بروزرسانی : 5 مهر 1398

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده با 12 راه

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده با 12 راه

سرطان روده یکی از انواع متعدد سرطان می باشد که با 12 راه زیر می توانید از ابتلا به این سرطان جلوگیری کنید.

 دستگاه گوارش در انسان شامل دهان، حلق، مری، معده، روده ی کوچک و روده ی بزرگ است روده ی بزرگ شامل کولون و رکتوم (انتهای روده ی بزرگ) بوده و طول آن حدود 5 فوت یا یک و نیم متر است  که به قسمت انتهایی آن که رکتوم یا راست روده گفته می شود  و حدود 6 تا 8 سانتی متر طول دارد.

سرطان روده بزرگ یکی از آسیب هایی است که می تواند زندگی انسان ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد لذا در رابطه با پیشگیری از این آسیب راهکار هایی پیشنهاد شده است که مطالعه و به کارگیری آنها می تواند تا حدود زیادی در پیشگری از سرطان روده بزرگ موثر باشد.

دکتر جواد غروبی دانشیار و متخصصص جراحی عمومی در مورد پیشگیری از ابتلا به سرطان روده گفت: معمولا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بعد از 50 سالگی  افزایش پیدا می کند اما با رعایت 12 اصل می توان از ابتلا به سرطان کولورکتال پیشگیری کرد.

وی ادامه داد:رفتار و عاداتی که نقش پیشگیری از سرطان کولون و رکتوم (روده بزرگ) را دارند، مشابه با رفتار و عادات توصیه شده برای پیشگیری از بیماری های قلبی نیز هستند.رعایت این توصیه ها می تواند نقش زیادی درپیشگیری از این سرطان ایفا کند.

1- سیگار نکشید:
اغلب مردم سیگار کشیدن را به عنوان عامل حملات قلبی و سرطان ریه می دانند ولی باید سرطان روده را نیز به این لیست اضافه نمایند. افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها، 18 درصد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان روده دارند و همچنین احتمال مرگ و میر در بیماران سیگاری به علت کنسر کولورکتال، 25 درصد بیشتر از بقیه ی مبتلایان به این بیماری است. کسانی که حداقل 40 سال سیگاری بوده و یا قبل از سن 40 سالگی سیگار را ترک نکرده اند،  50-30 درصد بیشتر از غیر سیگاری ها در معرض ابتلا به سرطان روده  هستند.

2- گوشت قرمز کمتر بخورید
 مصرف بیش از حد گوشت قرمز  سبب آسیب روده می شود. همچنین  رژیم های سنگینی که حاوی گوشت خوابانده شده در نمک هستند مانند گوشت کبابی (دودی یا اسموکی) ویا فرآورده های گوشتی مثل سوسیس، هات داگ و بیکن توصیه نمی شود.
پیشنهاد می شود مصرف گوشت قرمز به میزان 4 اونس (هر اونس معادل حدود 30 گرم است) و 2 بار در هفته محدود شود. علاوه بر آن بهتر است چربی گوشت گرفته شده، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در گریل پخت نشود.

3- عدم استفاده از مشروبات الکلی
مصرف مشروبات الکلی، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان روده می شود. استفاده از مشروبات الکلی ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیش از از 52 درصد افزایش می دهد.

4- دریافت به اندازه ویتامین دی و کلسیم:
دریافت مقدار کافی از کلسیم و ویتامین دی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کننده است ولی در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. 1000 میلیگرم کلسیم برای خانم ها و آقایان 19 تا 50 ساله به طور روزانه لازم است. مصرف 1200 میلی گرم کلسیم روزانه برای خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 70 سال توصیه می شود. روزانه 600 واحد بین المللی ویتامین دی برای زنان و مردان تا سن 70 سالگی لازم بوده و بعد از 70 سالگی باید 800 واحد بین المللی ویتامین دی دریافت کنند.

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده با 12 راه

5-از چاقی پرهیز کرده و تناسب اندام داشته باشید:
چاقی به عنوان عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده، خصوصا در آقایان است. شواهدی وجود دارد که چاقی شکم ممکن است به عنوان فاکتور کلیدی باشد. مردان زیر 50 سال با چاقی شکم و پهلوها، به اندازه ی مردان با سن بالاتر از 50 سال، از خطر ابتلا به سرطان کولورکتال برخوردار هستند. چاقی علاوه بر افزایش ریسک کنسر کولورکتال، باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز می شود.

6-توت سیاه بخورید:
توت سیاه اثر پیشگیرانه ی در ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد محققین با مطالعات آزمایشگاهی  مطرح کرده اند که خوردن توت سیاه باعث کاهش کنسر کولورکتال( سرطان روده بزرگ) می شود. خوردن سبزیجات و میوه ی فراوان نیز شانس ابتلا به سرطان کولورکتال را کم می کند.

7-ورزش کنید:
اگر واقعا خواستار کاهش خطر ابتلا به سرطان روده هستید، ورزش کنید. زندگی بدون تحرک، ریسک ابتلا را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که ریسک ابتلا به کنسر روده بزرگ در افرادی که ورزش می کنند تا 25 درصد کاهش می یابد. انجام 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید حداقل 5 روز در هفته توصیه می شود.

8-انجام غربالگری:
غربالگری کنسر کولورکتال، برای تشخیص زودرس، اولیه و همچنین پیشگیری در سرطان روده بزرگ نقش کلیدی دارد. این تست معمولا از سن 50 سالگی شروع می شود و موارد آن شامل کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و تست مدفوع از لحاظ وجود خون مخفی در آن است.

9-تاریخچه ی فامیلی خود را بدانید:
عوامل ارثی نقش بسیار بزرگی را در سرطان روده بزرگ ایفا می کنند. حدود 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده سابقه ی فامیلی مثبت داشته و در اطرافیان خود این بیماری را داشته اند. ثبت اطلاعات مربوط به سن، زمان تشخیص و درمان آنها اهمیت دارد. اگر فامیل های درجه یک فردی (والدین، خواهر و برادر و فرزندان) قبل از 40 سالگی مبتلا به این سرطان شده ویا بیش از یک نفر از فامیل های درجه یک در هرسنی مبتلا باشند، باید در سن 40 سالگی و یا 10 سال کمتر از سن ابتلای آن فرد بیمار، غربالگری به عمل آید. در این افراد شانس ابتلا به سرطان روده 2 برابر می شود.

10-مشاوره ی ژنتیک انجام دهید:
10 درصد از سرطان های روده بزرگ از طریق نقص یا موتاسیون ژنتیکی به ارث می رسند. اگر یک نفر یا تعداد بیشتری از فامیل های درجه یک فردی مبتلا به  سرطان های مربوطه مثل آندومتر شده و این ابتلا در دو نسل پی در پی دیده شود، مشاوره ی ژنتیکی باید انجام شود، غربالگری صورت گیرد و در مواردی انجام جراحی پیشگیرانه هم توصیه می گردد.

11-چای سبز بنوشید:
در مطالعه ی منتشر شده ای که بر روی مردان چینی انجام شده، شیوع سرطان روده در افرادی که به صورت منظم در طول زندگی چای سبز مصرف می کرده اند، 54 درصد کمتر دیده شده است. علاوه بر آن، شیوع سرطان ریه و پانکراس هم در آنها کمتر است. هرچند هنوز به طور قطعی این موضوع ثابت نشده است.

12- مصرف آسپرین در بیمارن قلبی ریسک سرطان روده را نیز کاهش می دهد
 داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند. در مطالعه ای که بر روی زنانی که به مدت 10 سال به صورت یک روز در میان آسپرین مصرف کرده بودند، کاهش شیوع سرطان روده بزرگ مشاهده شده است.  البته استفاده ی روتین و مستمر آن می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارشی شود. افرادی که در معرض حمله ی قلبی هستند، آسپرین بچه را به طور روزانه مصرف می کنند. مصرف آسپرین با دوز بالا ممکن است سبب پیشگیری از سرطان کولورکتال شود، ولی خطرات آن بیش از فوایدش است.  بنابر این اگر کسی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی آسپرین دریافت کند، پاداش آن کاهش سرطان روده بزرگ است. .  

سرطان را جدی بگیرید !

زولبیا و بامیه های تیره عامل سرطان هستند

علایم خاص و مهم سرطان کلیه

نظرات

دیدگاه
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت