بروزرسانی : 13 شهریور 1402

20 کاربرد هوشمندانه موز (علاوه بر خوردن آن)

20 کاربرد هوشمندانه موز (علاوه بر خوردن آن)

همیشه از فواید خوراکی موز در سلامتی گفتیم امروز از خواص کاربردی و ان برای شـما خواهیم گفت. (20 کاربرد هوشمندانه موز) دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از کاربردهای موز بـه غیر از خوردن موز را منتشر کرده ایم.

با موز اضافی چه کنیم؟

موز همیشه قبل از این کـه بتوانید همه ی آن ها را بخورید بد می شود. حتی با دانستن بهترین هک هاي‌ آشپزخانه کـه بـه طور خاص برای تازه نگه داشتن موز طراحی شده اند، همیشه بـه نظر میرسد حداقل یکی وجوددارد کـه قهوه اي می شود!

از آنجایی کـه موز یکی از محبوب ترین اقلام فروخته شده در فروشگاه هاي‌ مواد غذایی اسـت، خراب شدن موز یک مشکل رایج اسـت. اگر نمی خواهید دوباره نان موزی درست کنید، بـه جای ان؛ این دیگر کاربردهای هوشمندانه موز را امتحان کنید. 

1. ماسک صورت درست کنید

ماسک صورت درست کنید

لحظه اي وقت بگذارید و خودتان را ناز کنید! درست اسـت: میتوانید از موز بـه عنوان یک ماسک صورت کاملاً طبیعی استفاده کنید کـه پوست شـما را مرطوب می کند و ان را نرم‌ تر می کند. یک موز رسیده سایز متوسط را له کنید و بـه صورت خمیری صاف درآورید، سپس ان را بـه آرامی روی صورت و گردن خود بمالید. اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بماند سپس ان رابا آب سرد بشویید.

یکیدیگر از دستور العمل هاي‌ محبوب ماسک شامل 1/4 فنجان ماست ساده، 2 قاشق غذاخوری عسل و 1 موز متوسط اسـت. این یک راه حل عالی برای زمانی اسـت کـه یک دسته موز دارید کـه قهوه اي می شود اما نمی خواهید هرروز یک موز بخورید.


مطالب مشابه: چگونه می توان پوست موز را به خوراکی های خوشمزه و مغذی تبدیل کرد؟


2. یک «سیکل موز» منجمد بخورید

یک «سیکل موز» منجمد بخورید

بـه عنوان یک خوراکی برای دوستان و خانواده، چهار موز رسیده را پوست بگیرید و از وسط ببرید. یک چوب بستنی چوبی را در انتهای صاف هر تکه بچسبانید. همه ی آن ها را روی یک تکه کاغذ مومی قرار دهید و سپس در فریزر قرار دهید. چند ساعت بعد، آن ها را بـه عنوان سیکل موز منجمد ساده سرو کنید.

اگر می‌خواهید همه ی چیز را انجام دهید، موز یخ زده خودرا بـه سرعت در 6 اونس کره ذوب شده یا لقمه هاي‌ شکلاتی فرو کنید «آجیل خرد شده یا نارگیل خرد شده اختیاری اسـت»؛ سپس دوباره فریز کنید. فقط پوست موز را دور نریزید!

3. کفش های نقره و چرم لهستانی

کفش های نقره و چرم لهستانی

ممکن اسـت کمی شبیه بـه لک بـه نظر برسد، اما استفاده از پوست موز در واقع راهی عالی برای بازگرداندن درخشندگی بـه ظروف نقره اي و کفش هاي‌ چرمی شماست. ابتدا باقیمانده مواد رشته اي را از داخل پوست جدا کنید، سپس شروع بـه مالیدن قسمت داخلی پوسته روی کفش یا نقره خود کنید.

وقتی کارتان تمام شد، شی رابا یک حوله کاغذی یا پارچه نرم صاف کنید. حتی ممکن اسـت بخواهید از این تکنیک برای بازسازی مبلمان چرمی خود استفاده کنید. قبل از این کـه کل صندلی را بنشینید ابتدا ان را روی یک بخش کوچک تست کنید.

4. یک کباب را نرم کنید

یک کباب را نرم کنید

برگ‌هاي‌ موز طبق معمولً در بسیاری از کشور های آسیایی برای پیچیدن گوشت هنگام پختن استفاده می شود تا لطیف‌تر شود. برخی از مردم میگویند خود موز نیز این توانایی را دارد. بنابر این دفعه بعد کـه ترسیدید کباب پخته شده برایتان سفت شود، سعی کنید با اضافه کردن یک موز رسیده و پوست کنده بـه تابه ان را نرم کنید.

5. گیاهان آپارتمانی را روشن کنید

گیاهان آپارتمانی را روشن کنید

آیا برگ هاي‌ گیاهان داخل خانه شـما کدر یا گرد و غبار بـه نظر میرسند؟ انها رابا آب غلیظ نکنید؛ کـه فقط خاک را در اطراف پخش می کند. در عوض، هر برگ رابا داخل پوست موز پاک کنید. تمام ضایعات روی سطح را از بین می‌برد و ان رابا درخشندگی درخشان جای گزین می کند.

6. جلوگیری از شته ها

جلوگیری از شته ها

آیا شته ها بـه بوته هاي‌ رز یا سایر گیاهان شـما حمله می کنند؟ پوست موز خشک شده یا بریده شده را در عمق یک یا دو اینچ در اطراف پایه گیاهان مستعد شته دفن کنید و بـه زودی مکنده هاي‌ کوچک جمع و جور می‌شوند و میروند.

البته از پوست کامل یا خود موز استفاده نکنید. راکون‌ها، سنجاب‌ها، گوفرها، خرگوش‌ها و دیگر حیوانات بـه ان‌ها بـه‌عنوان خوراکی‌هاي‌ خوشمزه نگاه می کنند کـه فقط انها را بیرون می کشند. همچنین می توانید از آب موز برای گیاهان استفاده کنید تا بـه آن ها کمک کنید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خودرا دریافت کنند.

7. به عنوان کود یا مالچ استفاده کنید

به عنوان کود یا مالچ استفاده کنید

پوست موز، مانند خود میوه، سرشار از پتاسیم اسـت کـه یک ماده مغذی مهم برای شـما و باغتان اسـت. در ماه هاي‌ زمستان پوست موز را روی صفحه نمایش خشک کنید. در اوایل بهار، آن ها را دریک غذاساز یا مخلوط کن خرد کنید و از انها بـه عنوان مالچ استفاده کنید تا گیاهان و نهال هاي‌ جدید شروعی سالم داشته باشند.

بسیاری از ارقام گل رز و سایر گیاهان، مانند سرخس نر، از مواد مغذی موجود در پوست موز نیز بهره میبرند. بـه سادگی برخی از پوست ها را برش دهید و از انها بـه عنوان غذای گیاهی در اطراف گیاهان مستقر خود استفاده کنید. همچنین می توانید طرز تهیه کمپوست را یاد بگیرید و از پوست موز خود برای تهیه کود استفاده کنید.

8. در کمک های اولیه کمک کنید

در کمک های اولیه کمک کنید

پوست موز دارای خواص ضد التهابی اسـت، بـه این معنی کـه برای نیش حشرات، خراش هاي‌ جزئی، پیچک سمی و آفتاب سوختگی بسیار عالی اسـت. تنها کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه پوست موز را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و ان را مانند یک کمپرس خنک فشار دهید. می توانید این روند را تا زمانی کـه کمی احساس آرامش کنید تکرار کنید.

9. یک آووکادو را بریزید

یک آووکادو را بریزید

آیا شـما از علاقه مندان بـه آووکادو هستید؟ اگر چه می توانید تمام نان تست آووکادو و گواکاموله موجود در جهان را بخورید، گاهی اوقات آووکادو بـه اندازه کافی سریع نمیرسد. بـه منظور ارضای هوس آووکادو برای تمام نیازهای آشپزی خود، از موز برای کمک بـه تسریع فرآیند رسیدن استفاده کنید.

