مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 15 دی 1402

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

در این مطلب می خواهیم پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2 را از لحاظ فنی مقایسه کنیم و اطلاعات تازه ای از این خودروها به شما بدهیم.

‌هاچ‌بک‌ها به خاطر ظاهری اسپرت و جوان پسند و باطنی با قابلیت مانور پذیری بالا توانسته‌اند جایگاه خود را در میان جوانان به خوبی  حفظ کنند. در بازار خودرو کشورمان نیز، از این تب و تاب مستثنی نبوده و بازار‌هاچ‌بک‌ها از کشش مناسبی برخوردار است.

از این رو به سراغ 2‌هاچ‌بک که در بازار خودرو کشور روی خط تولید هستند می‌رویم تا ببینیم هر کدام در پایان رقابت چه نقاط ضعف و قدرتی را در کارنامه خود ثبت می‌کنند.

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

در یک سوی این میدان پژو 206 کهنه‌کار قرار دارد که نام بزرگی از صنعت کشور فرانسه را یدک می‌کشد و توانسته 5 سال از عمر خود را در این بازار بدون رقابت سپری کند در این نوشتار سعی بر آن شده با بررسی میدانی، تمامی نقاط ضعف و قدرت این دو محصول آشنا شوید.

پژو 206 با ظاهری کاملا جذاب و طراحی مدرن در سال‌های ابتدایی دهه 80 وارد بازار شد. ایران‌خودرو پژو 206 را در 6 تیپ متفاوت با سطح امکاناتی مختلف و 2 تیپ موتوری و طیف گسترده‌ای از رنگ‌بندی‌های شاد و جوان‌پسند به بازار ارائه کرد.

سایپا نیز که چند سالی به تولید پراید‌هاچ‌بک با نام‌های مختلف مشغول بود، به فکر تولید‌هاچ‌بکی جدید افتاد که از گردونه رقابت با دیگر خودروسازان وطنی خارج نشود. حاصل این تفکر پدید آمدن خودرویی جدید بر پایه تیبا سدان به نام تیبا2 است تیبا2 نیز دارای رده مختلف تجهیزاتی برای خریداران است که مجهز‌ترین نمونه آن در این رقابت حاضر شد.

بررسی نمای ظاهری

در بررسی نمای ظاهری ابتدا به سراغ تیبا می‌رویم. در قسمت جلو طرح قطره‌ای چراغ‌های جلو بد نیست  و طرح آن با خطوط درب موتور هماهنگ است. طرح کلی سپر نیز با کمی ارفاق مناسب بوده و چراغ‌های مه شکن نیز از سادگی بیش حد رنج می‌برند.

ورودی هوایی که در مرکز سپر قرار گرفته آن چنان بر ظاهر تیبا تاثیر گذار نبوده و نقش کمرنگی را ایفا می‌کند. بارز ترین نکته منفی تیبا که سازنده اصرار به حفظ آن دارد جلوپنچره نا متعارف ساخته شده از پلاستیک کاملا بی‌کیفیت است که نمای نه‌چندان زیبایی برای تیبا به ارمغان آورده است.

مقایسه داشبورد 206 و تیبا

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

مقایسه داشبورد 206 و تیبا

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

اما در آن سوی میدان پژو 206 با طراحی کاملا حساب شده‌تر و پویا قرار دارد. 206 با وجود گذشت یک و نیم دهه از تولیدش، کماکان در نمای جلویی چهره‌ای کاملا خشن و جسور را به بیننده القا می‌کند.

چراغ‌های جلو با طرحی خاص و زیبا و هماهنگ با طرح کلی از خودرو در جای خود قرار گرفته‌اند. سپر نیز از هماهنگی خاصی با تمامی اعضای جلو برخوردار است. درب موتور نیز با شیبی نسبتا تند به سمت پایین سرازیر شده که خبر از یک‌هاچ‌بک اسپرت می‌دهد.

در نمای جانبی نیز تیبا با حفظ شاخصه‌های خود در دو مدل سدان و‌ هاچ‌بک سعی به حفظ اصول اولیه طرح خود دارد. خطوط تیز و برجسته گلگیر‌ها و خط شانه محو و کمرنگ و خطوطی غیر منطقی بر روی گلگیر عقب کمی حس نا خوشایندی در بینده ایجاد می‌کند، اما در مقابل آن پژو 206 با طراحی کاملا ساده و روان و به دور از هر گونه پیچیدگی آرامش بصری را برای بیننده خود به همراه دارد.

 در نمای عقب تیبا ستون C با تغییر کلی نسبت به مدل سدان کاملا مناسب خودرویی‌ هاچ بک بوده و کمک شایانی به زیبایی بخش عقب خودرو کرده است. چراغ‌های عقب نیز از طرحی زیبا و با کیفیت بهره‌مند شده‌اند. سپر عقب نیز با ایجاد حجم‌های اغراق شده در درون آن مکمل زیبایی نمای عقب تیبا2 شده است.

در آن سوی میدان 206  نیز  با درب صندوق بار همچون تیبا از اندازه مناسبی برخوردار بوده، اما با تغییر گرافیک چراغ‌های عقب و تعویض آن با نمونه بی‌کیفیت موسوم به صادراتی لطمه‌ای بزرگ به ظاهر 206 وارد شده است.(شایان ذکر است نمونه‌های نصب شده به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و رنگ چراغ‌ها از قرمز به صورتی روشن تغییر رنگ خواهند داد).

در بررسی نمای ظاهری اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند کیفیت نامناسب مونتاژ در دو خودرو است. در 206 که زمانی در رده خودرو‌های با کیفیت قابل قبول قرار می‌گرفت نیز این پدیده مشهود است. اما زمانی که به سراغ تیبا2 می‌رویم به کیفیت مونتاژ 206 امیدوار می‌شویم.

متاسفانه تیبا درزهای نا متقارن بسیاری دارد. فاصله بیش از حد در‌ها با کلاف دور سقف و یا نامتقارن بودن درزهای کاپوت با گلگیرها از نقاط ضعف در تیبا به شمار می‌رود.کیفیت رنگ هر دو خودرو در یک سطح بوده و قابل قبول هستند. آینه‌های جانبی در تیبا فاقد زیبایی بوده، اما از دید مناسبی برخوردار هستند. اما در 206 آیینه‌های جانبی علاوه بر زیبایی ظاهری از دیده وسیع بهره می‌برند.

نمای موتور 206 و تیبا 2

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

نمای موتور 206 و تیبا 2

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

بررسی نمای داخلی

به گزارش ماهنامه نسل برتر  در زمینه بررسی نمای داخلی نیز درون کابین تیبا2 داشبورد با طرح تیز و خطوط شکسته قرار گرفته است. نحوه چیدمان ادوات از ارگونومی و دسترسی خوبی برخوردار هستند.

پنل میانی داشبورد بیش از حد ساده بوده و کیفیت مونتاژ داشبورد بسیار ضعیف است به طوری که قاب ساعت دیجیتالی و درب جعبه داشبورد و همچنین درب جعبه فیوز داخل اطاق با فاصله‌ای غیر قابل تصور مونتاژ شده‌اند.

راحتی صندلی‌های تیبا بطور چشم‌گیری عالی بوده و تمام نقاط بدن را پوشش می‌دهند. فضای جلو پا برای سرنشینان عقب رضایت بخش بوده اما فضای بالای سر در ردیف عقب حتی برای افراد با قد متوسط 175 سانتی‌متری هم آزاردهنده به نظر می‌آید.

پس از  ورود به کابین 206 نیز به راحتی متوجه افت چشم‌گیر کیفیت ساخت و مونتاژ خواهید شود. گویی پلاستیک به کار رفته در ساخت داشبورد از مواد بازیافتی چند بار مصرف بوده است.

بررسی تجهیزات ایمنی و رفاهی

در مبحث ایمنی هر دو خودرو با داشتن 2 کیسه هوای ایمنی برای سرنسینان جلو و ترمز ضد قفل پا به پای هم پیش رفته و نمره مشترک را برای خود ثبت می‌کنند.

اما در مبحث رفاهی مجددا 206 گوی رقابت را از تیبا ربوده و پیشی می‌گیرد. اما به این موضوع باید اشاره کرد که از زمانی که پروژه پژو ایرانی کلید خورده است و سیستم مدیریت داخلی (BSI) با کارکردی ایده آل و مهندسی شده جای خود را به نمونه (CCN) داده است، تمامی آپشن‌های 206 دیگر قابل اجرا نیستند و دچار مشکلات شبکه‌ای نیز می‌شوند که این خود ضعفی بزرگ برای 206 محسوب می‌شود.

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

آزمایش و مقایسه فنی پژو 206 تیپ 2 با سایپا تیبا 2

همچنین در هر دو خودرو مجهز به سوییچ فعال و غیر فعال کردن کیسه هوای ایمنی سرنشین جلو هستند که در 206 محل قرارگیری آن از موقعیت بهتر و قابل دسترس‌تر از تیبا است. اما در بعضی از موارد نیز تیبا از امکانات رفاهی بیشتری سود می‌برد، به طور مثال آینه‌های جانبی با قابلیت تنظیم برقی بوده و یا شیشه‌های عقب نیز به صورت برقی بالا و پایین می‌شوند که در 206 هر دو مورد بصورت دستی بوده که کمی دور از انتظار است.

در هر دو خودرو تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو نیز به صوت استاندارد قابل دسترس هستند. پارامتر دیگری که در تیبا بصورت استاندار در مدل‌های مجهز یافت می‌شود پشت سری‌های ردیف عقب هستند که در 206 وجود ندارد.

پشت فرمان

ابتدا پشت فرمان تیبا نشسته و استارت می‌زنیم. پیشرانه با صدایی نرم و آرام روشن می‌شود. با قرار دادن دنده در موقعیت 1 آهسته پا را از روی کلاچ برداشته و با همان آرامش اولیه ادامه مسیر می‌دهیم با افزایش دور و تعویض دنده‌ها پیشرانه بدون فشار و به راحتی هر چه تمام دور گرفته و پیش می‌رود.

تیبا در زیر کاپوت خود یک پیشرانه4 سیلندر خطی دارد این پیشرانه با تولید 87 اسب بخار قدرت و 126 نیوتن‌متر گشتاور در دور موتور 5500 از شتاب‌گیری اولیه مناسبی برخوردار است. اما نفوذ صدای پیشرانه به داخل کابین به حدی بوده که کاملا آزاردهنده است.

در سوی دیگر 206 با پیشرانه 4 سیلندر با کد (TU3) با حجم دقیق 1360 سی‌سی و توان تولیدی 75 اسب بخار و گشتاور 118 نیوتن‌متری از شتاب و کشش مناسبی در شهر برخودار است. اما این پیشرانه در مصارف جاده‌ای بخصوص جاده‌های کوهستانی که دارای شیب‌های تندی هستند کمی تنبل بوده و در سبقت‌گیرهای سریع راننده را دچار مشکل می‌کند.

درمقابل تیبا با اندکی پیشرانه قوی‌تر و چابک‌تر، سر حال‌تر از 206 به نظر می‌آید و توان مانورپذیری بهتری از خود نشان می‌دهد. پس از اندکی رانندگی با تیبا در روز آزمون مساله‌ای که تعجب تمامی تیم آزمون را بر انگیخت تنظیم نبودن تمام زوایای چرخ‌ها در  محور جلو بود که باعث آشفتگی و عدم پایداری تیبا شده بود که این نقص از بدو تولید به همراه تیبا مورد آزمون ما بوده است. جای تعجب دارد که بدون هیچ‌گونه نظارت و کنترل نهایی این گونه خودرو‌ها مجوز خروج از خط تولید گرفته وبه دست مصرف کننده از همه جا بی‌خبر می‌رسند.

 در مقایسه هر دو خودرو از لحاظ فنی هر دو رقیب در یک سطح قرار دادند، اما تیبا از موتوری نرم‌تر و پرتوان‌تر نسبت به 206 بهره برده است. با این حال همچنان با مشکل مونتاژی و کیفیتی روبرو است. سواری تیبا به لطف سیستم تعلیق از نوع مک فرسون با میله تعادلی و  فنر لول در جلو و میله پیچشی در عقب و کمک آرامش خوبی در کابین برای سرنشینان ایجاد کرده و سواری نرم و بی صدایی در اختیار سرنشین  قرار می‌دهد. اما در مقابل آن 206 که از سیستم تعلیقی مشابه در تیبا در آن استفاده شده به نرمی تیبا نبوده و تکان‌هایی خشک و کمی آزاردهنده را به همراه دارد.

منبع : عصر ایران

نصب بنر جالب پشت پژو 206

تصاویر نسل جدید پژو در سال 2015

سوپر خودروهای مشهور در ایران (عکس)

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت