USDC در مقابل USDT: کدام استیبل کوین در سال 2024 بهتر است؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
USDC در مقابل USDT: کدام استیبل کوین در سال 2024 بهتر است؟

USDC و USDT دو تا از بزرگترین استیبل کوین های موجود در سال 2024 هستند، اما در سال 2024  کدام سرمایه گذاری بهتری است؟ کدام یک از این استیبل کوین ها برای نگهداری در والت رمز ارزی بهتر است؟ در این مقاله ما  USDC را در مقابل USDT قرار دادیم و تفاوت های هر دو را به صورت جامع بررسی کردیم.

 

 استیبل کوین‌هایی مانند USDT و USDC ارزشی قابل اعتماد و وابسته به  ارز فیات دارند و برای کاهش مواجهه با نوسانات بازار هدف گذاری شده اند، به همین دلیل نقشی حیاتی برای سرمایه‌گذاران کریپتو ایفا می‌کنند.

USDT و USDC که به ترتیب در سال‌های 2014 و 2018 معرفی شدند، هدفشان حفظ ارزش نزدیک به 1 دلار است که عمدتاً توسط ذخایر کوتاه‌مدت خزانه‌داری پشتیبانی می‌شود.

علیرغم عملکردهای مشابه، USDT و USDC، این دو استیبل کوین از نظر شفافیت، پشتیبان گیری و دیدگاه پروژه متفاوت هستند.

در حالی که USDT دارای سابقه طولانی تر و ارزش بازار بالاتر است، اما با مشکلاتی در مورد شفافیت و قانونی مواجه شده است. از سوی دیگر، USDC به دلیل ممیزی های منظم و مکانیسم های ذخیره ساده تر، ایمن تر تلقی می شود.

انتخاب بین USDT و USDC به الزامات و دیدگاه‌های فردی در مورد ایمنی، شفافیت و کاربرد بستگی دارد.

 

 USDC در مقابل USDT: یک مرور کلی

تتر (USDT)  در سال 2014 راه اندازی شد، یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل شده و توسط ذخیره ای متشکل از ارز فیات و سایر دارایی ها پشتیبانی می شود.

 با این حال، USDT با مناقشاتی روبرو شده است. در سال 2021، مقامات نظارتی، 41 میلیون دلار جریمه را به دلیل گمراه کردن کاربران در مورد ذخایر دارایی آن، بر روی تتر اعمال کردند.

 با این وجود، USDT همچنان پرکاربردترین استیبل کوین در سطح جهان است، که تا حدی به دلیل وضعیت آن به عنوان یکی از اولین استیبل کوین های معرفی شده در دنیای رمز ارزهاست. در زمان نگارش این مقاله، USDT موقعیت خود را به عنوان بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار حفظ کرده و از پشتیبانی پروتکل های DeFi متعدد برخوردار است.

 USDT ابتدا بر روی لایه Omni، یکی از پروتکل های بیت کوین، صادر شد. اما از آن زمان بر روی بلاکچین اتریوم، ترون، سولانا و موارد دیگر گسترش پیدا کرده است.

 

USDC (کوین USD) چیست؟

USD Coin، در سال 2018 توسط Circle معرفی شد و یک استیبل کوین نسبتاً جدید است. اولین بار در بلاک چین اتریوم راه اندازی شد، اما از آن زمان بر روی  شبکه های دیگر از جمله Algorand، Solana و Stellar گسترش یافته است.

 USDC که توسط کنسرسیوم مرکز، متشکل از Circle و Coinbase مدیریت می‌شود، به دلیل شفافیت و پایبندی به استانداردهای نظارتی، ارائه ممیزی ماهانه از دارایی‌های ذخیره‌اش شناخته می‌شود، و این گونه است که قصد دارد با USDT رقابت کند و خرید usdc همواره یکی از گزینه های افراد جامعه ارز دیجیتال به عنوان استیبل کوینی امن بوده است.

 در حالی که هر دو USDT و USDC یک هدف عملکردی دارند، اما آنها در چند جنبه کلیدی متفاوت هستند – به ویژه در شفافیت، پذیرش، و ذخایر.

 

 USDT در مقابل USDC: مقایسه استیبل کوین ها

پذیرش

تتر که در سال 2014 راه اندازی شد، در مقایسه با USDC که در سال 2018 معرفی شد، از استقبال بیشتری برخوردار شده است. این حضور طولانی تر در بازار به تتر اجازه داده است تا در طول سال ها پایگاه کاربران بزرگتری را جذب کند.

برنده: USDT

 

ذخیره دارایی ها و شفافیت

تتر به دلیل گمراه کردن کاربران در مورد ذخایر خود با بررسی دقیق و جریمه مواجه شده است. بررسی ها نشان داد که تتر تنها 27.6 درصد از ارزش استیبل کوین خود را در ذخایر نگه داشته است. در مقابل، USDC، علی‌رغم مواجهه با چالش‌های خاص خود مانند بحران بانک سیلیکون ولی، تضمین‌های ماهانه شخص ثالث ذخایر خود را ارائه می‌کند.

برنده: USDC

 

انطباق با مقررات

تمام ذخایر پشتیبان USDC نزد موسسات مالی تنظیم شده نگهداری می شوند و از انطباق با مقررات مالی اطمینان حاصل می کنند. در حالی که تتر ادعا می کند از معیارهای استاندارد انطباق در سطح جهانی پیروی می کند، عدم شفافیت در مورد این اقدامات وجود دارد.

برنده: USDC 

 

قیمت

هر دو USDC و USDT به ارزش دلار آمریکا متصل هستند و نسبت 1:1 را حفظ می کنند.

برنده: تساوی

 

 بازخریدها

سرویس بازخرید Tether به حداقل 100000  USDT( دلار) با هزینه های تراکنش اضافی نیاز دارد. USDC فرآیند بازخرید ساده تری را با حداقل نیاز بسیار کمتر 100 دلار ارائه می دهد.

برنده: USDC

 

 حوادث مهم

هر دو USDT و USDC حوادث de-pegging را تجربه کرده اند که در آن ارزش آنها به زیر 1 دلار کاهش یافته است. با این حال، هر دو استیبل کوین توانستند در مدت کوتاهی به ارزش ثابت خود بازگردند.

برنده: تساوی

 

 طول عمر

تتر از سال 2014 وارد بازار شده است و در مقایسه با USDC که در سال 2018 راه اندازی شد، سابقه طولانی تری به آن می بخشد.

برنده: USDT

 

 ایمنی و شفافیت

در حالی که تتر به دلیل عدم شفافیت خود با انتقاداتی روبرو شده است، شرکت مادر USDC، Circle، به طور مداوم گزارش های حسابرسی شده در مورد ذخایر خود ارائه می دهد و شفافیت بیشتری را به کاربران ارائه می دهد.

برنده: USDC

 

 کدام بهتر است: USDC یا USDT؟

انتخاب بین USDT و USDC به ترجیحات فردی شما و جنبه هایی بستگی دارد که برای شما ارزش بیشتری دارد. اگر ارزی را ترجیح می‌دهید که بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، USDT گزینه بهتری است. اگر ارزی شفاف تر و با تنظیم بهتری را ترجیح می دهید، USDC گزینه بهتری است.

 کدام بهتر است: USDC یا USDT؟

 آیا USDC از USDT بهتر است؟

USDC به دلیل اینکه کاملاً وثیقه و تنظیم شده است، ایمن تر تلقی می شود. در حالی که USDT به دلیل عدم شفافیت و نظارت نظارتی با انتقاداتی مواجه شده است.

 

 کدام استیبل کوین امن تر است؟

بله، USDC به طور کلی امن‌تر در نظر گرفته می‌شود، زیرا به طور کامل وثیقه و تنظیم شده است، در حالی که USDTآینده تتر؛ نقش استیبل کوین‌ها در شکل‌دهی مالی دیجیتال)فقط تا حدی وثیقه است و فاقد نظارت نظارتی است.

 

 آیا USDC از USDT بهتر است؟

در حالی که هر دو استیبل کوین 1 دلار را هدف قرار می دهند، اما از نظر صدور و پشتیبانی متفاوت هستند. USDT توسط Tether صادر می شود، در حالی که USDC توسط اعضای کنسرسیوم CENTER، در درجه اول Circle صادر می شود.

 

 آیا امکان از دست دادن سرمایه من وجود دارد؟

بله، اگر اعتماد بازار به بازخرید کاهش یابد، ممکن است که با USDC سرمایه تان را از دست بدهید که منجر به کاهش ارزش آن به زیر 1 دلار شود.

 

آیا USDC برای هولد کردن گزینه ی مناسبیست؟

USDC به دلیل شفافیت و انطباق با مقررات، ایمن‌تر از USDT در نظر گرفته می‌شود، اگرچه ارزش آن به توانایی صادرکنندگان برای حفظ شدن بستگی دارد.

 

 آیا تتر از USDC امن تر است؟

نه، Tether به دلیل نگرانی در مورد شفافیت و مسائل نظارتی، عموماً کمتر از USDC ایمن در نظر گرفته می شود.

 شما می توانید USDC و USDT را در صرافی های متمرکز مانند Coinbase، Kraken و Gemini و تمام صرافی های معتبر ایرانی خریداری کنید.

 

همچنین بخوانید: رمزارز ریپل چیست و چه کاربرهایی دارد ؟  پیشبینی قیمت ریپل در هاوینگ

 

 در آخر، آیا میتوانم با یو اس دی سی پرداخت های روزانه ام را انجام دهم؟

بله با توجه به پذیرش بیشتری که در گذر زمان مردم نسبت به رمز ارزها پیدا کرده اند، استیبل کوین‌هایی مانند USDT و USDC به دلیل ارزش پایدار، امروزه  توسط بسیاری از تاجران و آنلاین شاپ ها برای پرداخت‌های کریپتویی پذیرفته می‌شوند.

جدیدترین مطالب سایت
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)