلم بروکلی:

یک ماده معدنی ضروری برای نظارت فشار خون و پیش گیری از بیماری هاي‌ قلبی عروقی است.

 

منگنز موجود در کلم بروکلی:

این عنصر در مقادیر زیادی در دانه ها، حبوبات، میوه ها و سبزیجات یافت می‌شود.

خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

آهن کلم بروکلی:

یک ماده معدنی ضروری که وظایف مهم زیادی در بدن دارد مثل انتقال اکسیژن در سلول هاي‌ قرمز خون است. کلم بروکلی همچنین حاوی ویتامین هاي‌ دیگر و موادمعدنی دیگری هم است. در واقع، تقریبا هر چیزی که احتیاج داریم، شامل می‌شود.

 

ترکیبات گیاهی کلم بروکلی :

بروکلی غنی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی است که به فواید سلامتی ان کمک میکنند.

 

سولفورفان:

یکی از فراوان ترین و گسترده ترین ترکیبات گیاهی در بروکلی است. میتواند اثرات حفاظتی در برابر انواع مختلف سرطان داشته باشد.

 

هندل- 3 – کاربنول:

ماده مغذی منحصر به فرد یافت شده در سبزیجات کلمی، که ممکن است اثرات مفید بر ضد سرطان داشته باشد.

 

کاروتنوئید های کلم بروکلی:

بروکلی شامل لوتیین، زاکسانتین و بتا – کاروتن است که ممکن است همگی به سلامت چشم بهتر نقش داشته باشند.

 

کامپرلو کلم بروکلی :

یک آنتی اکسیدان با مزایای بسیاری برای سلامتی. می‌تواند در برابر بیماری هاي‌ قلبی، سرطان، التهاب و آلرژی محافظت کند.

کوسترین:یک آنتی اکسیدان با فواید متعدد، از جمله فشار خون پایین تر در افراد با فشار خون بالا.

 

جوانه بروکلی:

این تنوع سره اي زیاد و ساقه هاي‌ نازک دارد.

 

گل کلم بنفش:

این گل کلم به شکل گل کلم معمول است که از غنچه گل بسیار کوچک تشکیل شده است.

انواع دیگر شامل بروکلی راب، بروکلی چینی، بروکلی و بروکوفلاور است.

 

فواید سلامتی کلم بروکلی:

فواید سلامتی این سبزی کلمی شامل مواردی است که دربخش تغذیه و سلامت تالاب آورده ایم.

 

کلم بروکلی برای کمک به هضم:

در مطالعه اي حیوانی، به گروهی از موش ها بروکلی را بعنوان بخشی از رژیم غذایی عادی شان دادند و مشاهده شد که ان ها قادر به تحمل مشکلات گوارشی خود مانند کولیت و سوراخ روده در مقایسه با ان هایي هستند که سبزی به ان ها داده نشده است.

 

نتیجه گرفته شد که محتوای فیبیر موجود در بروکلی نقش حیاتی در تنظیم هضم غذا ایفا میکند. هم چنینشکم را سالم نگه می دارد و به حفظ سطح باکتری هاي‌ سالم در روده ها کمک میکند.

 

کلم بروکلی برای جلوگیری از بیماری های مزمن:

بروکلی حاوی برخی ترکیبات فنولی است که به دور نگه داشتن بیماری هاي‌ مزمن کمک می‌کنند. این امر باعث کاهش شانس شما برای ابتلا به دیابت؛ آسم، اختلالات قلبی و تعداد زیادی از بیماری هاي‌ مهلک ودر نتیجه کاهش مرگ و میر می‌شود.

 

کلم بروکلی برای سلامت کبدی:

بروکلی میتوانند عملکرد کبد را در سطح بهینه خود نگه دارند. بیماری کبد چرب غیر الکلی راکه به چربی اضافی مرتبط است و می‌تواند منجر به سرطان کبد و سیروز شود. با افزودن این سبزیجات کلمی به رژیم غذایی، شما میتوانید این مشکلات را دورنگه دارید.

 

کلم بروکلی مفید برای سلامت مغز:

بروکلی غنی از ویتامین K و کولین است و به رشد شناخت و حافظه کمک میکند. علاوه بر این، سولفورفان ها هم چنین به پیشگیري از ظهور آلزایمر و تعداد زیادی از بیماری هاي‌ گوارشی کمک می‌کنند.

 

کلم بروکلی یک کاهنده آلرژی:

بروکلی غنی از ویتامین C است که برای کاهش علائم آلرژی عالی است.

