معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در آئین افتتاح خانه عامری ها با تأکید دوباره بر روندی که برای در اختیار گذاشتن بناهای تاریخی به بخش خصوصی در پیش گرفته است‌، در تعریف نفایس ملی و آثاری که نمی‌توان آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد‌، گفت:

 

به گزارش تالاب نفایس ملی در کشور 16 اثر ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی و حدود 50 اثر قرارگرفته در فهرست موقت یونسکو هستند که نمی‌توان و نباید آن‌ها را برای بهره‌برداری به بخش خصوصی واگذار کرد و باید با منابع دولتی، آن‌ها را احیا کرد.

معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

 

وی ادامه داد: به‌دلیل کمبود امکانات و منابع، بر سیاست واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی تمرکز کرده‌ایم، چون جمع هزینه و تملک دارایی‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سالانه به اعتباری حدود یک‌هزار میلیارد تومان به شرط تخصیص 100 درصدی نیازمند است.

 

در حالی که با توجه به وجود 31هزار اثر تاریخی در کشور، 10 سال زمان برای این اقدام نیاز است؛ اما زمانی که تخصیص اعتبار کنونی را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که حدود 100 سال زمان برای حفاظت‌، مرمت و تملک آثارمان نیاز داریم.

 

به همین دلیل، چاره‌ای به‌جز تمرکز بر رویکرد واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی نداریم.

 

معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

 

معاون رییس‌جمهور در ادامه با تأکید بر لزوم فراهم شدن بستر قانونی برای انجام این اقدام، اظهار کرد: امروز می‌توانیم با نظارت‌، دخالت‌، تهیه‌ی طرح‌ توسط کارشناسان سازمان‌، رعایت استانداردها و تبدیل بناها به اماکن اقامتی، فرهنگی و هنری، این امکان فراهم کنیم.

 

او تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی با مطرح شدن این طرح، نسبت به این موضوع اعتراض کردند و گفتند، مسوولان جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قصد فروش بناهای تاریخی را دارند و دیدگاهش فقط یک دید اقتصادی است.

 

هرقدر آن‌ها این موضوع را بزرگ‌تر کردند، من نسبت به انجام این کار مصمم‌تر شدم، چون معتقدم به جای شعار دادن در مباحث فرهنگی، باید عمل کرد.

 

معاون رییس‌جمهور که در آیین گشایش هتل در خانه‌ی قاجاری عامری‌ها در کاشان سخن می‌گفت، افزود: 24 خرداد سال گذشته، مردم رأی دادند تا آینده‌ی بهتر و شرایط مناسب‌تری داشته باشند‌، مردم رأی ندادند که دولت‌مردان جدید نیز نسبت به میراث کشور حرص داشته باشند.

 

آن‌ها رأی دادند تا دولت سازندگی و تحول‌گرا روی کار بیاید و ما مصمم هستیم این رویکرد را با جدیت در عرصه‌ی حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور به‌صورت عملیاتی اجرا کنیم و بگوییم حامیان میراث تاریخی کسانی نیستند که شعار می‌دهند، بلکه کسانی هستند که اجرا می‌کنند و برای احیای این‌گونه مکان‌ها سرمایه‌ی خود را می‌گذارند.

 

او با اشاره به توجه زیادی که به صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی در سال 1393 دارد‌، اضافه کرد: امسال برای صندوق احیا، یک هدف‌گذاری کمی کرده‌ام و از مدیران کل میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها خواسته‌ام تا این سیاست را داشته باشند تا بتوانیم میراث فرهنگی کشور را به‌صورت عملیاتی، جدی و اجرایی، حفظ و حراست کنیم.

 

معرفی خانه تاریخی عامری های کاشان

 

سیدمحمد بهشتی نیز در این مراسم گفت: 15 سال پیش در سازمان میراث فرهنگی گردشگری برای حل معمای حفاظت از آثار تاریخی به راه حلی دست رسیدیم که هیچ تجربه‌ای در آن نداشتیم و آن کار در ایران بی‌سابقه بود.

 

مشاور ارشد رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: برای حل معمای حفاظت از بخش قابل توجهی از آثار تاریخی کشور، به راه حلی دست زدیم و مسیری را آغاز کردیم که هرچند در دیگر نقاط دنیا مسبوق به سابقه بود، اما در ایران بی‌سابقه بود، چون بخش قابل توجهی از آثار کشور راهی به‌جز احیا نداشتند‌، هرچند در مراحل قبلی حفاظت، کارهایی انجام داده بودیم، اما در مقوله‌ی احیا کمتر وارد شده بودیم.

 

او با تأکید بر این‌که در این مسیر، جریان فعالیت جدید در حوزه‌ی میراث فرهنگی در عین رعایت ارزش‌های تاریخی ایران انجام می‌شد‌، اظهار کرد:

 

به همت تعدادی از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی «طرح پردیسان» آغاز شد. در آن زمان، این طرح در قالب یک آرزو شکل گرفت تا بتوانیم چنین در روزهایی، بازگشایی خانه‌ی عامری‌ها را ببینیم.

 

 

مطالب مرتبط:

 

عکس های دیدنی از باغ فین کاشان

خانه های تاریخی کم نظیر در کاشان + تصاویر

آشنایی با باغ فین کاشان + عکس

مکان های تاریخی و دیدنی شهر یزد (+ تصاویر )

جدیدترین مطالب سایت