21 و 22 مرداد شاهد شهاب سنگ در آسمان باشید

21 و 22 مرداد شاهد شهاب سنگ در آسمان باشید

21 و 22 مرداد شاهد شهاب سنگ در آسمان باشید. دیدن شهاب سنگ در آسمان ها بسیار بی نظیر می باشد. امسال ۲۱ و ۲۲ مرداد نقطه اوج بارش شهابی برساوشی است و تعداد شهاب های آن در این روزها به اوج می‌رسد. به آماتورها توصیه می‌شود که اگر می‌خواهند مشاهده یک بارش شهابی را در طول سال انتخاب کنند بهتر است این شهاب باران زیبا باشد.

 

تعداد شهاب سنگ‌های این شهاب باران سالانه در زمان اوج خود در این روزها به ۱۰۰ شهاب در ساعت خواهد رسید که آسمان زیبایی را برای منجمین می‌سازد. ناسا به همین خاطر در گزارشی توصیه‌های ویژه‌ای برای دیدین بهتر این شهاب باران کرده است.

 

ناسا به منجمین آماتور توصیه کرده که برای دیدن این شهاب باران با دوربین‌های دو چشمی یا تلسکوپ از نور شهرها تا می‌توانید فاصله بگیرید. مدتی به صفحه نمایشگر تلفن همراه و تبلت‌تان اصلاً نگاه هم نکنید. نور این صفحات نمایش باعث می‌شود توانایی تطبیق یافتن چشم شما با تاریکی با تأخیر مواجه شود.

 

بارش سالانه برساوشی , از معروف ترین و شورانگیزترین بارش های شهابی است که با عبور زمین از میان گرد و غبار ناشی از دنباله دار سویفت ـ تاتل ( P / Swift-Tuttle109) رخ می دهد.

 

بارش شهابی برساوشی ( Perseid meteor shower ) يكی ازمهم‌ترين بارش های شهابی ساليانه است.شهاب سنگ‌ها در اكثر مناطق دنيا قابل مشاهده خواهند بود اما در نيمكره شمالی زمین با وضوح بيشتری ديده می‌شوند. بهترين زمان برای مشاهده شهاب سنگ‌ها، پيش از طلوع آفتاب است.

 

بارش برساوشی بر گرفته از نام صور فلکی برساوش است. هر وقت که زمین در مسیر خود به دور خورشید از دل توده ذرات برجای مانده از دنباله‌دار سوئیفت تاتل Swift-Tuttle عبور می‌کند، ریزش حجم زیادی از این ذرات در جو زمین باعث گداخته شدن آنها می‌شود و شهاب سنگ‌ها را پدید می‌آورد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده‌است و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌گذاری کرد‌ه‌اند.

 

دیدن شهاب سنگ‌ها همیشه با افسانه‌های گره خورده بوده است. در بسیاری از کشورهای اروپایی دیدن شهاب سنگ‌ها را زمان آرزو کردن می‌دانند. به همین خاطر می‌گویند اگر انسان شهاب سنگی را در آسمان مشاهده کند و آرزویی داشته باشد، آرزویش برآورده می‌شود. بر عکس در مغولستان بارش‌های شهابی نشانه‌ یک اتفاق بد تلقی می‌شوند. در بین مغول‌ها شهاب‌سنگ‌ها ارواح مرئی شده‌ افراد درگذشته هستند.

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

جدیدترین مطالب سایت