بروزرسانی : 8 شهریور 1402

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا (عکس)

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا (عکس)

داشتن این خوراکی هاي‌ فاسد نشدنی در خانه بسیار ضروری اسـت شاید پایان دنیا را هرگز نبینید ولی در موارد زیادی داشتن این خوراکی ها بـه شـما کمک خواهد کرد . دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب 20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا را بـه شـما معرفی خواهیم کرد.

غذای فاسد نشدنی که در انبار خود می خواهید

زمانی کـه سوپرمارکت‌ها در طول همه ی‌گیری کرونتا بـه‌طور ناگهانی خالی شدند، داشتن انباری از مواد غذایی فاسد نشدنی اهمیت ویژه‌اي داشت. اما نگه داشتن مقدار زیادی از کنسروها و مواد ضروری پخت همیشه یک ایده عالی بوده اسـت.

از این گذشته، ان‌ها زندگی روزمره را آسان‌تر می کنند و از نظر بودجه نیز مقرون بـه صرفه هستند. آن ها برای شرایط اضطراری مانند طوفان برف و قطع برق ضروری هستند. و هی، هیچ اشکالی برای داشتن هر چیزی کـه برای درست کردن یک قابلمه سوپ یا یک دسته کوکی نیاز دارید، وجود ندارد، درست اسـت؟ درست.

در تعریف ساده، غذای فاسد نشدنی – کـه بـه عنوان غذای پایدار قفسه نیز شناخته می شود – غذایی اسـت کـه می تواند بـه طور ایمن برای مدت طولانی در دمای اتاق نگه داری شود. اما گاهی اوقات، این اقلام برای مدت بسیار طولانی در انبار شـما هستند و ممکن اسـت شـما را بـه این فکر مجبور کند:

واقعاً چقدر مواد غذایی کنسرو شده ماندگاری دارند؟ آرد بد می شود؟ آیا نمک منقضی می شود؟ و آیا اتاق تکان دادن در مورد تاریخ هاي‌ فروش وجوددارد؟ در مورد غذا هاي فاسد نشدنی کـه می‌خواهید ذخیره کنید و دقیقاً مدت زمان ماندگاری هر کدام را بخوانید. 

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا

1. عسل خام

عسل خام

عقل متعارف معتقد اسـت کـه عسل خام هرگز منقضی نمی‌شود زیرا بـه طور طبیعی ضد باکتری اسـت. می‌توان ان را تا 12 ماه، بـه طور ایده آل در دمای اتاق دریک کمد تاریک نگه‌داری کرد. پس از ان؛ هنوز خوردن ان بی خطر اسـت، اما ممکن اسـت کیفیت ان بـه خوبی نباشد. در مورد عسلی کـه کدر، متبلور یا حتی جامد اسـت چطور؟

خوردن ان نیز اشکالی ندارد. وقتی این غذای فاسد نشدنی بـه طور نامناسب نگه داری می شود، این اتفاقات برای عسل میوفتد، طبق معمولً در مکانی کـه خیلی سرد یا زیر نور مستقیم خورشید اسـت، اگر چه ممکن اسـت بـه سادگی در طول زمان اتفاق بیفتد. برای ذوب کردن عسل جامد یا متبلور، ان را برای مدت کوتاهی در مایکروویو قرار دهید یا ظرف دربسته را بـه آرامی دریک کاسه آب داغ قرار دهید. از طرفی باید این غذاها را بعد از تاریخ انقضا دور بریزید.


✅ مطالب مشابه: 10 روش نگهداری از مواد غذایی در یخچال


2. سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب آن قدر ابرقهرمانی اسـت کـه باید شنل بپوشد. ساخته شده از آب سیبی کـه دو بار تخمیر شده اسـت، حاوی پروبیوتیک‌هاي‌ طبیعی و آنتی‌اکسیدان‌هایي اسـت کـه میتوانند بـه تقویت سلامت روده، جلوگیری از آسیب سلولی و احتمالاً حتی بـه تنظیم قندخون کمک کنند. ماندگاری سرکه سیب “تقریباً نامحدود” اسـت، بنابر این، مانند سرکه هاي‌ دیگر، می تواند تقریباً برای همیشه در انبار شـما بماند. بـه علاوه، بـه دلیل اسیدی بودن سرکه، خود نگهدارنده اسـت و نیازی بـه نگه‌داری در یخچال ندارد.

3. نشاسته ذرت

نشاسته ذرت

بـه شرط این کـه نشاسته ذرت بـه درستی ذخیره شود – دریک مکان خشک و خنک دریک ظرف در بسته – و خیس و کپک نزند، تا زمانی کـه تمام نشود نیازی بـه برداشتن ظرف دیگری نخواهید داشت. این ماده غلیظ کننده پودری کـه از نشاسته موجود در دانه هاي‌ ذرت آماده میشود، هرگز تاریخ مصرف ان تمام نمی‌شود و قدرت خودرا از دست نمیدهد.

بنابر این با خیال راحت ان را برای تمام سس‌ها، سوپ‌ها، سیب‌زمینی‌هاي‌ سرخ‌شده و فیلینگ پای خود در کابینت خود نگه دارید. اگر پختن در ذهن شماست، دریابید کـه آیا خوردن تخم مرغ تاریخ مصرف گذشته بی خطر اسـت یا خیر.

4. نمک

نمک

کلرید سدیم خالص، یک ماده معدنی پایدار، می تواند برای همیشه دوام بیاورد، بـه شرطی کـه خیس نشود. در واقع، نمک اغلب برای بیرون کشیدن مایعات از غذا از طریق فرآیندی بـه نام اسمز استفاده میشود کـه محیطی بـه‌قدری خشک ایجاد میکند کـه کپک و باکتری‌ها نمیتوانند در ان نفوذ کنند.

نمک برای نگه داری یا “درمان” گوشت هایي مانند ژامبون و گوشت گاو ذرت استفاده می شود و شـما حتی ان را در محصولات پخته شده نیز خواهید یافت. بنابر این، بـه عبارت دیگر، نمک نه تنها بـه تنهایی برای همیشه ماندگار اسـت، بلکه یک جزء کلیدی در کمک بـه ماندگاری بیشتر مواد غذایی دیگر اسـت «البته بـه طعم بهتر اشاره نکنیم». در این جا چند کاربرد هوشمندانه دیگر از نمک وجوددارد کـه شامل پخت و پز نمیشود. 

5. حبوبات خشک

حبوبات خشک

نباید با لوبیاهای کنسرو شده یا تازه اشتباه گرفته شود، لوبیاهای خشک تا زمانی کـه در بسته بندی مهر و موم شده یا دربسته نگه‌داری شوند، ماندگاری نامحدودی دارند. حبوبات خشک رایج عبارتند از: لوبیا گاربانزو، لوبیا سیاه، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا لیما، لوبیا دریایی و نخود سیاه.

با این حال، لوبیای قدیمی‌تر ممکن اسـت زمان بیشتری طول بکشد تا دوباره آب شود، بنابر این باید کمی بیشتر صبر کنید تا قابل خوردن شوند. این غذا هاي کلاسیک فاسد نشدنی را برای تمام سوپ ها و خورش هاي‌ زمستانی خود در معرض داشته باشید.

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا

6. قند

قند

آیا قند بد می شود؟ اگر شکر را از رطوبت و گرما دور نگه دارید، مانند نمک، می تواند برای همیشه ماندگار باشد. قندهای گرانول بـه دلیل مقاومت در برابر رشد میکروبی، ماندگاری نامحدودی دارند. طبق معمولً بهترین تاریخ مصرف قندها حدود دو سال اسـت، اما این فقط بـه این دلیل اسـت کـه ممکن اسـت کلوخه شوند. اگر چه ممکن اسـت بافت آن ها تغییر کند، اما شکر هرگز بـه طور کامل منقضی نمیشود و پس از تاریخ انقضا استفاده از ان بی خطر اسـت. 

7. عصاره وانیل خالص

عصاره وانیل خالص

عصاره وانیل خالص با محتوای الکل بالایی کـه دارد ماندگاری نامحدودی دارد. با این حال، تفاوت زیادی بین عصاره وانیل خالص و عصاره وانیل تقلیدی وجوددارد. بـه گفته نانوایان متخصص، از آنجایی کـه عصاره وانیل بدلی بـه اندازه همتای خالص خود الکل ندارد، تنها 6 تا 12 ماه پس از تاریخ انقضا باقی میماند.

پس از ان؛ ممکن اسـت کیفیت شروع بـه کاهش کند. بـه شرطی کـه عصاره وانیل شـما خالص باشد و بـه درستی مهر و موم شده باشد، می‌توانید هر زمان کـه میخواهید کلوچه، کیک، کاستارد یا سایر شیرینی ها را درست کنید، ان را بیرون بکشید.

8. برنج سفید نپخته

برنج سفید نپخته

در حالت باز نشده، این غذای اصلی پر کالری و همه ی کاره میتواند برای مدت نامحدودی دوام بیاورد و بـه گفته کارشناسان دانشگاه ایالتی یوتا، میتواند یک تا دو سال پس از باز کردن نیز دوام بیاورد. برای حفظ کیفیت و جلوگیری از آلودگی آفات، ان را در جای خنک در کیسه هاي‌ ایمن مواد غذایی، ظروف پلاستیکی یا ظروف شیشه اي در بسته نگه‌داری کنید. جاذب هاي‌ اکسیژن ایمن برای مواد غذایی می توانند ماندگاری برنج را حتی بیشتر – تا 10 سال – افزایش دهند.

9. شربت افرا خالص

شربت افرا خالص

اگر طبق معمولً شربت افرا تقلیدی را از سوپرمارکت میخرید، ممکن اسـت بخواهید در مورد ان تجدید نظر کنید. شربت افرا خالص حاوی ویتامین‌ها، موادمعدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها اسـت و بهتر از همه ی این‌کـه هیچ ماده مصنوعی ندارد. بعلاوه، شربت افرا خالص باز نشده برای مدت نامحدودی باقی میماند، بنابر این درصورت یافتن معامله، راحت ان را ذخیره کنید! با این حال، پس از باز شدن، باید در یخچال نگه‌داری شود و حدود یکسال دوام می آورد.

10. سس سویا

سس سویا

این بطری طعم‌دار نمکی کـه برای آشپزی آسیایی و غوطه‌وری سوشی ضروری اسـت، چیزی نیست کـه نگران انقضای ان باشید. سس سویا طبق معمولً بعد از باز کردن حتی نیازی بـه نگه‌داری در یخچال ندارد، اما اگر فکر میکنید استفاده از محتویات بطری بیش از یکسال طول می کشد، بهتر اسـت ان را در یخچال نگه‌داری کنید، زیرا یخچال بـه حفظ ویژگی‌هاي‌ متمایز ان کمک می کند. طعم طولانی تر بـه گفته اتحادیه جهانی زنجیره سرد، در غیر این صورت، یک کابینت سرد و تاریک خوب اسـت.


✅ مطالب مشابه: نکات مهم برای نگهداری مواد غذایی


11. گوشت چرخ کرده یا مرغ منجمد

گوشت چرخ کرده یا مرغ منجمد

“باکتری هاي‌ مسموم کننده غذایی در فریزر رشد نمی‌کنند، بنابر این مهم نیست کـه یک غذا چقدر یخ زده اسـت، خوردن ان بی خطر اسـت.” درست اسـت: اگر گوشت چرخ کرده، مرغ یا بوقلمون را بیش از چند ماه در فریزر بگذارید، بد نمی‌شود. گفته می شود، وقتی ان را بیرون می کشید، ممکن اسـت مانند گذشته طعم خوبی نداشته باشد «اگر چه هنوز طعم بدی نخواهد داشت».

بهترین برنامه برای گوشت یا مرغی کـه از انجماد عمیق بیرون آمده اند، تهیه فلفل قرمز، تاکو یا جوهای شلخته اسـت – دستورهایی کـه رطوبت از دست رفته گوشت را بازیابی می کند و با سس ها و ادویه ها طعم و مزه می بخشد.

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا

12. ژامبون کنسرو شده

ژامبون کنسرو شده

دو نوع ژامبون کنسرو شده وجوددارد: ژامبون کنسرو شده در قفسه و ژامبون کنسرو شده در یخچال. ژامبون هاي‌ کنسرو شده را می‌توان بـه مدت دو سال در انباری در دمای اتاق نگه‌داری کرد. با این حال، بقیه باید فوراً در یخچال گذاشته شوند، جایی کـه می توانند با خیال راحت بـه مدت شش تا نه ماه باقی بمانند. اگر یکی از انها را از قوطی جدا کنید، میتوان ژامبون را بـه مدت یک تا دو ماه منجمد کرد.

13. کنسرو تن

کنسرو تن

ماهی هاي‌ کنسرو شده تجاری، مانند ماهی تن، می توانند تا پنج سال با خیال راحت در انبار شـما نگه‌داری شوند. از طرف دیگر، کنسرو ماهی در خانه فقط برای یکسال مفید اسـت، بنابر این اگر بـه دنبال غذاهایی با ماندگاری طولانی هستید، بهتر اسـت از کنسرو ماهی تن در سوپرمارکت استفاده کنید. در حالی کـه ما در مورد این موضوع هستیم، در این جا چیزی اسـت کـه شـما باید در مورد خرید ماهی پایدار بدانید.

14. ملاس

ملاس

ملاس تیره، شیرین و شربتی برای بسیاری از محصولات پخته شده در تعطیلات ضروری اسـت، و همچنین می‌توانید ان را بـه لوبیاهای پخته شده و سس هاي‌ کباب اضافه کنید تا شیرینی خوبی داشته باشید. ملاس باز نشده برای یکسال کامل در دمای اتاق دریک مکان تاریک و خنک مناسب اسـت.

پس از باز شدن، نیازی بـه نگه‌داری در یخچال نیست، اما برای بهترین کیفیت باید ظرف شش ماه از ان استفاده کنید. اگر ملاس شـما در معرض گرما یا رطوبت قرار گیرد، ممکن اسـت کپک زده شود «در بالای ان بـه سختی نرم و یا بـه وضوح مبهم بـه نظر می‌رسد» یا محتویات شیشه ممکن اسـت جدا شود. اگر این اتفاق افتاد، ان را پرتاب کنید.

15. کنسرو میوه ها و سبزیجات

کنسرو میوه ها و سبزیجات

قوطی‌هایي کـه در شرایط خوب قراردارند – بـه معنی بدون فرورفتگی، تورم یا زنگ زدگی – کـه در مکانی خنک، تمیز و خشک نگه داری می شوند، برای مدت نامحدودی ایمن هستند. ما در مورد ذرت، نخود، هویج، لوبیا سبز، مارچوبه، هلو، گلابی، آناناس و خیلی چیزهای دیگر صحبت میکنیم. غذا هاي کنسرو شده تاریخ مصرف یا بهترین زمان مصرف را دارند، اما زمان بندی بـه اوج تازگی و نه ایمنی مرتبط اسـت.

غذا هاي پر اسید مانند گوجه فرنگی و آناناس تا 18 ماه اوج کیفیت را حفظ می کنند. غذا هاي کم اسید، مانند گوشت و سبزیجات، بدون این کـه طعم یا بافت را بـه خطر بیندازند، طولانی‌تر میشوند و دو تا پنج سال دیگر طول می کشند. وقتی صحبت از محصولات تازه می شود، این روش نگه‌داری میوه ها و سبزیجات اسـت تا برای مدت طولانی تازه نگه داشته شوند.

و البته، شـما می‌توانید کارهای زیادی با ان مواد انجام دهید، بـه خصوص زمانی کـه آن ها رابا سایر مواد غذایی فاسد شدنی مخلوط کنید. «گوجه فرنگی کنسرو شده یک پایه عالی برای سوپ و سس اسـت. برنج و لوبیا باهم مقادیر کافی اسیدهای آمینه ضروری را برای پروتئین کامل فراهم می کنند و می توانند شـما را از منظر آشپزی بـه سراسر جهان ببرد.

