راهکارهای مفید برای دوری از ترس و پیدا کردن اعتماد به نفس

راهکارهای مفید برای دوری از ترس و پیدا کردن اعتماد به نفس

چگونه ترسو نباشیم ؟

افرادی که در خودشان همۀ وقت یک ترسی دارند بدانید انها از اعتماد به نفس خوبی بر خوردار نیستند .

 

با هر مشکلی که روبه رو می شدند از آن بعنوان فرصتی برای تلاش اکثر بهره گیری میکردند. تفاوت مردم پیروز با افراد عادی در این هست که جاهایی که همۀ کم می آورند و ناامید میشوند، آنها با اراده قوی تر ادامه میدهند. آنها همۀ وقت تلاش، مبارزه و آزادی را گزینه میکنند.

 

راهکارهای مفید برای دوری از ترس و پیدا کردن اعتماد به نفس

غلبه ترس

 

آیا آخرین باری که می‌خواستید کاری را انجام دهید اما پشیمان شدید را به یاد دارید؟ چه چیزی مانع از انجام آن شد؟ چه چیزی تصمیم شما را تغییر داد؟ آیا صدای تفکرات درونی شما نبود؟ آیا تاکنون از خود پرسیده اید این ندای درونی کیست یا چیست؟ ترس.

 

ترس تسریع کننده تنبلی هست. ترس همۀ وقت به ما میگوید اگر تلاش کنید، امکان شکست شما اکثر از موفقیت هایتان خواهد بود. ترس به ما تلقین میکند که به جای پذیرفته شدن، طرد می‌شویم و کاری میکند که دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری انجام ندهیم.

 

پائولو کوئیلو در آخرین کتاب خود به نام «الف» میگوید، این شهامت نیست که انسان ها را به موفقیت سوق می‌دهد، بلکه اراده و عزم راسخ هست. او میگوید، اراده به ما کمک می‌کند تا با تصمیم گیری درست در مسیر تحقق رویاها و اهداف خود گام برداریم.

 

اگر به همۀ مردم پیروز سراسر جهان و تاریخ نگاه کنیم، همچون گاندی، استیو جابز، ماندلا، دونالد ترامپ و … متوجه می‌شویم همۀ آنها در مسیر رسیدن به اهداف خود بسیار شکیبا و بردبار بوده اند و هرگز دست از تلاش نکشیده اند.

 

آنها نیز در این راه با مشکلاتی مواجه بوده اند و هرگز تصور نمی‌کردند که راهشان بسیار هموار و رسیدن به آرزوهایشان آسان هست.

 

بنابراین، با هر مشکلی که روبه رو می شدند از آن بعنوان فرصتی برای تلاش اکثر بهره گیری میکردند. تفاوت مردم پیروز با افراد عادی در این هست که جاهایی که همۀ کم می آورند و ناامید میشوند، آنها با اراده قوی تر ادامه می‌دهند. آنها همۀ وقت تلاش، مبارزه و آزادی را گزینه میکنند.

 

راهکارهای مفید برای دوری از ترس و پیدا کردن اعتماد به نفس

چگونه ترس بر ما غلبه نکند ؟

 

در ادامه مقاله، نکاتی را یادآوری کرده ایم که میتواند به شما کمک کند تا بر ترس هاي خود غلبه کنید.

 

1. ترس را حس کنید و به هر قیمتی آن را انجام دهید

دکتر جفرز می‌گوید: «برای موفقیت، باید بتوانید جرات و جسارت خود را تقویت کنید و با افکار منفی خود مبارزه کنید.» او همین طور اعتقاد دارد، افراد میتوانند با خطر کردن در زندگی خود، استرس هایشان را کاهش دهند.

 

در نتیجه باید گفت، تنها راه غلبه بر ترس، روبه رو شدن با آن هست. سعی کنید ترس هاي خود را کنار بگذارید و کارهایی که در ذهن دارید را انجام دهید.

 

2. فراتر از علت

گاهی ما از اصل یک اتفاق آگاه نیستیم و تا زمانیکه آن را پشت سر نگذاشته و به عقب باز نگردیم، نمی‌توانیم متوجه شویم چرا فردی را ملاقات کرده ایم، قطار را از دست داده ایم یا … .

 

این موانع ناخواسته و غیر قابل پیش بینی و چنین تاخیرهایی در واقع نوعی توفیق اجباری یا مقدرات گیتی میباشند. می‌توان آنها را سرنوشت نامید اما به خاطر داشته باشید که همۀ وقت برای هر اتفاقی که میوفتد، دلیلی وجود دارد. حتی اگر ما علت اصلی آن را ندانیم.

 

3. خیلی کوچک، خیلی دیر

برای درک بهتر این آیتم داستانی را از نویسنده مقاله ذکر می‌کنیم: «8 سال پیش پزشکان تشخیص دادند پدر من رفلاکس دارد. پس از چند سال که معالجه نشد، او تصمیم گرفت تا دوباره پیش دکتر برود. اما دیگر خیلی دیر شده بود زیرا مشخص شد او سرطان پیشرفته کبد دارد و فقط دو ماه زنده خواهد ماند.

 

پس از زمان موعد نیز درگذشت. هنگامی که من و خواهرم کاغذها و وسایل شخصی وی را چک می‌کردیم، با تقاضای ویزا برای بورنو مواجه شدیم. پدر من 35 سال پیش از وطن خود نقل مکان کرده بود و تمایل داشته هست به کشورش بازگردد.

 

اما دیگر خیلی دیر شده بود. اگر پدر من سعی میکرد زودتر به دکتر مراجعه کند یا زودتر به وطن خود بازگردد، شاید چنین انتهای تلخی در انتظار او نمی بود.»

 

نتیجه این داستان نشان می‌دهد باید همۀ وقت به دنبال هدف ها رفت و هرگز از آغاز و انجام کارهای مورد علاقه خود نهراسید. اگر دوست دارید مسافرتی بروید، در کلاس زبان ثبت نام کنید یا … حتما همین امروز فهرستی از تمایلات خود را تهیه و بر زمینه آنها برنامه ریزی کنید.

 

راهکارهای مفید برای دوری از ترس و پیدا کردن اعتماد به نفس

غلبه کردن بر ترس

 

4. حسرت خوردن

اگر با افرادی که سنشان از شما اکثر و تاحدی عاقل تر میباشند، صحبت کنید اکثر آنها میگویند که ما حسرت کارهایی که انجام نداده ایم را میخوریم نه حسرت کارهایی که انجام داده ایم را. اگر همۀ وقت در زندگی امروز و فردا کنید، هرگز به نتیجه دلخواه نخواهید رسید.

 

به یاد داشته باشید که هیچ نتیجه اي منفی نیست. بلکه چیزی هست که شما با تجربه ها و لحظات خود می سازید. مرد بزرگی در این رابطه میگوید: «اکثر ما خود را میان دو سارق زندگی مصلوب میکنیم: حسرت قبل را خوردن و ترس از آینده.»

 

5. پیدا کردن موانع

چند بار برایتان پیش آمده هست که برای انجام ندادن کارهایتان عذر و بهانه آورده اید؟ مثلا، خیلی سخت هست، خیلی خسته ام، زمان نداشتم و … . این بهانه ها برایتان آشنا نیست؟

 

اکثر ما درگیر محدودیت هاي ذهنی خود و امروز و فردا کردن کارها هستیم در حالی که افرا پیروز، حتی وقتی کاری را دوست ندارند نیز از همۀ زمان خود بهره گیری می‌کنند و همۀ تلاش خود را انجام می‌دهند.

 

افرا پیروز اصولا کارهایی را انجام میدهند که دیگران آنها را سخت و دشوار می نامند. آنها همۀ خطرات احتمالی را پیش بینی و برای کارهای خود برنامه ریزی میکنند. خلاقیت، جرات و شهامت دارند.

 

به گزارش تالاب آنها به طور ذاتی پیروز و خوش شانس به جهان نیامده اند، بلکه با اراده، سخت کوشی و نداشتن ترس به موفقیت هاي خود رسیده اند. آنها به جای پیدا کردن موانع، موقعیت ها را کشف میکنند.

جدیدترین مطالب سایت