مصرف هلیله سیاه در بارداری + عوارض و فواید

مجموعه : تغذیه سالم
مصرف هلیله سیاه در بارداری + عوارض و فواید

خوردن هلیله سیاه در بارداری

هلیله سیاه یکی از گیاهان دارویی با خواص فراوان اسـت. در طب سنتی هندی «آیورودا»؛ هلیله سیاه بـه عنوان “مادر گیاهان دارویی” یا “شاه داروها” شناخته می شود. این گیاه در مناطق استوایی رشد میکند و میوه‌ي ان نارس سبزرنگ اسـت کـه وقتی رسیده، بـه رنگ خاکستری مایل بـه زرد تغییر می کند.

 

هلیله سیاه چیست؟

هلیله سیاه چیست؟

هلیله سیاه، با نام علمی ترمینالیا چبولا «Terminalia Chebula»؛ یک گیاه درختی اسـت کـه در شرق هند، نپال، جنوب غربی چین، سریلانکا، مالزی و ویتنام رشد می کند. این گیاه بـه دلیل فواید فراوانش در طب آیورودای هندی بـه عنوان “مادر گیاهان دارویی” یا “شاه داروها” شناخته می شود.

 

هلیله سیاه چیست؟

 

درخت هلیله‌سیاه در مناطق استوایی رشد میکند و ارتفاع ان بـه ۳۰ متر هم میرسد. میوه‌ي هلیله‌سیاه نارس سبزرنگ اسـت و وقتی رسیده، بـه رنگ خاکستری مایل بـه زرد تغییر میکند. این میوه بیضی‌شکل، صاف و بدون کرک اسـت و دارای خواص قابض، گرم‌کننده و التیام دهنده هضم اسـت. پودر میوه‌ي خشک‌شده هلیله‌سیاه یکی از مواد تریفالا «Triphala» اسـت کـه یکی از معروفترین فرمول‌هاي‌ آیورودا برای سلامتی محسوب میشود.

 


مطالب مشابه: گلچینی از خواص کندر «+ مضرات مصرف بیش از حد کندر»


 

ارزش غذایی هلیله سیاه

ارزش غذایی هلیله سیاه

پودر هلیله سیاه منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ قوی اسـت، از جمله:

  • الاجیک اسید
  • گالیک اسید
  • چبولیک اسید
  • فلاونول گلیکوزیدها
  • سلنیوم
  • ویتامین ث 

 

خواص و فواید هلیله سیاه چیست؟

خواص و فواید هلیله سیاه چیست؟

هلیله سیاه یکی از گیاهان پرطرف‌دار هندی اسـت کـه در هند هاریتاکی «haritaki» نامیده می شود. این گیاه دارای خواص و فواید فراوانی برای سلامتی اسـت. بیایید بـه برخی از این خواص نگاهی بیندازیم:

1. التیام هضم و گوارش: مصرف منظم هلیله‌سیاه میتواند موجب تقویت عملکرد مجرای گوارشی و روده‌ها شده و جذب مواد مغذی از غذای مصرفی را افزایش دهد. همچنین، پودر هلیله سیاه بـه التیام دفع، تقویت و پاک سازی روده بزرگ و جلوگیری از یبوست کمک می کند.

2. حفاظت آنتی‌اکسیدانی و ضدباکتریایی: این مواد ازبدن شـما در برابر سرطان و سایر بیماری‌هاي‌ جدی محافظت میکنند. همچنین، هلیله‌سیاه در برابر بیماری‌هاي‌ مرتبط با سن نیز محافظت ایجاد می کند. پودر میوه خشک‌شده هلیله‌سیاه هم خاصیت ضدباکتریایی و ضدویروسی قوی دارد.

 

خواص و فواید هلیله سیاه چیست؟

 

3. کاهش اسید معده و محافظت در برابر زخم معده: هلیله‌سیاه میتواند اسید اضافی معده را کاهش دهد و حتی با افزایش مخاط در معده از زخم معده و درد معده جلوگیری کند. میوه هلیله سیاه غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ پلی‌فنول مانند گالیک اسید و الاجیک اسید اسـت کـه با هلیکوباکترپیلوری مبارزه میکنند و خطر پیشرفت زخم معده را کاهش می دهند.

4. التیام دیابت و سندروم متابولیکی: ترکیبات موجود در هلیله‌سیاه تا حدی سبب کاهش قندخون و افزایش حساسیت بـه انسولین میشود. البته لازم اسـت بیماران دیابتی قبل از مصرف هلیله سیاه با دکتر مشورت کنند.

 

دارای عوارض جانبی است؟

دارای عوارض جانبی است؟

مانند بسیاری از گیاهان دارویی، هلیله سیاه نیز می تواند دارای عوارض جانبی باشد، بـه‌ ویژه اگر بیش از حد مصرف شود یا بدون مشورت با متخصص مصرف گردد. برخی از عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

1. در دوران بارداری و شیردهی: استفاده از هلیله سیاه در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن اسـت تولید شیر مادر را کاهش دهد و برای مادران شیرده نیز توصیه نمیشود.

2. تداخل با داروها: هلیله سیاه ممکن اسـت با داروهای دیگر تداخل داشته باشد، بنابر این قبل از مصرف ان با داروهای تجویزی، باید با دکتر مشورت کرد.

 


مطالب مشابه: خواص و عوارض میخک «+دمنوش میخک»


 

چگونه هلیله سیاه را مصرف کنم؟

چگونه هلیله سیاه را مصرف کنم؟

هلیله سیاه یکی از گیاهان دارویی با خواص فراوان اسـت. برای مصرف هلیله سیاه، می توانید بـه روش‌هاي‌ زیر عمل کنید:

 

پودر هلیله سیاه با عسل یا ماست:

  • نصف قاشق چای‌خوری پودر هلیله سیاه رابا عسل یا ماست مخلوط کنید.
  • این مخلوط را بعد از غذا و قبل از خواب مصرف کنید.

 

دمنوش هلیله سیاه:

  • نصف قاشق چای‌خوری پودر هلیله سیاه را دریک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید روی حرارت ملایم «مثلا بخاری» دم بکشد.
  • سپس ان را بعد از غذا بنوشید.

 

تاثیرات آن بر سلامت قلب چگونه است؟

تاثیرات آن بر سلامت قلب چگونه است؟

خواص هلیله سیاه برای سلامتی عبارتند از:

1. التیام هضم و گوارش: مصرف منظم هلیله‌سیاه می تواند عملکرد مجرای گوارشی و روده‌ها را تقویت کند و جذب مواد مغذی از غذای مصرفی را افزایش دهد. پودر هلیله‌سیاه بـه التیام دفع، تقویت و پاک‌سازی روده بزرگ و جلوگیری از یبوست کمک می کند.

2. حفاظت آنتی‌اکسیدانی و ضدباکتریایی: پودر هلیله‌سیاه منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ قوی اسـت، از جمله الاجیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوزیدها، سلنیوم، ویتامین C و E. این مواد ازبدن در برابر سرطان و بیماری‌هاي‌ جدی محافظت می کنند.

 

تاثیرات آن بر سلامت قلب چگونه است؟

 

3. کاهش اسیدیته معده و محافظت در برابر زخم معده: هلیله‌سیاه می تواند اسید اضافی معده را کاهش دهد و با افزایش مخاط در معده، از زخم معده جلوگیری کند. میوه‌ي هلیله‌سیاه غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ پلی‌فنول مانند گالیک اسید و الاجیک اسید اسـت کـه با هلیکوباکترپیلوری مبارزه میکنند و خطر پیشرفت زخم معده را کاهش می دهند.

4. التیام دیابت و بازرسی وزن: ترکیبات موجود در هلیله‌سیاه بـه کاهش قندخون و افزایش حساسیت بـه انسولین کمک می کنند. مصرف هلیله‌سیاه میتواند در نظارت وزن نیز مؤثر باشد.

 


مطالب مشابه: 24 حقیقت در مورد شربت افرا


 

در پایان

همیشه قبل از مصرف هر نوع مکمل یا گیاه دارویی، بهتر اسـت با یک متخصص مشورت کنید تا از مصرف ایمن و مناسب ان خاطرجمعی حاصل کنید. این امر بـه‌ویژه درصورت داشتن شرایط دکتری خاص یا مصرف داروهای دیگر اهمیت دارد.

جدیدترین مطالب سایت