بروزرسانی : 23 خرداد 1403

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران به گزارش تالاب ( اداره حفاظت محیط زیست استان فارس) در سفر استانی هیت دولت به استان فارس به عنوان منطقه نمونه بهشت گمشده تصویب و مطالعات امکانسنجی منطقه در سال 1388 به پایان رسید. منطقه مورد مطالعه در طرح جامع شهرستان به عنوان پهنه طبیعی گردشگری انتخاب شده است. در این طرح به پروژه بستر سازی و تجهیز جاذبه های گردشگری طبیعی و ایجاد بستر و گسترش استفاده ورزشی- تفریحی و از جاذبه ها احداث و تجهیز مراکز گردشگری طبیعی اشاره شده است.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است.[۱] منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت 15324 هكتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120 كيلومتري شهر شيراز در بخش كامفيروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گرديده است. میانگین ارتفاعی ان بین 1700_3700 متر می باشد تنگ بستانك درگذشته بيشتر شهرت محلي داشت و منطقه ييلاقي بخش هاي كامفيروز و بيضا محسوب مي گردد .

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

منطقه تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز قرار دارد

موقعیت جغرافیایی تنگ بستانک در مجمو عه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب و امکان ارتباط جاده ای ان با یاد مان های تاریخی تخت جمشید نقش رستم و پاسارگاد از یک طرف و چشم انداز های طبیعی ابشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر اهمیت ویژه ای را برای این مجموعه از بعد توسعه اکو توریسم ایجاد می کند. اداره كل حفاظت محيط زيست فارس و سازمان ايرانگردي جهانگردي استان فارس ساماندهي زون گردشگري، تنگ بستانك را در دست اجرا دارند .هدف از اجراي اين طرح فراهم آوردن امكانات گردشگري و كاهش تدريجي تهديدهاي ناشي از استفاده بي رويه گردشگري ازمنطقه است . از سال 1378 تا کنون با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک یا بهشت گمشده شناخته می شود .

 منطقه تنگ بستانک طی مصوبه شماره ۱۹۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ با مساحت ۱۴۹۶۰ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز در منطقه کامفیروز واقع گردیده است.

منطقه ای عمدتا با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر. دارای اقلیم ایرانی تورانی دارای تابستان های خشک و زمستان های بسیار سرد که با ریزش برف و یخبندان همراه می باشد. میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک  بین ۱۴ – ۱۶ درجه و متوسط بارندگی آن ۴۷۹/۴۲ میلی متر می باشد.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

 تنگ بستانک، با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر میباشد

تیپ اراضی منطقه بر اساس مساحت (هکتار) و درصد:
کوهها: ۱۱۶۴۸ هکتار با ۷۶/۱ درصد از کل منطقه
تپه ها: ۱۷۶۵ هکتار با ۱۶/۹ درصد از کل منطقه
فلاتها و تراسهای فوقانی: ۷۴۴ هکتار با ۴/۸۵ درصد از کل منطقه
دشتهای دامنه ای: ۳۰۷ هکتار با ۲ درصد از کل منطقه
واریزه های بادبزنی: ۹۸ هکتار با ۰/۶۴ درصد از کل منطقه
مسکونی: ۶۲ هکتار با ۰/۴ درصد از کل منطقه  

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

تنگ بستانک با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد

 
جاذبه های اکوتوریستی:

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد. موقعیت جغرافیائی اثر طبیعی تنگ بستانک در مجموعه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده‌ای که با یادمان های تاریخی تخت‌ جمشید، نقش رستم و پاسارگارد از یک طرف و چشم‌اندازهای طبیعی آبشارمارگون و تنگ براق از طرف دیگر، امتیاز ویژه‌ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس است که در خور توجه و اهمیت می باشد.  

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک  بین ۱۴ – ۱۶ درجه می باشد

در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازديدكنندگان قرار مي‎گيرد و در چهار ماه ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد بيشترين بازديدكنندگان به منطقه مراجعه ميكنند . تنگ بستانگ منطقه ای است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و دارای تابستانهایی خشک و زمستان هایی سرد بوده است با ریزش برف و یخبندان می باشد میانگین درجه حرارت بین 14_16 درجه و متوسط بارندگی 42/479 میلی متر می باشد.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع و باغات اولین جاذبه ای است که گردشگران درسفر به بهشت گمشده تجربه می کنند منظره بدیع دریاچه سد درودزن در مسیر جاده جنگل های انبوه بلوط معماری روستا های منطقه در کنار مزارع وسیع و شالیزارها ی سر سبز تا ورودی بهشت گمشده انسان را مشایعت می کند از این نقطه کوچه باغی نسبتاً وسیع و رویایی در پیچ و تاب رودخانه ای زیبا تا محل ابشار تنگ بستانک ادامه می یابد اینجاست که انبو هی از جنگل چنار در تنگه ای نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب روسوباتی از جنس اهک یکی از شگفت انگیز ترین چهره های طبیعت را به نمایش می گذارد به راستی که بهشت چنین جایی باید باشد امتداد این مسیر پیاده رو از بستر رودخانه تا روستایی بکر در نقطه ا ی دور از ذهن زیبایی و جذابیت این منطقه را تکمیل میکند.

 
وضعیت اجتماعی منطقه:
زراعت: میزان سطح اراضی زیر کشت آبی و دیم در منطقه ۱۵۷۶ هکتار می باشد که ۱۲۲۷ هکتار به اراضی آبی و ۳۵۳ هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد. زراعت آبی شامل: گندم، جو، لوبیا و شلتوک و ترکیب کشت دیم شامل: گندم، عدس، جو و نخود می باشد.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

باغداری: بطور کلی میزان سطح اراضی باغی در منطقه ۳۶۷ هکتار می باشد که بالاترین میزان باغ آبی متعلق به روستای کهکران و کمترین مربوط به آب باد می باشد.

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

دامداری: دامداری در منطقه به صورت سنتی و به صورت نگهداری در کنار منازل مسکونی صورت می پذیرد. در منطقه ۴۰۰۵ راس گوسفند و بره، ۳۰۲۵ راس بز و بزغاله و ۴۹۴ راس گاو و گوساله وجود دارد.   

آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

در گذشته مهمترين سودمندي آن براي روستاه هاي پايين دست استفاده از منابع آب براي مصرف شرب، كشاورزي و گردشگري موردي جوامع محلي بوده است وتا اواخر دهه 50 براي شهرنشينان نامي نا آشنا بوده و كمتر مورد استفاده گردشگري فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 اين منطقه بتدريج توسط گروههاي كوهنوردي و گردشگران طبيعت معرفي گرديد و به لحاظ زيباييهاي خيره كننده و چشم انداز طبيعي منحصربه‌فرد، توسط بازديدكنندگان علاقه‌مند بهشت گمشده نام گذاري گرديد . 

میزان متوسط بارندگی منطقه تنگ بستانک، ۴۷۹/۴۲ میلی متر میباشد

    آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

میزان سطح اراضی زیر کشت آبی و دیم در منطقه تنگ بستانک,۱۵۷۶ هکتار می باشد

     آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

میزان سطح اراضی باغی در منطقه  تنگ بستانک، ۳۶۷ هکتار می باشد

      آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک، با چشمه های زیبا از جاذبه های این منطقه می باشد

  آشنایی با تنگه بستانک بهشت کوچک ایران

مطالب مرتبط :

مکانهای تفریحی ایران

منطقه آسارا زیباترین مکان تفریحی البرز

مکان های دیدنی روستای زیبای هرانده

بیابان مصر یکی از زیباترین مناطق ایران

عکس هایی از دیدنی ترین آبشارهای ایران

به مکان های دیده نشده ایران سفر کنید

آشنایی با 12 چشمه های آبگرم ایران

سفری رویایی به خنک‌ ترین بندر کشور

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت