8 شهریور روز جهانی کوسه نهنگ + 20 حقیقت جالب در مورد کوسه نهنگ

8 شهریور روز جهانی کوسه نهنگ + 20 حقیقت جالب در مورد کوسه نهنگ

بـه مناسبت روز جهانی کوسه نهنگ «8 شهریور روز جهانی کوسه نهنگ» ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 20 حقیقت جالب در مورد کوسه نهنگ را منتشر کرده ایم.

 

عجیب ترین ها در مورد کوسه نهنگ

کوسه‌هاي‌ نهنگ حیواناتی هیجان‌انگیز و اسرارآمیز هستند و حقایق کوسه نهنگ ما اینجاست تا این را ثابت کند. اگر چه ممکن اسـت آن ها بـه اندازه برخی دیگر از انواع کوسه ها محبوب نباشند، اما قطعا ارزش توجه ما را دارند. بنابر این، اگر تا بـه حال از خود پرسیده اید کـه کوسه نهنگ چیست، کجا زندگی می کند یا چه چیزی آن ها را منحصر بـه فرد می کند، در جای مناسبی هستید. برای یادگیری همه ی این‌ها و بیشتر بخوانید.

 

10 حقایق برتر کوسه نهنگ

  1. کوسه هاي‌ نهنگ می توانند بـه اندازه یک اتوبوس مدرسه برسند.
  2. الگوهای پشت کوسه نهنگ کاملا منحصر بـه فرد اسـت.
  3. حقایق در مورد کوسه نهنگ نشان می دهد کـه انها کوسه هستند نه نهنگ.
  4. یک کوسه نهنگ ماده می تواند 300 بچه دریک زمان بـه دنیا بیاورد.
  5. کوسه نهنگ می تواند بیش از 3000 دندان داشته باشد.
  6. حقایق نشان می دهد کـه اینگونه تصور می شود 60 میلیون سال سن داشته باشد.
  7. یکی از حقایق جالب در مورد کوسه نهنگ این اسـت کـه انها برای انسان بی ضرر هستند.
  8. کوسه هاي‌ نهنگ دارای چشم هاي‌ جمع شونده هستند.
  9. آمار نشان می دهد کـه کوسه نهنگ می تواند تا 150 سال عمر کند.
  10. کوسه هاي‌ نهنگ بسیار کند هستند.

 

8 شهریور روز جهانی کوسه نهنگ

 

حقایق و اطلاعات ضروری کوسه نهنگ

کوسه هاي‌ نهنگ در پنج معمای بزرگ دنیای دریایی قراردارند. درک کامل انها سخت اسـت، اما برخی از این حقایق ممکن اسـت شروع خوبی باشد.

 

8 شهریور روز جهانی کوسه نهنگ

 

1. حقایقی در مورد کوسه نهنگ نشان می دهد که آنها کوسه هستند نه نهنگ.

اگر چه نام این حیوان ممکن اسـت کمی گیج کننده باشد، اما متعلق بـه یک سرده کوسه بـه نام Rhincodon اسـت. نام “کوسه نهنگ” از اندازه گرفته شده اسـت، زیرا انها بیشتر شبیه نهنگ هاي‌ کوچک هستند تا کوسه ها.

 

2. بر اساس حقایق جالب، کوسه های نهنگ می توانند به اندازه یک اتوبوس مدرسه برسند.

در مورد اندازه، کوسه نهنگ بزرگ ترین ماهی زنده اسـت. انها طبق معمولً بین 25 تا 45 فوت هستند. اگر چه در برخی موارد، کوسه نهنگ می تواند تا 60 فوت رشد کند. این تقریبا 40 فوت بیشتر از کوسه سفید بزرگ اسـت. با این حال، همان طور کـه حقایق کوسه میگوید، نهنگ آبی هنوز بزرگ‌تر اسـت. اندازه نهنگ هاي‌ آبی بـه 110 فوت می رسد کـه 50 فوت بیشتر از کوسه هاي‌ نهنگ اسـت. آن ها بزرگ ترین پستانداران و بـه طور کلی حیوانات هستند.

 

3. الگوهای پشت آنها کاملا منحصر به فرد است.

یکی از بسیاری از حقایق جالب در مورد کوسه‌هاي‌ نهنگ این اسـت کـه برخلاف اکثر کوسه‌هاي‌ دیگر، کوسه‌هاي‌ نهنگ دارای الگوی رنگی در پشت خود هستند. کوسه‌هاي‌ نهنگ طبق معمولً خاکستری با ته‌رنگ‌هاي‌ آبی یا قهوه‌اي – و با نقاط و راه راه‌هاي‌ بژ پولکا هستند.

 

دانشمندان بر این باورند کـه این نقاط و خطوط برای هر کوسه نهنگ منحصر بـه فرد اسـت. بنابر این، انها از این الگوها برای ردیابی تک تک کوسه ها استفاده می کنند. هدف این الگوها ناشناخته اسـت اما اعتقاد بر این اسـت کـه یک ویژگی تکاملی اسـت.

 

حقایق و اطلاعات ضروری کوسه نهنگ

4. یکی از حقایق هیجان انگیز دندان کوسه نهنگ این است که کوسه نهنگ می تواند بیش از 3000 دندان داشته باشد.

کوسه‌هاي‌ نهنگ دهان غول‌پیکری دارند کـه میتواند تا چهار فوت عرض داشته باشد. آن ها می توانند بیش از 3000 دندان در دهان خود داشته باشند. با این حال، این دندان ها بسیار کوچک هستند، بنابر این برای غذا خوردن واقعی استفاده نمی‌شوند.

 

5. حقایق اخیر نهنگ کوسه نشان می دهد که کوسه های نهنگ چشم های جمع شونده دارند.

گذشته از این، دانشمندان ژاپنی همچنین دریافتند کـه کوسه‌هاي‌ نهنگ دارای ساختارهایی مانند فلس هستند کـه عنبیه انها را احاطه کرده اسـت. این ساختارها – همراه با توانایی فوق – از چشم آن ها در برابر آسیب فیزیکی محافظت می کنند.

 

6. با توجه به حقایق زیستگاه کوسه نهنگ، آب گرم اقیانوس زیستگاه عالی برای کوسه های نهنگ است.

کوسه‌هاي‌ نهنگ آبی را ترجیح می دهند کـه 69.8 تا 77 درجه فارن هایت باشد. انها بیشتر در نیمکره جنوبی یافت می‌شوند و اقیانوس هند مورد علاقه آنهاست. اگر چه آن ها بسیار مهاجر هستند، بنابر این ردیابی آن ها برای دانشمندان آسان نیست.

حقایق جالب درباره کوسه

 

7. استرالیا جایی است که بیشترین مشاهده کوسه نهنگ را دارد.

یک واقعیت مفید کوسه نهنگ این اسـت کـه اگر شـما علاقه مند بـه دیدن یک کوسه نهنگ هستید، بهترین گزینه سفر بـه استرالیا اسـت. در استرالیای غربی، قلمرو شمالی و کوئینزلند، کوسه‌هاي‌ نهنگ زیادی مشاهده شده‌اند. بـه نظر می رسد صخره نینگالو در استرالیای غربی مورد علاقه انها باشد، زیرا بـه دلیل وجود پلانکتون هاي‌ فراوان در آب، کوسه هاي‌ نهنگ زیادی مشاهده شده اسـت.

 

8. اطلاعات زیادی در مورد عادات پرورش کوسه نهنگ در دست نیست، حقایقی در مورد یک کوسه نهنگ نشان می دهد.

بر اساس شواهدی کـه در اختیار دارند، کوسه‌هاي‌ نهنگ نوزادان کاملاً عملکردی بـه دنیا می‌آورند. با این حال، مکان هایي کـه کوسه هاي‌ نهنگ برای زاد و ولد انتخاب می کنند، کجا بـه دنیا می‌آیند، و بسیاری دیگر از عادات پرورش کوسه هاي‌ نهنگ یک راز باقیمانده اسـت.

 

با توجه به حقایق بچه کوسه نهنگ، یک کوسه نهنگ ماده می تواند 300 بچه در یک زمان به دنیا بیاورد!

9. با توجه به حقایق بچه کوسه نهنگ، یک کوسه نهنگ ماده می تواند 300 بچه در یک زمان به دنیا بیاورد!

با این حال، بسیاری از آن ها تا زمان بلوغ زنده نمی مانند. نکته جالب در مورد انها این اسـت کـه در حالی کـه تخمک تولید می کنند، ان تخم ها در داخل ذخیره میشوند و آن ها جوان زنده بـه دنیا می آورند. حقایق جالب در مورد کوسه نهنگ نشان می دهد کـه کوچک‌ ترین کوسه نهنگ مشاهده شده 1.8 فوت طول داشته اسـت. دانشمندان این طول را بـه اندازه یک بچه کوسه نهنگ تازه متولد شده می‌دانند.

 

10. کوسه‌های نهنگ تغذیه کننده‌های فیلتر هستند، که این صفتی است که تنها تعداد کمی از حیوانات مشترک هستند.

یکی از جالب ترین حقایق در مورد کوسه نهنگ این اسـت کـه آن ها فیلتر کننده هستند. تغذیه با فیلتر بـه این معنی اسـت کـه کوسه ها دهان خودرا باز می کنند، شنا می کنند و با غذا آب می‌گیرند. یا دهان خودرا باز و بسته می کنند و آب و غذای زیادی را می مکند. انها فیلترهایی در آبشش‌هاي‌ خود دارند کـه آب را از غذا جدا می کند – غذا در داخل میماند ودر حین خروج آب بـه گلویشان میرود.

 

11. همانطور که توسط حقایق رژیم غذایی کوسه نهنگ گزارش شده است، غذای اصلی کوسه نهنگ پلانکتون است.

اگر چه بیشتر کوسه ها گوشت را ترجیح می دهند و حتی می توانند خون را حس کنند، رژیم غذایی کوسه هاي‌ نهنگ عمدتاً از پلانکتون تشکیل شده اسـت. این‌ها بیشتر کریل، تخم ماهی و غلاف ماهی هستند.

 

کوسه نهنگ

 

12. یکی از حقایق جالب در مورد کوسه نهنگ این است که آنها برای انسان بی ضرر هستند.

بیشتر مردم از کوسه ها میترسند. اما، آمار ثابت می کند کـه احتمال گاز گرفتن توسط هر کوسه اي تنها 1 در 3748067 اسـت. حقایق در مورد کوسه نهنگ نشان می دهد کـه احتمال حمله یک کوسه نهنگ تقریبا صفر اسـت. کوسه نهنگ یکی از کم خطرترین حیوانات دریایی اسـت.

 

همان طور کـه گفته شد، یک رویداد کوسه نهنگی کـه تلاش میکرد یک انسان را ببلعد، ثبت شد. انسان در نهایت نه بلعیده شد و نه خورده شد – کوسه نهنگ بـه سادگی وی را تف کرد. بنابر این بـه جرات می‌توان گفت کـه انسانها در دسترس خطر زیادی از کوسه نهنگ نیستند. متأسفانه کوسه‌هاي‌ نهنگ از سوی انسان در خطر هستند.

 


✅ مطالب مشابه: با کوسه ها در اینجا شنا کنید + عکس


 

حقایق محافظت از کوسه نهنگ

مانند بسیاری از حیوانات، کوسه نهنگ، یکی از غول هاي‌ مهربان اقیانوس، نیاز بـه محافظت دارد. بنابر این بیایید ببینیم وضعیت درسال جدید چگونه بـه نظر می رسد.

 

13. حقایقی در مورد کوسه نهنگ نشان می دهد که کوسه نهنگ در لیست قرمز IUCN قرار دارد و در معرض خطر انقراض است.

یکی از غم انگیزترین حقایق نهنگ کوسه این اسـت کـه انها در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت هستند. انها در فهرست گونه هاي‌ در خطر انقراض قراردارند و تنها سه قدم با انقراض فاصله دارند.

 

آمارها نشان می دهد کـه جمعیت کوسه نهنگ در 75 سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته اسـت. اگر کاری انجام نشود مدام کاهش مییابد. سایر کوسه ها نیز بی خطر نیستند، زیرا 30 درصد از همه ی کوسه ها در خطر انقراض هستند.

 

حقایق محافظت از کوسه نهنگ

13. یک واقعیت غم انگیز کوسه نهنگ این است که صدها کوسه وال هر سال شکار می شوند.

اگر چه شکار کوسه نهنگ غیرقانونی اسـت، اما هنوز هم هر سال شکار کوسه نهنگ انجام می شود. تنها یک کارخانه ماهی چینی هر سال حدود 500 تا 600 کوسه بزرگ از جمله کوسه نهنگ را پردازش می کند. تعداد کوسه‌هاي‌ فرآوری‌شده زمانی جدی تر میشود کـه درنظر بگیریم تعداد کوسه‌هاي‌ نهنگ قبلاً بـه هزاران اندازه‌گیری شده اسـت و ممکن اسـت چنین کارخانه‌هاي‌ بیشتری وجود داشته باشد.

 

14. شما نباید کوسه نهنگ را لمس کنید.

یکی از حقایق جالب کوسه نهنگ این اسـت کـه لمس انها می تواند بسیار مضر باشد. بـه طور دقیق تر، آن ها با مخاط محافظ پوشانده شده اند کـه می تواند با دست زدن بـه خطر بیفتد. علاوه بر این، انسانها با لمس و تغذیه کوسه هاي‌ نهنگ می توانند انها را بـه این نوع توجه عادت دهند.