16. ماکارونی خشک شده

ماکارونی خشک شده

پاستا مطمئناً یکی از همه ی کاره ترین غذا هاي فاسد نشدنی اسـت، زیرا میتوان ان را بـه طرق مختلف، از غذا هاي سنتی ایتالیایی گرفته تا کاسرول، فریتاتا و سوپ، میل کرد. میتوان ان را در انباری خنک و خشک بـه مدت دو سال بدون ترس از تخریب ان نگه داری کرد، اگر چه پس از ان؛ ممکن اسـت شروع بـه کهنه شدن کند ودر هنگام پخت طعمی کپک زده و «خارج کننده» داشته باشد.

حشرات ریز می توانند بـه بسته هاي‌ در بسته نیز راه پیدا کنند، حتی اگر انباری شـما فوق العاده تمیز باشد. بنابر این اگر ماکارونی شـما سمت قدیمی اسـت، بعد از اضافه کردن رشته، آب ان را بررسی کنید.

17. پودر کاکائو شیرین نشده

پودر کاکائو شیرین نشده

پودر کاکائو شیرین نشده برای درست کردن کوکی‌هاي‌ شکلاتی، براونی، کیک و فراستینگ ضروری اسـت، و لازم نیست فوراً برای استفاده از ان ولگردی کنید… مگر این کـه بخواهید، البته! در آزمایش طعم، پودر کاکائویی را کـه شش سال از انقضای ان گذشته بود رابا پودر کاکائو تازه مقایسه کردند و تنها حدود نیمی از پالت‌هاي‌ حرفه‌اي متوجه کاهش طعم ان شدند. کسانی کـه تفاوتی را درک کردند، ان را جزئی تلقی کردند. در جای خشک و خنک در ظرف دربسته نگه داری کنید تا حد امکان تازه بماند.

18. کره بادام زمینی

کره بادام زمینی - 20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا

20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا

کره بادام زمینی برای ذخیره کردن روی ساندویچ ها یا تکه هاي‌ سیب برای یک مقدار پروتئین، یا هم زده شده در خمیر کوکی برای ذخیره کردن ان بی خطر اسـت، اگر چه ماندگاری ان تا حدودی کوتاه تر از سایر غذا هاي فاسد نشدنی اسـت. این فهرست باز نشده، شش تا نه ماه در انبار و دو تا سه ماه پس از باز شدن نگه داری می شود.

19. کنسرو شیر نارگیل

کنسرو شیر نارگیل

از نظر شیر، شیر نارگیل کنسرو شده در زمان ماندگاری فوق العاده اسـت. می تواند تا پنج سال در دمای اتاق در انباری خنک و تاریک دوام بیاورد. فقط توجه داشته باشید کـه شیر احتمالاً بـه دو لایه تقسیم می شود: یک لایه نازک، آبکی و یک لایه غلیظ و خامه اي. فقط هم بزنید یا تکان دهید تا جای گزین شیر وگان بدون لاکتوز شود.

بعد از هم زدن بـه ان نگاه کنید و خوب بو کنید. اگر ظاهر یا بو بـه نظر “خاموش” اسـت، ان را بیرون بیندازید. اکنون کـه میدانید کدام غذای فاسد نشدنی را باید تهیه کنید، دریابید کـه شیر گاو چقدر دوام می آورد و چگونه میتوانید ان را طولانی تر کنید.


✅ مطالب مشابه: سلامت غذا و نگهداری از آن


در پایان

“تاریخ کد روی غذاها می تواند بسیار گیج کننده باشد.” اما بـه‌طور کلی، خرماهای موجود در غذاهایی کـه در قفسه‌ها نگه داری می شوند، معیاری هستند برای زمانی کـه ممکن اسـت کیفیت شروع بـه کاهش کند، در مقابل زمانی کـه یک غذا دیگر برای خوردن ایمن نیست. با این حال، برخی از غذاها هرگز منقضی نمی‌شوند، در حالی کـه برخی دیگر باید ظرف چند سالخورده شوند. و برای این کـه انها را در حالت بالایی نگه دارید، باید آن ها را بـه درستی ذخیره کنید، کـه طبق معمولً بـه معنای باز نشده ودر مکانی خنک، خشک و تاریک اسـت.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت