بروزرسانی : 17 تیر 1403

بیوگرافی مسعود پزشکیان (دکتری که رئیس جمهور شد)

بیوگرافی مسعود پزشکیان (دکتری که رئیس جمهور شد)

اگر خواندن بیوگرافی مسعود پزشکیان برای شما جذاب است این مقاله را از دست ندهید . یکی از شخصیت های مهم و تاثیرگذار سیاسی، آقای مسعود پزشکیان می باشد. وی در سال های گذشته توانست نقش کلیدی خود را حوزه های مختلف سیاسی به خوبی ایفا کند.‌ ایشان به تازگی با کسب اکثریت آراء به عنوان رئیس جمهور اصلاح طلب ایران معرفی شده اند.

آقای پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران، از سال جاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرده است. بیوگرافی مسعود پزشکیان به صورت کامل در اختیار طرفداران این شخصیت مهم سیاسی قرار گرفته است. ایشان به عنوان یک مهره سیاسی جدید در جمهوری اسلامی ایران، قصد تغییر وضعیت اقتصادی موجود را دارد. در سال های گذشته آقای پزشکیان به عنوان نماینده مجلس شهرهای مختلف، در مجلس شورای اسلامی حضور داشته اند.

مسعود پزشکیان کیست؟

مسعود پزشکیان کیست؟

آقای پزشکیان در ۷ مهر ۱۳۳۳ در شهر مهاباد استان آذربایجان غربی چشم به جهان گشود. وی از همان ابتدا علاقه بسیاری زیادی به تحصیل داشت. ایشان تحصیلات ابتدایی خود را در شهر مهاباد به اتمام رساند. همچنین ایشان دیپلم خود را از یکی از هنرستان های قدیمی ارومیه دریافت کرده است.

وی تحصیلات مقطع راهنمایی و دبیرستان خود را در ارومیه به پایان رساند. آقای پزشکیان دیپلم صنایع غذایی دارند و پس از اتمام تحصیلات در سال ۱۳۵۲ برای خدمات سربازی آماده شد. ایشان در شهر زابل سیستان بلوچستان خدمت سربازی خود را به اتمام رسانده است. وی از کودکی علاقه بسیار زیادی به علم پزشکی داشت. ایشان در سال ۱۳۵۴ با موفقیت دوران سربازی را بدون اضافه خدمت به اتمام رساندند.

ایشان در اوایل سال ۱۳۵۴ تصمیم گرفت که دیپلم علوم تجربی بگیرید. به دلیل هوش و نبوغ بسیار زیادی که در زمینه کسب دانش داشتند، در کوتاه ترین زمان ممکن موفق به دریافت دیپلم تجربی شدند. پس از مدت زمان کوتاهی برای آمادگی بیشتر جهت شرکت در کنکور سراسری شبانه روز مشغول به تحصیل بودند. در نهایت سال ۱۳۵۵ در دانشگاه علوم پزشکی تبریز پذیرفته شدند.

زندگینامه مسعود پزشکیان

بیوگرافی مسعود پزشکیان

وی از یک خانواده تقریبا پرجمعیت و با وضعیت اقتصادی متوسط توانست به موفقیت های کم نظیری دست پیدا کند. آقای پزشکیان در همان سال های اول انقلاب در دانشگاه با همسرش آشنا می شود. وی علاقه بسیار زیادی به همسر خود داشت و در کنار یکدیگر پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می کردند. حاصل این ازدواج عاشقانه ۴ فرزند است که ۳ فرزند در قید حیات هستند.

در همان دوران بعد از جنگ تحمیلی در اثر یک سانحه تصادف ایشان همسر و یکی از فرزندان خود را از دست می دهند. پس از این سانحه، وی مدت زمان کوتاهی از کار و تحصیل فاصله گرفت. آقای مسعود پزشکیان به هیچ عنوان بعد از فوت همسرش برای بار دوم ازدواج نکرد. ایشان دو پسر به نام های مهدی و مسعود و یک دختر به نام زهرا دارند.

تمامی فرزندان ایشان نیز در رشته های مختلف درسی در مقاطع عالی تحصیلات خود را ادامه داده اند. ایشان جهت نام نویسی در انتخابات نیز به همراه دخترشان در وزارت کشور حاضر شدند. این قاب دو نفره پدر و دختری توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

فعالیت های دانشجویی آقای مسعود پزشکیان

فعالیت های دانشجویی آقای مسعود پزشکیان

در بیوگرافی مسعود پزشکیان به فعالیت های دانشجویی ایشان نیز اشاره شده است. ایشان در دوران انقلاب وارد محیط دانشگاه شدند.‌ از همان دوران دانشجویی وی فعالیت پررنگ خود را حفظ و پایداری جمهوری اسلامی آغاز کرد. ایشان بحث و مناظره های سیاسی دانشجویی به صورت مداوم شرکت می کردند. همچنین ایشان کلاس های قرآن و نهج البلاغه را برای دانشجویان علاقه مند برگزار می کنند.

پزشکیان به عنوان یک دانشجوی مبارز فعالیت خود را در دوران سخت پس از انقلاب در محیط دانشگاه ادامه داد. ایشان علاوه بر فعالیت دانشجویی در جبهه های جنگ نیز حضور داشتند. وی بارها در بسیاری از عملیات بین ایران و عراق به عنوان یک سرباز جان بر کف مشغول مبارزه در راه خدا بودند. آقای پزشکیان در طول ۸ سال جنگ تحمیلی در بسیاری از عملیات های اصلی حضور داشتند.

فعالیت در حوزه پزشکی آقای مسعود پزشکیان

فعالیت در حوزه پزشکی آقای مسعود پزشکیان

آقای مسعود پزشکیان با نمره های بسیار بالایی توانست دوران تحصیل در رشته پزشکی را به پایان برساند. در سال ۱۳۶۴ ایشان موفق به فارغ التحصیلی از رشته پزشکی شدند و در همان دانشگاه به شغل شریف استادی نائل شدند. در سال ۱۳۶۹ در آزمون تخصص پزشکی شرکت کردند و در همان سال نیز قبول شدند. ایشان در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تبریز به عنوان جراح عمومی مسیر تحصیل خود را آغاز کردند.

در این دوران هوش و ذکاوت ایشان، در مسیر استعدادهایش قرار گرفته بود. در سال ۱۳۷۲ برای بار دوم در آزمون شرکت کردند. ایشان در سال ۱۳۷۲ در دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته قلب پذیرفته شدند. در سال ۱۳۷۳ ایشان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شدند. وی تا سال ۱۳۷۹ مشغول به ریاست در این دانشگاه بود. بعد به تهران منتقل شدند و ۶ ماه به عنوان معاون وزارت بهداشت فعالیت کاری خود را ادامه دادند.

در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی به صورت رسمی ایشان وزیر بهداشت و درمان ایران شدند. در همان سال ها نیز آقای پزشکیان بیمارستان ها و درمانگاه های مختلفی را در شهرهای دور افتاده ایران تاسیس کردند.

حضور در انتخابات آقای مسعود پزشکیان

حضور در انتخابات آقای مسعود پزشکیان

آقای مسعود پزشکیان برای اولین بار در سال ۱۳۹۲ و در آخرین روز نامه نویسی به عنوان کاندید رسمی ثبت نام کرد. ایشان در وزرات کشور برای ثبت نام در انتخابات اقدام کردند. بنا به دلایل نامعلوم صلاحیت ایشان در آن دوره رد شد. در نهایت سال ۱۳۹۴ در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد. در سال ۱۳۹۴ با کسب اکثریت آراء کرسی نمایندگی مجلس را به دست آورد. ایشان در سال ۱۳۹۴ نماینده شهر تبریز، آذرشهر و اسکو بودند. وی برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ توانست رکورد کسب رای را بکشند.

ایشان در طی این سال ها گروه امید رل تشکیل دادند. این گروه در روستاهای دور افتاده خدمات رفاهی مختلفی را ارائه می دانند. ایشان نایب رئیس اول مجلس دهم بودند و همچنین در این دوران نیز فعالیت های گسترده و مفیدی داشتند. آقای پزشکیان در ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ دوباره جهت ثبت نام به عنوان کاندیدای رسمی ریاست جمهوری اقدام کرد. در این دوره ایشان به راحتی توانستند، در مرحله اول صلاحیت دریافت کنند.

مسعود پزشکیان نهمین رئیس جمهور ایران

مسعود پزشکیان نهمین رئیس جمهور ایران

وی در سال ۱۴۰۳ پس از دریافت صلاحیت رسمی از وزارت کشور، فعالیت های تبلیغاتی خود را آغاز کرد. ایشان در مرحله اول انتخابات توانسته اند؛ بیشترین میزان از رای را کسب کنند. طبق قانون اساسی رئیس جمهور باید ۵۰ درصد آراء را کسب کند؛ در غیر این صورت انتخابات به دور دوم موکول خواهد شد. وی در دور دوم انتخاب نیز توانست بیشترین میزان از آراء را کسب کند.

در دوم انتخابات ریاست جمهوری ایشان رقیب خود آقای جلیلی را شکست دادند و در نهایت رئیس جمهور ایران شدند. وی در دور دوم توانست بیش از ۱۶ میلیون رای جمع کند. ایشان به عنوان یک رئیس جمهور اصلاح طلب توانسته اند؛ میزان رای قابل توجهی را کسب کنند.

کارنامه آقای مسعود پزشکیان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

ایشان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز افتخارات بسیار بزرگی را رقم زدند. همچنین در طول ۶ سال ریاست دستاوردهای بسیار زیادی را برای این دانشگاه پزشکی به ارمغان آوردند. وی باعث ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تیپ ۲ به تیپ ۱ شد. از دیگر افتخارات آقای پزشکیان می توان به احداث ۶۰۰ خانه بهداشت به نام ۶۰۰ شهید گلگون کفن انقلاب اشاره کرد.

در مدت ۶ ماه در روستاهای استان تبریز اقدام با ساخت و راه اندازی ۵۰ مرکز بهداشتی کردند. وی موفق به اخذ امتیاز، احداث، تکمیل ساخت و بهره برداری از مرکز مدیریت کشوری سلامت در تبریز (NPMC) شد. مطالعه و راه اندازی طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع در چارچوب مقررات ممکن در استان در سایه دیدگاه های متفکرانه ایشان شکل کرد.

ایشان به توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز بسیار کمک کردند. در تمامی این سال ها دانشگاه علوم پزشکی تبریز توانست به عنوان یک مرکز علمی برتر در دنیا شناخت. همچنین ایشان تمامی استادان را به صورت مستقیم و پس از بررسی دقیق انتخاب می کردند.

سوابق اجرایی آقای مسعود پزشکیان

سوابق اجرایی آقای مسعود پزشکیان

وی از همان سال های اول انقلاب فعالیت خود را در عرصه های مختلف به صورت حرفه ای آغاز کرد. وی در هر یک از فعالیت های شغلی خود توانست؛ بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. ایشان ریاست بیمارستان قلب شهید مدنی در سال ۷۲ را بر عهده گرفتند.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال های ۷۳ تا ۷۹ بر عهده ایشان بود. معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت ۶ ماه در اختیار وی بود. وزیر بهداشت زمان سید محمد خاتمی آقای مسعود پزشکیان بود. نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در دهمین دوره مجلس آقای پزشکیان بودند. وی به عنوان نماینده حوزه های انتخابی در دوره های هشتم، نهم، دهم و یازدهم شناخته شد. ایشان وزیر بهداشت در دوره هشتم و نماینده شهرهای تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بوده اند.

کلام آخر

بیوگرافی مسعود پزشکیان به صورت دقیق اطلاعات تکمیلی مربوط به زندگی شخصی ایشان را در اختیار طرفداران قرار داده است. ایشان در دوران جنگ تحمیلی در بسیاری از عملیات اصلی حضور داشته اند. این پزشک شاخص ایرانی به عنوان یک چهره سیاسی در سال های مختلف فعالیت گسترده ای داشته است.

آقای مسعود پزشکیان دارای ۴ فرزند هستند؛ ولی یک از فرزندان خود را در سانحه تصادف به همراه همسرش از دست داده است. ایشان به عنوان یک پزشک متخصص دستاوردهای بسیار بزرگی را به ارمغان آورده اند. وی برای اولین بار توانست آمار مشارکت در انتخاب مجلس شورای اسلامی در شهر تبریز را تغییر دهد. ایشان به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران معرفی شده اند. آقای پزشکیان پس از فوت همسرش به همراه فرزندانش زندگی مجردی خود را ادامه داد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت