12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

مجموعه : سلامت مو
12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

امروزه ریزش و نازک شدن مو از مشکلات معمولی اسـت. کاهش کیفیت مو، آسیب مو و ریزش مو ناشی از سبک زندگی مدرن، آلودگی و استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی در محصولات مراقبت از مو اسـت. با توجه بـه وضعیت موجود، تعداد فزاینده اي از زنان در حالی کـه بـه دنبال راه هایي برای افزایش رشد مو هستند، بـه درمان هاي‌ طبیعی روی می آورند.

 

دراین مطلب از مجله تفریحی تالاب بـه عده اي از موثرترین راه‌ها برای تقویت مو و تقویت رشد مو میپردازیم. بـه خواندن ادامه دهید تا فهرست 12 روش طبیعی ما برای کاهش آسیب مو و ریزش مو را بیابید.

 

عوامل موثر بر رشد مو

با افزایش سن، قطر مو و ضخامت ان کاهش مییابد. این می تواند بـه نظر برسد کـه در طول زمان ریزش موی زیادی داشته اید.

یکیدیگر از عواملی کـه می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد، بیماری یا بیماری غالب اسـت کـه می تواند منجر بـه ریزش مو شود. تغییرات هورمونی همچنین می تواند منجر بـه ریزش مو در عده اي از مردان شود و متعاقباً باعث طاسی با الگوی مردانه شود.

 

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

عوامل دیگری مانند استرس، ضربه و اضطراب نیز ممکن اسـت در ریزش مو نقش داشته باشند زیرا مطالعات نشان می دهند کـه می توانند اثر بازدارنده‌اي بر رشد مو داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: روش های مراقبت و نگهداری صحیح از مو

 

راه های طبیعی برای افزایش رشد و ضخامت مو

1. روغن نارگیل

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

 

روغن نارگیل توانایی کاهش ریزش پروتئین مو هاي آسیب دیده را دارد. روغن نارگیل می تواند بـه ساقه مو نفوذ کند و ریزش مو را کاهش دهد. این خاصیت روغن نارگیل ممکن اسـت بـه معکوس کردن اثر محصولات شیمیایی خشن کمک کند.

 

کاری کـه میتوانید انجام دهید این اسـت کـه 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در کف دست خود بریزید و ان را روی پوست سرخود ماساژ دهید. می‌توانید حدود یک ساعت ان را روی پوست بگذارید و سپس با استفاده از یک شوینده ملایم یا شامپو ان را کاملا بشویید. اینکار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

 

2. گریپفروت

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

مشخص شده اسـت کـه گریپفروت اثر تکثیری بر روی سلول هاي‌ پاپیلای پوستی «DPC» فولیکول هاي‌ مو دارد. بنابر این، گریپفروت ممکن اسـت با گسترش فاز آناژن «فاز رشد فعال» چرخه رشد مو را تقویت کند.کاری کـه میتوانید انجام دهید این اسـت کـه مقداری روغن گریپفروت را در کف دست خود بریزید و ان را روی پوست سرخود ماساژ دهید. می‌توانید ان را بـه مدت یک ساعت «یا بیشتر» روی پوست سرخود بگذارید و سپس ان را کاملاً بشویید. اینکار را دو بار در هفته انجام دهید.

 

3. ماست

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

ماست منبع غنی از پروبیوتیک ها اسـت و ممکن اسـت رشد قوی مو را تسهیل کرده و از آسیب بـه موها پیشگیری کند. مطالعه‌اي کـه روی موش‌ها انجام شد نشان داد کـه تعداد فولیکول‌هاي‌ زیر پوستی را افزایش میدهد ودر نتیجه خزهای شاداب‌تری بـه دست می‌ آید. بنابر این، ممکن اسـت بـه افزایش رشد مو در انسان نیز کمک کند.کاری کـه میتوانید انجام دهید این اسـت کـه  یک وعده ماست یک‌بار در روز میل کنید.

 

4. شنبلیله

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

شنبلیله حاوی ترکیبات زیست فعالی اسـت کـه ممکن اسـت باعث رشد مو هاي سالم شود. یک مطالعه بر روی موش نشان داد کـه شنبلیله می تواند بـه طور قابل توجهی ریزش مو را کاهش دهد و باعث رشد مو هاي جدید شود . اگر بـه حبوباتی مانند بادام زمینی، نخود سبز یا سویا حساسیت دارید، از این درمان خانگی پیروی نکنید. شـما ممکن اسـت بـه دانه هاي‌ شنبلیله حساسیت داشته باشید.کاری کـه میتوانید انجام دهید این اسـت کـه یک چهارم فنجان دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. دانه ها را بـه صورت خمیر در آورده و بـه عنوان ماسک مو استفاده کنید. بگذارید 30 تا 45 دقیقه بماند و سپس ان رابا آب معمولی بشویید. می‌توانید این روال را هفته اي یکبار دنبال نمایید.

 

5. آب پیاز

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

محققان کشف کرده اند کـه ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در آب پیاز می تواند بـه رشد مجدد مو کمک کند و ممکن اسـت درمان موثری برای آلوپسی آره آتا تکه تکه باشد.کاری کـه می‌توانید انجام دهید این اسـت کـه آب نصف پیاز را استخراج کنید. ان را صاف کرده و بـه پوست سرخود بمالید. بگذارید یک ساعت بماند. ان را بـه طور کامل با شامپو بشویید. این روال را دو بار در هفته دنبال نمایید.

 

6. هیبیسکوس چینی

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

عصاره برگ ها و گل هاي‌ هیبیسکوس باعث رشد مو در موش صحرایی می‌شود. بنابر این، آن ها ممکن اسـت پتانسیل معکوس کردن اثرات ریزش بیش از حد مو در انسان را داشته باشند.کاری کـه می‌توانید انجام دهید این اسـت کـه چند گل هیبیسکوس و یک مشت برگ را آسیاب کنید تا خمیر درست شود. ان رابا روغن نارگیل مخلوط کنید. این ماسک مو را بمالید و بگذارید یک ساعت بماند. ان رابا شامپو بشویید. اینکار را یک‌بار در هفته انجام دهید.

 

7. چای سبز

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

چای سبز سرشار از پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هایي اسـت کـه می تواند بـه رشد مو کمک کند. مشاهده شده اسـت کـه ترکیبات زیست فعال موجود در چای سبز می توانند اثر تکثیری بر روی سلول هاي‌ پاپیلای پوستی داشته باشند و پتانسیل کاهش ریزش مو را دارند. درصورت عدم تحمل کافئین یا مصرف داروهای محرک یا رقیق کننده خون از نوشیدن چای سبز خودداری کنید.کاری کـه می‌توانید انجام دهید این اسـت کـه یک چای سبز کیسه اي را دریک فنجان آب جوش دم کرده و جوشانده ان را مصرف کنید. میتوانید 1 تا 2 بار در روز چای سبز بنوشید.

 

8. روغن رزماری

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

طبق مطالعه اي کـه روی موش ها انجام شد، روغن رزماری ممکن اسـت بـه افزایش رشد مو کمک کند. این می تواند ان را برای افزایش رشد مو در انسان نیز مناسب کند.کاری میتوانید انجام دهید این اسـت کـه برای تعیین این کـه آیا بـه روغن رزماری حساسیت دارید یا خیر، یک تست انجام دهید. چند قطره روغن رزماری رابا روغن حامل مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر بمالید و بگذارید یک ساعت بماند و سپس بشویید.

 

9. روغن شمعدانی

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

ثابت شده اسـت کـه روغن شمعدانی از طریق اثر تکثیر بر سلول هاي‌ پاپیلای پوستی باعث رشد مو در موش می‌شود. عده اي از افراد ممکن اسـت واکنش آلرژیک بـه روغن شمعدانی داشته باشند، بنابر این قبل از استفاده یک آزمایش انجام دهید.کاری کـه میتوانید انجام دهید این اسـت کـه چند قاشق غذاخوری روغن شمعدانی را بردارید و ان را روی پوست سرخود ماساژ دهید. بگذارید حدود 60 دقیقه روی پوست بماند، سپس ان رابا آب ملایم و شامپو بشویید شـما میتوانید اینکار را حداقل یک‌بار در هفته انجام دهید.

 

10. جینسینگ

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

تحقیقات نشان می دهد کـه جینسینگ می تواند اثر تکثیری بر روی فولیکول هاي‌ موی انسان داشته باشد تا رشد مو را تقویت کند. عده اي از افراد ممکن اسـت با مصرف جینسینگ دچار سرگیجه، حالت تهوع یا سردرد شوند. همچنین ممکن اسـت در برخی موارد محرک باشد. بنابر این با احتیاط پیش بروید.کاری کـه می‌توانید انجام دهید این اسـت کـه چند قاشق غذاخوری روغن جینسینگ را بردارید و بـه آرامی ان را روی پوست سرخود ماساژ دهید. بگذارید حدود یک ساعت بماند. ان رابا یک شامپوی ملایم بشویید. می‌توانید اینکار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

 

11. روغن ماهی

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 اسـت کـه می تواند رشد مو را تقویت کند. مکمل‌هاي‌ روغن ماهی حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید «DHA» هستند کـه با نشان دادن اثر تکثیری بر روی سلول‌هاي‌ پاپیلای پوست در پوست سر باعث رشد مو میشوند. این می تواند تاثیر نازک شدن و طاسی مو را معکوس کند. قبل از مصرف مکمل هاي‌ روغن ماهی حتماً با متخصص پوست خود مشورت کنید.

 

12. قهوه

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

کافئین جزء اصلی قهوه اسـت. تحقیقات نشان می دهد کـه کافئین می تواند باعث افزایش طول ساقه مو و تحریک رشد مو با طولانی‌کردن فاز آناژن شود. این می تواند طاسی و نازک شدن موها را کاهش دهد.کاری کـه می‌توانید انجام دهید این اسـت کـه یک فنجان قهوه دم کنید و حداقل یک‌بار در روز ان را بنوشید. قهوه را بـه دلیل کافئین زیاد ان زیاد مصرف نکنید.

 

رژیم غذایی که باعث رشد مو می شود

مانند هر شرایطی، یک رژیم غذایی متعادل کمک زیادی بـه تضمین سلامت شـما و تکمیل مقدار مناسب مواد مغذی برای بدن شـما میکند. در این جا چند خوراکی وجوددارد کـه باید برای خاطرجمعی از رشد موی سالم مصرف کنید.

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 اسـت کـه بهتر اسـت مصرف کنید. مطالعه اي کـه در فرانسه انجام شد نشان داد کـه مکمل رژیم غذایی با اسیدهای چرب امگا 3 و 6 می تواند تراکم مو را التیام بخشد و با ریزش مو مبارزه کند.

توت ها و سایر مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. مطالعات نشان می دهد کـه چنین غذاهایی می توانند رشد مو را تقویت کنند.

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج حاوی مواد مغذی هستند کـه می توانند بـه رشد مو کمک کنند.

آجیل و دانه ها مملو از مواد مغذی هستند کـه می توانند بـه بازرسی ریزش مو کمک کنند.

 

بیشتر بخوانید: عصاره های گیاهی برای سلامت مو

 

گزینه های درمان پزشکی

در این جا چند گزینه درمانی دکتری وجوددارد کـه میتوانید برای افزایش رشد مو درنظر بگیرید:

 

ماینوکسیدیل: این داروی بدون نسخه می تواند برای مردان و زنان استفاده شود. شـما باید ان را روزانه بـه پوست سرخود بمالید. با این حال، ممکن اسـت در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند.

 

فیناستراید: این یک گزینه درمانی دکتری اسـت، بـه ویژه برای مردان. این قرص برای مردان مبتلا بـه آلوپسی آندروژنیک تجویز میشود. اما ممکن اسـت عوارض جانبی مانند اختلال نعوط، کاهش میل جنسی و ژنیکوماستی داشته باشد.

 

چگونه می توانم از ریزش مو جلوگیری کنم؟

پیروی از یک رژیم غذایی کاملاً متعادل همراه با مصرف غذا هاي غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می تواند بـه رشد مو و جلوگیري از ریزش مو کمک کند.

12 درمان خانگی طبیعی برای رشد و ضخامت مو

پوست سر خودرا بـه آرامی ماساژ دهید تا با گردش خون تحریک شود ودر نتیجه ریشه مو تقویت شده و از ریزش مو پیشگیری شود.

هیدراته ماندن کلید حفظ سلامت مو اسـت. پوست سر را تغذیه می‌کند و از پوسته پوسته شدن و خارش پیش گیری میکند.

 

ریزش مو یکی از مشکلات رایجی اسـت کـه زنان در سراسر جهان با ان روبه‌رو هستند. عوامل مختلفی در نازک شدن موها نقش دارند.

 

بیشتر بخوانید: وضعیت موی هر فرد

 

خلاصه اینکه:

درمان هاي‌ خانگی برای رشد مو بـه طور موثر عمل می‌کنند، آسیب مو و ریزش مو را کاهش می دهند. استفاده از روغن نارگیل، انگور فرنگی یا گریپفروت، آب پیاز، شنبلیله، ماست، روغن رزماری، هیبیسکوس چینی، چای سبز و روغن شمعدانی در رژیم مراقبت از مو بـه طور موثر رشد مو را تقویت میکند. قهوه، جینسینگ و روغن ماهی نیز در تقویت رشد مو موثر هستند. علاوه بر این‌ها، شامل ماهی، انواع توت ها، سبزیجات برگ سبز، آجیل و دانه ها در رژیم غذایی باعث رشد مو می‌شود. ماساژ پوست سر و آبرسانی کافی نیز نقش مهمی در رشد مو دارد.