بروزرسانی : 25 مهر 1402

12 حقیقت جالب دلقک ماهی برای کودکان

12 حقیقت جالب دلقک ماهی برای کودکان

با به اشتراک گذاشتن حقایق آموزنده در مورد دلقک ماهی، عطش دانش را در کودکان تحریک کنید. در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 12 حقیقت جالب دلقک ماهی برای کودکان را منتشر کرده ایم.

12 واقعیت جالب درباره دلقک ماهی

اگر فیلم «یافتن نمو» دیزنی کودک شما را برای یادگیری بیشتر در مورد موجودات زیر آب هیجان زده کرد، ممکن است بخواهید آنها را با حقایق دلقک ماهی برای بچه ها آشنا کنید. با تشکر از فیلم، این h اگر شما علاقه مند به آموزش این ماهی محبوب آب شور به کودک خود هستید، در اینجا با جالب ترین حقایقی که شاید قبلاً نمی دانستید، هستیم. امروزه تقریباً همه (خوب، حداقل کسانی که فیلم را تماشا کرده اند) می توانند حیوانات آبزی فروتنی را که در صخره ها زندگی می کنند، به راحتی تشخیص دهند.

حقیقت شگفت انگیز دلقک ماهی

1. طبقه بندی علمی و گونه های شقایق:

دلقک ماهی متعلق به Amphiprioninae از خانواده Pomacentridae است. حدود 28 تا 30 گونه دلقک ماهی به رنگ های زرد، نارنجی، مارونی و رنگ های دیگر وجود دارد. دلقک ماهی پرکولا رایج ترین است. پنج اینچ طول و به رنگ نارنجی روشن با راه راه های سفید است.


مطالب مشابه: گران ترین ماهی های آکواریوم های دنیا در سال 2023


2. محدوده:

محدوده:

دلقک ماهی بومی آبهای گرم اقیانوس آرام و اقیانوس هند، از جمله دیواره مرجانی بزرگ استرالیا و دریای سرخ است. آنها معمولا در پایه صخره های محافظت شده یا دریاهای کم عمق زندگی می کنند. دلقک ماهی ها در فصل زمستان برای گرم نگه داشتن خود به آب های عمیق تر مهاجرت می کنند.

برخی دلقک ماهی ها در آب های استوایی در میان صخره های مرجانی زندگی می کنند. دلقک ماهی که در صخره های مرجانی زندگی می کند صدها بار در نزدیکی سر مرجان ها حرکت می کند. وقتی کسی آنها را اذیت می کند، آنها به شکاف بین مرجان ها خار می زنند. دلقک ماهی ها وقتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، صداهای پاپ و کلیک تولید می کنند.

3. آناتومی:

دلقک ماهی بدنی کوچک و پهن و باله پشتی بیرون زده دارد. آنها از باله های سینه ای به صورت دست و پا زدن استفاده می کنند.

رنگ دلقک ماهی به نوع گونه آن بستگی دارد، اما بیشتر دلقک‌ها زرد، سیاه، نارنجی یا قرمز با نوارهای سفید یا لکه‌هایی هستند. طولانی ترین دلقک ماهی که می تواند به آن برسد 18 سانتی متر یا 7.1 اینچ است. کوچکترین دلقک ماهی تا به امروز 4.9 اینچ طول داشت. میانگین وزن دلقک ماهی 250 گرم است. شکل و اندازه از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است.

4. بارداری:

دلقک ماهی ماده در طول ماه کامل می تواند تا 1000 تخم بگذارد. تخم‌ها روی سنگ‌های زیر آب قرار می‌گیرند و دلقک‌ماهی‌های نر تا زمان بیرون آمدن از آنها مراقبت می‌کنند. دوره جوجه کشی شش تا ده روز طول می کشد و با ظهور تعداد زیادی دلقک ماهی دو ساعت پس از غروب به پایان می رسد تقریباً تمام تخم های بارور شده از تخم بیرون می آیند و به بلوغ می رسند.

5. مدرسه:

مدرسه ماهی:

دلقک ماهی ها در گروه های کوچکی به نام مدرسه زندگی می کنند که از زوج جفت گیری و فرزندانشان تشکیل شده است. این ماهی های سرزمینی به شدت از خانه های خود در برابر دلقک ماهی های دیگر دفاع می کنند. همچنین سلسله مراتب شدیدی در گروه دلقک ماهی ها وجود دارد که تهاجمی ترین ماده در راس آن قرار دارد. اگر دلقک ماهی ماده بمیرد یا از گروه حذف شود، غالب ترین نر ماده می شود و سر می شود. مردان باقیمانده در رتبه بندی سلسله مراتب بالاتر خواهند رفت.

6. رابطه با شقایق:

دلقک ماهی با شقایق رابطه همزیستی دارد و به همین دلیل به آنها شقایق ماهی می گویند. شراکت با این واقعیت که شقایق‌ها شاخک‌هایی دارند که می‌توانند نیش بزنند، ناامید است. در واقع، این ماهی چهار اینچی در میان شاخک ها زندگی می کند و به این ترتیب به دنبال محافظت در برابر شکارچیان است.

تعجب می کنید که چگونه شاخک های سمی به دلقک ماهی آسیب نمی رساند؟ لایه ای از مخاط روی پوست ماهی را در برابر نیش مصون می کند. دلقک ماهی همچنین می تواند باقی مانده غذای شقایق را بخورد.

شقایق همچنین از داشتن دلقک ماهی در اطراف سود می برد زیرا دومی انگل ها و شاخک های مرده را که باعث تحریک ماهی اولی می شود، نیش می زند. گاهی دلقک ماهی برای شقایق غذا می آورد تا بخورد و مواد مغذی را از فضولات خود تامین می کند. این یکی از حقایق جالب در مورد دلقک ماهی است که بچه ها باید بدانند!

دلقک ماهی Ocellaris و شقایق ماهی کلارک دو مورد از رایج ترین گونه های دلقک ماهی هستند. Ocellaris دلقک ماهی نارنجی با راه راه های سفید است، در حالی که ماهی شقایق کلارک دارای نوارهای سیاه، سفید و زرد روشن است.

7. رژیم غذایی:

12 حقیقت جالب دلقک ماهی برای کودکان

دلقک ماهی جانوران همه چیزخوار هستند، به این معنی که آنها هم گیاهان و هم حیوانات را می خورند. دلقک ماهی علاوه بر شاخک های مرده و بقایای شقایق، پلانکتون، پلانکتون، نرم تنان، زئوپلانکتون، فیتوپلانکتون، سخت پوستان کوچک و جلبک های مختلف را می خورد.

جلبک ها 20 تا 25 درصد از رژیم غذایی آنها را پوشش می دهند. رژیم غذایی دلقک ماهی به گونه، منطقه محل سکونت و غذای موجود بستگی دارد. در اسارت، دلقک ماهی با تکه های ماهی، گلوله های ماهی و سایر مواد مغذی تغذیه می شود.

8. رفتار و ارتباطات:

دلقک ماهی یک گونه فعال ماهی است و اغلب در حال انجام اشکال مختلف آکروبات است. آنها همچنین ذاتاً بسیار تهاجمی و خشن هستند. آنها در صورت احساس خطر به غواصان به شدت به آنها حمله می کنند.

دلقک ماهی ها با تولید صداهای تیک تیک با دندان های حلقی خود که در راستای گلو هستند، ارتباط برقرار می کنند. دلقک ماهی نر در مواقع خاصی پالس های صوتی ایجاد می کند در حالی که ماده ها صداهای تهاجمی تولید می کنند.

9. شناگران ضعیف:

دلقک ماهی بهترین شناگر در اقیانوس نیست. آنها بیشتر وقت خود را در آب پنهان می کنند. وقتی آنها به بیرون می روند، الگوی شنای آنها بسیار نامنظم است. گاهی اوقات، آنها به پهلو شنا می کنند، در حالی که در موارد دیگر، به سرعت شنا می کنند.

10. ماهی پدر دلسوز:

دلقک ماهی پدر والدینی فداکار و دلسوز است. او لانه را برای دلقک ماهی مادر آماده می کند تا تخم بگذارد. او پس از گذاشتن تخم‌ها از آنها محافظت می‌کند و با حذف زباله‌هایی که روی آن می‌افتد، لانه را تمیز می‌کند.

11. شکارچیان دلقک ماهی:

شکارچیان دلقک ماهی

دلقک‌ماهی‌ها به دلیل جثه کوچک‌شان مورد حمله شکارچیانی مانند خار، کوسه، مارماهی و دیگر ماهی‌های بزرگ قرار می‌گیرند. اما، دلقک ماهی ها به سختی می توان آنها را در شقایق دریایی پنهان کرد.

