۵ رژیم غذایی برتر در دنیا

۵ رژیم غذایی برتر در دنیا

همسایه شما گوشت نمی خورد، پسرعمویتان به گیاه خواری روی آورده است و حالا پزشکتان به شما پیشنهاد می کند که به دنبال کاهش وزن و فشار خون خود باشید تا از احتمال ابتلای شما به بیماری های مزمن جلوگیری شود. محبوبیت رژیم های غذایی با اساس گیاهی درمیان آمریکایی ها به خاطر آثار سلامت رو به افزایش است.در اینجا به معرفی پنج رژیم غذای با اساس گیاهی می پردازیم که به انتخاب هیات کارشناسی سایت US News & World Reports به ترتیب نزولی رتبه بندی شده اند.

 

رژیم غذایی گیاهخواری

 

این رویکرد غذایی هیات کارشناسی را به گونه ای تحت تاثیر قرار داده است که بالا ترین امتیاز را به این گروه به دلیل کاهش وزن در کوتاه مدت، سلامت قلب و کامل بودن تغذیه ای اختصاص داده اند. گیاهخواران می توانند به دلیل نوع الگوی غذاخوردنی که دنبال می کنند، با هم متفاوت باشند. اکثریت اعضای این گروه لبنی تخم مرغی (lacto ovo) هستند، یعنی گوشت قرمز، ماهی و مرغ نمی خورند، اما هنوز ترکیبات لبنی و تخم مرغ را مصرف می کنند.

 

ترکیبات رژیم

 

بر توفو (یک غذای پنیر مانند که از شیر سویای دلمه شده درست می شود) تکیه کنید. در این نوع رژیم سایر جایگزین های گوشت قرمز نظیر سویا نیز یک جزء اصلی و ضروری محسوب می شوند. از آنجایی که میوه ها و سبزی ها بخش عمده رژیم غذایی شما را تشکیل می دهند، باید ارزش غذایی بیشتری از یک سالاد روزانه داشته باشند. از ترکیبات لبنی، حبوبات غنی از پروتئین و غلات کامل در وعده های غذایی تان استفاده کنید. به جای یک سوپ سبزیجات برای وعده نهار، از سوپ تند سبزیجات حبوبات به همراه یک «برداستیک» (نان های ترد و خشک به اندازه قلم) و یک لیوان شیر استفاده کنید.

 

_ رژیم آسیایی سنتی

 

این رژیم غذایی امتیاز بالایی به علت ایمنی و کامل بودن تغذیه ای دریافت می کند. این نوع رژیم بیشتر از یک برنامه غذایی است و افراد می توانند به عنوان راهنما از «هرم غذایی آسیایی» استفاده کنند. این هرم با غلات کاملی نظیر برنج و نودل ها در قاعده هرم آغاز می شود و به سمت راس هرم با میوه ها، ساقه ها، ریشه ها و برگ های خوراکی، حبوبات، آجیل و تخمه ها ادامه و در نهایت با گوشت در راس هرم خاتمه می یابد.

ترکیبات رژیم

شما ممکن است مجبور باشید بازار را برای یافتن برای پیدا کردن لوبیا ها، ریشه ها ساقه و برگ های خوراکی منحصر به فرد آسیایی مانند برگ های سبز تیره و بلند با ساقه های سفید ضخیم یا کلم چینی و لوبیای سویای سبز نارس در غلاف جستجوکنید. شما در این نوع از رژیم همچنین مقادیر زیادی برنج و نودل می خورید، اما مراقب باشید که غلات کامل را برگزینید و در مصرف سس های سویا غنی از سدیم صرفه جویی کنید.

 

_ رژیم ارنیش (Ornish Diet)

 

یکی از دلایلی که مردم به رژیم های غذایی گیاهی روی می آورند، وجود شواهدی است که این نوع رژیم ها می توانند آنها را از ابتلا به بیماری های مزمن دور کنند. رژیم ارنیش خصوصا در مورد بیماری های قلبی در بین همه رژیم های غذایی رتبه یک و در مورد پیشگیری از دیابت رتبه ای را به خود اختصاص داده است. افرادی که می خواهند این را بگیرند، باید کتاب «طیف» (The Spectrum) نوشته دین اورنیش را که تغذیه، فعالیت بدنی، کنترل استرس و حمایت عاطفی آنها را پوشش می دهد، دنبال کنند.

 

ترکیبات رژیم

 

اگر شما الگوی رژیم غذایی ارنیش را به منظور غلبه بر بیماری های قلبی انتخاب کرده اید، باید چربی های اشباع شده و تقریبا همه فراورده های حیوانی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید و سفیده تخم مرغ و یک فنجان شیر بدن چربی یا ماست را در رژیم غذایی خود حفظ کنید. شما در این نوع رژیم غذایی فیبر و کربوهیدرات های پیچیده ای نظیر میوه ها، سبزیجات، ماهی سامون (آزاد) و محصولات نان کامل گندم می خورید.

 

_ رژیم غذایی نیمه گیاهخواری (Flexitarian)

 

به طور کلی کار شناسان بر این عقیده اند که این نوع رژیم یک انتخاب مناسب برای رویکردی با اساس گیاهی است و به نیمه گیاه خواران امتیاز بالایی در معیار های تمامیت غذایی، ایمنی و سلامت قلب اختصاص می دهند. آنها همچنین این رژیم را یک رژیم آسان برای دنبال کردن تلقی می کنند، چون به جای محدودیت بیش از اندازه بر اضافه کردن غذا ها تاکید دارد. افراد تحت این رژیم غذایی گوشت را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نمی کنند و همان طور که از نام این نوع رژیم برمی آید، آنها ذاتا گیاه خوارانی انعطاف پذیر هستند.

 

ترکیبات رژیم

 

آماده اضافه کردن فراورده های جدیدی نظیر توفو، لوبیا، عدس، نخود فرنگی، آجیل ها وتخمه ها و تخم مرغ باشید. شما همچنین در این نوع رژیم مقادیر زیادی میوه و سبزیجات، غلات کامل، ترکیبات لبنی و حتی شکر و ادویه جات می خورید. یک دسر متناسب با راهنماهای این نوع رژیم می تواند شامل یک شکلات داغ مکزیکی، شیر سویا یا بدون چربی، کاکائو بدون شکر، عسل و دارچین باشد.

 

_ رژیم غذایی مدیترانه ای

 

این نوع رژیم رتبه اول را در بین رژیم های غذایی گیاهی و رتبه سوم در میان تمامی رژیم های غذایی دارد. کار شناسان معتقدند، این نوع رژیم یک رژیم غذایی سالم برای قلب و آسان برای دنبال کردن است. این رژیم بر مصرف فراورده ها و آجیل ها تاکید داشته و مصرف گوشت قرمز، شکر و چربی های اشباع شده را محدود می کند و همچنین ایده ال هایی را برای سالم غذا خوردن در نظر می گیرد، از این حیث که هر دو آنها ایمن و از نظر تغذیه ای کامل باشند.

 

ترکیبات رژیم

 

این نوع رژیم بیشتر از یک برنامه غذایی است و پیروان آن می توانند از «هرم غذایی مدیترانه ای» کمک بگیرند. بر اساس این هرم، شما میوه ها، ریشه ها ساقه ها و برگ های خوراکی، غلات کامل، آجیل ها و حبوبات مصرف می کنید. همچنین شما مقدار زیادی ماهی و غذاهای دریایی می خورید و کمی هم از گوشت ماکیان، تخم مرغ و ماست استفاده می کنید. البته در این نوع رژیم احتمالا باید اغلب گوشت قرمز و شیرینی ها را حذف کنید.

 

تهیه و تنظیم :بخش سلامت تالاب