خاک مناسب برای باغ و باغچه چیست ؟

خاک مناسب برای باغ و باغچه چیست ؟

یکی از کارهایی که می توان به انسان روحیه و شادابی بدهد گل کاری است ولی شما با کمی علم و تحقیقات و چند موارد ساده می توانید بهترین گل کاری را در حیاط خانه یا باغ خود انجام دهید و غیر از آن زیبایی آن مکان را چند برابر کنید،یکی از ترکیبات درختکاری و گل که بسیار مهم است خاک است. خاک کمک می کند به رشد و حاصلخیزی گل و بوته و درخت و نهال و … و از  هر خاکی هم نمی توان استفاده کرد برای باغ و باغچه تان در این مطلب به کمک مجله تالاب می خواهیم درباره خاک که برای هر منطقه یک نوع خاکی مناسب است توضیح دهیم چون ذر واقع گل کاری مواد اولیه و ضروری اش خاک است. پس باید بدانید چه خاکی برای باغتان خریداری کنید که باعث از بین رفتن گل و گیاه نشود.

 

خاک مناسب برای باغ و باغچه چیست

چه خاکی و چه ترکیباتی مناسب باغ است؟

برای تشکیل یک باغچه کوچک یا حتی بزرگ به خاک درست و سالم و همچنین مناسب آن شهر و منطقه  لازم داریم،همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای اصلی و مهم برای رشد گیاهان بدون شک خاکی است که از آن تغذیه می کنند. توجه به خاک مناسب و ترکیبات آن در میزان رشد گیاهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید هر نوع گیاه و هر نهالی، خاک مختص به خود را دارد از همین رو توجه به نوع گیاه و تناسب آن با خاک بسیار مهم است. و هر گیاهی و هر درختی هم خاک مناسب خود را می خواهد پس بسیار در این زمینه دقت کنید.

 

فراموش نکنید هر چه خاک باغچه غنی تر و سالم تر باشد بدون شک گیاه نیز سالم تر خواهد بود و به خوبی رشد می کند. خاک باغچه امروزه انواع گوناگونی دارد ک با شناخت دقیق و درست ویژگی های هر خاک می توانید گل و گیاهان را در باغچه به خوبی پرورش دهید. 

 


مطلب مرتبط: معرفی چند گل زیبا برای باغ و باغچه + عکس


 

چه خاکی و چه ترکیباتی مناسب باغ است؟

تشخیص بهترین نوع خاک در چیست ؟

مبحث خاک شناسی خیلی ساده است لطفا فکر نکنید که سخت است شما حتی اگر باغبان هم نباشید هم به راحتی می توانید با کمی مطالعه و تحقیق بهترین خاک را برای باغچه یا باغ خود استفاده کنید پس لطفا استرس این موضوع را نگیرید،برای پرورش و رشد درست و اصولی گیاهان باید باغبان درباره ترکیبات خاک اطلاعات جامعی داشته باشد. دانستن تکنیک های پرورش گل از موارد مهم در باغبانی اصولی است. دانستن بهترین ترکیب خاک برای باغچه هم از اصولی است که باید در یک باغبانی خوب رعایت شود.

 

خاک باعث پرورش و رویش گیاهان می شود. خاک ها ویژگی متفاوتی در پرورش گل و گیاه دارند. انتخاب خاک برای پرورش گل و گیاه به نوع انتخاب ما برای گیاهمان برمی گردد. اصولا 6 نوع خاک داریم که عبارتند از:

 

خاک شنی

خاک رسی

خاک لجنی

خاک گلدان

و خاک همراه با خزه

 

در ضمن یک نکته جدی که باید در نظر داشته باشید ترکیب کردن این خاک ها به محل زندگی شما خیلی بستگی دارد.

 

تشخیص بهترین نوع خاک در چیست

آیا استفاده خاک تازه در باغچه مهم است؟

در واقع منظور از خاک تازه تازگی خاک نیست استفاده درست برای تشکیل خاک است که بسیار اهمیت دارد.خاک تازه که با نام خاک باغ هم شناخته می‌شود، یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین انواع خاک باغچه است. مقصود از خاک باغچه، در واقع خاکی است که به میزان کافی، سنگین و قوی است و مدت‌زمان خوبی، به آن کود داده و اصلاح شده است.

 

در واقع بخواهیم به صورت کامل تر توضیح دهیم باید بگوییم که خاک باغچه ای که استفاده می کنیم باید حداقل دارای 30 سانت خاک رویی یا سطحی باشد. ترکیب خاک سطحی در جاهای مختلف با هم فرق دارد. معمولا غلظت و سنگینی در این نوع خاک زیاد است. آب را هم خیلی راحت در خودش نگه می دارد و همین امر باعث رشد گیاه می شود.

 

مناطق شنزار مانند، خاک را آب به سرعت جذب می کند. در نتیجه خیلی زود خشک می شود. خاک های رسی آب را در خود به مدت زیادی نگه می دارند. در نتیجه دیرتر خشک می شوند.خاکی را که می خواهید برای باغچه در گلکاری استفاده کنید باید خاصیت طبیعی بیشتری نسبت به خاک شیمیایی داشته باشد پس در این نکات هم دقت کنید.در واقع هر گیاهی خاک مخصوص خود را می خواهد به اضافه شرایط شهر هم بستگی دارد.

 

باید با ریشه و ساختمان گیاه و یا گل مطلبقت داشته باشد. در این صورت ریشه می تواند رشد خیلی خوبی را داشته باشد. فعالیت کند و مواد غذایی و مغذی را جذب کند. پس در درجه اول باید خاصیت طبیعی خاک با گل و گیاه تطابق داشته باشد. بعد به وضعیت شیمیایی آن می رسیم.

 

به طور مثال برای پرورش گل خرزهره هندی، خاک برگ ساخته شده از برگ های خلنگ لازم می باشد و این گل در این نوع وضعیت خوبی از بابت رشد و پرورش خواهد داشت.خاک باغچه باید با ابزاری مخصوص، داغ کرد و یا جوشاند یا بخار داد تا انگل ها از بین برود. البته استریل کردن بیشتر برای خاک گلدان انجام می شود. در خاک حاشیه ها یا باغچه ها این کار زیاد انجام نمی شود.

 

آیا خاک سلیتی مناسب باغچه است ؟

آیا خاک سلیتی مناسب باغچه است ؟

خیلی افراد در انتخاب خاک باغچه دچار تردید می شوند ولی جای شک و نگرانی نیست ما با تحقیقات کامل این موضوع خاک را برای شما توضیح می دهیم، خاک سلیتی در لیست بهترین خاک برای باغچه قرار دارد. در واقع خاک سیلتی جایی میان خاک رسی و شنی قرار دارد. از این مدل خاک می توانید برای انواع گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. خاک سیلتی بر حسب اندازه ذرات به دو نوع رسی و شنی تقسیم می شود.

 

نوع رسی دارای ذرات کوچک تر و نوع شنی ذرات درشت تری را به همراه دارد. این نکته مهم را فراموش نکنید این نوع مدل خاک نیز به تنهایی نمی تواند مواد مغذی مورد نیز گیاهان را تامین کند از همین رو باید با بقیه خاک ها ترکیب شود.

 

یکی دیگر از انتخاب ها خاک برگ چمن است

یکی دیگر از انتخاب ها خاک برگ چمن است

و باز هم یکی دیگر از انتخاب های درست همین خاک برگ چمن است که بسیار با کیفیت درست شده است و بسیار در خوردن آب صرفه جویی می کند،همچنین برای انواع گل داوودی بسیار مناسب است.این خاک اغلب مقدار زیادی از آب را درون خود نگه می دارد از همین رو جزو خاک های سنگین محسوب می شود. به طور کلی می توان گفت خاک برگ چمن به خاکی گفته می شود که چمن به مدت طولانی در آن رشد کرده باشد. چمن ها در زمین هایی با خاک شنی و رسی می رویند از همین رو مقادیر کافی آهن درون خود دارند.

 

آیا خاک برگ یا کود برگ مناسب برای خاک باغچه است؟

آیا خاک برگ یا کود برگ مناسب برای خاک باغچه است؟

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این خاک تقریبا کمی ضعیف است و حتی واجب است که با چند خاک قوی تر ترکیب شود ولی خیالتان راحت باشد خاک برگ یا کود برای باغچه بسیار مناسب است و برای گل و گیاه نیاز دارد و بسیار جواب می دهد،پس بهترین خاک برای باغچه بدون شک خاک برگ و یا کود برگ است. همانطور که از نام این خاک معلوم است از تجزیه و پوسیدن برگ درختان تهیه می شود. این نکته مهم را در نظر داشته باشید این خاک از لحاظ مواد غذایی بسیار ضعیف می باشد از همین رو برای کاشت گیاهان در باغچه باید از این نوع خاک در کنار ترکیبی از خاک دیگر استفاده کنید.

 

به طور کلی خاک برگ را با دیگر انواع خاک ترکیب می کنند تا مواد مغذی به خوبی برای رشد و پرورش گیاهان تامین شود. در واقع می توان گفت از خاک برگ برای سبک سازی خاک استفاده می شود. این نوع خاک به دلیل داشتن خاصیت آهکی بهتر است برای کاکتوس ها و همچنین ساکولنت ها استفاده نشود.

 

4 اصول آماده سازی خاک مناسب برای باغچه چه چیزهایی است

4 اصول آماده سازی خاک مناسب برای باغچه چه چیزهایی است

قبل شروع هرکاری نیاز است کاملا اطلاعات مورد نیاز را کسب کنیم تا بتوانیم در آن مرحله موفق شویم شاید اول کار کاشت گل و گیاه برایتان پیچیده باشد ولی خیالتان راحت باشد با کمی مطالعه و تحقیق به راحتی بهترین گل ها را می توانید پرورش دهید. ، خوب بریم سر اصل مطلب که برای آماده سازی خاک چه چیزهایی لازم است ،باید خاک حاصلخیز و بدون بذر علف هرز در باغچه باشد. این مدل از خاک ها در واقع دارای بافتی مناسب با عمق 30 تا 50 سانتی متر می باشند. در ادامه با اصول آماده سازی خاک برای باغچه آشنا خواهید شد:

 

باغچه را تا عمق 30 سانتی متر با بیل شخم زده تا بتوانید کودهای دامی پوسیده و ماسه را با خاک مخلوط کنید.چون خاک های پوسیده و قدیمی هم مورد استفاده قرار می گیرد و لازم است با جدید ها ترکیب شود.

مراحل و عمل شخم زدن باید زمانی صورت گیرد که رطوبت خاک در حد خوبی قرار داشته باشد.

بعد از مرحله شخم زدن خاک، با استفاده از شن کش کلوخ ها را خرد و بقایای گیاهی را به خوبی جمع کنید تا برای کاشت بذر، خاک با سطح صاف و نرمی را داشته باشید.

در پایان این مراحل خاک مناسب فراهم شده است و می توانید گل و گیاهان متنوعی را پرورش دهید و مطمعن باشید بسیار لذت می برید از این کار پس حتما دست به کار شوید.

 

خاک خوب مناسب باغچه را از کجا خریداری کنیم؟

خاک خوب مناسب باغچه را از کجا خریداری کنیم؟

خیلی راحت است برای خریدن خاک در واقع این مرحله فقط کمی دقت می خواهد که خاک درست نسبت به باغچه و درخت و گل و گیاه مناسب شما بدهند پس کمی تحقیق کنید برای خریداری خاک مناسب و عجله نکنید،اگر باغچه شما کوچک است و تنوع زیادی از درختان در آن ندارید، شما می توانید خاک مناسب برای باغچه خود را از بسیاری از گل فروشی های سطح شهر یا به صورت آنلاین، از فروشگاه های اینترنتی معتبر تهیه کنید.

 

اما اگر باغچه بزرگتری دارید که دارای درختان مثمر است، بهتر است با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید تا با انتخاب بهترین ترکیب خاک باغچه با حاصلخیزی بالا، میوه هایی با کیفیت را در فصل رشد داشته باشید. سپس می توانید ترکیب پیشنهادی را از گلخانه ها و برخی گلفروشی های بزرگ خریداری نمایید.

 


مطلب مرتبط: طراحی فضای سبز برای خانه (عکس)


 

راهکاری برای تقویت خاک چیست؟

راهکاری برای تقویت خاک چیست؟

راهکارهای زیادی برای تقویت خاک وجود دارد ولی هر چیزی را سریعا انتخاب نکنید و کمی بسنجید که خاک شما چه مدلی است بعد برای تقویت آن اقدام کنید که نتیجه برعکس عمل نکند،استفاده از مواد طبیعی برای تقویت ترکیب خاک برای باغچه لازم است. لایه ای به ضخامت 5 الی 8 سانتی متر از کمپوست و برگ های تجزیه شده و چمنی که چیده شده است و خشک شده، به خاکتان اضافه کنید. اگر خاک را حفر کرده و همه این موارد را در خاک دفن نمایید، عناصری مفید و ارگانیک را به خاکتان اضافه کرده اید. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، می توانید همین موارد را روی خاک به صورت لایه ای نازک بریزید. بعد از مدتی خودشان وارد خاک می شوند.

 

برای کاشتن انواع درختان از چه نوع خاکی استفاده کنیم؟

برای کاشتن انواع درختان از چه نوع خاکی استفاده کنیم؟

 

درخت سیب

کاشت درخت سیب

درخت سیب یکی از درختانی است که باید با صبر و حوصله برای آن وقت گذاشت و در خاک آن دقت بالایی لازم است.ولی وقتی محصولات که کاشته اید درست عمل کنند چه لذتی بر جان شما می افتد و تمام سختی هایی که برای کاشتن درخت انجام داده اید از بین

 

می برید. درخت سیب از جمله درخت‌هایی است که در مناطقی با آب‌وهوای مرطوب رشد بهتری دارد. خاک مناسب برای رشد این درخت از ترکیب خاک رس به همراه شن تشکیل می‌شود که برای غنی‌تر کردن آن باید از مواد آلی و انواع کودهای دامی استفاده کرد. اگر خاکی که در آن درخت سیب کاشته می‌شود، ضعیف باشد، نه تنها رشد شاخه‌ها و برگ‌ها بسیار کم می‌شود بلکه ریزش میوه‌ها زیاد می‌شود. همچنین ضعیف بودن خاک بر روی اندازه میوه درخت سیب نیز بسیار تأثیر گذار است.

 

کاشت درخت گلابی

کاشت درخت گلابی

درخت گلابی هم که خودتان بهتر اطلاع دارید بسیار طرفدار دارد و در فصل خاصی میوه می دهدخاک درخت گلابی هم مانند خاک درختان دیگر مهم است و باید بسیار رسیدگی به این خاک و درختش شود، درخت گلابی را باید در خاکی که میزان آهک آن زیاد است کاشت. این درخت در خاک‌های رسوبی و همچنین زمین‌هایی که با خاک دستی پر شده‌اند، رشد مناسبی دارد. هرچه قابلیت نفوذ آب و مواد معدنی در قشرهای زیرین خاکی که در آن درخت گلابی کاشته شده است، بیشتر باشد، کیفیت باربری درخت بالاتر و بهتر خواهد بود.

 

کاشت درخت هلو

کاشت درخت هلو

واقعا خیلی ساده برای شما عزیزان توضیح داده ایم که به راحتی و بدون استرس کاشت درخت را انجام دهید ولی با توجه به درخت مربوطه این کار باید صورت بگیرد، هلو هم از میوه هایی است که بسیار طرفدار دارد و اگر خاک درستی برای این درخت استفاده شود میوه بسیار خوش طعم و لذیذی به شما می دهد،خاک مناسب برای کاشتن درخت هلو خاکی است که قابلیت نفوذ بالایی داشته باشد. نکته مهم برای کاشت درخت هلو این است که این درخت بهتر است در زمین‌ها و اراضی که خاک سبکی دارند کاشته شود. بر اساس نظر کارشناسان کشاورزی بهتر است درخت هلو را در زمین‌های نم‌دار و عمیق بر روی پایه از نوع درخت آلو و در زمین‌های کم قوت درخت هلو را بر روی پایه زردآلو پیوند زد.

 

کاشت درخت گیلاس

کاشت درخت گیلاس

شاید یکی از درختانی که یکم سخت است همین درخت گیلاس باشد ولی بعد از اتمام کار رموز کار را می فهمید و دیگر برای شما سخت نیست و بعد از دیدن ثمره درختتان بسیار خوشحال می شوید،خاک مناسب برای کاشتن درخت گیلاس خاکی است که نه تنها عمق زیادی داشته باشد بلکه دارای قابلیت نفوذ و حاصلخیزی بالایی باشد. هرس کردن علف‌های دورتادور درخت می‌تواند به حاصلخیزتر شدن درخت گیلاس کمک زیادی کند. نکته مهم در نگهداری و مراقبت از درخت گیلاس این است که در فصل زمستان باید از کودهای شیمیایی و کود پوسیده دامی برای تقویت خاک و بستر درخت گیلاس استفاده کرد.

 

مرکبات

مرکبات

یکی از ساده ترین ها همین مرکبات است فقط باید چند مورد را بدانید زمین‌هایی که دارای خاک شنی – رسی و یا رسی- شنی هوموس دار هستند، مناسب‌ترین بستر برای کاشتن درختان مرکبات هستند. برای غنی‌تری کردن بستر درخت مرکبات باید از انواع کودهای شیمیایی و یا کود سبز به همراه کود دامی استفاده کرد تا سریعا به عمل بیاید و محصول سالمی به شما بدهد

 

کاشت درخت زیتون

کاشت درخت زیتون

درخت زیتون در هرجایی نمی توان استفاده کرد و منطقه آب و هوایی هم بسیار برای این درخت مهم است ولی یک نکته بسیار جالب اینکه از ویژگی‌های منحصر به فرد درخت زیتون، توانایی رشد در خاک‌های ضعیف است. البته خاک‌هایی که درخت زیتون در آن کاشته می‌شود باید از نوع خاک‌های با قدرت نفوذ بالا باشد. افزودن میزان معینی از آهک به بستر درختان زیتون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زمین‌هایی که در آن‌ها سفره‌های زیرزمینی آب بالا است و همچنین زمین‌هایی که میزان هوموس خاک در آن‌ها زیاد است، کاشت درختان زیتون اشتباه است پس در این مورد هم حتما دقت کنید همین نکته های ریز باعث یک درخت با محصولات پربار می شود .

 

کاشت درخت انگور

کاشت درخت انگور

یکی از کاشت درختان که بسیار آسوده است همین درخت انگور است و فقط دو نکته را باید رعایت کنید، یکی خاک مناسب برای کاشت درخت انگور، و دیگری خاک‌های عمیق، سبک و حاصلخیز است. این درخت اگر در خاک‌های شنی کاشته شود، محصول بیشتری خواهد داشت و زودتر هم به عمل می آید. 

 


مطلب مرتبط: 25 ایده ارزان قیمت برای تزئین باغچه + عکس


 

و در پایان

حتی اگر یک بالکن کوچک هم دارید از محیط آن استفاده کنید و گل های آپارتمانی مخصوص محیط کوچک بکارید و بعد از دیدن این کار چه امواج مثبتی را به خود انتقال می دهید، واقعا یکی از کارهایی لذت بخش که بسیار برای مغز مفید است کار باغبانی یا همان کاشت گل و گیاه حتی به صورت ابتدایی به شما انرژی خاصی می دهد و فقط با رعایت چند نکته و شناخت خاک به راحتی می توانید گل کاری و درختکاری کنید. اگر فضای باغی دارید با باغبان هم مشورت کنید ضرر نمی کنید و می توانید بهترین باغ را برای خود درست کنید و بهره ببرید.

جدیدترین مطالب سایت