 

بـه این ترتیب در جستجوی غذای انسانها می توانند بـه قایق هاي‌ شکاری نزدیک شوند و کشته شوند. در نهایت، پوست انها نه تنها از مخاط بلکه از دنتیکول هاي‌ پوستی نیز پوشیده شده اسـت کـه می تواند شـما رابا “سوختگی کوسه” ناخوشایندی مواجه کند.

 

دیگر حقایق سرگرم کننده کوسه نهنگ

 

دیگر حقایق سرگرم کننده کوسه نهنگ

علاوه بر حقایق کلی، بسیاری از حقایق جالب دیگر در مورد کوسه نهنگ وجوددارد. با ما همراه باشید تا با این حیوان جذاب بیشتر آشنا شوید.

 

15. وقتی در مورد کوسه نهنگ صحبت می شود، حقایق نشان می دهد که این گونه تصور می شود 60 میلیون سال قدمت داشته باشد.

دانشمندان بر این باورند کـه در دوره اي کـه دایناسورها منقرض شدند، کوسه هاي‌ نهنگ بـه وجود آمدند. بین 35 تا 60 میلیون سال پیش از اجداد خود تکامل یافته اسـت. کوسه ها 450 میلیون سال اسـت کـه وجود داشته اند و برخی از طولانی ترین گونه هاي‌ موجود هستند. کوسه‌هاي‌ نهنگی با «فقط» 60 میلیون سال زندگی، از جوان ترین انواع کوسه‌ها هستند.

 

16. گونه کوسه نهنگ اولین بار در سال 1828 کشف شد.

حقایق جالب کوسه نهنگ نشان می دهد کـه کوسه نهنگ بسیار دیرتر از سایر کوسه ها کشف شد. یک دکتر بـه نام اندرو اسمیت درسال 1828 یک دسته بندی از ماهی ها را در آفریقای جنوبی ایجاد کرد. او در حین انجام اینکار، نوعی ماهی را توصیف کرد کـه او ان را بزرگ ترین کوسه اقیانوس نامید – کوسه نهنگ.

 

وقتی در مورد کوسه نهنگ صحبت می شود

17. وقتی در مورد کوسه نهنگ صحبت می شود، حقایق نشان می دهد که نرها کوچکتر از ماده ها هستند.

اگر چه اطلاعات زیادی در مورد کوسه نهنگ وجود ندارد، مطالعات اخیر نشان می دهد کـه اندازه کوسه نهنگ ممکن اسـت بـه جنسیت ان مرتبط باشد. یک تحقیق درسال 2020 روی کوسه‌هاي‌ نهنگ نشان میدهد کـه کوسه‌هاي‌ نهنگ نر کمتر از کوسه‌هاي‌ ماده رشد می کنند. بـه طور دقیق تر، کوسه هاي‌ نر طبق معمول تا 30 فوت رشد می کنند، در حالی کـه کوسه هاي‌ ماده می توانند بیش از 40 فوت رشد کنند.

 

18. آمار نشان می دهد که کوسه نهنگ می تواند تا 150 سال عمر کند.

همان طور کـه در حقایق در مورد کوسه نهنگ گزارش شده اسـت، انها بسیار سریع رشد می کنند. اما این روند با گذشت زمان کند می شود و کوسه نهنگ درحدود 30 سالگی بـه بلوغ می رسد. بیشتر کوسه‌هاي‌ نهنگ آن قدر زنده نمی مانند. آنهایی کـه زنده میمانند، می توانند تا 150 سال عمر کنند.

 

حقایق سرگرم کننده کوسه نهنگ

19. همانطور که توسط حقایق سرگرم کننده کوسه نهنگ نشان داده شده است، کوسه های نهنگ بسیار کند هستند.

یکی از شگفت انگیزترین حقایق در مورد کوسه نهنگ این اسـت کـه انها بسیار کند هستند – برای یک کوسه. سرعت متوسط کوسه نهنگ تنها 3 مایل در ساعت اسـت کـه میانگین سرعت راه رفتن اسـت.

 

در مقایسه با کوسه‌هاي‌ دیگر، مانند کوسه‌هاي‌ سفید بزرگ کـه می توانند تا 25 مایل در ساعت شنا کنند، حداکثر سرعت کوسه‌هاي‌ نهنگ 6 مایل در ساعت تقریبا خنده‌دار بـه نظر می رسد. با این حال، هنوز سریع‌تر از سریع‌ترین سرعت شنای انسان اسـت کـه حدود 5 مایل در ساعت اسـت.

 

20. امکان شنا با کوسه نهنگ وجود دارد.

یکی از حقایق کوسه نهنگ کـه ممکن اسـت برای دوستداران این حیوان راضی کننده باشد این اسـت کـه می‌توانید با کوسه هاي‌ نهنگ شنا کنید. شنا با کوسه‌هاي‌ نهنگ جاذبه‌اي اسـت کـه در بسیاری از مکان‌ها ارائه می شود، مشهور‌ترین انها صخره‌هاي‌ نینگالو استرالیا اسـت.

 


✅ مطالب مشابه: نهنگ بامزه که مثل یک آب پاش است + تصاویر


 

کوسه نهنگ چه ویژگی خاصی دارد؟

دو چیز اصلی کـه کوسه‌هاي‌ نهنگ را خاص میکند این اسـت کـه تعداد زیادی از آن ها وجود ندارد و پرده‌اي از رمز و راز در اطراف آن ها وجوددارد. البته چیزهای مختلفی وجوددارد کـه کوسه نهنگ را خاص می کند. بـه عنوان مثال، انها بزرگ ترین ماهی در دریا هستند، انها فیلتر شکن هستند، آن ها دارای چشم هاي‌ جمع شونده هستند و خیلی چیزهای دیگر.

 

چرا کوسه های نهنگ در خطر انقراض هستند؟

سه عامل اصلی وجوددارد کـه چرا کوسه‌هاي‌ نهنگ در دسترس خطر هستند – از دست دادن زیستگاه، شکار و آلودگی. زیستگاه ها یا مکان هایي کـه نهنگ ماهی ها در ان زندگی می کنند بـه دلیل سر و صدا، صید بیش از حد و ساخت و ساز مستقیم در سواحل از بین می‌روند.

 

یکی از بزرگ ترین مشکلات کوسه هاي‌ نهنگ و همچنین کل اقیانوس، آلودگی اسـت. آلودگی بـه قدری مسئله بزرگی اسـت کـه در برخی از نقاط اقیانوس، پلاستیک بیشتر از پلانکتون ها وجوددارد. با توجه بـه حقایق کوسه نهنگ، بزرگ ترین مشکل حفظ شکار اسـت. بـه دلیل شکار در مکان هایي مانند چین، سالانه چند صد کوسه نهنگ جان خودرا از دست می دهند. با ترکیب این سه عامل، جای تعجب نیست کـه کوسه‌هاي‌ نهنگ زیادی باقی نمانده باشند.

 

جمعیت فعلی کوسه نهنگ چقدر است

 

جمعیت فعلی کوسه نهنگ چقدر است؟

با توجه بـه حقایق کوسه نهنگ، جمعیت کوسه هاي‌ نهنگ درسال 2022 بین 119000 تا 238000 تخمین زده می شود. اعداد دقیق مشخص نیست، زیرا تنها حدود 7000 کوسه نهنگ ردیابی شده اند.

 

آیا جمعیت کوسه نهنگ در حال افزایش است؟

جمعیت کوسه نهنگ در حال افزایش نیست. برعکس – در حال کاهش اسـت. برآوردها حاکی از ان اسـت کـه در 75 سال گذشته، حدود نیمی از جمعیت کوسه نهنگ را از دست داده ایم. متأسفانه پیشبینی می شود کـه این اعداد حتی بیشتر کاهش یابد.

 

آیا تا به حال یک کوسه نهنگ انسان را خورده است؟

هیچ موردی از خوردن انسان توسط کوسه نهنگ ثبت نشده اسـت. بـه طور کلی کوسه هاي‌ نهنگ هیچ چیز بزرگی نمیخورند – پلانکتون ها معمولی ترین غذای انها هستند. مواردی وجود داشته اسـت کـه یک کوسه نهنگ بـه طور تصادفی یک انسان را می مکد، اما آن ها همیشه آن ها را تف می کنند.

 


✅ مطالب مشابه: بزرگترین قلب جهان مربوط به نهنگ آبی «+عکس»


 

در پایان

با تمام این حقایق استثنایی کوسه نهنگ، می‌توان با خاطرجمعی گفت کـه کوسه نهنگ یکی از بزرگ ترین حیوانات جهان اسـت. کوسه نهنگ علاوه بر این کـه بزرگ ترین ماهی در اقیانوس اسـت، از بسیاری جهات منحصر بـه فرد و خاص اسـت. درک این کـه چرا حفاظت از کوسه‌هاي‌ نهنگ باید برای ما و نسل‌هاي‌ آینده یک امتیاز باشد، آسان اسـت.

برچسب‌ها: , ,
جدیدترین مطالب سایت