 

ویژگی های ضد التهابی کلم بروکلی:

یک مطالعه درسال 2014 منتشر شد که نشان داد کلم بروکلی اثرات آنتی اکسیدان قوی و ضد التهابی دارد. بروکلی دارای آنتی اکسیدان هایي مثل ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، سولفورفان، کامپرلو و بسیاری دیگر است که باعث میشود این گیاه برای تسکین التهاب مفید باشد.

 

کلم بروکلی برای مراقبت از مو:

مواد مغذی مثل ویتامین A و ویتامین C که در بروکلی یافت میشوند، برای براق، ضخیم و سالم نگه داشتن موهایتان مفید است. این ویتامین ها همچنین با تنظیم تولید چربی بر روی پوست سر برای مرطوب کردن مو، با مو هاي خشک مقابله میکنند.

 

کلم بروکلی ویژگی های ضد پیری دارد:

بروکلی با کمک یک ترکیب به نام نیکوتین آمید مونونوکلئوتید «NMN» با پیری مبارزه میکند. NMN تولید ترکیبی را ترویج می‌کند که متابولیسم را تحریک میکند و از این رو از تغییرات ژنتیکی که منجر به پیری زودرس می‌شوند پیشگیری می‌کند. آنتی اکسیدان هایي مثل ویتامین A، ویتامین C و کلاژن نقش کلیدی در به تاخیر انداختن پیری دارند.

 

پالایش متابولیسم:

مواد مغذی مثل فیبر، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین K، اسید فولیک، و ویتامین A موجود در بروکلی به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کنند.

 

خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

کلم بروکلی برای کنترل دیابت:

یک مطالعه که درسال 2012 منتشر شد، حاکی از ان است که کلم بروکلی ممکن است مقاومت انسولین در نوع 2 بیمار دیابتی را التیام بخشد.

 

کلم بروکلی برای بهبود عملکرد جنسی:

بروکلی میتواند گردش خون رابه اندام هاي‌ بدن افزایش دهد و به التیام روابط جنسی کمک کند. شامل اسید فولیک و ویتامین C است که میتواند باروری را التیام بخشد و شمار اسپرم را افزایش دهد.

 

خاصیت ضد سرطانی کلم بروکلی :

بروکلی دارای پتانسیل ضد سرطانی است.به ویژه برای سرطان سینه و سرطان رحم مفید است، چون استروژن بیشتری را ازبدن حذف میکند. یک استراتژی رژیمی برای کاهش ریسک سرطان پستاناست.

 

مصرف بروکلی می‌تواند به تولید یک تغییر مثبت به متابولیت هاي‌ استروژن به نام هیدروکسیسترون 2 کمک کند. 2 – OHE1 در زنان پس از یائسگی وجوددارد. مصرف روزانه 500 گرم بروکلی، دو بار در روز، به پایین آوردن سطح استروژن در بدن کمک میکند.

 

کلم بروکلی برای تمیز کردن بدن:

حضور ویتامین C، گوگرد و آمینو اسیدها، بروکلی را خیلی خوب می سازند. به حذف رادیکال هاي‌ آزاد و سموم مثل اسید اوره ازبدن کمک میکند در نتیجه خون را تمیز میکند و مشکلات مربوط به زهر را از قبیل جوش، خارش، خارش مفاصل، رماتیسم، مفاصل، بیماری هاي‌ پوستی مانند اگزما و سختی کردن پوست محافظت می‌کند. این یک سبزی قلیایی است که به تعادل سطح pH بدن کمک می‌کند.

 

کلم بروکلی برای محافظت از اشعه UV:

گلوکوراپامین، یک ماده مغذی یافت شده در بروکلی است که با معکوس کردن اثرات منفی نوردهی خورشید ارتباط دارد.

 

کلم بروکلی برای درمان اختلالات شکمی:

بروکلی بسیار غنی از فیبر است که به درمان یبوست کمک می‌کند، چون علت اصلی تقریبا تمام اختلالات شکم است. فیبر به بدن اضافه می‌کند، آب را حفظ می‌کند و حرکات روده سالم را تحریک می‌کند. منیزیم و ویتامین هاي‌ موجود در ان؛ اسیدیته را درمان میکنند، هضم مناسب و جذب مواد غذایی را از غذا تسهیل می‌کنند و با کاهش التهاب معده را تسکین می‌دهند.

 

کلم بروکلی برای مراقبت از پوست:

بروکلی به مراقبت از پوست کمک میکند و ظاهر درخشان و سالمی بشما می‌دهد. این آنتی اکسیدان ها مثل بتاکاروتن، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین K، اسیده اي چرب امگا 3؛ اسیده اي آمینه و اسید فولیک هستند که دراین آنتی اکسیدان ها هستند.

 

کلم بروکلی برای جلوگیری از بیماری های قلبی:

گلوکوراپامین، مقدار زیاد فیبر موجود در بروکلی به کاهش سطح کلسترول و یا کلسترول بد کمک میکند و عملکرد قلب رابه درستی حفظ میکند.

همچنین کاهش صفرا تاثیر زیادی بر سطح کلسترول دارد در نتیجه به سلامت قلب شما کمک می‌کند.

 

اسکلروز جانبی آمیوتروپیک:

یک مقاله تحقیقاتی دکتری هاروارد حاکی از ان است که بروکلی غنی از بتاکاروتن است، که مصرفش تقریبا 25 درصد از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروپیک «ALS» را کاهش میدهد. علاوه بر این، شامل اسیده اي چرب امگا 3 است که به پیشگیري از ALS کمک می‌کند.

 

کلم بروکلی برای مراقبت از چشم:

کاروتنوئید ها مثل زاکسانتین، بتاکاروتن و فسفر و ویتامین هاي‌ دیگر مانند ویتامین A، B مختلط، C و E موجود در بروکلی برای سلامت چشمی بسیار خوب هستند. این مواد از بینایی در برابر انحطاط و آب مروارید ماکولار محافظت می‌کنند.

خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

کلم بروکلی برای تقویت سیستم ایمنی:

بروکلی رنگ بنفش و سبزش را از آنتی اکسیدان هایي مثل ویتامین C، بتاکاروتن، سلنیوم، مس، کولین روی و فسفر به دست می آورد.این ترکیبات دارای تقویت کننده هاي‌ سیستم ایمنی واقعاً عالی هستند و میتوانند شما را از عفونت هاي‌ مختلف محافظت کنند.

 

کلم بروکلی برای بهبود سلامتی استخوان و دندان ها:

بروکلی،استخوان ها و دندان ها را محکم نگه می دارد، چون غنی از ویتامین K، کلسیم، منیزیم، روی و فسفر است. خوردن ان میتواند بسیار مفید باشد، به ویژه برای کودکان، افراد مسن، و زنان باردار یا شیرده. به این دلیل است که این افراد بیشتر مستعد پوکی استخوان، ضعیف شدن استخوان ها و خرابی دندان ها و کمبود کلسیم هستند.

 

کلم بروکلی برای کمک به بارداری:

بروکلی پر از مواد غذایی ضروری برای زنان باردار است. شامل پروتئین ها، کلسیم، ویتامین هاي‌، آنتی اکسیدان ها، آهن و فسفر. همچنین غنی بودن فیبرش، یبوست را نیز از بین می‌برد که در دوران بارداری بسیار رایج است.

 

اسید فولیک دراین سبزیجات تضمین می‌کند که هیچگونه نقص مادرزادی نظیر نقص لوله عصبی وجود ندارد که یک مشکل بزرگ برای زنان بارداری است که کمبود اسید فولیک در رژیم غذایی خود دارند.

 

کلم بروکلی برای تنظیم فشار خون:

کروم، به مقدار زیادی در بروکلی یافت می‌شود و به عملکرد درست انسولین و تنظیم قندخون ودر نتیجه تنظیم فشار خون کمک میکند. همچنین، پتاسیم موجود در ان به افزایش جریان خون و اکسیژن زایی اندام هاي‌ ضروری از طریق استراحت تنش و فشار خون و رگ هاي‌ خونی کمک میکند.

 

منیزیم و کلسیم به تنظیم فشار خون کمک می‌کنند و بدن را از بیماری هاي‌ قلبی عروقی مانند سکته یا حمله قلبی حفظ میکنند.

 

کلم بروکلی برای درمان کم خونی:

بروکلی،غنی از آهن و پروتئین است، در نتیجه یک درمان خوب علیه کم خونی را تشکیل میدهد. مس یکیدیگر از موادمعدنی ضروری در تولید گلبول هاي‌ قرمز خون، همراه با آهن است.

 

چگونه بروکلی را انتخاب کنیم؟

به دنبال بروکلی که دارای سبز روشن، خوشه هاي‌ متراکم و ساقه هاي‌ محکم است، بگردید. مطمئن شوید که بوی تند فلفلی دارد و نه ناخوشایند.

 

چگونه بروکلی را نگهداری کنیم؟

برای ذخیره سازی بروکلی نباید سرش را بشورید ؛ بلکه فقط غبار را پاک کرده و ان را در حوله کاغذی بپوشانید.

شما میتوانید ان را برای حداکثر 2-3 روز در یخچال نگه دارید.

 

مصارف بروکلی :

بروکلی می‌توانند پخته و یا خام خورده شوند.

همچنین می‌توانید ان را برای یک غذای سالم بخار پز کنید.

بروکلی و روغن زیتون را در سالاد خود بریزید و ان را رنگی کنید.

ان رابه سوپ و خوراک اضافه کنید.

 

دستور العمل های بروکلی :

کلم بروکلی پنیری سرخ شده:بروکلی را سرخ کنید، فلفل و نمک و پنیر و چاشنی رابا یک برش لیمو مخلوط کنید تا از یک خوراک سالم خوش مزه لذت ببرید.

پیتزا:آخرین لایه پیتزا رابا بروکلی خام یا بخارپز شده تزیین کنید و طعم خوبی به همراه تعداد زیادی از مزایای سلامتی بشما خواهد داد.

پاستا:کمی بروکلی در روغن زیتون بریزید و ان رابه پاستا اضافه کنید.

 

نکاتی درباره کلم بروکلی

خواص بی نظیر کلم بروکلی + نکاتی درباره کلم بروکلی

عوارض جانبی بروکلی:

با این‌که این سبزی شگفت انگیز، فواید سلامتی زیادی دارد، اما همیشه جایی برای احتیاط وجوددارد. عوارض جانبی مشترک عبارتند از:

گازمعده یا شکم

تحریک پذیری روده

واکنش هاي‌ آلرژِیک

 

خطرات کلم بروکلی :

رقیق شدن خون: ویتامین K موجود در بروکلی میتواند داروهای ضد انعقاد را مهار کند. اگر در حال حاضر مشغول خوردن ئارفارین یا هر نوع خون دیگر هستید، مراقب باشید.

کم کاری تیروئید:بروکلی میتواند وضعیت تیروئید را اگر در حد افراط میخورید، بدتر کند.

 

کلم بروکلی را آب پز نکنید چون خواص آن را فراری می دهید

کلم بروکلی بعنوان یکی از سبزیجات پر خاصیت در فهرست توصیه هاي‌ مهم متخصصان تغذیه قرار دارد این نوع کلم منبع غنی ویتامین هاي‌ گروه A,B است و برای دارا بودن آنتی اکسیدان بالا بایستی در پخت ان دقت بیشتری داشته باشیم.

بهترین روش پخت کلم بروکلی

اگر توجه کرده باشید هنگام آبپز کردن کلم بروکلی آب داخل ظرف سبز رنگ میشود که این تغییر رنگ در حقیقت بدلیل آزاد شدن و یا بهتر است بگوییم از بین رفتن خواص بروکلی است که به واسطه ان ویتامین ها و خواص موجود در بروکلی رابه طور شناور در آب مشاهده میکنید.

 

بدلیل خاصیت فوق العاده و آنتی اکسیدان بالای کلم بروکلی کارشناسان با امتحان روش هاي‌ مختلف بهترین راه را برای پخت و استفاده از کلمه بروکلی معرفی و بارها تاکیید شد که این سبزی پرخاصیت را آب پز مصرف نکنید چرا که بهترین روش پخت و استفاده از کلم بروکلی روش بخارپز است.

 

زمان پخت این سبزی حتی به حالت بخارپز نیز نباید بیش از چند دقیقه باشد چار که آنتی اکسیدان موجود در ان تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 

بروکلی از سبزیهایی است که بهترین فصل ان پاییز و زمستان است. این سبزی پرخاصیت منبع خوب ویتامین سی و فیبر است. بوکلی را می‌توانید 3 روز یا بیشتر در یخچال نگه‌داری کنید. قبل استفاده از بوکلی را خوب با آب بشویید و برگها و ساقه هاي‌ سفت ان را جدا کنید و ساقه هاي‌ نازک و گلهای کوچک ان را خرد کرده و استفاده کنید.

 

کشت گیاه بروکلی:

واژه بروکلی از یک کلمه ایتالیایی نشات میگیرد که به معنای جوانه زدن است. بروکلی در دوران باستان در ایتالیا پرورش داده می شد و بومی منطقه شرقی مدیترانه و آسیای صغیر می باشد. در دهه 1700 به انگلستان و کشور آمریکا معرفی شد.

 

بروکلی در آب و هوای سرد ودر خاک قلیایی رشد میکند. اینکار به 2-4 اینچ کود و یا یک لایه نازک کود قبل از کاشت نیاز دارد. شما حتی میتوانید دما و دمای خاک را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید

 

عوارض جانبی و آلرژیک بودن بروکلی

هر چند مصرف بروکلی دارای فواید سلامتی است، اما عده اي از اثرات جانبی نیز برایش وجوددارد. برخی افراد ممکن است اثرات منفی ان را ببینند. دوباره، خوب نیست که افرادی که خون رقیق دارند بطور ناگهانی میزان مصرف ویتامین K «که در بروکلی وجوددارد» را افزایش داده یا کاهش دهند، چرا که نقش بزرگی در لخته شدن خون ایفا می‌کند.

 

چرا کنسرو کلم بروکلی وجود ندارد؟

چرا کنسرو کلم بروکلی و فلفل دلمه اي نداریم؟ باوجود این‌که این دو سبزی ظاهری بسیار خوشمزه دارند ودر هر سالادی نظر همه ی رابه خود جلب می‌کنند.

 

شاید یکی از سئوالاتی که موقع خرید کنسروهای مختلف برای شما پیش آمده این است که چرا کنسرو بروکلی وجود ندارد. این مطلب به سوال شما پاسخ میدهد.

 

کنسرو بروکلی وجود ندارد

بروکلی یکی از خوراکی هاي‌ فوق العاده است. هم گزینه مناسبی برای پر کردن بشقاب با رنگ زیبای سبز است و هم خواص بی ‏نظیری دارد. میتوان ان را در انواع مختلف آب پز، بخار پز، نیمه سرخ شده و یا طبخ شده در غذا استفاده کرد.

 

پس اگر فریزرتان رابا بروکلی پر کنید ودر هر وعده غذا از ان استفاده کنید کار اشتباهی نکرده‎اید. اما چرا بروکلی به صورت کنسروی وجود ندارد؟

 

از حبوبات سبز گرفته تا هویج، قارچ، سیب زمینی یا بسیاری چیزهای دیگر را می‎توانید به صورت کنسرو تهیه کنید. اما جای بروکلی در میان ان‎ها خالی است.

 

خوراکی ‎هاي‌ کنسروی به خاطر پروسه اکسیژن‎زدایی و از بین بردن آنزیم ها و باکتریها همیشه تازه هستند. همچنین برای از بیرن بردن باکتریها قبل از این‌که مواد در قوطی کنسرو قرار گیرند باید مواد در آب 212 درجه فارن هایت جوشانده شوند. این پروسه برای حبوبات یا ذرت عالی است اما اگر بروکلی برای مدتی در آب با دمای زیاد بماند گل هاي‌ ان بسیار نرم و له می‌شوند.

ضمن این‌که خوراکی هاي‌ کنسروی دو بار پروسه حرارت دارند. یکبار قبل از این‌که وارد قوطی شوند و بار دیگر زمانی که آب گرم به ان ها اضافه ‏شود.

 

تصور کنید یک قوطی کنسرو بروکلی را باز کنید و با گل ‎هاي‌ سبز له و نرم شده رو به رو شوید. این صحنه می‎تواند کاری کند که حتی از خوارکی به این مفیدی برای همیشه بگذرید. حتی گفته می‎شود پروسه کنسرو کردن بروکلی می‎تواند باعث تغییر رنگ و بوی ان هم شود.

 

تاریخ و منشا کلم بروکلی :

این بخشی از تاریخ فرهنگی ان ها بوده است که به قرن ششم پیش از میلاد باز میگردد. بروکلی در سراسر اروپا گسترش یافت و بطور گسترده اي کشت شد. در ایالات امریکا تا اوایل قرن بیستم ظاهر قابل توجه چندانی نداشت.

 

بزرگترین کشت کار این سبزی در جهان چین است و بعد هند. در سراسر جهان، به خصوص در اروپا، کشور آمریکا و استرالیا بسیار رایج است، اما نه به اندازه آفریقا. هم چنین ان را می‌توان در عده اي از غذا هاي جنوب آسیا مانند هند، پاکستان، بنگلادش و نپال یافت.

جدیدترین مطالب سایت