12. تهدید برای دلقک ماهی:

بزرگترین دشمن دلقک ماهی انسان است. انسان ها دلقک ماهی می گیرند تا در آکواریوم خود به نمایش بگذارند. تهدیدهای دیگر آلودگی اقیانوس ها، تخریب زیستگاه و صید بی رویه است. خوشبختانه جمعیت دلقک ماهی ها هنوز ثابت است و در لیست گونه های در خطر انقراض قرار ندارند.


مطالب مشابه: دانستنی های ماهی و اکواریوم


چند واقعیت جالب دیگر درباره دلقک ماهی 

چند واقعیت جالب دیگر درباره دلقک ماهی 

1. دلقک ماهی می تواند تا 10 سال عمر کند.

2. دلقک ماهی 40 درصد از تجارت زینتی دریایی را تشکیل می دهد. ماهی ها یا از طبیعت صید می شوند یا در اسارت پرورش داده می شوند.

3. دلقک ماهی پرکولا با اجرای یک رقص خود را به شقایق معرفی می کند.

4. از 1000 نوع مختلف شقایق، تنها ده شقایق می توانند میزبان دلقک ماهی باشند.

5. دلقک ماهی نام خود را از راه راه ها و حرکات جهشی گرفته است که آنها را به عنوان دلقک نشان می دهد.

6. دلقک ماهی در زبان های مختلف نام های مختلفی دارد. در روسی به آنها obyknovennaya rybka-kloun، در ژاپنی kakure-kumanomi و دانمارکی klovnfisk می گویند.

7. همه دلقک ماهی ها نر به دنیا می آیند. برخی با مرگ زن غالب گروه به ماده تبدیل می شوند. تغییر قابل برگشت نیست.

8. دلقک ماهی اگر به عنوان حیوان خانگی نگهداری شود، می تواند تنها برای دو تا پنج ساعت در آکواریوم زنده بماند. آنها بیشتر در طبیعت زندگی می کنند.

1. دلقک ماهی ها تخم های خود را می خورند؟

یک دلقک ماهی ماده می تواند هزاران تخم بگذارد. دلقک ماهی نر این تخم ها را بارور می کند و به طور معمول هر تخمی را که آسیب دیده باشد یا نابارور باشد می خورد.

2. دلقک ماهی چقدر می تواند شنا کند؟

دلقک ماهی می تواند به زیستگاه هایی در عمق حدود 39 فوتی شنا کند و در آنها زندگی کند. آنها در صخره های ساحلی و تالاب ها زندگی می کنند.

3. برای محافظت از دلقک ماهی و زیستگاه آنها چه کنیم؟

به گفته مرکز تنوع زیستی در سانفرانسیسکو، دلقک ماهی ها و صخره های مرجانی که در آنها زندگی می کنند به دلیل گرم شدن کره زمین، تجارت آکواریوم و اسیدی شدن اقیانوس ها در خطر نابودی قرار دارند. دانشمندان پیش بینی کرده اند که صخره های مرجانی اولین اکوسیستمی خواهد بود که به دلیل تهدید گرمایش جهانی فرو می ریزد.

برخی از اقداماتی که می توانیم برای محافظت از دلقک ماهی ها و زیستگاه آنها انجام دهیم شامل توقف تجارت آکواریوم و تخلیه بی رویه زباله به اقیانوس های جهان و مقابله با گرمایش جهانی از طریق کاهش انتشار کربن است.


مطالب مشابه: آشنایی با انواع بیماری های ماهی های آکواریومی


در پایان

دلقک ماهی پدران شگفت انگیزی است که از لانه مراقبت می کنند و از تخم های خود محافظت می کنند. دلقک ماهی که به نام شقایق ماهی نیز شناخته می شود، در یک رابطه همزیستی با شقایق های دریایی زندگی می کند و از پلانکتون ها، سخت پوستان و جلبک ها تغذیه می کند. صداهای تیک به آنها کمک می کند تا ارتباط برقرار کنند و می توانند تا ده سال در طبیعت زنده بمانند.

متأسفانه، فعالیت های انسانی، مانند ماهیگیری برای نمایش آکواریوم ها، تهدیدی جدی برای جمعیت و امید به زندگی آنها است. این و بسیاری دیگر از حقایق دلقک ماهی جذاب برای بچه ها می تواند علاقه آنها را به این ماهی رنگارنگ پر جنب و جوش و شخصیت مورد علاقه دیزنی، نمو، جلب کند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت