پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

چقدر از پیست اسکی های مشهور ایران آشنایی دارید؟ در فصل سرما بسیاری از مردم به سمت پیست های اسکی می روند.

 

این روزها که برف پاییزی تمام نقاط ایران رو سفید پوش کرده است،قطعا هیچ تفریحی جذاب تر از اسکی و برف بازی نیست.پس اگر شما هم به این ورزش مهیج و هیجان برف بازی و سر خوردن روی برف ها علاقه مندید،با ما همراه باشید تا درباره پیست های اسکی ایران بیشتر بدانید. 

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 

پیست اسکی توچال
«توچال» نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک و در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات قرار دارد. این پیست  که مرتفع ترین پیست اسکی کشور است ،3 خط تله کابین و ۳ خط تله سیژ و یک خط تله اسکی دارد که در مجموع طول آنها به 7500 متر می رسد و با طولانی ترین تله کابین های دنیا رقابت می کند.این مجموعه 3 پیست مجزا دارد که اولی در قله، دومی در دامنه غربی و سومی در ایستگاه هفتم به پنجم قرار دارد.

 

پیست اسکی قله یا ایستگاه هفتم از پائین قله توچال یعنی در ارتفاع 3850 متری شروع می شود و به هتل می رسد. جایی در ارتفاع 3550 متری. طول پیست 1200 متر است و یک تله سیژ (دوپل مایر) و یک تله اسکی در آن کار می کند. این پیست با توجه به ارتفاعی که دارد، هم زمان با پیست اسکی سبلان در استان آذربایجان برفگیر می شود و بیش از ۸ ماه در سال قابل بهره برداری است.

 

هم چنین پیست اسکی ایستگاه هفتم که در دامنه غربی قرار دارد، مناظر بی نظیری را از کوه های اطراف به نمایش می گذارد. مسافت این پیست 900 متر است که بالاترین نقطه آن 3750 متر و پائین ترین نقطه آن 3550 متر ارتفاع دارد. در این پیست یک تله سیژ پومادر برای حمل و نقل اسکی بازان در نظر گرفته شده است.

 

مسافت پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم هم حدود 5500 متر است. بلندترین نقطه آن در ارتفاع 3750متری و پایین ترین قسمت آن در ارتفاع 2940 متری در ایستگاه پنجم قرار دارد.پیست توچال از مجهزترین پیست های کشور به شمار می رود که در آن باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال و امکان کوه نوردی و پیاده روی وجود دارد.

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی خوشاکو
پیست اسکی خوشاکو در 30 کیلومتری غرب ارومیه در منطقه راژان قرار دارد.  پیست خوشاکو که یکی از کانون های ورزش هایی زمستانی در شمال غرب ایران به شمار می رود دارای امکانات بالقوه ای از قبیل کوه های با شیب مناسب، چشم انداز زیبا و … است . خوشاکو با ۵۰ هزار متر مکعب در فصل تابستان نیز امکان اسکی روی چمن را نیز دارا است. 

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 

 پیست اسکی نسار بیجار
پیست اسکی بیجار در استان کردستان هم یکی دیگر از پیست هایی است که می توانید روی آن برای یک سفر زمستانی فکر کنید. پیست اسکی نسار بیجار روی دامنه کوه نسار در بیجار استان کردستان قرار دارد و یکی از پنج تفریح گاه مهم این استان به شمار می رود که تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در آن به چشم می خورد. پیست اسکی نسار بیجار استثنایی ترین پیست اسکی کشور است چون که مشرف به شهر و دسترسی به آن آسان است . به علاوه طول و شیب پیست به گونه ای است که به راحتی می توان مسابقات کشوری و بین المللی را در آن برگزار نمود.

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی چلگرد
پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد یکی دیگر از پیست هایی است که از همین روزها تا پایان اسفند ماه می توانید از آن استفاده کنید. این پیست 800 متر طول دارد و هوای آن در بیشتر روزهای زمستان آفتابی است. دسترسی به این پیست از منطقه زاگرس امکان پذیر است و 20 تا 30هزار نفر می توانند در هر سال از آن استفاده کنند. یادتان باشد اگر گذارتان به چلگرد افتاد، از تونل و آبشار کوهرنگ هم که در نزدیکی پیست قرار دارد دیدن کنید.

 

 پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی شمشک
پیست شمشک بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در 57 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و فاصله کمی با روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شمشک می توانید از مسیرهای لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده کنید. بلندترین نقطه پیست 3050 متر و پست ترین نقطه آن 2550 متر است.

 

در پیست اسکی شمشک دو دستگاه تله سیژ، دو دستگاه تله اسکی بشقابی و دو دستگاه تله اسکی چکشی وجود دارد. همچنین این پیست مجهز به نورافکن زرد است که به شما این امکان را می دهد که تا نیمه های شب اسکی کنید. بهترین زمان اسکی در این پیست معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. این پیست هم دو هتل دارد و 4 رستوران که یکی از آنها در قله قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی به شما می دهد.  

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی سهند
پیست اسکی سهند را باید در 39کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز ببینید که حدود 40 دقیقه از این شهر دورتر است. این پیست که این روزها در حال تجهیز است، به زودی دارای 12دستگاه بالابر، هتل پنج ستاره و سه ستاره، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی خواهد شد.

 

در حال حاضر دو بالابر تله اسکی به طول 1200متر و دو دستگاه مبتدی به طول 100متر در این پیست وجود دارد و شما می توانید در شش ماه از سال از برف های این پیست برای اسکی استفاده کنید. عمق برف های پودری این پیست گاهی تا 4متر می رسد اما با این حال، این پیست بهمن گیر نیست و فضای مناسبی برای انجام هر گونه ورزش زمستانی دارد.  

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی کاکان
پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. برای اسکی در این پیست باید به دامنه های زاگرس و قله دنا در 18کیلومتری یاسوج سفر کنید. جایی در نزدیکی دهستان کاکان و منطقه آب نهر که با ارتفاع 2600متری اش میزبان اسکی بازان سراسر کشور است. البته طول مفید این پیست 600متر و عرض مفید آن 1500متر است. در این پیست تله اسکی بشقابی به عنوان دستگاه بالابر استفاده می شود و تسهیلاتی مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا 3.5 ٬متر می رسد. هر ساله در این پیست جشنواره ساخت آدم برفی و اسکی هم برگزار می شود.   

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 

  پیست اسکی دیزین
دیزین نه تنها مهم ترین پیست اسکی ایران است، بلکه معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می رود. این پیست که در شمال تهران قرار گرفته، اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین المللی به خود گرفت.

 

شیب مسیر مناسب، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این پیست همه و همه در حد و اندازه های بین المللی هستند. برای اسکی در دیزین باید راهی کوه های شمالی تهران و منطقه گاجره شوید. جایی در فاصله 123 کیلومتری از مسیر جاده چالوس و 71کیلومتری شمشک. دیزین 3 تله کابین ، 2تله سیژ، 7تله اسکی بشقابی و 1تله اسکی چکشی دارد.

 

ارتفاع این پیست بین 2650 تا 3600 متر است و بهترین زمان اسکی در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. در این پیست 2هتل و 19 کلبه و 5رستوران وجود دارد و بنابراین می توانید روی سفرهای جمعی طولانی تری حساب کنید.    

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی پولادکف
پیست اسکی پولاد کف، یکی دیگر از بزرگ ترین پیست های اسکی ایران در کوه سپیدان در استان فارس است. این پیست در ۱۵ کیلومتری محور سپیدان به آبشار مارگون، قبل از روستای کمهر و در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شیراز واقع شده است. پیست پولادکف که با نام پیست سپیدان نیز معروف است در سال ۱۳۸۱ با حمایت مالی گروه صنعتی پولادکف افتتاح و مورد بهره برداری عموم قرار گرفت. پیست اسکی سپیدان به دلیل داشتن هوای خنک، چشمه سارها و چمنزارهای طبیعی از اواسط بهار تا تابستان برای ورزش های تابستانی چون: اسکی روی چمن، دوچرخه سواری و غیره و به هنگام بارش برف سنگین یعنی از نیمه های پاییز تا اوایل بهار برای ورزش های زمستانی بسیار مناسب باشد. همین ویژگی منحصر به فرد آب و هوایی باعث شده تا این پست به صورت چهار فصل دایر باشد. این پیست دارای امکاناتی نظیر: تله کابین، تله اسکی، مورتورهای برفی، ماشین های کوهستانی، چرخ های هوشمند، قایق های پدالو، آموزشگاه اسکی، کرایه لوازم اسکی، پیست دوچرخه سواری، اسب سواری، هتل، رستوران و کافی شاپ می باشد. ارتفاع این پیست از سطح دریا به ۲۸۵۰ متر می رسد. البته می توان با استفاده از تله کابین و تله اسکی به قله پیست که دارای ارتفاعی حدود ۳۴۰۰ متر از سطح دریا است صعود کرد. .

 

در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچک تری وجود دارد که به «پیست اسکی سپیدان» یا پیست اسکی تربیت بدنی اردکان فارس  شناخته می شود و 4 فصل فعالیت می کند.   

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسكی فریدون شهر
 این پیست با ارتفاع پایه 2 هزار و 630 متر از سطح دریا و 3 هزار متر در بالاترین نقطه پیست ، مرتفع ترین پیست اسكی فلات مركزی ایران است .

 

پیست اسكی فریدون شهر از پیست های استاندارد اسكی در كشور است كه شیب تند حدود َ 35درجه ، این پیست را در میان َ22 پیست اسكی كشور ممتاز كرده است .

 

در سال های پربارش ، میانگین ارتفاع برف در این پیست 2 تا 10متر است . در روزهای عادی روزانه حدود 200 گردشگر و در روزهای تعطیل به طور میانگین روزانه 3 هزار علاقه مند به ورزش های زمستانی شامل اسكی ، اسنوبرد ، صحرانوردی ، سرعت و حتی برف بازی به این شهرستان سفر می كنند .

 

پیست اسكی فریدون شهر در َ180 كیلومتری غرب استان اصفهان در منطقه ای كوهستانی و در 3 كیلومتری مركز شهرستان فریدون شهر قرار دارد .   

 

پیست اسکی های مشهور ایران + عکس

 
پیست اسکی پاپایی زنجان
پیست اسکی پاپایی در استان زنجان واقع است. این پیست با وسعت 80 هکتار تنها پیست اسکی استاندارد در استان زنجان است که با شیب تند و کم نظیر 35 درجه ای در میان 30 پیست اسکی کشور جای دارد. این پیست ظرفیت پذیرش پنج هزار گردشگر را دارد و در روزهای تعطیل گردشگران برای ورزش های اسکی ، اسنوبرد ، صحرانوری ، سرعت و حتی برف بازی به این منطقه سفر می کنند.

 

این پیست مجهز به بالابر، تله اسکی ، برف کوب ، سوئیت ، رستوران ، کافی شاپ ، پارکینگ و یک مدرسه اسکی که در فصل زمستان فعال است و حدود 20 مربی دارد. این پیست در 45 کیلومتری جنوب غربی زنجان در منطقه ای کوهستانی و در 3 کیلومتری مرکز شهرستان ایجرود واقع است.یست پاپایی به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع نسبتا بلند و وجود پیست در قسمت خلاف تابش خورشید، زمان یخبندان طولانیتری دارد، و به دلیل داشتن شیب نه چندان تند برای استفاده مردم عادی نیز مناسب است و از طرفی با استفاده از قسمت شرقی پیست میشود جهت استفاده مردم عادی و اسکیبازان مبتدی و آماتور از آن بهره برد.

 

منبع : تبیان

 

آشنایی با آبشارهای خارق العاده در جهان

آبشار زیبای نورالی در رشته کوه هزار مسجد (عکس)

مکان های جالب و دیدنی بوشهر