مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید. برای تناسب اندام و لطمه نزدن به بدن خود برخی مواد غذایی را نباید قبل از ورزش بخورید.

 

هفته ای که گذشت، هفته ی تربیت بدنی بود؛ اما ما از شما می خواهیم که همیشه ورزش کنید و بی تحرکی را کنار بگذارید، این حداقل کاری است که می توانید برای سالم بودن و تندرستی تان انجام دهید. البته یادتان باشد که هر کاری اصول خود را دارد. بدون شک ورزش کردن بدون تغذیه ی مناسب مؤثر نخواهد بود. اگر می خواهید به طور جدی و اصولی ورزش کنید نمی توانید هر ماده ی غذایی را در هر زمانی میل کنید. همان طور که برای بعد از ورزش مواد غذایی مناسبی نیاز دارید قبل از شروع ورزش نیز باید اصولی را رعایت کنید. در این مطلب 7 ماده ی غذایی را عنوان می کنیم که قبل از ورزش مناسب نیستند و امکان دارد باعث ایجاد دل درد، کرامپ های عضلانی و سستی و بی حالی شوند.

 

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

ماست

بدون شک ماست یک میان وعده ی خوب و یکی از محصولات لبنی مفید است. ماست، پروتئین، فیبرها و میزان مناسبی پروبیوتیک به بدن می رساند که برای دستگاه گوارش مفید هستند. اما با این حال ماست نیز یک محصول لبنی است که با ورزش جور نیست. حتی اگر شما نسبت به محصولات لبنی حساس نباشید باز هم مصرف ماست امکان بروز کرامپ های عضلانی، ناراحتی و حتی اسهال را فراهم می سازد. به همین دلیل اکثر متخصصان حوزه ی سلامتی مصرف ماست قبل از ورزش کردن را توصیه نمی کنند. بهتر است مصرف آن را به بعد از ورزش موکول کنید. اگر نمی توانید از ماست دل بکنید بهتر است مصرف آن حداقل دو ساعت قبل از شروع جلسه ی ورزشی باشد.

 

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

سبزیجات

نمی توان از خواص فوق العاده ی سبزیجات برای سلامتی بدن چشم پوشی کرد. سبزیجات سرشار از فیبر و آب هستند که احساس سیری طولانی مدتی ایجاد کرده و مانع از ریزه خواری و مصرف مواد غذایی حاوی ارزش غذایی پایین می شوند. اما مصرف سبزیجات قبل از ورزش به دلیل فیبر زیاد می تواند مشکل ساز شود. متخصصان توصیه می کنند که از مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر قبل از ورزش خودداری شود. چون فیبرها سرعت هضم غذا را افزایش می دهند. اگر شما می خواهید به جای اینکه زمانتان را در توالت سپری کنید روی تردمیل بدوید بهتر است مصرف سبزیجات را به بعد از جلسه ی ورزشی موکول کنید.

 

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

آووکادو

در سال های اخیر آووکادو جای خود را در بازار میوه باز کرده و شهرت زیادی در بین مردم پیدا کرده است. این میوه ی مفید سرشار از فیبر، پروتئین و مواد مغذی لازم برای بدن است. اما با این حال جزو مواد غذایی ممنوعه قبل از ورزش است. مصرف مواد غذایی چرب مانند آووکادو می تواند باعث ایجاد احساس بی حالی و سستی شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که مواد غذایی سرشار از چربی می توانند به میزان چشم گیری انرژی را کاهش داده و روند سوزاندن کالری های دریافتی و رشد توده ی عضلانی را حین جلسات ورزشی سخت می کنند. توصیه می کنیم که آووکادو و مواد غذایی مشابه آن را به بعد از جلسه ی ورزشی موکول کنید.

 

اسموتی ها

اسموتی های میوه ها و سبزیجات جزو نوشیدنی های فوق العاده برای وعده ی صبحانه هستند. این نوشیدنی ها حاوی میزان زیادی فیبرها و برخی پروتئین های مورد نیاز بدن می باشند. اما اسموتی ها برای قبل از ورزش چندان مناسب نیستند. اگر چند ساعت قبل از ورزش اسموتی بنوشید درست زمان رسیدن به باشگاه و شروع به ورزش دلتان ضعف خواهد رفت. علاوه بر این اسموتی ها معمولاً سرشار از فیبر هستند که باعث ایجاد احساس ناراحتی دردستگاه گوارش می شوند. اگر در تهیه ی این نوشیدنی ها از شیر استفاده می کنید احتمال بروز استفراغ در صورت انجام ورزش های سنگین تر وجود دارد. بنابراین بهتر است اسموتی ها را در وعده ی صبحانه و یا اگر مایل بودید بعد از ورزش نوش جان کنید.

 

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

 

شکلات سیاه

شکلات سیاه یک ماده ی غذایی فوق العاده است و انرژی زیادی تولید می کند. چون حاوی قند و کربوهیدرات است که انرژی تولید کرده و برای ورزشکاران مناسب است. اما مشکل اکثر میان وعده هایی مانند شکلات این است که مصرف آن ها با افت قند خون همراه هستند. این مسئله نیز باعث ایجاد خستگی شده و شروع ورزش را سخت می کند. بنابراین بهتر است یک خوردنی مناسب تر که نیاز به زمان بیشتری برای هضم دارد و کم قند است انتخاب کنید.

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

شکلات پروتئینی

خوردن شکلات پروتئینی برای بعد از ورزش مناسب است. اما انتخاب مناسبی برای قبل از ورزش نیستند. این شکلات ها اغلب سرشار از قند هستند که بعد از مصرف افت قند خون را نیز به همراه دارند. این شکلات ها همچنین حاوی میزان زیادی پروتئین و در عین حال کربوهیدرات های کمی هستند که انرژی لازم برای انجام یک جلسه ی ورزشی را به بدن نمی رسانند. قبل از ورزش بهتر است محصولات انرژی زای حاوی غلات کامل و کم قند را انتخاب کنید.

مواد غذایی که نباید قبل از ورزش بخورید

نوشابه ها

همه ی ما می دانیم که نوشابه ها خوشمزه های مضری هستند. این نوشیدنی ها انتخاب های مناسبی برای قبل از ورزش محسوب نمی شوند به خاطر اینکه سرشار از قند بوده و افت قند خون را به همراه دارند. نوشابه ها همچنین گازدار هستند و حین ورزش معده را به هم می ریزند. بهترین نوشیدنی قبل از ورزش همان آب است؛ چون باعث تأمین آب بدن شده و انرژی را کاهش نمی دهد.

 

منبع : تبیان

ورزش هایی برای کوچک کردن ران و باسن

10 ورزش برای تقویت زانو ی آسیب دیده

ورزشي موثر براي پیشگیری کاهش و درمان ام اس

جدیدترین مطالب سایت