مجموعه : انشا زیبا
بروزرسانی : 27 مهر 1397

انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

اهمیت ورزش و سلامتی

در اینجا برای اینکه راحت تر متوجه شوید چگونه باید یک انشا عالی درباره ورزش بنویسید توضیحات لازم را در مورد ورزش داده ایم. از تاریخچه ورزش تا فواید سلامتی و اجتماعی و روحی ورزش را توضیح داده ایم.

پس خیلی ساده و راحت می توانید با کمک این مقاله یک انشا مفید در مورد ورزش و تربیت بدنی بنویسید.

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با ان سرو کار دارند. عده ای از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های‌ ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.

به گزارش تالاب وزارتخانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ؛ ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های‌ ورزشی و نیز تهیه وسائل و لباس های‌ ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود.

بخش های‌ قابل توجهی از برنامه های‌ تلویزیون ؛ رادیو، مجلات و سایر رسانه های‌ گروهی، به ورزشی و اخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّي مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت میباشد

انشا درباره ورزش

ورزش بر روی جسم و رحیه فرد بسیار تصیر گذار است پس ورزش را همیشه در برنامه خود قرار دهیم . انجام ورزش صبحگاهی برای افراد زیادی کابوس است، زیرا برای انها پیدا شدن صبح زود و رفتن به باشگاه بسیار سخت است.

با این وجود ورزش صبحگاهی فواید زیادی دارد که بشما کمک می کند تااهداف خودرا در رسیدن به آمادگی جسمانی به دست آورید.

یکی از فواید ورزش کردن در صبح زود این است که شما مطمئن هستید که اینکار را انجام می دهید ودر طول روز ان رابه تعویق نمی‌اندازید اگر شما بخود بگویید که بعد از ظهر ورزش می کنید ممکن است در طول روز خسته شوید و بهانه‌های‌ زیادی برای ورزش نکردن بتراشید.

ممکن است ابتدا سخت باشد که صبح بیدار شوید و ورزش کنید یا به باشگاه بروید اما کم‌کم به این روند عادت می کنید و زودتر از خواب بیدار میشوید. انشا درباره تربیت بدنی و ورزش با انجام ورزش صبحگاهی سرحال تر به محل کار خود می روید و خودرا وادار می کنید تا از غذا های غیر سالم نخورید.

کسانی که اول صبح ورزش می کنند، الگوی خواب بهتری دارند، زیرا صبح زود بیدار میشوند و بالطبع شب به موقع میخوابند.

اگر بعد از ظهر یا غروب ورزش کنید انرژی شما در این زمان از روز بالا می رود، زیرا آدرنالین بیشتری در بدن ترشح میشود که باعث می شود شما در زمان خواب خسته نباشید و نتوانید آسان بخوابید.

هنگامیکه صبح زود ورزش می کنید از لحاظ ذهنی و جسمی برای کارهای روزانه آماده‌تر هستید.

ورزش ترکیبی از فعالیت های‌ فیزیکی عادی و معمول و مهارت های‌ شخصی و بعنوان تفریح و یکسری از قوانین که برای مسابقه ؛ لذت بردن و رسیدن به برتری است.

ترکیب شخصیت هایي با مهارت های‌ متفاوت دریک ملت، شجاعت و دلاوری ان ملت را افزایش می دهد. امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با ان سرو کار دارند.

عده ای از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های‌ ورزشی بوده،

وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.

– ورزش، روحیه شجاعت، از خود گذشتگی، مبارزه با ستم و ستمگر و دفاع از ستمدیده را در انسان تقویت نموده، اراده او را قوی می سازد.

– اهمیت سلامتی و توانمندی جسمانی بر کسی پوشیده نیست.


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا درباره ی ورزش

توسعهٔ ورزش‌ها با توجه به گذشتهٔ کامل ان‌ها، مطالب مهمی را دربارهٔ دگرگونی‌های‌ اجتماعی و دگرگونی‌های‌ خود ورزش‌ها آشکار می نمایند.

کشف‌های‌ بسیار مدرنی در فرانسه، آفریقا و استرالیا دربارهٔ هنر غارنشین‌ها وجوددارد «برای نمونه لاسکائوکس» که مربوط به زمان ماقبل تاریخ است اطلاعات زیادی دربارهٔ جشن‌های‌ مذهبی و رفتار انسان‌ها از ان دوران را در معرض قرار می دهد. دانشمندان با کمک تاریخ نویسی کربنی دریافته‌اند که پیشینهٔ عده ای از این منابع به ۳۰۰۰۰ سال پیش باز میگردد.

شواهد مستقیم و کافی دربارهٔ ورزش از این منابع بدست نیامده‌است اما می توان این برداشت را داشت که فعالیت‌هایي در ان دوران وجود داشته که برابر ورزش در زمان ما می‌شده‌است.

واقعیت‌های‌ هنری و ساختاری وجوددارد که نشان میدهد که در ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح چینی‌ها با ورزش و فعالیت‌های‌ شبیه ان سر و کار داشته‌اند. به‌نظر می رسد که ورزش ژیمناستیک یکی از ورزش‌های‌ پرطرفدار و عمومی در چین باستان بوده‌است.

آثار باقی مانده از فرعونها نشان می دهد که تعداد زیادی از ورزش‌ها، شامل شنا و ماهیگیری، به طور کامل توسعه یافته و تکمیل شده بودو به طور منظمی در چندین هزار سال قبل در مصر باستان انجام می‌شده‌اند.

سایر ورزشهای مصر باستان شامل پرتاب نیزه، پرش ارتفاع و کشتی گرفتن بود. ورزش‌های‌ ایران یا پرشیای باستان مانند هنر نظامی ایرانیان درزمان زرتشتیان ارتباط نزدیکی با مهارت‌های‌ دفاعی و رزمی جنگی داشت. از رشته‌های‌ ورزشی دیگری که در پرشیا رواج داشت از چوگان و شمشیربازی سوار بر اسب میتوان نام برد.

در اروپا، علائم باقی مانده از ایرلند باستان شمایلی از آماده کردن جنگاوران برای جنگ را نشان می دهد که یادآور ورزش هاکی ایرلندی در عصر حاضر است. پیشینه این عکسهای به ۱۳ قرن قبل از میلاد مسیح باز میگردد.

شمار زیادی از رشته‌های‌ ورزشی از قبیل، کشتی، دو، بکس، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک، راندن گاری در زمان یونان باستان وجود داشته‌اند. این فعالیت‌ها ارتباط فرهنگ نظامی و توسعه ورزش در یونان باستان را نشان میدهد.

از زمانی که یونانی‌ها المپیک را بوجود آوردند، ورزش بخشی از فرهنگ این کشور شده‌است. بازیهای المپیک در ابتدا هر چهار سال یکبار در المپیا «دهکده کوچکی در پلئوپونس» برگزار می‌شده‌است.

از ان روزگار تا زمان حال این ورزشها به‌شکل فزاینده‌ای سازمان یافته‌تر شده‌اند و مقررات ویژه‌ای برای انها تدوین شده‌است. صنعتی شدن زمان استراحت و تفریح بیشتری برای شهروندان کشور های توسعه یافته و درحال توسعه فراهم کرده و باعث شده مدت زمان بیشتری برای ورزش صرف کنند. چه به‌عنوان تماشاچی مسابقه‌های‌ هیجان‌انگیز ورزشی و چه به‌عنوان شرکت کننده در آن گونه رقابت‌ها.

این گرایش‌ها و تمایل‌ها با کارآیی مد یاوسایل ارتباط جمعی گسترده و ارتباطات جهانی وسیع ادامه دارد. حرفه‌ای شدن دریک ورزش یک مورد و امتیاز خاصی شده و بعلاوه بودن آن ها محبوبیت ومردمی بودن ورزش‌ها را افزایش داده‌است، تا ان جا که طرفداران ورزش‌ها شروع به تبلیغ و نمایش ورزشکاران حرفه‌ای از طریق رادیو، تلویزیون و اینترنت کرده اند که همه ی آن ها در تمرین‌ها و رقابت های ورزشی با ورزش‌های‌ آماتور شرکت و نقش دارند.

جایگاه ورزش و تربیت بدنی در ایران باستان

پزشک گریشمن، باستان شناس فرانسوی درباره ورود آریانها هزار سال قبل از میلاد می گوید: این سواران ایرانی با زن، بچه و گله وارد شدند و مزیت تقسیم ناحیه رابه مالک کوچک متعدد به دست آوردند و بیشتر آنان همراه گروه سواران خود به خدمت امرای محلی درآمدند.

آریایی‌ها یکی از شعب مردمان هند و اروپایی بودند. عده ای از باستان شناسان معتقد هستند که ساکنین اولیه آریان‌ها یا آریایی‌ها در قسمت شرقی و جنوب شرقی دریای خزر بوده و برخی دیگر ان‌ها رابه مردمان قفقازیه که به قسمت‌های‌ جنوبی خزر آمده‌اند نسبت میدهند.

اینان مردانی بودند که بعنوان سرباز مزدور زندگی می کردند. ایشان سربازانی را تشکیل می‌دادند که می ‌بایست یک روز جانشین امرایی بشوند که خود در خدمت ایشان بودند.

تاریخ مهاجرت ان‌ها نیز به درستی روشن نیست ولی بین دو هزار سال تا پانصد سال قبل از میلاد این قوم به سرزمین ایران آمده و افراد بومی و محلی رابه جنوب برده‌اند.

بنابر این آریان‌ها مردمانی قوی، سلحشور و صحرا گرد بوده و کار عمده شان پرورش حیوانات اهلی و شکار و سواری و تیراندازی بوده‌است.

ورزش و تقویت قوای بدنی و مهارت در جنگ و سواری و تیراندازی و راهپیمایی از اصول متداول این مردم بوده‌است قومی که دائما در حال کوچیدن و منازعه با بومی‌های‌ محلی بوده و به قهر و غلبه زمینها و کشتزارها را تصاحب می‌کرده قطعا باید چالاک و سلحشور و بردبار و قوی اندام باشند.

این مردم به تدریج شهر نشین شده و ده و شهر و قصبه بوجود آورده‌اند از وقتی که آریان‌ها شهر نشین شدند همیشه مورد هجوم شعبه دیگر آریایی‌ها ؛ سکاها واقع شدند.

قبل از تشکیل دولت ماد، آریان‌ها به شکل ملوک الطوایفی می‌زیسته و رئیس هر خانواده با قدرت کامل خانواده را اداره می کرد، ودر مواقع جنگ یکی از رؤسای این خانواده فرماندهی لشکر رابه عهده می گرفتند که بعداً مقام سلطنت از همین اختیارات به وجود آمد. در ان زمان هیچ یک از امراء و سلاطین قدرت رئیس خانواده را تهدید نمی کردند.

از قرن نهم قبل از میلاد سه تیره بزرگ آریایی در سرزمین ایران به حکومت رسیدند، در مشرق باختری‌ها، در مغرب مادها ودر جنوب پارس‌ها.

ان چه از اخلاق و آداب این زمان روشن است حالت آماد گی قوم آریایی برای حرکت و جنگ و دفاع بوده ودر این عصر کشت غلات کاملا مرسوم شده ودر دهات و قصبات مزارع رونق بیشتری یافتند.

تربیت حیوانات اهلی را عملی ساخته و اسب و سگ از نظر فوایدی که در جنگ و سفر و حضر و نگهبانی رمه و گله داشتند بیشتر اهمیت داشت.

انرژی و روحیه ورزشکاری

تحریک و تحرک بخشیدن به ورزشها اغلب یک حالت ووسیله بیاد ماندنی نمی‌باشد. برای مثال، پیشقدمان دریانوردی و قایق رانی اغلب می گفتند که اغلب مسابقه قایق‌های‌ باد شونده به معنی تحریک بخشیدن به مهارتهای یادگیرندگان قایق رانی و دریانوردی است.

اما باوجود این، اغلب مهارتهای محرک برای افزایش قابلیت کارآیی و عملکرد در موقع رقابت بیشتر از یادگیری با هم ادغام می شوند. روحیه ورزشکاری یک روحیه یا حالتی را بیان میکند که از ان فعالیت یا رقابت بخاطر خود ان لذت میبرند.

این حالت عاطفی مشهور توسط خبرنگار ورزشی Grantland Rice به این صورت معنی میشود که مهم نیست که شما برنده یا بازنده شدید بلکه این مهم است که بازی را انجام داده‌اید. ؛ ” و شعار المپیک مدرن که توسط بنیان گذار ان پییر د کوبرتن این است. مهم ترین چیز این نیست که برنده نشدید اما این است که شما شرکت کردید، نمونه‌هایي از بیان این حالت عاطفی مناسب هستند. بیان میشود.

اما اغلب فشار برای رقابت یا یک تمایل فردی برای احراز کارآیی مانند فشار و زور تکنولوژیمی تواند بر بازی لذت بخش و رقابت عادلانه توسط شرکت کنندگان تاثیر بگذارد.

افراد مسئول برای فعالیتهای تفریحی اغلب در جستجوی شناخته شدن و کسب احترام در ورزشها هستند که با پیوستن به فدراسیون ورزشها مانند کمیته بین المللی المپیک یا با تشکیل هیئت منظم وقانونی اقدام به اینکار میکنند.

در این صورت ورزشها از حالت تفریحی به حالت رسمی عوض میشوند:

در ارتباط با اعضای جدید اخیر از قبیل دوچرخه سواران BMX، کوهنوردان برفی، و کشتی گیران هستند بعضی از این فعالیتها جنبه عمومی و همگانی دارند اما شکل‌گیری غیر یکسان در فرمهای مختلف برای مدت زمان طولانی دوام داشته‌است. در حقیقت، مققرات رسمی ورزشها در ارتباط با زندگی مدرن و توسعه فزاینده‌است.

روحیه ورزشکاری، تحت هر اسمی مربوط به رفتار رقابت کننده در قبل، در طی و بعد از رقابت می باشد. نه تنها اگر یک ورزشکار برنده شود باید روحیه ورزشکاری خوبی داشته باشد وآن را حفظ کند بلکه اگر او ببازد باید همچنین این روحیه را حفظ کند.

برای مثال در فوتبال روحیه ورزشکاری چنان ملاحضه شده‌است که برای معالجه یک ورزشکار مجروح از طرف مقابل توپ رابه بیرون از زمین بازی شوت می کند که امکان معالجه او را فراهم سازند. به طور دوجانبه تیم دیگر انتظار دارد که توپ را در موقع پرتاب به داخل زمین بازی دریافت کند.

خشونت در ورزشها شامل رد شدن از روی خط رقابت عادلانه و ایجاد خشونت و دعوا است. ورزشکاران، مربیان، طرفداران انها و والدین بعضی وقتها رفتار خشونت آمیز را بر علیه افراد یا املاک و تاسیسات در نمایش ناراحتی از عادلانه بودن نمایش، احاطه طرف مقابل و عصبانیت یا جشن و سرور در پیش می گیرند.

نقش تغذیه در ورزش

امروز بیش از هر زمان دیگری ارزش فعالیتهای بدنی و نقش ان در سلامت شناخته شده‌است. در واقع زندگی ماشینی، فعالیتهای حرکتی روزمره را کاهش داده و برای پیش گیری از بروز تعداد زیادی از مریضی‌ها ورزش امری ضروری است.

گاهی یک ورزشکار فراتر از حفظ سلامتی در رشته‌ای خاص جهت کسب مقام قهرمانی کوشش مستمر مي نماید که در این شرایط تمامی عوامل در بدن تغییر میکنند.

قلب، ریه، دستگاه گوارش، هورمون‌ها، سیستم عصبی و بخصوص ماهیچه‌ها نیاز به تطابق با وضعیت جدید دارند. در واقع هیچ استرس و فشاری مانند یک ورزش سنگین و طولانی مدت روی بدن تأثیر نمی گذارد. بنابر این جهت کسب مقام قهرمانی یکی از مسایل مهم، تغذیه ورزشکاران است.

انرژی در ورزش

انرژی مورد نیاز برای یک ورزشکار به عوامل مختلفی مثل خصوصیات فردی ورزشکار «قد، وزن، جثه فرد، جنس، سن و بلوغ»؛ مدت ورزش، نوع و شدت ورزش و شرایط جغرافیایی محل زندگی فرد بستگی دارد.

به طور کلی طی فعالیت ورزشی از یک طرف میزان متابولیسم پایه «BMR» افزایش می یابد و از طرف دیگر فعالیت فرد زیاد می شود. بنابر این مقدار نیاز انرژی بین ۳ تا ۶ هزار کیلو کالری در روز توصیه می شود. برای ورزش‌های‌ سنگین مثل اسکی، ماراتن و ورزش‌های‌ تیمی حداکثر انرژی لازم است که برای این نوع ورزش‌ها توصیه میشود ۷۵-۷۰ درصد کالری رژیم از منبع کربوهیدرات که قسمت اعظم ان از نوع کمپلکس می باشد تأمین گردد.

در ورزش‌هایي که انرژی زیادی در مدت کوتاه نیاز دارند مثل کشتی و شنای ۵۰ متر، میزان نیاز انرژی بین ۵۰۰-۳۰۰۰ کیلو کالری است. کمترین میزان نیاز به انرژی مربوط به فعالیت‌های‌ ورزشی با شدت کم و مدت طولانی و یا ورزش‌هایي که با شدت زیاد و مدت کم انجام می شود است.

ورزش‌هایي مثل پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب دیسک، پرش با نیزه و غیره…. به طور کلی میزان نیاز انرژی برای زنان ورزشکار ۱۰ درصد کمتر از مردان ورزشکارمی‌باشد.

انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

پروتئین در ورزش

پروتیین برای رشد و بازسازی، انقباض عضلانی و گاهی تولید انرژی برای ورزشکاران لازم است. اما مصرف زیاد پروتیین بر قدرت عضلانی نمی‌افزاید «فقط حجم عضلات را زیاد می کند» و توصیه میشود ۱۵-۱۲ درصد انرژی مصرفی بایستی از منبع پروتیین تأمین شود.

چون نیاز ورزشکاران به انرژی افزایش مییابد، بنابر این مقدار پروتیین مورد نیاز برای فعالیت‌های‌ ورزشی حداکثر ۵/۱ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز است که در مورد پروتیین مصرفی توصیه میشود.

نسبت پروتیین حیوانی به گیاهی ۶۰ به ۴۰ می باشد و نوع پروتیین مصرفی بهتر است از گوشت‌های‌ کم چربی «گوشت سفید مثل مرغ و ماهی» و بیشتر به‌صورت کبابی یا آب پز باشد. سفیده تخم مرغ و لبنیات کم چربی نیز از منابع خوب پروتیین هستند.

جگر منبع خوبی از پروتیین، آهن، فسفر، ویتامین‌های‌ گروه AوB میباشد. اما به دلیل این که غنی از اسیدهای نوکلییک، ترکیبات پورین‌دار و کلسترول است، مصرف ان بیش از هفته‌ای یک‌بار توصیه نمی شود.

باید به این نکته توجه کرد که مصرف زیاد پروتیین باعث ایجاد عوارضی مثل از دست دادن کلسیم، خشکی بدن، ایجاد نقرس، دهیدراتاسیون یا کاهش آب بدن، کنونریس و اختلالات کلیوی می شود.

چربی در ورزش

جهت تولید انرژی برای فعالیتهایی که مدت زیادی طول میکشد سوختن مواد حاوی چربی ضروری است. با طولانی شدن ورزش، اسیدهای چرب آزاد از ذخایر بافت چربی رها می شوند و برای مصرف عضلات بعنوان سوخت استفاده می شوند.

عضلات در ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ابتدای ورزش از گلوکز و گلیکوژن ذخیره شده استفاده میکنند و پس از ۹ دقیقه اسیدهای چرب آزاد جهت سوخت مصرف میشوند. تحقیقات نشان داده است که چربی زیاد در رژیم غذایی باعث کاهش قدرت ورزشکاران می شود.

در تحقیقی که روی دوچرخه سواران انجام گرفته مشاهده شده دوچرخه سوارانی که غذای مصرفی انها غنی از کربوهیدرات پیچیده «نان‌های‌ سبوس دار، پاستا و…» و محدود از چربی بوده، تا ۲۴۰ دقیقه دوچرخه‌سواری کرده‌اند.

در حالی‌که در نتیجه خوردن غذای چرب مقاومت آن ها کم شده و حداکثر تا ۷۵ دقیقه توانسته‌اند فعالیت دوچرخه سواری داشته باشند. به طور کلی چربی مصرفی باید کمتر از ۲۵ درصد کالری رژیم باشد که از این مقدار ۱۰ درصد ان به اسیدهای چرب غیر اشباع حاوی چند باند دوگانه «روغن گیاهی مایع» اختصاص داده شود.

آب در ورزش

آب تنها ماده‌ای است که کمبود یا فقدان ان تهدید جدی برای سلامتی است. بخصوص در فعالیتهای ورزشی فقدان آب و یا کمبود آب سبب خستگی زودرس ورزشکار میشود.

نقش آب برای فعالیت قلب و عروق، متابولیسم مواد مغذی، سیستم تنظیمی حرارت بدن و همچنین دفع مواد زاید حاصل از متابولیسم سلولی است. از طرف دیگر انتقال آب از داخل به خارج از سلول و بالعکس متضمن جابجایی یون‌های‌ سدیم، پتاسیم، کلرومنیزم است.

هر چند که عرق یک ترکیب هیپوتونیک «رقیق» است و غلظت سدیم، پتاسیم و کلر در عرق کمتر از خون است، ولیکن در فعالیتهای طولانی مدت تعریق زیاد سبب افزایش غلظت خون ودر نتیجه خستگی و عدم توان ورزشی می شود.

مصرف نوشیدنی‌ها و ترکیب ان در فعالیتهای ورزشی به عواملی مثل حرارت محیط، رطوبت محیط، خصوصیات مورفولوژیک و بیوشیمیایی فرد و شدت و مدت ورزش بستگی دارد.

بطورکلی توصیه میشود قبل از مسابقات ورزشی حدود ۵۰۰-۴۰۰ سی سی از نوشیدنی‌های‌ مختلف که حاوی گلوکز است، استفاده شود و گاهی اوقات کمی الکترولیت به این نوشیدنی‌ها اضافه شود.

مواد معدنی مورد نیاز در ورزش

در حین فعالیتهای ورزشی نیاز به مصرف تعداد زیادی از موادمعدنی در ورزشکاران افزایش می یابد. بعنوان مثال نیاز به کلسیم در ورزشکاران زیادتر می شود زیرا کلسیم در افزایش دانسیته استخوانی، از بین رفتن استرس‌های‌ ناشی از ورزش و افزایش توان ورزشی نقش بسزایی ایفاد میکند.

نیاز به منیزیم افزایش مییابد زیرا منیزیم در متابولیسم مواد مغذی و تولید انرژی شرکت می کند. نیاز به فسفر افزایش می یابد به دلیل این که فسفر در تنظیم انرژی به‌ صورت ATP، تعادل اسید و باز ودر نتیجه افزایش توان ورزشی مؤثر است.

نیاز به «روی» افزایش مییابد زیرا روی جزء ساختمانی تعداد زیادی از آنزیم‌هایي است که در متابولیسم مواد مغذی شرکت می کنند و همچنین به همراه مس و آهن در سنتز هموگلوبین و خونسازی شرکت می کند.

نیاز به مصرف مس به دلیل نقشی که در بالا بردن درصد جذب آهن، سنتزمیلین و فسفر لیپیدها، استحکام بافت پیوندی و همینطور آزادسازی انرژی از مواد مغذی دارد افزایش می یابد.

و بالاخره نیاز به آهن به دلیل نقشی که آهن در انتقال اکسیژن به صورت هموگلوبین و میوگلوبین و خونسازی دارد بیشتر میشود. بنابر این موادمعدنی در تأمین سلامت ورزشکاران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

نقش ویتامین‌ها در ورزش

مصرف ویتامین‌ها باید در ورزشکاران جهت افزایش توان ورزشی و کاهش خستگی ناشی از ورزش افزایش یابد. این گروه از مواد مغذی هرچند نقش انرژی‌زایی ندارند و لیکن به صورت کوآنزیم در متابولیسم مواد مغذی شرکت میکنند.

بعنوان مثال ویتامین‌های‌ B2،B1،B3 همگی برای انرژی‌زایی نقش مهمی دارند. مصرف ویتامین B6 باید در بدن سازان بیشتر شود چون این ویتامین نقش مهمی در سنتز پروتیین‌ها بر عهده دارد. کمبود ویتامین B۱۲ و اسید فولیک در ورزشکاران گیاهخوار که برای چند سال این رژیم را داشته‌اند شایع است و مصرف مکمل برای این گروه توصیه میشود.

در فعالیت‌های‌ ورزشی نیاز به ویتامین‌های‌ E، A و C نیز به دلیل نقش آنتی اکسیدانی که دارند افزایش مییابد، زیرا در نتیجه ورزش فرایند اکسیداتیو «ورزش‌هایي که در ان اکسیژن زیادی مصرف می شود» در عضله افزایش مییابد و منجر به افزایش تولید پراکسیدهای چربی و رادیکال‌های‌ آزاد می گردد.

نتایج مطالعاتی که روی ورزشکاران صورت گرفته نشان میدهد که مصرف این سه ویتامین برای مدت ۳ تا ۴ هفته از طریق برنامه غذایی سبب کاهش میزان آنزیم‌های‌ کراتین فسفوکیناز «CRK» و لاکتات دهیدروژناز «LDH» میگردد که کاهش این دو آنزیم سبب افزایش توان ورزشی می شود.

سیاست ها در ورزش

موقعی که مشکلات سیاسی در محلها و مناطق مختلف وجود داشته باشد خیلی از موارد مبهم در ورزشها دیده می شوند.

هنگامیکه آپارتاید رویه سیاسی آفریقای جنوبی بود تعداد زیادی از افراد ورزشکار بخاطر خواست وجدان خود در رقابت های ورزشی در آنجا حاضر نمی‌شدند. بعضی این رویه را مشارکت موثری در فروپاشی و اضمحلال آپارتاید در ان منطقه میدانند و بعضی فکر میکنند که اینکار عمر ان رویه را طولانی کرده و تاثیرهای بدی بجا گذاشته‌است.

در المپیک تابستان سال ۱۹۳۶که در برلین برگزار شد، شاید در نتیجه ان عوارض برگشتی ان این مسئله را نشان می‌داد، که موقعی که ایدئولوژی توسعه می‌یافت برای تقویت و گسترش یک دکترین مورد استفاده قرار گرفته بود.

در تاریخ ایرلند ورزشهای ایرلندی محلی به ناسیونالیسم فرهنگی مربوط شده‌اند. تا نیمه قرن بیستم میلادی یک شخص می‌توانست از شرکت در بازی فوتبال ایرلندی، هاکی یا ورزشهای دیگری که توسط انجمن ورزشکاران ایرلندی قبول شده بودند به دلیل شرکت در فوتبال یا بازی دیگرحمایت شده از طرف بریتانیای کبیر از بازی در تیمهای محلی محروم شود. تا زمان اخیر GAA به محروم سازی در بازی فوتبال و]]اتحادیه راچبی [[در بازیهای محلی ایرلندی ادامه می‌داد.

این محروم سازی هنوز اعمال میشود، اما برای بازی فوتبال و راچبی که در پارک کروک بازی میشود تا زمانی که جاده لانسداو تعمیر می شود، اجازه داده شده‌است.

تا زمان اخیر تحت قانون ۲۱ از GAA اعضای نیروهای امنیتی انگلستان و اعضای اعضای خانواده سلطنتی انگلستان از بازی در تیمهای ایرلندی محروم بودند اما، توافق نامه روز جمعه خوب درسال ۱۹۹۸ به واقعه این محروم سازی پایان داد.

ناسیونالیسم اغلب شواهدی عمومی برای ایجاد خشوند در ورزشها یا در گزارش افرادی است که در تیمهای ملی رقابت میکنند یا نکته پردازان و حضاری که میتوانند یک مشاهده پارتیزانی نشان دهند میباشد. این گرایشها بر خلاف اصول بنیادی خود ورزشها است که ان را بخاطر خودش و لذت بردن از شرکت در ان جالب میداند، است.

هنر در ورزش

ورزشها وابستگی‌ها و ارتباطات بسیاری با هنر دارند. اسکیت روی یخ و تای چی، برای مثال ورزشهایی هستند که با نمایش‌های‌ هنری در اساس خود نزدیک می‌باشند. :

تماشای این فعالیتها با تجربه تماشای رقص باله نزدیک و یکسان است. به طور مشابه، فعالیتهای دیگری هستند که وجوه ورزشی و هنری در عمل و اجرای خود شامل می‌باشند، مانند عملیات هنری، ژیمناستیک هنری، بدن سازی، پارکور، یوگا، بوسابول، پرش با اسبو غیره. شاید بهترین مثال گاوبازی است که در اسپانیا در صفحات هنری روزنامه‌ها گزارش میشود.

این حقیقت که هنر خیلی به ورزش‌ها نزدیک است بطوریکه در بعضی وضعیت‌ها محتملا با طبیعت ورزشها ارتباط دارند. تعریف «ورزش» که در بالا ذکر شده این عقیده را توسعه داده که یک فعالیت که اجرا و عمل می شود فقط برای منظورهای عمومی و معمولی نمی‌باشد، برای مثال، اجرای انها برای احراز موقعیت‌ها نیست، اما اجرای آن ها بخاطر خودشان و به روشی که بهتر می توانند اجرا شوند، می باشد.

این مورد خیلی مشابه به مشاهده عمومی و همگانی از ارزشهای تجلیل هنری است که بعنوان بعضی چیزهای گفته شده در بالا با ارزشهای عملکردی جدی از استفاده معمولی ازموارد نتیجه می شود. بنابر این یک تجلیل از ارزشهای هنری یک خودرو خوش شانس است که فقط مسیر Aتا B را طی نمی کند بلکه ما را از استفاده از ان شاد و خوشحال وآماده میکند و روحیه شاد و شادابی می‌بخشد.

به همان وضع، یک قابلیت ورزشی مانند پرش فقط ما را برای استفاده از روش های مناسب برای پرش و اجتناب از موانع یا گذشتن از روی رودخانه‌ها خوشحال و راضی نمیکند.. ان ما را بخاطر توانایی، مهارت و سبکی که نشان داده می شود خوشحال و شاد میکند.

هنر و ورزش محتملا در زمان یونان باستان هنگامیکه ژیمناستیک و سالیستنیک با تجلیل و تحسین از خدایان و تقدیر از زیبایی و هنر بدنسازی، شجاعان و کوههای آرت که توسط شرکت کنندگان نمایش داده می شدند، به طور واضحی ارتباط داده شده‌اند.

واژه مدرن «هنر» بعنوان مهارت به این مورد آرت در یونان باستان مربوط می شود. نزدیکی هنر وورزش در این زمانها در طبیعت بازیهای المپیک نشان داده شده‌است، همانگونه که ما دیده‌ایم، جشنهایی از فعالیتهای ورزشی و هنری، شعر خوانی، مجسمه سازی و آرشیتکت می‌باشند.

فناوری در ورزش

فناوری نقش مهمی در ورزش‌ها دارد که به سلامت یک ورزشکار، تکنیک‌های‌ یک ورزشکار یا ویژگی‌های‌ تجهیزاتی که از آن ها استفاده میکند، مربوط میشود.

تجهیزات در ورزش

چون ورزشها به طور رقابتی رشد یافته‌اند، احتیاج برای تجهیزات بهتر افزایش یافته‌است. کلوب‌های‌ گلف، راکت‌های‌ بیس بال، توپ‌های‌ فوتبال، اسکیت‌های‌ هاکی، و تجهیزات دیگر به طور قابل ملاحظه‌ای با اعمال فناوری جدید عوض شده‌اند.

بهداشت و سلامتی ورزش :

از چگونگی تغذیه تا معالجه مجروح‌ها، که به اطلاعات در مورد بدن انسان در ان زمان‌ها بستگی داشته، یک حالت و خصوصیات ورزشکار بالفعل افزایش یافته‌است. حالا ورزشکارها قادر هستند که تا سنین بالاتری بازی کنند، بسرعت زخم‌های‌ خودرا مداوا کنند، و بیشتر و بهتر از ورزشکاران نسل‌های‌ قبلی آموزش و تعلیم ببینند.

دستورالعمل‌ها :

فناوری پیشرفته فرصتهای جدیدی برای تحقیق در مورد ورزش‌ها بوجود آورده‌است. حالا امکان آنالیز جنبه‌های‌ ورزش‌ها که قبلاً خارج از درک وفهم بودند، امکانپذیر است. با امکان ضبط حرکات برای ثبت حرکات ورزشکار، یا استفاده از یک کامپیوتر پیشرفته برای نمایش سناریوی مدل فیزیکی، به طور فزاینده‌ای توانایی ورزشکاران را در مورد درک انچه که آن ها انجام می دهند و چگونه میتوانند این اعمال خودرا التیام بخشند فراهم شده‌است.


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا در مورد فواید ورزش

اثرات ورزش در روح آدمی

۱- پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیهٔ عمومی فرد

در میانهٔ انجام فعالیت بدنی، تولید یک مادهٔ شیمیایی ازبدن به نام «سروتونین» بیشتر می شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می کنند. بنابر این در بین افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، به ندرت می توان شخص افسرده‌ای یافت.

از طرفی با ورزش کردن، تولید «اندورفین» و «اپی لعنت» و «سیتوکین‌ها» نیز افزایش می یابد و این مواد به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیهٔ عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمرهٔ زندگی به شخص ورزشکار اعطا میکنند.

۲- تأثیر در زندگی خانوادگی و اجتماعی ودر شغل افراد

مسلماً یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه بر داشتن اندامی متناسب از روحیهٔ بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات او را در زندگی روزمره، چه درخانواده و چه در اجتماع یا محیط کار تضمین میکند.

کارفرمایان در به کار گیری افراد، این معیار های مهم را درنظر خواهند گرفت. بنابر این یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم تحرک برخوردار خواهد بود.

۳- پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های‌ اجتماعی

یک فرد سالم و ورزشکار، ناخودآگاه از سیگار دوری می کند، چون در مییابد با ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر به وضوح انرژی او را کم و او را ضعیف تر می کند. بنابر این خود بخود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می‌جوید.

از سوی دیگر، دریک محیط ورزشی سالم کمتر میتوان از اینگونه افراد و آلودگی‌ها اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی‌های‌ اجتماعی بسیار پایین است و به دلیل روحیهٔ ورزشی از بسیاری نابهنجاری‌های‌ دیگر اجتماعی، که با خلق و خوی ورزشکاری هم خوانی ندارد، پرهیز می کنند.

۴- تقویت عملکرد ذهن در یادگیری و هماهنگی

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت جسمانی خلاصه نمی شود. تعداد زیادی از ورزش‌های‌ امروزی نظیر پینگ پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و… حرفه‌ای هستند و نیاز به یادگیری و حتی مربی مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می‌طلبند.

بنابر این ورزش‌های‌ امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه توانایی‌های‌ پیچیدهٔ مغز را در کارهای گوناگون از جمله هماهنگی، چالاکی، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن التیام می‌بخشد.

به گونه‌ای که دریک شخص غیر ورزشکار این توانایی‌های‌ مغز، خاموش می ماند و کم کم ذهن تنبل و سست میشود درنتیجه اینگونه افراد، بیشتر ترجیح می دهند در گوشه‌ای بنشینند ودر فکر فرو روند!

به طور کلی می توان گفت ورزش در کلیهٔ اجزای جسم و ذهن بدن ودر کلیهٔ مراحل زندگی انسان تأثیر غیر قابل انکار و به سزایی دارد.


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا در مورد فوايد ورزش

ورزش اضطراب و افسردگي را كاهش و اعتماد به نفس را افزايش مي دهد.

شركت و حضور در فعاليت های ورزشي به اجتماعي شدن افراد، كسب مهارت و نيز در ارتباط سالم با همسالان كمك مي كند و جوانان نيز معتقدند كه ورزش آن ها را از اعتياد به الكل و مواد مخدر باز مي دارد.

در جريان فعاليت های ورزشي شديد ميزان ترشح اندورفين افزايش پيدا مي كند و به همين دليل ورزشكاران پس از انجام تمرين ها احساس لذت و آرامش خاصي مي كنند.

با توجه به شباهت بين اندورفين و تركيبات افيوني، ورزش كردن مي تواند جايگزين سو مصرف مواد مخدر در معتادان شود در نتيجه تمرين های ورزشي ميزان جريان خون در مغز افزايش مي يابد و اين جريان موجب اكسيژن رساني و تغذيه بهتر نرون های مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگيري مي كند اين تاثيرات ورزش موجب پيشگيري از فراموشي و زوال تووانمندي های ذهني در سالمندي مي شود تمرين های ورزشي موجب آزاد سازي نوعي فاكتور رشد مي شود كه مي تواند نرون ها را در مقابل آسيب و آسيب مقاوم نموده و از بروز بيماري های آلزايمر و پاركنيسون تا حدود زيادي جلوگيري كند در دنياي كنوني بيماري ايدز مصرف دخانيات نبود ترك و ورزش خشونت و سو تعذيه سلامتي بشر را تهديد مي كند.

اگر ورزش در زندگي امروزي افراد نقش و اهميت خودش را پيدا كند اين عارضه های ناخوشايند شايد از بين بروند يا كم رنگتر شوند زيرا شخص ورزشكار طبق معمول سيگاري نيستند به تغذيه سالم اهميت مي دهند از اعصاب آرام تري برخوردارند، انرژي خودرا درست مصرف و كمتر اهل خشونت و عصبانيت هستند.

علاوه بر اين تاثيرات ورزش باعث زياد شدن توده عضلاني شده و حجم چربي در بدن را كاهش مي دهد كه در نتيجه فرد چاق بيمار نمي گردد.

ورزش پير شدن و سالمندي رابه تاخير مي اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زيبايي بدن افراد مي شود. از پوكي استخوان جلوگيري و سيستم اسكلتي بدن را تقويت مي نمايد. ورزش حتي براي بيماراني كه به ديابت مبتلا مي شوند مفيد است.

فعاليت های جسماني خطر ابتلا به بيماري های قلبي عروقي و سكته های مغزي را كاهش مقدار گردش خون در بدن را افزايش و از لخته شدن خون در سياهرگ عمقي پا جلوگيري و دستگاه قلبي عروقي دستگاه تنفس و ايمني بدن را تقويت مي كند.
اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نبايد ناديده گرفت.

در نهايت ورزش و فعاليت های بدني از مبتلا شدن به آلودگي های اجتماعي مثل سيگار كشيدن مواد مخدر مصرف الكل و … حلوگيري مي كند ذهن را تقويت مي نمايد و با انديشه ای قوي مي توان بر مشكلات و معضلات خانوادگي و اجتماعي بهتر فائق آمد.


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا درباره تربیت بدنی و ورزش

فعاليت بدني، آمادگي جسماني، تندرستي و طول عمر

نقش و اهميت فعاليت‌های بدني ديرزماني است كه در ميان افراد كم تحرك شناخته شده است. اين مسئله باعث شد تا افراد جامعه تمايل پيدا كنند نسبت به تأثيرات مختلف فعاليت‌های بدني حساس شوند و تلاش نمايند تا دانش و اطلاعات خودرا توسعه بخشند. دراين مورد، رابطة بين ورزش، آمادگي جسماني و بهداشت «تندرستي» با تضادهاي ان در شكل زير به خوبي ترسيم شده است.

طول عمر زياد ؛ تندرست ؛ ورزيده ؛ فعال

طول عمر كوتاه ؛ بيمار ؛ غير ورزيده ؛ بي‌تحرك

بدون ترديد آرزوي هر فردي التیام كيفيت و طول عمر زندگي‌اش مي‌باشد. با اين همه ی، نكاتي كه باعث پيشبرد موضوع مورد بحث ما مي‌شود همان‌ گونه ناشناخته باقي مانده است. حتي تعاريف ابتدايي مربوط به ورزش «تمرين»؛ آمادگي جسماني و تندرستي نيز همواره مورد بحث و مجادله است.

بعضي، فعاليت بدني يا تمرين را تحرك بدن همراه با انقباض عضلاني و مصرف انرژي تعريف مي‌كنند. بنابراين از آمادگي جسماني نيز بعنوان يك سري از شاخص‌های تعيين‌كنندة گنجايش در اجراي فعاليت‌های بدني نام مي‌برند.

تندرستي هم بود يا نبود بيماري نيست، بلكه تندرستي شاخصي است كه تمامي مراحل مختلف حيات جسماني از آغاز تا پايان زندگي را در بر مي‌گيرد.

ورزش ؛ علمی است که در ان به مسائل علمی و تخصصی ورزش پرداخته می شود و هدف از این علم ان است که علاقه مندان به ورزش از این طریق پی به کلیه مسائل مربوط به علوم ورزش برده و ان را به کار بندند تا کمتر دچار آُسیب شده و همچنین از طریق علم ورزش مهارت خودرا در هر رشته ورزشی افزایش دهند.


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

انشا و مقاله در مورد ورزش

فواید ورزش کردن برای سلامتی :

1- که بهتر و آسان تر بخوابید.

اگر چه ممکن است از نظر شما مسئله ای بدیهی بیاید، اما تحقیقات مربوط به ورزش کردن با آسان خوابیدن بتازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین 20 الی 30 دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته کمک می کند که خواب آسان تری داشته باشید. هر چند، بهتر است که روز ها یا بعد از ظهرها ورزش کنید نه شبها قبل از خواب چون در اینصورت خیلی پرانرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد.

ورزش کردن کمک می کند آسان تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب می شود که خواب عمیق تری داشته باشید.

2- باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم پیشگیري می کند.

هر چه سنتان بالاتر می رود، ورزش منظم می‌تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های‌ شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری مریضی های‌ مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و مریضی های‌ قلبی جلوگیري خواهد کرد.

3- مفصل ها، استخوان ها و ماهیچه های‌ شما را سالم تر نگاه خواهد داشت.

هر چه سنتان بالاتر می رود، تراکم استخوان هایتان و انعطاف پذیری مفصل هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم یکی از بهترین راه ها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه ها، مفصل ها و استخوان ها است. یک برنامه ورزشی منظم بشما کمک می کند که قوا و انعطاف پذیری خودرا حفظ کنید.

4- سیستم دفاعی بدن تان را تقویت خواهد کرد.

تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می‌برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش میتواند بعنوان یک محرک طبیعی برای سلول های‌ دفاعی به حساب آید. در افراد سال خورده عملکرد سیستم دفاعی خود بخود ضعیف می شود که می‌تواند خطر ابتلا به مریضی های‌ مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده روی و دوچرخه سواری می‌تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

5- حافظه را قوی‌تر خواهد کرد.

پیاده روی سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که روی قاعده ای منظم ورزش می کنند و قدرت تمرکز بهتری دارند. ورزش های‌ هوازی قسمت های‌ جلویی و جداره های‌ بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می کند.

6- اعتماد به نفس را بالا می‌برد.

این سوال ساده را از خود بپرسید: در کدام لحظه حس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل لم داده ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم یا بعد از انجام یک تمرین ورزشی عالی از باشگاه برگشته ام؟ اگر مدتی است که بد هیکل شده اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید، بنیه، ماهیچه ها و قدرت بدنیتان را افزایش خواهید داد و از نظر روحی حال بهتری خواهید داشت. این خود بخود باعث می شود که تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفستان بالا رود.

7- انرژی و تحمل شما را بالا می‌برد.

تا به حال چند بار از باشگاه در رفته اید فقط چون خسته شده و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته اید؟ اما آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده اید حس بهتری نداشته اید و پرانرژی تر نشده اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات این انرژی بیشتر را در خود کاملاً حس خواهید کرد.

8- فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

ورزش باعث می شود که اضطراب و استرس شما به پائین ترین حد خود برسد. در این حالت بدن شما بعد از یک یا دو ساعت بعد از اتمام تمریناتتان اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین داده و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما رابه داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می‌توانیم بعنوان درمانی برای افسردگی نیز استفاده کنیم.

9- احتمال ابتلا به تعداد زیادی از مریضی ها را کاهش می دهد.

بهترین نتیجه ای که از تمرینات ورزشی گرفته می شود این است که احتمال ابتلای شما رابه تعداد زیادی از مریضی های‌ جدی و کشنده مثل مریضی های‌ قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان سینه ؛ ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می دهد.

پس ورزش کنید!


انشا درباره ورزش | فواید و اهمیت ورزش برای سلامتی

تحقیق در مورد ورزش و تربیت بدنی

ورزش مصدومیت و لذت

برای ورزش نکردن، بهانه های‌ زیادی وجوددارد. و متاسفانه، این بهانه ها طبق معمولً بر انگیزه ي شما برای باشگاه رفتن، کوه نوردی و دوچرخه سواری غلبه می کند. اما خوب است که موقع این بهانه تراشی ها، کمی هم به فواید فعالیت و ورزش فکر کنید. امیدوارم این مطالب بتواند با بهانه های‌ شما مقابله کند.

ارتقاء ویژگی های‌ ورزشکاری

بدنسازی و ورزش باعث می شود عضلات شما هماهنگی بیشتری پیدا کنند، و قدرت، انعطاف پذیری و استقامت بدن‌تان افزایش یابد. از آنجا که این ویژگی ها عملکردهای ورزشی شما را التیام خواهند بخشید، بروز مصدومیت های‌ ورزشی را هم کمتر خواهد کرد: عضلات سخت تر و نیرومندتر کمتر دچار گرفتگی و کشیدگی می شود.

اصلاح وضعیت قرار گیری بدن حین ورزش

قرارگرفتن غلط و ضعیف حین ورزش می‌تواند یکی از مهم‌ترین علل بروز مصدومیت های‌ ورزشی باشد. داشتن حالت و ژست صحیح هنگام ورزش علاوه بر زیباتر کردن و شکل دادن به اندام شما، عضلاتتان را هم تقویت می کند.

چربی سوزی در ورزش

ایروبیک و ورزش های‌ قدرتی وقتی با رژیم غذایی کم کالری ترکیب شود، منجر به کاهش وزن خواهد شد. رژیم غذایی بدون ورزش ممکن است علاوه بر کاهش چربی بدن، منجر به از بین رفتن ماهیچه ها هم شود. اما رژیم غذایی به همراه ایروبیک نه تنها چربی سوزی می کند، بلکه ماهیچه سازی هم می کند. با این روش ممکن است وزن کمتری کم کنید اما از آنجا که بافت های‌ ماهیچه ای کالری بیشتری نسبت به بافت های‌ چربی می سوزانند، این کاهش وزن بادوام تر خواهد بود.

افزایش سلامت قلب

بااینکه علائم مریضی های‌ قلبی تا میانسالی ظاهر نمی شود، اما شروع این مریضی ها ممکن است از دوره ي نوجوانی آغاز شود. ورزش کردن هفته ای سه مرتبه به مدت 20 تا 30 دقیقه از بروز چنین مریضی هایي تاحد ممکن جلوگیري می کند. درواقع ورزش منظم باعث تقویت قلب شده و باعث می شود خون بیشتری در بدن جریان پیدا کند. از طرف دیگر، ورزش ایروبیک میزان فشار خون و کلسترول را نیز پایین می آورد.

ارتقاء تصویر شما از خودتان

ورزش تاثیرات روانشناسی بسیاری بر ما دارد که مهم‌ترین ان تقویت تصویری است که ما از خودمان داریم. رسیدن به اهداف ورزشی در ما اعتماد به نفس، هوشیاری و عزت نفس ایجاد می کند. ورزشکاران همیشه نخستین باری راکه از محدوده ي مهارت ها و توانایی های‌ خودشان «به تصور خودشان» جلو افتادند رابه خاطر دارند و این تاثیر بسیار زیادی بر تصور آن ها از خودشان داشته است.

فواید اجتماعی در ورزش

تجربه نشان داده است که افرادی که توانسته اند با ورزش و فعالیت بدنی، اندامی زیباتر و سالم تر داشته باشند، در ارتباطات اجتماعی خود موفق ترند. البته این اعتماد به نفس ایجاد شده در آنهاست که چنین موفقیتی را برای انها حاصل کرده نه سایز کمرشان!

فواید فکری و عقلی در ورزش

نظم و اعتماد به نفس حاصل از ورزش تاثیرات بسیار زیادی در این مقوله نیز خواهد داشت. این نظم و اعتماد به نفس باعث می شود که افراد کمتر از کار و مدرسه جا بمانند و درس ها و کارهایشان را هم روی قاعده و ترتیب انجام دهند. ورزش باعث بالا رفتن جریان خون و اکسیژن در بدن می شود که مغز نیز جزئی از ان است. بهمین دلیل است که انها که ورزش می کنند سریع تر به محرک ها واکنش می دهند.

لذت و تفریح در ورزش

ممکن است فراموش کرده باشید که مهم‌ترین دلیل ورزش کردنتان این است که از ان لذت میبرید. مردم طبق معمولً اهدافی مثل کاهش وزن، تقویت سلامتی و این ها را هدف ورزش خود بیان می کنند.

اما یادتان باشد، اگر انگیزه ای برای ورزش کردن نداشته باشید و از این کارتان لذت لازم را نبرید، نه وزن کم خواهید کرد و نه سلامت می‌مانید. یکی از راه های‌ بالا بردن لذت و تفریح ورزش، انجام فعالیت های‌ مختلف یا پیدا کردم محل های‌ جدید برای انجام ان است.

ورزش در همه جوامع برای سلامتی و روحیه مثبت تاکید شده چه خوب است ورزش گروهی یا دسته جمعی باشد زیرا باعث انرژی مثبت و شادی بیشتر در ورزش خواهد شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت