16 حقیقت در مورد برنج (+ توضیحات)

مجموعه : دانستنیها
16 حقیقت در مورد برنج (+ توضیحات)

برنج یک غذای خوشمزه و اصلی در دنیا اسـت کـه بـه اسانی در معرض اسـت، نسبتاً ارزان اسـت و می‌توان ان رابا انواع غذاها ست کرد. اما حقایق جالبی در مورد برنج وجوددارد کـه احتمالا نمیدانستید. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 16 حقیقت در مورد برنج را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی باور نکردنی در مورد برنج

برنج یکی از قدیمی‌ترین محصولات زراعی جهان اسـت. وطن ان چین اسـت، جایی کـه اهلی شد و از آنجا در سراسر جهان پخش شد. 7000 سال اسـت کـه شناخته شده و کشت میشود ودر حال حاضر اساس غذای یک سوم مردم را تشکیل می‌دهد. این محصول با کاربردهای بی شماری در آشپزی اسـت. همه ی ان را می‌خورند و منبع بسیاری از مواد مغذی ارزشمند اسـت.

 

1. برنج «Oryza» نوعی غلات از خانواده Poaceae است.

برنج «Oryza» نوعی غلات از خانواده Poaceae است.

این خانواده حدود 11000 گونه دارد. خوشه ها جزء اصلی تشکیلات علفزار مراتع هستند، اما شامل گیاهان زراعی از جمله غلات نیز می‌شود.

 


مطالب مشابه: بهترین آموزش تهیه پلو زعفرانی مجلسی + انواع پلو مجلسی


 

2. برنج متشکل از 25 گونه در آب و هوای گرم در سراسر جهان رشد می کند.

برنج متشکل از 25 گونه در آب و هوای گرم در سراسر جهان رشد می کند.

برنج با درجه غذایی کـه غذای اصلی تقریبا نیمی از مردم جهان اسـت، از دانه برنج آسیایی «Oryza sativa» بـه دست می‌آید.

 

3. Oryza sativa که معمولاً به عنوان برنج آسیایی شناخته می شود، نوعی برنج کشت شده است که انواع آن در سراسر جهان رایج است.

Oryza sativa که معمولاً به عنوان برنج آسیایی شناخته می شود، نوعی برنج کشت شده است که انواع آن در سراسر جهان رایج است.

گیاهی اسـت غلات یک ساله با ساقه هاي‌ متعدد و متراکم کـه ارتفاع ان بـه 50 تا 150 سانتی متر می‌رسد. ساقه ها قبلاً در پایه منشعب می‌شوند. پهنای برگ ها 1.5 سانتی متر و طول ان تا 1 متر می‌رسد. گل ها بـه صورت خوشه هایي بـه طول 30 سانتی متر جمع میشوند، سنبلچه ها مسطح، 1 قلاب هستند. گلها خود گرده افشان هستند. میوه ان بـه شکل کاریوپسی 4*8 سانتی متر اسـت کـه دارای 30-100 دانه اسـت.

 

یکی از ویژگی هاي‌ ریشه برنج بذر وجود خرده هاي‌ هوایی «آئرنشیم» با فضاهای بزرگ بین سلولی پر از هوا اسـت. Aerenchyma در گیاهان زیر آب یافت می‌شود «برنج در مناطق پرآب کشت میشود»؛ باعث افزایش شناوری آن ها و تسهیل شناور شدن انها می‌شود.

 

4. برنج آسیایی دو زیرگونه اصلی دارد.

برنج آسیایی دو زیرگونه اصلی دارد.

برنج ژاپنی «Oryza sativa japonica» – دانه کوتاه، چسبنده. 9-6 هزار سال پیش در دره یانگ تسه اهلی شد و انواع ان طبق معمولً در مزارع خشک «بیشتر در ژاپن غرق شده»؛ در شرق آسیا، ارتفاعات جنوب شرقی آسیا و ارتفاعات جنوب آسیا رشد می کند.

 

برنج هندی «Oryza sativa indica» – برنج دانه بلند و نچسب. 8.5-4.5 هزار سال پیش در اطراف گنگ اهلی شد. انواع ان عمدتاً برنج دشتی اسـت کـه بیشتر در زیر آب در سراسر مناطق گرمسیری آسیا رشد می کند.

 

5. برنج خشک و برنج مرطوب با توجه به نیازهای کشت خود متمایز می شوند.

برنج خشک و برنج مرطوب با توجه به نیازهای کشت خود متمایز می شوند.

برنج خشک کـه بـه برنج «کوهی» مشهور اسـت، بدون آبیاری قابل کشت اسـت اما بازده کمتری دارد. این گیاه بیشتر در تپه‌هاي‌ شمال چین رشد می کند، اما برخلاف نامش، گیاه محبوبی در مناطق پست بنگال یا ماداگاسکار نیز هست.

 

برنج مرطوب – “پادی” گیاهی باتلاقی اسـت کـه برای رشد بـه آب کم عمق نیاز دارد. چندین هزار نوع از این برنج در هند و چین وجوددارد. اکثر آن ها غلاتی را تهیه می‌کنند کـه پس از خشک شدن آماده مصرف مستقیم هستند.

 

6. چندین گونه محبوب برنج وجود دارد که رنگ آنها متفاوت است.

چندین گونه محبوب برنج وجود دارد که رنگ آنها متفاوت است.

1. برنج سفید – محبوب ترین نوع اسـت. دانه هاي‌ برنج سفید صیقلی میشوند ودر نتیجه از اکثر مواد مغذی محروم می‌شوند.

 

2. برنج قهوه اي – سرشار از مواد مغذی اسـت زیرا فقط از پوسته غیر خوراکی اطراف غلات محروم اسـت. طعم آجیلی دارد.

 

3. برنج قرمز – نام خودرا مدیون رنگ قرمز تیره دانه هاي‌ دراز و باریک اسـت. این یک نوع کم کالری با خواص تقویت کننده سلامت اسـت «بـه طور موثر کلسترول را در بدن کاهش می‌دهد».

 

4. برنج سیاه کـه بـه ان برنج اندونزیایی یا بنفش نیز میگویند – حاوی یکی از بالاترین سطوح آنتوسیانین در غذا اسـت، طعم ملایم و آجیلی دارد.

 

5. برنج آب پز – برنج سفیدی اسـت کـه با بخار آب تحت فشار بالا تصفیه می‌شود تا ویتامین ها و مواد مغذی ان از بین نرود.

 


مطالب مشابه: انتخاب برنج مناسب و طبخ برنج


 

7. تاریخچه کشت برنج طولانی و پیچیده است.

تاریخچه کشت برنج طولانی و پیچیده است.

با اجماع علمی بر اساس شواهد باستان شناسی، فرض بر این اسـت کـه دانه برنج برای نخستین بار در حوضه رودخانه یانگ تسه چین بین 13500 تا 8200 سال پیش اهلی شده اسـت. بین 3500 تا 1200 قبل از میلاد بـه کره و ژاپن رسید.

 

از این نخستین محصول، مهاجرت و تجارت برنج را در سراسر جهان پخش کرد. ابتدا بـه بخش بزرگی از شرق آسیا، سپس در خارج از کشور، ودر نهایت بـه قاره آمریکا بـه عنوان بخشی از مبادله کلمبیا. برنج آفریقایی کمتر شناخته شده «Oryza glaberrima» بین 3000 تا 3500 سال پیش بـه طور مستقل در آفریقا اهلی شد.

 

8. از زمان انتشار آن، برنج به یک غذای اصلی در سراسر جهان تبدیل شده است.

از زمان انتشار آن، برنج به یک غذای اصلی در سراسر جهان تبدیل شده است.

در دنیای کلاسیک شناخته شده بود کـه از مصر و شاید غرب آسیا وارد شده بود. در یونان شناخته شده بود. مورها برنج آسیایی را در قرن دهم بـه شبه جزیره ایبری آوردند. مورها همچنین ممکن اسـت برنج را بـه سیسیل آورده باشند، جایی کـه کشت ان در قرن نهم آغاز شد. پس از قرن پانزدهم، برنج بـه ایتالیا و سپس بـه فرانسه و سایر کشور های اروپایی گسترش یافت.

 

9. امروزه بیشتر برنج تولید شده از چین، هند، اندونزی، بنگلادش، ویتنام، تایلند، میانمار «برمه»، پاکستان، فیلیپین، کره و ژاپن تهیه می شود.

امروزه بیشتر برنج تولید شده از چین، هند، اندونزی، بنگلادش، ویتنام، تایلند، میانمار «برمه»، پاکستان، فیلیپین، کره و ژاپن تهیه می شود.

کشاورزان آسیایی 87 درصد از کل تولید برنج جهان را تشکیل میدهند.

 

10. این یکی از همه کاره ترین غلات است. منبعی از کربوهیدرات ها، فیبر، پروتئین، چربی های اشباع نشده چندگانه است و انواع غیراشباع آن علاوه بر منیزیم، فسفر، آهن، روی، منگنز، مس، سلنیوم و ویتامین های گروه B را فراهم می کند.

این یکی از همه کاره ترین غلات است. منبعی از کربوهیدرات ها، فیبر، پروتئین، چربی های اشباع نشده چندگانه است و انواع غیراشباع آن علاوه بر منیزیم، فسفر، آهن، روی، منگنز، مس، سلنیوم و ویتامین های گروه B را فراهم می کند.

بدن انسان بـه اسانی غلات را جذب می کند، بـه محصولاتی تعلق دارد کـه هضم آن ها آسان اسـت. برنج اثر مفیدی بر هضم غذا دارد، سطح قندخون را تنظیم می کند، سطح کلسترول را کاهش میدهد، ضد اسهال اسـت و بـه سادگی خوشمزه اسـت.

 

11. مانند هر غلات، یک محصول کالری است.

مانند هر غلات، یک محصول کالری است.

365 کیلو کالری در 100 گرم برنج سفید، 370 کیلو کالری در برنج قهوه اي، 374 کیلو کالری در برنج نیم پز و 357 کیلو کالری در برنج وحشی وجوددارد.

 

12. می توان آن را به اشکال مختلف مصرف کرد.

می توان آن را به اشکال مختلف مصرف کرد.

شکل اصلی ان شل پخته اسـت، اما میتوان از ان برای تهیه شیر برنج، پولک، روغن، خامه، دسرهای گیاهی، سرکه و آرد نیز استفاده کرد. از برنج برای تهیه نوشیدنی هاي‌ الکلی مانند ساکه، آراک و شراب برنج نیز استفاده میشود.

 

13. برنج فاقد گلوتن است.

برنج فاقد گلوتن است.

افرادی کـه از عدم تحمل این پروتئین رنج می‌برند می‌توانند ان را بخورند. برنج همچنین حاوی مواد حساسیت زا نیست.

 

14. سالانه حدود 600 میلیون تن برنج تولید می شود.

سالانه حدود 600 میلیون تن برنج تولید می شود.

می‌توان ان را در خاک هاي‌ مختلف پرورش داد اما در خاک هاي‌ رسی کـه آب را در خود نگه می دارد بهتر رشد می کند. فصل رشد برنج در تمام طول سال ادامه دارد.

 

15. محصولات فرعی فرآوری برنج به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

محصولات فرعی فرآوری برنج به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

علاوه بر این از سبوس برنج برای تولید روغن برنج استفاده میشود.

 

16. علاوه بر برنج قرمز و سیاه، برنج زرد «موچی» و برنج سبز «آپلاتی» نیز وجود دارد.

علاوه بر برنج قرمز و سیاه، برنج زرد «موچی» و برنج سبز «آپلاتی» نیز وجود دارد.

برنج زرد «موچی» یک غذای چند جزئی متشکل از پلی ساکاریدها، لیپیدها، پروتئین و آب اسـت. دارای ساختار ناهمگن ژل آمیلوپکتین، دانه هاي‌ نشاسته و حباب هاي‌ هوا اسـت. در ترکیب ان آمیلوز وجود ندارد و بـه ان قوام ژل مانند می‌دهد.

 

بر خلاف دیگر انواع برنج، برنج موچی در تماس با آب داغ نرم شده و چسبناک میشود و ان را چکش خوار می کند و برای تهیه دسر و شیرینی از ان استفاده میشود «طعم کمی شیرین دارد».

 


مطالب مشابه: طرز تهیه برنج ایتالیایی


 

در پایان

برنج یک غذای اصلی در دنیا اسـت. برنج سفید منبع اصلی کربوهیدرات اسـت و تقریبا با هر وعده غذایی میتوان ان را مصرف کرد. اینروزها، افراد بیشتری در حال تحقیق در مورد بهترین رژیم هاي‌ غذایی هستند و بـه دنبال درمان هاي‌ جای گزین برای التیام سلامت خود هستند. در این جا نقش برنج در تغذیه جالب توجه اسـت. برنج نه تنها از نظر نوع، رنگ و قوام متفاوت اسـت، بلکه راه هاي‌ زیادی برای مصرف ان ارائه میدهد.

جدیدترین مطالب سایت