موز اتیلن آزاد می کند کـه باعث رسیدن آووکادو می شود. بـه سادگی یک موز را دریک کیسه کاغذی قهوه اي رنگ قرار دهید و ان رابا آووکادو بپیچید. هرروز ان را بررسی کنید تا بـه اندازه کافی رسیده شود.

10. پوست خشک را از بین ببرید

پوست خشک را از بین ببرید

برای این کـه پوست خودرا صاف و درخشان نگه دارید «بدون یادگیری تمام آداب اسپا حرفه اي»؛ یک اسکراب بدن با موز ایجاد کنید. بسته بـه نوع اسکراب مورد نیاز شـما، انواع مختلفی دارد. برای یک اسکراب ملایم، می توانید یک موز له شده رابا شکر قهوه اي مخلوط کنید.

برای یک اسکراب متوسط سعی کنید با بلغور جو دوسر یا نمک دریا مخلوط کنید. اگر واقعاً بـه یک اسکراب سنگین نیاز دارید، هسته‌هاي‌ زردآلو را در خانه آسیاب کنید و ان را بـه موز خود اضافه کنید تا عمیقاً در منافذ شـما فرو رود.


مطالب مشابه: پوست موز صورت را زنده و جذاب میکند | فواید پوست موز برای صورت


11. زگیل را از بین ببرید

زگیل را از بین ببرید

زگیل ها سرسخت و درشت هستند، بنابر این نیازی بـه گفتن نیست کـه هیچکس ان را نمیخواهد. یک راه طبیعی برای از بین بردن ان استفاده از پوست موز اسـت. یک تکه پوست موز رسیده را برش دهید تا ناحیه آسیب دیده را بپوشاند، داخل ان را درکنار پوست خود قرار دهید و با استفاده از چسب طبی ان را یک شبه در آنجا نگه دارید. در صبح باید متوجه بهبودی شوید و می توانید این روند را هر شب تکرار کنید تا زمانی کـه از بین برود!

12. پروانه ها و پرندگان را جذب کنید

پروانه ها و پرندگان را جذب کنید

با قرار دادن موزهای رسیده «و همچنین میوه هاي‌ دیگر مانند انبه، پرتقال و پاپایا» روی یک سکوی بلند، پروانه ها و گونه هاي‌ مختلف پرندگان را بـه حیاط خلوت خود بیاورید. چند سوراخ در موز ایجاد کنید تا میوه در معرض پروانه ها بیشتر شود. برخی از علاقه مندان قسم می‌خورند کـه با افزودن قطره اي از Gatorade برای بـه هم زدن بیشتر کارها، قسم میخورند.

این میوه همچنین احتمالا زنبورهای بیشتری را نیز بـه خود جذب می کند، بنابر این مطمئن شوید کـه سکو بـه خوبی بالاتر از سطح سر باشد ودر مرکز قرار نگیرد. علاوه بر این، احتمالاً می‌خواهید ان را قبل از غروب خورشید پاک کنید تا از بازدید راکون ها و دیگر موجودات شبانه جلوگیری کنید.

13. به توده کمپوست اضافه کنید

به توده کمپوست اضافه کنید

در این جا یک نکته عالی برای باغبانی وجوددارد: با محتوای بالای پتاسیم و فسفر، موز کامل و پوست ان افزودنی هاي‌ خوشایند بـه هر توده کمپوست اسـت، بـه ویژه در دستور العمل هاي‌ چای بـه اصطلاح کمپوست. میوه بـه ویژه در دماهای گرم سریع تجزیه می شود.

اما فراموش نکنید کـه هرگونه برچسب چسبانده شده را از پوست جدا کنید و حتما موز را در اعماق توده خود دفن کنید «در غیر این صورت ممکن اسـت بـه سادگی تبدیل بـه یک وعده غذایی برای بازدیدکنندگان چهارپا شود».

14. سفید کردن دندان ها با قیمت ارزان

سفید کردن دندان ها با قیمت ارزان

همه ی بـه دنبال سفیده هاي‌ مروارید هستند، اما آیا واقعاً میخواهید این همه ی پول را صرف درمان کنید؟ پوست موز حاوی اسید سیتریک اسـت کـه بـه روشن شدن لکه هاي‌ سطحی روی دندان شـما کمک می کند. برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه، پس از این کـه دندان هاي‌ خودرا مسواک زدید، کافی اسـت هرروز حدود دو دقیقه پوست موز را روی سطح ان بمالید. لبخند شـما نه تنها سفیدتر، بلکه درخشان تر خواهد شد!

15. از شر خراش ها خلاص شوید

از شر خراش ها خلاص شوید

ترکش میتواند یک درد واقعی باشد، بـه معنای واقعی کلمه و مجازی. آنزیم‌هاي‌ طبیعی موجود در پوست موز میتوانند بـه شل شدن قطعاتی کـه ظاهراً نمی خواهند از پوست شـما خارج شوند، کمک کنند. قسمت داخلی لایه بردار را تا 30 دقیقه روی پوست خود فشار دهید و اینکار بـه جابجایی ترکش بـه سطح برای کندن آسان کمک می کند. خوردن موز برای فواید سلامتی؟ سعی کنید ان رابا یکی از غذاهایی کـه حتی پتاسیم بیشتری نسبت بـه موز دارد، بالا ببرید.

16. بستنی موز درست کنید

بستنی موز درست کنید

اگر وقت یا کالری ندارید، سعی کنید از موز بستنی درست کنید. تنها کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه موز پوست کنده خودرا فریز کرده ودر غذاساز یا مخلوط کن بریزید. نتیجه یک قوام بستنی مانند و یک ولع راضی کننده اسـت. سعی کنید مقداری کره بادام زمینی یا نارگیل خرد شده را بـه عنوان رویه اضافه کنید.

17. یک غذای سگ درست کنید

یک غذای سگ درست کنید

سگ‌ها غذای انسان را دوست دارند، اما بیشتر اوقات سگ‌هاي‌ عزیز ما نمی توانند انچه می خوریم را هضم کنند. با این حال، موز غذاهایی اسـت کـه حیوانات خانگی ما می توانند از آن ها لذت ببرند. آن ها سرشار از فیبر، منیزیم و پتاسیم هستند. یک موز را له کنید و بـه غذای مورد علاقه سگ خود اضافه کنید تا بتواند غذا بخورد. اما وقتی غذای مردم خودرا بـه اشتراک می‌گذارید، از خوردن این غذا هاي بسیار سمی برای سگ ها اجتناب کنید.

18. موهای خشک را بازیابی کنید

موهای خشک را بازیابی کنید

موز راه هاي‌ عالی برای مبارزه با این احساس رشته اي و شکننده اسـت. برای تهیه یک ماسک مو با موز، یک تا سه موز واقعا رسیده «بسته بـه طول موهایتان» پوره کنید و سپس ان را در سراسر پوست سر تا انتهای خود ماساژ دهید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند، سپس ان را زیر دوش و سپس شامپو بشویید.

19. تسکین سوزش سر دل

تسکین سوزش سر دل

موز یک میوه قلیایی اسـت، بـه این معنی کـه ممکن اسـت بـه خنثی کردن اسید در معده کمک کند. شـما می توانید بـه طور منظم موز را بـه عنوان یک درمان خانگی برای سوزش سر دل و ریفلاکس مصرف کنید. یک موز را بـه صبحانه خود اضافه کنید تا شکم را در بقیه روز بپوشاند.

20. از پرش سی دی خراشیده جلوگیری کنید

از پرش سی دی خراشیده جلوگیری کنید

آیا فهرست پخش DVD یا CD مورد علاقه شـما برای ماشین خراشیده شده اسـت؟ قسمت خراشیده دیسک را بـه آرامی با داخل پوسته بـه صورت دورانی مالش دهید. باقیمانده ها رابا یک پارچه نرم پاک کنید و سپس با مقداری شیشه پاک کن براق کنید. موم موجود در پوست موز ممکن اسـت بـه پر کردن خراش ها کمک کند تا بتوانید یکبار دیگر از دیسک ارزشمند خود لذت ببرید.


مطالب مشابه: پوست موز | مضرات و فواید پوست موز


در پایان

با همه ی این هک هاي‌ جالب موز، مطمئن شوید کـه حداقل مقداری از موزی را کـه میخرید می‌خورید!

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت