بهترین شهرهای ایران از نظر امکانات و جاذبه های گردشگری و تفریحی

بهترین شهرهای ایران از نظر امکانات و جاذبه های گردشگری و تفریحی

بهترین شهرهای ایران

در این جا به معرفی بهترین شهر های ایران از نظر امکانات تفریحی و رفاهی و مکان هاي‌ گردشگری و … خواهیم پرداخت . رسانه هاي‌ آمریکایی به ترتیب بهترین شهر های ایران رابه صورت زیر معرفی کرده اند. همه ی شهر های ایران پر است از فرهنگ و هنر و معماری و اداب رسوم مختص خودش که هر کدام آن بی نظیر است.
 
این 10 نمونه فقط از دید رسانه هاي‌ آمریکایی انتخاب شده اند و ملاک برتری شهری بر شهر دیگر نیست. «همه ی جای ایران سرای من است »
 

بهترین شهر ایران

 
بهترین شهرهای ایران

۱- تهران پایتخت ایران

مطمئنا تهران بعنوان پایتخت کشور جمهوری اسلامی ایران و معروفترین شهر این سرزمین نخستین مکان مناسب برای گردشگران خارجی است. علاوه بر خود شهر شلوغ تهران اطراف آن هم دیدنی هاي‌ زیادی دارد که از مهم‌ترین آنها میتوان به پیست هاي‌ اسکی، دامنه هاي‌ کوهستان البرز، شهر باستانی ری و رودها و سدهای پر آب اشاره کرد.

در شهر تهران حدود ۱۱ میلیون نفر زندگی می‌کنند و تقریباً ۴۰ درصد اقتصاد ایران در دست تهرانی هاست بهمین دلیل امکانات نسبتا خوبی هم دراین شهر وجوددارد.

 

ماننده موزه ها و پارک هاي‌ شهری بسیار زیبا، از مشهور ترین پارک هاي‌ تهران میتوان به جمشیدیه، لاله، ملت و چارک شهر اشاره کرد که بدلیل فضای فوق العادیشان برای گردش و تفریح مناسب هستند.

 

از مهمترین دیدنی هاي‌ شهری تهران هم می‌توان برج میلاد، برج آزادی، باغ وحش تهران، کاخ گلستانکاخ سعد آباد، حرم امام زاده صالح و بازار بزرگ و تاریخی شهر را نام برد که هر کدام از آنها ساعت ها گردشگران را سرگرم خواهند کرد.

 

پیشرفته ترین شهرهای ایران

اصفهان نصف جهان

2- اصفهان نصف جهان

اصفهان ششمین استان بزرگ ایران و از مهم‌ترین مراکز گردشگری این کشور است. اصفهان در ۴۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت واقع شده و از پر جمعیت ترین شهر های ایران نیز هست. درسال ۲۰۰۴ میلادی جمعیت این شهر ۱.۴ میلیون نفر بود که حتماً تا به امروز بسیار افزایش یافته است.

 

در اصفهان بناهای تاریخی و دیدنی هاي‌ بیشماری وجوددارد که هر کدام برای گردشگران می‌توانند جالب و جذاب باشند، از برترین جاذبه هاي‌ گردشگری اصفهان می‌توان به کاخ هاي‌ دوران صفویه، پل هاي‌ کهن و فوق العاده، مساجد منحصر به فرد و کلیساها اشاره کرد که بازهم از میان آنها مسجد شیخ لطف الله، پل خواجو، سی و سه پل، منار جنبان، معبد آتش، میدان نقش جهان، مسجد جامع اصفهان و… از شهرت بیشتری برخوردار هستند.

 

بهترین شهر ایران از نظر مردم

 
شیراز شهر شعر و عشق

۳- شیراز شهر شعر و عشق

شیراز در استان فارس واقع شده و همواره با نام لقب فرهنگ، هنر و شعر رابه دنبال داشته و دارد. این شهر پرورش دهنده ي فیلسوفان، شاعران و عالمان بسیار بزرگی بوده که امروزه هم آرامگاه ي تعداد زیادی از آن ها در شهر قابل مشاهده می باشد.

 

از مهمترین دیدنی هاي‌ شیراز میتوان به آرامگاه ي حافظ و سعدی، مسجد نصیرالملک، مسجد وکیل، شاه چراغ، بازار وکیل، باغ عفیف آباد، باغ جهان نما، باغ نارنجستان قوام، حمام وکیل، دروازه قرآن و… اشاره نمود. بدلیل مکان هاي‌ دیدنی زیادی که در شیراز برای علاقمندان وجوددارد به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است.

 

بهترین شهر ایران برای زندگی

ساری استان مازندران شهر باران

۴- ساری استان مازندران شهر باران

ساری از شهرهایی است که کمتر به گردشگران خارجی معرفی میشود اما حقیقتا از زیباترین مکان هاي‌ ایران است. ساری که مهم‌ترین شهر مازندران می‌باشد درست در بین رشته کوه البرز و دریای مازندران قرار گرفته.

 

این شهر از نظر طبیعی، منبع بسیار غنی و باشکوهی است و تنوع پوشش گیاهی در آن فوق العاده می باشد و مطمئنا مکانی فوق العاده برای گردشگران خارجی خواهد بود.

 

از بهترین دیدنی هاي‌ این شهر می‌توان به سواحل دریای مازندران، جنگل هاي‌ طبیعی، میدان ساعت، آرامگاه ها و امام زاده هاي‌ تاریخی، باغ هاي‌ پرتقال و بازارهای محلی اشاره کرد که به راستی هر کدام از این موارد شاهکاری فوق العاده می باشد.

پیشرفته ترین شهرهای ایران به ترتیب

یزد شهر گرم و با صفای بادگیرها

۵- یزد شهر گرم و با صفای بادگیرها

یزد شهرستانی متفاوت است، شاید گرم و سوزان باشد اما مردمانی دارد غیور و میهمان نواز که سفر شما را لذتبخش می‌کنند. اگر به مردم شناسی و فرهنگ علاقه دارید یزد را برای سفر انتخاب کنید دراین شهر میتوانید به وفور بناهای کهن ایرانی، دست باف هاي‌ ابریشمین و مردمانی کویر دوست را مشاهده نمایید.

 

یزد در  ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده و آب و هوای گرمی دارد اما بدلیل دیدنی هاي‌ فوق العاده زیبا و معماری ایرانیش مشهور و پرآوازه شده است.به گزارش تالاب از مشهور ترین دیدنی هاي‌ یزد میتوان  باغ دولت آباد، مسجد جامع، خانه لاری ها، زندان اسکندر و مجتمع امیر چخماق را نام برد. یزد دیدنی هاي‌ بسیار زیادی دارد .

 

شهرهای مهم ایران

تبریز شهر مردان کار و صنعت

۶- تبریز شهر مردان کار و صنعت

تبریز مشهور ترین شهر استان آذربایجان شرقی می باشد و با لقب شهر شفقت و مهرمانی و پاکیزگی شناخته می‌شود. تبریز از مهم‌ترین شهر های تاریخی و گردشگری و سیاسی ایران است و بهمین دلیل هر ساله میزبان مسافران زیادی می باشد.

 

از جمله دیدنی ترین اماکن تبریز میتوان مسجد آبی تبریز، موزه ي قرآن و کتابت، آبشار آسیاب خرابه، بازار بزرگ شهر، خانه ي سفال، ارگ تبریز، کلیسای آنگلیکان و… را نام برد. تبریز زادگاه شاعران و عالمان زیادی است که مشهور ترین آنها مولانا و شمس تبریزی هستند.

مدرن ترین شهرهای ایران

 
شهر تاریخی کندوان

۷- شهر تاریخی کندوان

در واقع کندوان یک روستا در استان آذربایجان شرقی است تا یک شهر بزرگ اما بدلیل ویژگی هاي‌ خاص و جذاب بودنش دراین لیست قرار گرفته است.

 

مهمترین ویژگی کندوان سبک خانه هاي‌ آن می‌باشد که شبیه لانه هاي‌ زنبور می باشد، خانه هاي‌ موجود دراین روستا بسیار قدیمی هستند و قدمت عده اي از آنها حتی به ۷۰۰ سال نیز می‌رسد و هنوز هم هم وطنان عزیزمان دراین منازل زندگی می‌کنند.

 

با سفر به کندوان میتوانید تلفیقی ار زندگی مدرن و کهن را درکنار هم بنگرید که تجربه ي فوق العاده اي است.

 

محبوب ترین شهر ایران

 
کرمان شهر زیبا و دوست داشتنی

۸- کرمان شهر زیبا و دوست داشتنی

کرمان بزرگ ترین استان ایران است که در نواحی کویری و جنوب شرقی کشور قرار دارد. بدلیل همجواری این استان با کویر لوت انواع و اقسام تفریحات کویری در آن امکانپذیر است. هسته ي اصلی استان کرمان هنوز هم پر از ساختمان هاي‌ خشتی و گلی می باشد که حقیقتا در ایران هم کمیاب هستند. به گزارش تالاب از مهم‌ترین دیدنی هاي‌ کردمان میتوان  ارگ بم، حمام گنجعلی خان، آرامگاه شاه نعمت الله ولی و باغ شاهزاده ماهان را نام برد.

کارناوال تا به امروز بارها و بارها به استان زیبای کرمان سفر کرده است اگر علاقمند هستید بیشتر با این دیار دوست داشتنی آشنا شوید روی لینک زیر کلیک کنید:

شهرهای تفریحی ایران

 
قم شهر مذهبی و مهم

۹- قم شهر مذهبی و مهم

قم از مهم‌ترین پایگاه هاي‌ مذهبی ایران و تمامی پیروان مذهب شیعه می‌باشد زیرا پیکر پاک فاطمه معصومه «ص» دراین شهر دفن شده است. حرم حضرت معصومه گنبدی طلائی دارد . تقریباً در تمام ایام سال اگر به این حرم مراجعه کنید جمعیت زیادی از زآئران را خواهید دید که در حال زیارت این بارگاه مقدس هستند.

 

علاوه بر بُعد مذهبی قم دیدنی هاي‌ طبیعی و تاریخی دیگری هم دراین شهر وجود دارند مانند دریاچه ي نمک «کویر نمک»؛ رودخانه ي زیبای قم و…

ده شهر برتر ایران

مشهد مقدس

۱۰- مشهد مقدس

شاید از نظر ما ایرانی ها مشهد از شهرهایی است که باید در صدر جدول بهترین مکان ها برای بازدید گردشگران خارجی قرار گیرد اما دراین لیست جایگاه دهم آن کمی تعجب بر انگیز می‌باشد. شهر مشهد از مشهور ترین مناطق ایران و مهمترین پایگاه مذهبی کشور است.

 

بدلیل وجود پیکر امام رضا «ع» مشهد جایگاه ویژه اي برای همه ی ي شیعیان پیدا کرده است و سالانه شاهد مراجعه ي گردشگران خارجی زیادی به مشهد هستیم.

مهم ترین شهر های ایران

مشهد مقدس

 

مشهد شهر بزرگی است ودر گوشه گوشه ي آن دیدنی ها و مراکز تفریحی مختلفی جای گرفته اند به صورت کلی میتوان این شهر رابه ۱۲ محله ي بزرگ تقسیم کرد که هر یک جذابیت هاي‌ خاص خودشان را دارند. از جمله دیدنی هاي‌ مشهد میتوان به آرام گاه نادر شاه، بازار اصلی شهر، بازار رضا، حمام مهدی قلی بیک، هارونیه و… اشاره کرد.

 
از دیگر مطالب مرتبط با تمیز ترین و بهترین شهرهای دنیا در پایین دیدن نمایید.
جدیدترین مطالب سایت