جستجو در تالاب

دوچرخه سواری چه فوایدی برای سلامتی دارد ؟

دوچرخه سواری چه فوایدی برای سلامتی دارد ؟

فواید دوچرخه سواری

دوچرخه سواری به عنوان یک ورزش کاربردی، همه عضلات بدن بدون هیچ گونه آسیبی درگیر می کند. پس بهترین گزینه برای تمرین و تقویت عضلات بدن محسوب می شود و به همین دلیل نمی توان از فواید دوچرخه سواری چشم پوشی کرد.

 

همچنین استمرار و تکرار در انجام این نوع فعالیت و افزایش شدت و میزان آن نیز بر افزایش و تقویت عضلات بدن به طور معجزه آسای می افزاید. البته علاوه بر فواید این ورزش از لحاظ علمی می توان از دوچرخه سواری به عنوان یک سرگرمی و تفریح استفاده کرد و اثرات روحی و روانی آن را بر تمام دوره ها و مراحل زندگی مشاهده نمود.

 


مطلب مرتبط: با این 11 روش دوچرخه سوار میشوید


 

دوچرخه سواری چه فایده هایی برای سلامتی دارد

فواید دوچرخه سواری از لحاظ علمی

افرادی که علاقه زیادی به ورزش های هوازی دارند بهترین گزینه دوچرخه سواری است. زیرا فواید دوچرخه سواری از لحاظ علمی به قدری زیاد است که علاوه بر سلامتی، تناسب اندام فرد را نیز حفظ می کند. البته دلیل علاقه برخی افراد به ورزش هوازی همچون دوچرخه سواری این است که هیجان بالایی داشته و به راحتی قابل اجرا می باشد.

 

همچنین خطر بروز اکثر بیماری ها از جمله آرتروز، دیابت، سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. طبق مطالعات انجام شده دوچرخه سواری مداوم می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش دهد و سلامتی بدن را حفظ نماید.

 

یکی از فواید دوچرخه سواری این است که هیچ گونه محدودیت سنی ندارد. پس همه افراد از کودکان گرفته تا بزرگسالان بدون هیچ مشکلی می توانند از این ورزش هوازی نهایت لذت را ببرند. همچنین دوچرخه سواری صدمه ای به محیط زیست نمی زند و در عین حال ارزان قیمت و سرگرم کننده است.

 

پس این ورزش گزینه مناسبی برای حفظ سلامتی و کاهش وزن می باشد که هر فرد می تواند آن را در برنامه روزانه خود بگنجاند. در حالت کلی از مهم ترین فواید و مزایای دوچرخه سواری از لحاظ علمی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

فواید دوچرخه سواری

کاهش وزن

یکی از فواید دوچرخه سواری برای تناسب اندام و لاغری این است که وزن را به طور معجزه آسای کاهش می دهد. پس از این ورزش هوازی می توان به عنوان گزینه مناسبی برای دستیابی به وزن ایده آل بهره برد. زیرا سوخت ساز (متابولیسم) بدن را افزایش می دهد.

 

همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته، دوچرخه سواری به تجزیه چربی ها و عضله سازی بدن کمک شایانی کرده و اکثر گروه های عضلانی زمان انجام این ورزش هوازی درگیر می شوند.بنابراین افرادی که به دنبال بدن ورزیده و خوش فرمی هستند بایستی به سراغ ورزش دوچرخه سواری بروند. البته این ورزش بدون رژیم غذایی و به تنهایی نمی تواند تاثیر مثبتی روی بدن داشته باشد.

 

مدت زمان اختصاص داده شده به دوچرخه سواری یکی از اصول مهم در این ورزش هوازی است تا بیشترین تاثیر را روی بدن فرد داشته باشد. همچنین طبق پژوهش های صورت گرفته هر فرد در طول هفته باید حداقل 2000 کالری را با کمک فعالیت های بدنی از جمله ورزش تجزیه نماید تا به تناسب اندام دلخواه برسد. زیرا فقط از طریق ورزش و تجزیه کالری می توان کاهش وزن قابل قبولی را تجربه کرد.

 

بنابراین با انجام فعالیت دوچرخه سواری به مدت یک ساعت می توان 300-400 کالری را تجزیه نمود. حال اگر این ورزش را در طول روز دو بار انجام دهید کالری بیشتری را تجزیه می نمایید. ناگفته نماند که نیم ساعت دوچرخه سواری در طول روز می تواند 5 kg چربی در طول یک سال را از بین ببرد.

 

فواید دوچرخه سواری از لحاظ علمی

چربی سوزی

یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری همان افزایش چربی سوزی پس از انجام این فعالیت ورزشی است که تاثیر بسزایی در کاهش چربی اطراف شکم دارد. پس این ورزش هوازی وزن را کاهش داده و پروسه چربی سوزی در بدن را تسریع می بخشد. همچنین استقامت بدن را افزایش می دهد. امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که متابولیسم بدن تا چند ساعت پس از دوچرخه سواری کماکان در حال افزایش است.

 

بنابراین تا چند ساعت پس از اتمام این ورزش همچنان توده های چربی پروسه تجزیه شدن را تجربه می کنند. دوچرخه سوارانی که برای این ورزش از سرعت زیادی استفاده می کنند تقریبا 3/5 برابر نسبت به دوچرخه سوارانی که این ورزش را با سرعت عادی انجام می دهند بیشتر توده های چربی در بدن را تجزیه می نمایند.

 

دوچرخه سواری و کاهش وزن

بهبود سلامت قلب و عروق

دوچرخه سواری قطعا با هدف لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه فواید آن به قدری زیاد است که سلامت بدن را تضمین می نماید. برای مثال کارکرد سیستم قلب و عروقی را بهبود می بخشد. البته بعضی از بیماریهای قلبی و عروقی همچون حملات قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی را در بر می گیرند.

 

بنابراین دوچرخه سواری منظم و مکرر جریان خون در رگ ها را افزایش می دهد و منجر به کاهش خطر بروز و ابتلا به بیماری های قلبی می شود. از دیگر فواید این ورزش برای قلب می توان به تقویت ماهیچه های این اندام اشاره کرد که سطح کلسترول بد را نیز کاهش می دهد.

 

اگر در اطراف رگ های قلبی، کلسترول بد تجمع یابد به مرور زمان سکته قلبی را به دنبال دارد. همچنین بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که مسیر محل کار تا خانه و یا بالعکس را با دوچرخه طی می نمایند در مقایسه با افرادی که داخل اتومبیل هستند تا سه برابر کمتر در معرض آلودگی های محیطی قرار می گیرند. بنابراین یکی از بارزترین فواید دوچرخه سواری بهبود عملکرد ریه است. ناگفته نماند دوچرخه سواری منظم و مداوم از قلب در مقابل بیماری مختلف به طور کامل محافظت می کند.

 

بهبود سلامت قلب و عروق با دوچرخه سواری

جلوگیری از بروز سرطان

مطالعات مختلفی در مورد ارتباط بین سرطان و ورزش صورت گرفته است که دوچرخه سواری یکی از آنها محسوب می شود. پس براساس همین مطالعات فواید دوچرخه سواری بر روی سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را نمی توان نادیده گرفت. همچنین دوچرخه سواری مداوم با برنامه ریزی می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. این امر در مورد سرطان سینه نیز صدق می کند.

 

جلوگیری از بروز سرطان با دوچرخه سواری

 

کاهش علائم دیابت

افرادی که جزو بیماری های دیابتی هستند یا در معرض آن قرار دارند بهترین روش جهت پیشگیری از بروز این بیماری، دوچرخه سواری منظم و مداوم است. همچنین طی چند سال گذشته بر تعداد بیماران مبتلا به دیابت به ویژه از نوع به وفور دیده می شود و این به یک مسئله نگران کننده برای پزشکان مبدل گریده است.

 

البته طبق نظریه پزشکان دلیل بروز بیماری دیابت نوع دو، کم تحرکی می باشد. پس جهت اثبات این موضوع، مطالعات مختلفی در فنلاند صورت گرفته و افرادی که در طول روز نیم ساعت دوچرخه سواری می کنند نسبت به دیگران تا 40% کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

 

کاهش علائم دیابت با دوچرخه سواری

کاهش آسیب های استخوانی

فواید دوچرخه سواری به قدری زیاد است که بر روی استقامت و هماهنگی بدن که بر عهده استخوان ها می باشد، تاثیر می گذارد. همچنین نقش بسزایی در حفظ تعادل بدن را بر عهده دارد. زیرا حفظ هماهنگی و تعادل زمان انجام فعالیت های ورزشی جزو تمرینات قدرتی بوده و از آسیب دیدگی استخوان و مفصل ها پیشگیری می نماید.

 

البته مانع شکستگی و زمین خوردن استخوان نیز می شود. پس افرادی که بیماری آرتروز دارند با دوچرخه سواری می توانند آسیب های استخوانی را کاهش دهند. چون در این نوع ورزش هوازی کمترین فشار روی استخوان ها می باشد.

 

کاهش آسیب های استخوانی با دوچرخه سواری

بهبود روحیه

یکی دیگر از مهم ترین فواید دوچرخه سواری به ویژه در صبح همان بهبود روحیه می باشد و از بروز بیماری هایی همچون اضطراب شدید، استرس و افسردگی جلوگیری می نماید.

 

همچنین براساس مطالعات صورت گرفته این ورزش سلامت روان را بهبود می بخشد. زیرا دوچرخه سواری با لذت زیادی همراه بوده و در فضای باز یا همان طبیعت انجام می شود. در نتیجه اکسیژن بیشتری در دسترس سلول های مغزی قرار گرفته و در نهایت سطح ترشح دوپامین افزایش می یابد.

 

بهبود روحیه با دوچرخه سواری

تنظیم سطح کلسترول خون

از جمله فواید دوچرخه سواری برای تناسب اندام و لاغری، تنظیم سطح کلسترول خون می باشد. زیرا این ورزش همچون سایر ورزش های هوازی، سطح کلسترول مورد نیاز (کلسترول خوب) بدن را افزایش می دهد و منجر به کاهش سطح کلسترول بد بدن نیز می شود. البته تقویت و بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی بدن بر عهده کلسترول خوب است.

 

همچنین کاهش سطح کلسترول بد نیز به لاغر شدن پهلو، شکم و دیگر بخش های بدن کمک می کند. بنابراین افرادی که به دنبال روشی کاربردی و ساده برای لاغری هستند بهترین گزینه دوچرخه سواری منظم و مداوم است.

 


مطلب مرتبط: دوچرخه سواری کنید تا عمرتان بیشتر شود


 

تنظیم سطح کلسترول خون با دوچرخه سواری

تقویت قوای جنسی

طبق تحقیقات انجام شده ورزش دوچرخه سواری می تواند قوای جنسی در مردان را افزایش دهد. همچنین با افزایش و بهبود جریان خون در بدن می تواند از ناتوانی های جنسی بکاهد.پس اگر آقایان در طول روز به مدت 3 ساعت این ورزش هوازی را انجام دهند تقریبا از ناتوانی های جنسی خود به میزان 30% می کاهند. ناگفته نماند که این امر در مورد بانوان نیز صدق کرده و یائسگی آنها را به تاخیر می اندازد.

 

تقویت قوای جنسی با دوچرخه سواری

تقویت مغز

تقویت ماده خاکستری مغز از جمله فواید دوچرخه سواری بوده که بهبود ارتباطات عصبی را نیز به دنبال دارد. پس این ورزش مغز را تقویت کرده و منجر به رشد دوباره آکسون ها در سلول های صدمه دیده می شود.در واقع آکسون ها همان نورون ها یا قسمتی از سلول های عصبی هستند که انتقال پیام های عصبی را بر عهده دارند.

 

البته مزایای دوچرخه سواری به زمان حال مختص نبوده و عملکرد مغز را برای سال های پیری تقویت می نماید.همچنین افزایش اکسیژن و جریان خون در مغز نیز باعث فعال سازی و بازسازی گیرنده های آن می شود. در نهایت از بروز بیماری هایی همچون آلزایمر پیشگیری می نماید.

 

تقویت مغز با دوچرخه سواری

تقویت خواب

دوچرخه سواری نیز یکی از فعالیت های ورزشی بوده که علاوه بر تناسب اندام و لاغری، تقویت خواب را نیز بر عهده دارد. پس اگر زمان خواب شبانه به مدت یک ساعت کاهش یابد قطعا هورمون کورتیزول بیشتر از حد معمول ترشح می شود.

 

همچنین ترشح این هورمون زمان خواب شبانه از کیفیت خواب می کاهد. درنتیجه یکی از فعالیت های ورزشی که قادر به تنظیم ترشح هورمون کورتیزول می باشد همان دوچرخه سواری در طول روز و در بازه زمانی مشخص است.

 

تقویت خواب با دوچرخه سواری

افزایش اعتماد به نفس

یکی از روش های طبیعی افزایش اعتماد به نفس در بدن انسان، ترشح هورمون های اندورفین و آدرنالین است. پس اگر فرد زمان دوچرخه سواری بتواند تعادل بین دوچرخه و خود را حفظ نماید، حس اعتماد به نفس در وی افزایش می یابد.

 

همچنین مغز با ماهیت ریتمیک هنگام رکاب زدن تمرکز پیدا می کند و به محض افزایش جریان خون، سروتونین آزاد می شود.سروتونین در واقع به عنوان انتقال دهنده عصبی، اعتماد به نفس و خلق و خو را تقویت می نماید. پس افرادی که به اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارند بایستی به سراغ دوچرخه سواری بروند.

 

افزایش اعتماد به نفس با دوچرخه سواری

سلامت دستگاه گوارش

دوچرخه سواری از جمله ورزش های هوازی است که به کالری زیادی برای سوزاندن نیاز دارد. بنابراین دوچرخه سوارها باید وعده های غذایی بیشتری مصرف نمایند.همچنین زمانی که فرد این ورزش را در روتین روزانه خود قرار می دهد مصرف غذا در حجم زیاد و در طول روز به یک عادت تبدیل می شود. البته دوچرخه سواری با کمک به کارکرد بهینه روده ها مانع بروز بیماری های گوارشی می گردد.

 

سلامت دستگاه گوارش با دوچرخه سواری

عضله سازی و تقویت عضلات پایین تنه

عضله سازی و تقویت عضلات پایین تنه نیز زیرمجموعه فواید دوچرخه سواری می باشد. زیرا این ورزش عضلات متعددی را درگیر کرده و باعث تقویت آنها می شود. البته عضلات بدن هنگام انجام این ورزش هوازی به صورت مستقیم و غیرمستقیم خود را درگیر می کنند.

 

پس عضلاتی که به صورت مستقیم درگیر می شوند شامل عضله تیبیالیس، عضلات پشت ساق پا، عضلات چهار سر ران و عضلات سرینی هستند. اما عضلاتی که به صورت غیر مستقیم درگیر می شوند عضلات شکم و … را شامل می گردند.

 

در حالت کلی دوچرخه سواری به عضله سازی و تقویت عضلات کمک می کند. بنابراین مقاومت در برابر عواملی از جمله وزن بدن، رکاب زدن، جاذبه زمین و … می تواند عضلات پایین پا همچون عضلات چهار سر ران را تحکیم بخشید.

 

عضله سازی و تقویت عضلات پایین تنه

 

حفظ زانوها

ورزش های تیمی مانند دویدن به مرور زمان باعث شکستگی مفصل زانو می شود. ولی دوچرخه سواری کمترین تاثیر را بر روی مفاصل زانو داشته و افراد با افزایش سن همچنان می توانند از این ورزش بهره ببرند.

 


مطلب مرتبط: دوچرخه سواری بر فراز آسمان (+عکس)


 

حفظ زانوها با دوچرخه سواری

بهبود فشار خون

طبق تحقیقات صورت گرفته و نظریه متخصصان یکی از عوامل حمله قلبی همان فشار خون بالا است. پس افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند و در معرض ابتلا به حمله قلبی قرار دارند بایستی ورزش هوازی دوچرخه سواری را در اولویت قرار دهند. زیرا این ورزش به بدن کمک نموده تا خون از پاها به سمت قلب بازگردانده شود و فشار خون را کاهش دهد.

بهبود فشار خون با دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری در حفظ محیط زیست ؟

فواید دوچرخه سواری تنها به سلامت جسمی و روحی محدود نبوده و حفظ محیط زیست را نیز در بر می گیرد. زیرا اتومبیل ها با ایجاد آلودگی هوا و صوتی یکی از عوامل ایجاد گازهای گلخانه ای ساخت دست بشر هستند که شرایط جوی را تغییر می دهند.

 

پس دوچرخه ها جایگزین مناسبی برای اتومبیل ها می باشند که بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند. در حالت کلی از فواید مهم دوچرخه سواری در حفظ محیط زیست می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

فواید دوچرخه سواری در حفظ محیط زیست

کاهش CO2

 • حفظ حیوانات اهلی و وحشی در طبیعت از خطر تصادفات بین جاده ای ناشی از تردد اتومبیل ها
 •  
 • کاهش نیاز به فضا جهت پارک خودرو (فضای مورد نیاز برای پارک یک اتومبیل معادل 12 عدد دوچرخه می باشد)
 •  
 • کاهش آلودگی آب (زیرا در طول سال باقی مانده قسمت های مختلف تعویض شده خودروها و روغن موتور آنها وارد فاضلاب می شوند که آب های زیرزمینی را آلوده می کنند)
 •  
 • کاهش قطع درختان جهت استخراج ماده لازم برای تولید لاستیک
 •  
 • حذف پروسه دفع زباله های سمی بعضی از قطعات اتومبیل همچون باطری
 •  
 • بهره وری از منابع کمتر جهت تولید دوچرخه در مقایسه با خودرو
 •  
 • عدم اتلاف وقت جهت توقف های سنگین در ترافیک
 •  
 • حذف آلودگی های صوتی
 •  
 • کاهش آلودگی هوا

 

فواید دوچرخه سواری بر سلامت جامعه

فواید دوچرخه سواری بر سلامت جامعه

همانگونه که قبلا اشاره شد فواید دوچرخه سواری تنها برای سلامت جسم و روان یا حفظ محیط زیست نبوده و می تواند به سلامت جامعه نیز کمک کند. پس یکی از فواید این ورزش همان بهبود روابط اجتماعی است. زیرا دوچرخه سواری نوعی ورزش و تفریح بوده که اکثر ورزشکاران آن را به صورت گروهی انجام می دهند.

 

همین امر منجر به بهبود روابط اجتماعی بین دوچرخه سواران شده و افسردگی و اضطراب آنها را کاهش می دهد.

 

ورزش دوچرخه سواری

جمع بندی

یکی از ایمن ترین و سالم ترین ورزش ها به دوچرخه سواری اختصاص دارد که تمام رده های سنی را در بر می گیرد. پس فواید دوچرخه سواری برای افرادی که اضافه وزن دارند و می خواهند اندام مناسبی داشته باشند بهترین گزینه است. زیرا این فعالیت جزو ورزش های هوازی بوده و با افزایش متابولیسم پروسه چربی سوزی را تسریع می بخشد.

 

البته دوچرخه سواری تنها مختص تناسب اندام و لاغری نیست بلکه خطر ابتلا به انواع بیماری ها از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و … را کاهش می دهد. در نهایت به حفظ محیط زیست و بهبود سلامت جامعه نیز کمک می کند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
مجسمه بسیار دیدنی و متحرک عشق در گرجستان (کلیپ)
مجسمه بسیار دیدنی و متحرک عشق در گرجستان (کلیپ)