جستجو در تالاب

راه های مقابله با پوست های خشک

مجموعه : سلامت پوست
راه های مقابله با پوست های خشک
اگر پوست خشکی دارید و می خواهید مشکل خشکی پوست را برطرف کنید این مقاله به شما کمک خواهد کرد.
 
به گزارش تالاب در صورتی كه محتوای آب پوست طبیعی باشد، پوست نرم، صاف، قابل ارتجاع و درخشان است. در حالت طبیعی یك حركت مداوم آب از لایه‌های عمقی پوست به طرف لایه‌های سطحی وجود دارد و درنهایت این آب از سطح پوست تبخیر می‌شود.

 

هنگامی‌كه پوست به عللی اعم از عوامل داخلی یا خارجی نتواند این میزان آب را حفظ كند، خشكی پوست حادث می‌شود. از عوامل خارجی می‌توان مواجهه با آب و هوا یا باد گرم را نام برد. از طرف دیگر شستن بیش از حد پوست سبب از بین رفتن لایه‌های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشك می‌كند.

 

مواجهه با بعضی مواد نیز از دسته عوامل خارجی محسوب می‌شوند. مشاغلی كه در تماس با مواد شوینده و پاك كننده هستند مانند جراحان و تكنیسین‌های آزمایشگاه‌ها نیز فرد را مستعد پوست خشك می‌سازند. همچنین درمان‌هایی كه برای آكنه انجام می‌شود اگر بی رویه و بیش از حداعمال شود، می‌تواند پوست خشك ایجاد كند. عامل دیگر داخلی مربوط به توانایی پوست در نگهداری رطوبت پوست است.

یك عامل مهم، بالا رفتن سن است كه سبب كم شدن توانایی پوست در حفظ رطوبت می‌شود . رژیم‌های سخت، سوءتغذیه و كمبود موادغذایی نیز می‌تواند سبب بهم ریختگی این سد حفاظتی شود. ممكن است خشكی پوست به حدی باشد كه سبب ایجاد خارش شود كه خود این امر پوست را مستعد عفونت های باكتریال و قارچ می‌كند. كار عمده مرطوب كننده ها حفاظت از رطوبت پوست و دفاع در برابر آسیب های محیطی است.

 

راه های مقابله با پوست های خشک

پوست خشک صورت

 

مرطوب كننده ها به اشكال متعدد امولسیون مایع، پماد و كرم دیده می‌شوند كه محتوی چربی و آب در این موارد با هم تفاوت می‌كند. مهمترین نكته درانتخاب یك مرطوب‌كننده توجه به نوع پوست است كه می‌تواند خشك، چرب، معمولی و مختلط باشد. برای پوست‌های خشك باید از مرطوب كننده‌های حاوی چربی استفاده كرد و استفاده صرف از جذب الرطوبه‌ها كافی نیست. در مورد پوست‌های چرب نیازی به استفاده از مرطوب كننده نیست مگر در برخورد با آب و هوای گرم یا سرد.

در مورد پوست مختلط یا صورت‌های دارای تی زون (پیشانی، بینی و چانه) نباید در این محل‌ها كه چرب‌تر از سایر نقاط صورت است از مرطوب كننده‌ها استفاده كرد. به عنوان یك قاعده نباید پوست خشك را زیاد ( به خصوص با صابون) شست، همچنین نباید با آب و هوای خشن برخورد داشت. اغلب استفاده از مرطوب كننده پس از شستن صورت توصیه می‌شود و باید آن را وقتی هنوز پوست كمی‌ رطوبت دارد استفاده و به آرامی ‌روی پوست پخش كرد. تعداد دفعات استفاده از مرطوب كننده بستگی به نوع پوست و نیاز آن دارد. باید مرطوب كننده را روی صورت و گردن مالید و اگر تی زون صورت چرب است روی این قسمت از مرطوب كننده استفاده نشود.

 

منبع: سیمرغ

 

 مطالب مرتبط:
 

به چه علت پوست خشک می شود + راه های رفع آن

چه مرطوب کننده ای مناسب پوست شما است؟

زیبایی پوست با مراقبت در شب

کرم پودر مناسب پوست شما چیست ؟

 

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
یعنی این همه استعداد واقعا شگفت انگیزه (کلیپ)
یعنی این همه استعداد واقعا شگفت انگیزه (کلیپ)