خرید و فروش در اینترنت

10 توصیه تغذیه ای برای تهیه یک صبحانه کامل و مقوی و مغذی

مجموعه : تغذیه سالم
10 توصیه تغذیه ای برای تهیه یک صبحانه کامل و مقوی و مغذی

نکات مهم صبحانه کامل و مقوی

صبحانه کامل و مقوی برای سلامت بدن بسیار ضروری است و هم ترین بخش تغذیه در همین صبحانه خلاصه میشود پس در خوردن صبحانه کامل کوشا باشید.

 

صبحانه باید حداقل 20 درصد از انرژی روزانه را فراهم نماید. این در حالیست كه اغلب به دلیل عدم آشنایی با اهمیت این وعده غذایی، یا از آن صرفنظر میشود و یا مفید و مغذی تهیه نمیشود.

 

مصرف مواد مفید و مناسب برای این وعده غذایی بسیارمهم است.مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت تمركز، توجه و تامین انرژی روزانه میشود و توانایی ذهنی و كاركرد فردی را بالا میبرد.

 

خوردن یك وعده صبحانه كامل به دلیل تامین نیازهای غذایی باعث كنترل وزن و پایین آمدن سطح كلسترول خون میشود، ناراحتی‌هاي گوارشی را از بین می‌برد و جذب ویتامین‌ها را افزایش میدهد .

 

نخوردن صبحانه باعث میشود درطول روز بخصوص نزدیك ظهر و ناهار، فرد دچار گرسنگی شدید شده و حجم بیشتری ازغذا را دریك وعده غذایی مصرف نماید و از آن جایی كه غذاهای وعده ناهار اغلب پرچربی و پركالری است، بنابر این عواقب بعدی را به دنبال خواهد داشت.

 

اغلب دیده شده كسانی كه صبحانه نمی‌خورند، نیم چاشت روزانه خود را با غذاهای پركالری و كم اهمیت هم چون بیسكویت، پفك، شكلات و چیپس وغیره پر می‌كنند كه این امر علاوه بر خطرات ذكرشده باعث چاقی وسرطان نیزمی شود.

 

تهیه یك صبحانه خوب و مناسب نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دارد. شما به عنوان یك عضو خانواده میتوانید در این زمینه مطالعه و لیستی از مواد مغذی را تهیه و در اختیار اعضای خانواده قراردهید.

10 توصیه تغذیه ای برای تهیه یک صبحانه کامل و مقوی و مغذی

چیدن میز صبحانه یا سفره میتواند به تحریك ذائقه كمك كند. ازمواد غذایی متنوع ورنگی ومیوه‌هاي فصل كمك بگیرید.

 

–  برای آمادگی لازم جهت صرف یك صبحانه كامل، لازم است شام را زود مصرف كنید تا در هنگام صبح احساس گرسنگی كامل داشته باشید.

–  زودتر از خواب بیدار شوید و به نرمش‌هاي معمول بپردازید. كمی آب میوه مصرف كنید و زمان لازم برای صرف صبحانه را درنظر بگیرید.

–  صبحانه را با آرامش و فارغ از دغدغه هایي چون دیركرد وقت و زمان سرویس اداری و یا ساعت اداری میل كنید.

 

–  در هنگام صبحانه به برنامه رادیویی مورد علاقه خود گوش دهید، با اعضای خانواده صحبت كنید و از بیان و یادآوری آن چه نشاط را از شما دور می‌كند خودداری نمایید.

–  از خوردن غذاهای كافئین دار مانند چای، قهوه و كاكائو در هنگام شب خودداری كنید.

–  ازخوردن غذاهای سنگین و پرچرب درهنگام شام خودداری كنید زیرا این كار اشتهای شما را كور می‌كند.

 

– از تماشای تلویزیون یا فكركردن به كار و مسوولیت‌هاي روزانه خودداری كرده و صرفا به آن چه میل می‌كنید توجه نمایید. به یاد داشته باشید دغدغه واسترس مانع جذب مواد مفید ومغذی میشود و میزان جذب چربی بدن را بالا میبرد.

 

–  هنگام صبحانه قبل و بعد از آن مطلقا سیگار نكشید.

–  مواد مغذی و پركالری وانرژی زا درگروه صبحانه جای می گیرد. شما بسته به ذائقه و وضعیت مزاجی خود می‌توانید ازاین مجموعه وسیع، تعدادی را انتخاب ودررژیم غذایی خود بگنجانید.

 

–  شیر یكی از این مواد لازم است زیرا شیر حاوی مواد معدنی، كلسیم فسفر و ویتامین‌هاست و برای رشد استخوان و استحكام آن مفید است. اگرشیر به مزاج شما سازگار نیست و موجب به هم ریختگی دستگاه گوارش یا كورشدن اشتهای شما میشود، میتوانید آن را در وعده‌هاي دیگر یا میان وعده‌ها مصرف كنید. دیگر محصولات لبنی هم چون خامه پنیر و حتی ماست هم می‌تواند جای گزین شیر شود.

 

–  اگر به غذاهای سنتی علاقه دارید، می‌توانید فرآورده‌هاي شیری مانند فرنی، شیربرنج را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

–  از تركیبات شكلات صبحانه یا ارده و شیر یا غذاهای ساده سنتی تخم مرغ، لوبیا چیتی، عدسی، حلیم و غیره استفاده كنید.

 

–  در مورد نان حساس باشید یكی از نان‌هاي كامل سنتی نان سنگك است زیرا تمامی مراحل عمل آوری و خمیر و پخت آن مطابق روش استاندارد است و استفاده از آن بر سایرنان‌ها ترجیح دارد. نان‌هاي فانتزی یا ماشینی نیز مناسب وخوب است. امروزه تنوع این نان‌ها بسیار زیاد است و شما میتوانید از نان‌هایي با آرد غلات متفاوت هم چون ذرت، جو دوسر، جو و… استفاده كنید.

 

برنامه ساده غذایی برای صبحانه

–  یك برنامه ساده غذایی برای شما پیشنهاد می‌شود. میتوانید بنابر نوع ذائقه و رژیم خود از تعداد یا تركیبی ازآنها بهره ببرید :

–  كره و عسل یا مربا بویژه مرباهای مقوی مانند مربای هویج، آلبالو، توت فرنگی و غیره.

–  شكلات صبحانه، چای و یا شیر و خامه.

–  تخم مرغ آب پز، خیار و گوجه تازه.

 

–  نیمرو و سبزی خوردن.

–  لوبیا چیتی یا عدسی یا حلیم.

–  استفاده ازحلوا ارده « بویژه درفصل سرد » و پنیر.

–  شیربرنج و آب میوه فصل.

–  فرنی، كره و مربای هویج.

 

–  ساندویج مرغ یا تخم مرغ، سبزیجات مانند كاهو و میوه.

–  مصرف آب میوه‌هاي طبیعی بویژه پرتقال یا میوه‌هایي كه ویتامین ث دارند – نان و پنیر ،خرما یا گردو.

شایان ذکر است، برای بالا رفتن بازدهی بیشتر در كار و داشتن روحیه‌اي شاد و جسمی سالم درمحل كار لازم است به ارزش غذایی صبحانه واقف باشیم و بدانیم كه كسانی كه صبحانه میل نمی‌كنند، از ویتامین‌هاي ضروری مثل A ، C، B12  و ریبوفلاوین، كلسیم، منیزیم و فسفر بهره كمتری میبرند.

 

بهترین صبحانه برای بچه هاي مدرسه اي – صبحانه کامل برای بچه ها و بزرگسالان

1. فرنی و انواع توت‌ها: برای تهیه فرنی از جو و شیر خامه گرفته استفاده کنید و سپس به آن انواع توت‌ها مانند؛ توت‌فرنگی، تمشک و ذغال اخته اضافه کنید.

 

۲. لوبیا با نان تست: لوبیا حاوی بافت‌هاي حل‌شدنی است که مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارد و بشما در مدیریت‌کردن وزنتان کمک می کند. لوبیا را به همراه نان تست و مقداری کره بخورید.

 

۳. نان شیرینی حلقوی به همراه پنیر خامه‌اي کم چرب و ماهی آزاد دود داده شده: نان شیرینی حلقوی حاوی کربوهیدرات نشاسته‌اي است که به بدن انرژی لازم برای تحرک را می‌دهد. ماهی آزاد دود داده شده حاوی روغن امگا ۳ است.

 

۴. میوه و ماست: به وعده صبحانه خود ماست رژیمی و مقداری میوه اضافه کنید. مصرف ماست برای سلامتی استخوان ‌ها و دندان‌ها ضروری است.

10 توصیه تغذیه ای برای تهیه یک صبحانه کامل و مقوی و مغذی

نکات مهم در مورد صبحانه کامل و مقوی

 

۵. گوجه‌فرنگی، لوبیا، قارچ و نان تست: این مواد مغذی انرژی لازم برای فعالیت بدن را تامین می کنند.

 

۶. نان فانتزی و میوه: نان‌فانتزی حاوی مقادیر زیادی نشاسته است. بجای مالیدن کره بر روی آن از میوه استفاده کنید.

 

۷. شیر سویا یا شیر کم‌چرب: موزلی به سبک سوییسی حاوی پودر شیر است که میزان کلسیم صبحانه را افزایش می‌دهد به این صبحانه شیر سویا با کلسیم غنی شده بیفزایید.

 

۸. آب‌میوه خالص و غذای غله‌اي غنی‌شده با آهن: نوشیدن یک لیوان آب‌میوه مانند گریپ‌فروت و یا آب پرتقال به همراه ویتامین C موجب تسهیل در جذب آهن میشود.

 

۹. مصرف جای گزین‌ها: در صورتی که نتوانستید یک صبحانه کامل بخورید سعی کنید میوه‌هایي هم چون انواع توت‌ها، سیب و موز به همراه مقداری شیر مصرف کنید.

 

۱۰. نیمرو یا تخم‌مرغ آب‌پز شده بر روی نان تست: خوردن تخم‌مرغ آب‌پز شده و یا نیمرو به همراه کمی شیر، پروتئین مورد نیاز بدن را تامین میکند.