نگاهی به فیلم های هومن سیدی + بیوگرافی کوتاه هومن سیدی بازیگر و کارگردان

نگاهی به فیلم های هومن سیدی + بیوگرافی کوتاه هومن سیدی بازیگر و کارگردان

هومن سیدی، کارگردان و بازیگر ایرانی، با سبک کارگردانی منحصر بـه فرد و توجه بـه جزئیات، در دنیای سینما شناخته شده اسـت. او در طی سال‌هاي‌ اخیر نه‌تنها در عرصه بازیگری، بلکه در عرصه کارگردانی نیز توانایی‌هاي‌ خودرا بـه اثبات رسانده اسـت.

 

بیوگرافی هومن سیدی

بیوگرافی هومن سیدی

هومن سیدی یک بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر ایرانی اسـت. او در تاریخ ۸ آذر ۱۳۵۹ در شهر رشت بـه دنیا آمده و از سال ۱۳۷۳ در عرصهٔ هنر فعالیت میکند. هومن سیدی با حضور در فیلم‌هایي چون «چهارشنبه‌سوری» و «یک وجب از آسمان» شناخته شد و با کارگردانی فیلم «آفریقا» درسال ۱۳۸۹؛ بـه عنوان کارگردان نیز مطرح گردید.

 

او برای فیلم «خشم و هیاهو» جایزه ویژه هیئت داوران جشنوارهٔ فیلم فجر را دریافت کرده و فیلمنامهٔ «مغزهای کوچک زنگ‌زده» نوشتهٔ او نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را کسب کرده اسـت. درسال ۱۴۰۱؛ فیلم «جنگ جهانی سوم» ساختهٔ او برندهٔ جایزهٔ بهترین فیلم بخش افق جشنوارهٔ بین‌ المللی فیلم ونیز شد.

 

بهترین فیلم های هومن سیدی

بهترین فیلم های هومن سیدی

هومن سیدی در آثارش بـه طور مکرر بـه مسائل اجتماعی پرداخته و محله اکباتان تهران را بـه عنوان مکانی ثابت در فیلم‌هایش بـه تصویر کشیده اسـت. سیدی همچنین برای خلق صحنه‌هاي‌ زد و خورد طبیعی و ماهرانه شهرت دارد. بهترین فیلم‌ها و سریال‌هایي کـه هومن سیدی در ان‌ها بازی کرده یا کارگردانی کرده اسـت، را معرفی می کنم:

 

  • فیلم آفریقا
  • فیلم سیزده
  • فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
  • فیلم خشم و هیاهو
  • فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
  • فیلم جنگ جهانی سوم
  • سریال قورباغه

 


مطالب مشابه: بیوگرافی آزاده صمدی و طلاقش از هومن سیدی


 

فیلم آفریقا

فیلم آفریقا

فیلم “آفریقا” نخستین فیلم بلند هومن سیدی بـه عنوان کارگردان اسـت کـه درسال ۱۳۸۹ ساخته شده ودر اواخر سال ۱۳۹۱ در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. داستان فیلم درباره سه جوان خرده‌فروش مواد مخدر اسـت کـه درگیر ماجرای گروگانگیری می شوند. بازیگرانی چون شهاب حسینی، آزاده صمدی، جواد عزتی و امیر جدیدی دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

 

“آفریقا” بـه دلایل نامشخص موفق بـه دریافت پروانه نمایش از وزارت ارشاد نشد ودر نهایت تصمیم بر این شد کـه فیلم در شبکه نمایش خانگی توزیع شود، کـه این امر منجر بـه فروش بالای فیلم دراین شبکه شد. هومن سیدی برای کارگردانی این فیلم، جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردان را از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرده اسـت.

 

فیلم “آفریقا” نمونه‌اي از سینمای نوآر ایرانی اسـت و بـه خوبی توانسته اسـت مخاطبان رابا داستانی پرکشش و شخصیت‌پردازی قوی درگیر کند. این فیلم نشان ‌دهنده توانایی‌هاي‌ هومن سیدی در خلق داستان‌هاي‌ اجتماعی با زمینه‌هاي‌ تیره و تاریک اسـت کـه بـه موضوعات پیچیده و چالش‌برانگیز می پردازد.

 

فیلم سیزده

فیلم سیزده

فیلم “سیزده” بـه کارگردانی هومن سیدی، یک اثر سینمایی ایرانی در ژانر جنایی و درام اسـت کـه درسال ۱۳۹۲ ساخته شده اسـت. داستان فیلم درباره نوجوانی ۱۳ ساله بـه نام “بمانی” اسـت کـه در سن رشد قرار دارد و پدر و مادرش در آستانه جدایی هستند. مادر خانه را ترک می کند و پدر غرق در کار اسـت. بمانی بـه دلیل تنهایی و عقده‌هایي کـه برایش بـه وجود آمده، بـه جوان‌هاي‌ بزرگ تر از خودش پناه می برد و این امر باعث تغییر و تحولی در وی می شود کـه هویت واقعی و اصلی وی را تغییر میدهد.

 

این فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی شده اسـت و توانسته جایزه بهترین فیلم نوزدهمین جشنواره فیلم بوسان را بـه طور مشترک با فیلم “پایان زمستان” و جایزه بهترین فیلم آسیایی جشنواره فیلم ورشو را دریافت کند. همچنین، “سیزده” دربخش نگاه نو سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و توانست دیپلم افتخار بهترین بازیگر برای بازی امیر جدیدی و جایزه بهترین فیلم هیئت داوران را دریافت کند.

 

بازیگرانی چون امیر جعفری، ویشکا آسایش، آزاده صمدی، ریما رامین‌فر، یسنا میرطهماسب، مهران احمدی، امیر جدیدی و نوید محمدزاده دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند. “سیزده” بـه عنوان یکی از آثار مهم هومن سیدی شناخته می شود و نشان ‌دهنده توانایی او در خلق داستان‌هاي‌ اجتماعی با زمینه‌هاي‌ تیره و تاریک اسـت کـه بـه موضوعات پیچیده و چالش‌برانگیز می پردازد.

 

فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” بـه کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی، یکی از آثار متفاوت و جسورانه در سینمای ایران اسـت کـه درسال ۱۳۹۳ تولید شده اسـت. داستان فیلم دریک بازه زمانی ۲۴ ساعته روایت می شود و بـه زندگی مردی می پردازد کـه بـه دلیل مصرف مواد روان‌گردان دچار توهم و اغتشاش ذهنی شده و نمی تواند اتفاقاتی را کـه برایش رخ داده بـه خاطر بیاورد.

 

بازیگرانی چون سیامک صفری، نگار جواهریان، میترا حجار، رؤیا نونهالی، عباس غزالی، چکامه چمن ماه، میثاق زارع، بابک حمیدیان و هومن سیدی خود دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم جایزه ویژه هیئت داوران بخش بین‌الملل جشنواره فجر را بـه دست آورده اسـت.

 

“اعترافات ذهن خطرناک من” با موضوعی پیچیده و نگاهی عمیق بـه مسائل روانشناختی و اجتماعی، توانسته اسـت نظر منتقدان و تماشاگران را بـه خود جلب کند. این فیلم بـه دلیل سبک روایی خاص و پرداختن بـه موضوعاتی کـه کمتر در سینمای ایران بـه ان‌ها پرداخته شده، شناخته شده اسـت.

 


مطالب مشابه: هومن سیدی از دخترش و خانواده اش میگوید !!


 

فیلم خشم و هیاهو

فیلم خشم و هیاهو

فیلم “خشم و هیاهو” بـه کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی، یکی از آثار متمایز و تحسین‌شده در سینمای ایران اسـت کـه درسال ۱۳۹۴ تولید شده اسـت. این فیلم در ژانر جنایی، معمایی و عاشقانه قرار دارد و داستان ان حول محور زندگی یک خواننده پاپ بـه نام خسرو پارسا میچرخد کـه با مشکلات متعددی روبه‌رو اسـت.

 

تینا، همسر خسرو پارسا، پس از اطلاع از رابطه پنهانی همسرش با دختر دانشجویی بـه نام حنا، تلاش بـه خودکشی میکند کـه ناموفق اسـت. او پس از قطع نخاع و رفتن در کما بـه خانه بازمی‌گردد. خسرو با آوردن حنا بـه عنوان پرستار خصوصی تینا، با یک تیر چند نشان می زند، اما چندی بعد تینا در بسترش بـه طرز فجیعی بـه قتل میرسد.

 

بازیگرانی چون طناز طباطبایی، نوید محمدزاده، سعید چنگیزیان و بهناز جعفری دراین فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. “خشم و هیاهو” در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین فیلم برداری را کسب کرد و هومن سیدی نیز جایزه ویژه هیئت داوران را برای کارگردانی این فیلم دریافت کرد.

 

این فیلم با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شد و توانست فروش قابل توجهی را در گیشه تجربه کند. نقدهای متفاوتی نیز درباره “خشم و هیاهو” منتشر شده اسـت، برخی از منتقدان ان را بـه دلیل داستان پیچیده و شیوه روایت خاص تحسین کرده‌اند، در حالی کـه برخی دیگر نقدهایی بـه ان وارد کرده‌اند.

 

فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

فیلم “مغزهای کوچک زنگ زده” بـه کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی، یکی از آثار برجسته و تحسین‌شده در سینمای ایران اسـت کـه درسال ۱۳۹۶ تولید شده اسـت. این فیلم در ژانر درام و جنایی قرار دارد و داستانی تلخ و اجتماعی را در فضایی گنگستری روایت میکند.

 

فیلم بـه موضوع مواد مخدر و تأثیر ان بر زندگی افراد مختلف می پردازد. داستان حول محور دو برادر با بازی نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی میچرخد کـه در دنیای تبهکاری و مواد مخدر فعالیت دارند و با چالش‌ها و مسائل مختلفی روبه‌رو می شوند.

 

“مغزهای کوچک زنگ زده” در جشنواره فجر موفق بـه کسب جوایز متعددی شده اسـت، از جمله سیمرغ بلورین برای بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران. همچنین، این فیلم توسط منتقدان و تماشاگران بـه خوبی پذیرفته شده و بـه عنوان یکی از مهیج‌ترین فیلم‌هاي‌ بازار جشنواره فجر معرفی شده اسـت.

 

بازیگرانی چون نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، نازنین بیاتی، فرید سجادی حسینی، هامون سیدی، نوید پور فرج، و مرجان اتفاقیان دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند و توانسته‌اند شخصیت‌هاي‌ داستان رابا عمق و جذابیت بـه تصویر بکشند. این فیلم بـه دلیل داستان پرکشش و شیوه روایت خاص خود، توجه بسیاری را بـه خود جلب کرده اسـت.

 

فیلم جنگ جهانی سوم

فیلم جنگ جهانی سوم

فیلم “جنگ جهانی سوم” یکی از آثار برجسته هومن سیدی اسـت کـه درسال ۱۴۰۱ تولید شده ودر هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم ونیز بـه نمایش درآمده اسـت. این فیلم داستان شکیب، کارگر روزمزد میانسال و بی‌خانمانی را روایت می کند کـه همسر و پسرش را سالها پیش در زلزله از دست داده و با این موضوع کنار نیامده اسـت.

 

در طول داستان، شکیب با زنی لال و ناشنوا بـه نام لادن رابطه برقرار می کند ودر محل کارش کـه بـه لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در جنگ جهانی دوم تبدیل شده، بـه طور ناگهانی نقشی سینمایی بـه او داده میشود. این تغییرات ناگهانی باعث می شود کـه شکیب و لادن در موقعیت‌هاي‌ پیچیده و چالش‌برانگیزی قرار بگیرند کـه تأثیرات عمیقی بر زندگی ان‌ها میگذارد.

 

“جنگ جهانی سوم” توانست در جشنواره فیلم ونیز جایزه بهترین فیلم بخش افق‌ها را کسب کند و محسن تنابنده، بازیگر نقش اصلی، نیز جایزه بهترین بازیگر مرد بخش افق‌ها را دریافت کرد. این فیلم همچنین بـه عنوان نماینده رسمی سینمای ایران در نود و پنجمین دوره جوایز اسکار معرفی شد، اگر چه بـه فهرست نهایی نامزدهای شاخه بین‌الملل اسکار ۲۰۲۳ راه نیافت.

 

بازیگرانی چون محسن تنابنده، مهسا حجازی، ندا جبرائیلی، نوید نصرتی و مرتضی خانجانی دراین فیلم بـه ایفای نقش پرداخته‌اند و توانسته‌اند داستان رابا احساس و عمق بـه تصویر بکشند. فیلم “جنگ جهانی سوم” بـه دلیل داستان پرکشش و شیوه روایت خاص خود، توجه بسیاری را بـه خود جلب کرده اسـت.

 

سریال قورباغه

سریال قورباغه

سریال “قورباغه” یک مجموعه نمایش خانگی ایرانی اسـت کـه بـه نویسندگی و کارگردانی هومن سیدی ساخته شده ودر ژانر جنایی و معمایی قرار دارد. این سریال با بازی نوید محمدزاده، صابر ابر، فرشته حسینی و سحر دولتشاهی، محصول سال ۱۳۹۹–۱۳۹۸ اسـت و نخستین تجربه هومن سیدی در ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی بـه شمار می آید.

 

داستان سریال در روز چهارشنبه سوری آغاز می شود، جایی کـه سه دوست بـه نام‌هاي‌ رامین، فرید و جواد پس از ربودن اسلحه یک مأمور زخمی، دست بـه سرقت از نوری، همکلاسی دوران کودکی رامین کـه بـه فردی پولدار و مرموز تبدیل شده، میزنند. این اتفاق مسیر زندگی ان‌ها را دستخوش تغییراتی میکند.

 

سریال “قورباغه” با استقبال مخاطبان و منتقدان مواجه شده و علی‌رغم نامزد شدن در هفت بخش اصلی، سازندگان از داوری در جشن حافظ انصراف داده‌اند. فیلم برداری سریال حدود دو سال بـه طول انجامیده ودر نهایت در ۱۵ قسمت نگارش و پخش شده اسـت. سریال “قورباغه” بـه دلیل داستان پرکشش و شخصیت‌پردازی قوی، توانسته اسـت توجه بسیاری را بـه خود جلب کند.

 


مطالب مشابه: بیوگرافی هومن سیدی بازیگر مشهور و پر طرفدار ایرانی


 

در پایان

 نقدها نسبت بـه کارهای او متفاوت اسـت؛ برخی از قدرت او در ساخت و درآوردن فرم‌هاي‌ سینمایی تمجید می کنند، در حالی کـه برخی دیگر معتقدند کـه او بیش از حد بر فرم تمرکز دارد و گاهی از محتوا و فیلمنامه غافل می شود. با این حال، سیدی بـه عنوان یک کارگردان جوان، با گذشت زمان در ایده‌پردازی و کارگردانی پخته‌تر شده و توانسته اسـت مخاطبان رابا آثار متفاوتی مانند سریال «قورباغه» مواجه کند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت