بروزرسانی : 16 تیر 1403

بهبود خروپف : روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

بهبود خروپف : روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

یکی از اختلالات رایج خواب که حدود ۳۹ درصد از افراد جامعه درگیر آن هستند؛ خروپف می باشد. این معضل بزرگ می تواند تمامی ابعاد زندگی شخصی فرد را تحت الشعاع خود قرار دهد. روش های مختلف و متنوعی برای کاهش و درمان خروپف وجود دارد. گاهی اوقات یک خروپف ساده باعث ایجاد اختلالات گسترده ای در فرایند خواب می شود.

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که از این مشکل رنج می برند؛ کاهش میزان خروپف می باشد.

در پاسخ به سوال چگونه خروپف را کم کنیم؟

باید اشاره کرد، که روش های مختلف و متنوعی برای کاهش صدای ناشی از خروپف وجود دارد. همچنین در سایه برخی از روش ها می توان خروپف را برای همیشه درمان کرد. خروپف به عنوان یک اختلال و عادت رایج می تواند خطرات جدی را در زندگی زناشویی نیز به وجود بیاورد.

برای کم کردن میزان خروپف می توان از روش های مختلف کمک گرفت. برخی از روش هایی که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند، به درمان خروپف نیز کمک خواهند کرد. بر اساس شرایط جسمی و سنی باید از روش مناسب برای درمان خروپف استفاده کرد.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

بهترین روش برای کاهش خروپف چیست؟

هم اکنون به کمک شیوه های مختلف به راحتی می توان میزان خروپف را کاهش داد. همچنین برخی از روش ها می توانند به درمان این معضل رایج نیز کمک بسیار زیادی کنند. خروپف در اثر تنفس ناقص در بین دهان و بینی ایجاد می شود. در برخی از موارد خاص واقعا صدای خروپف آزاردهنده می باشد. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ آقایان بیشتر از خانم ها از معضلی به نام خروپف رنج می برند.

همچنین برای کاهش خروپف می توان از روش های مختلف کمک گرفت. خروپف کردن در خواب محدود به بازه سنی خاصی نیست. بر اساس تحقیقات جدید حدود ۳۱ درصد از کودکان نیز از معضلی به اسم خروپف رنج می برند. همچنین خروپف می تواند مشکلات تنفسی مختلفی را در آینده به وجود بیاورد. برای کاهش میزان صدای خروپف و درمان این مشکل در منزل می توان از روش های مختلف کمک گرفت.

روش های کاربردی درمان خروپف

بهترین روش ها برای درمان خروپف شامل موارد ذیل هستند. در سایه هر یک از روش های زیر در کوتاه ترین زمان ممکن می توان خروپف را درمان کرد. همچنین میزان تاثیرگذاری هر روش در افراد با شرایط جسمی و سنی گوناگون متغیر می باشد.

کاهش وزن

یکی از علل اصلی بروز این مشکل چاقی و اضافه وزن می باشد. افزایش وزن به صورت ناگهانی می تواند باعث بروز خروپف شود. اولین گام برای درمان این مشکل کاهش وزن می باشد. پس از کاهش وزن خروپف به راحتی درمان خواهد شد. برای لاغری و کاهش وزن در این دوران می توان از روش های مختلف کمک گرفت.

جدیدترین تحقیقات انجام گرفته در کشور فرانسه ثابت کرده است کاهش وزن می تواند به درمان خروپف کمک خواهد کرد. همچنین پس از یک دوره کاهش وزن خروپف به راحتی درمان خواهد شد. برای کاهش وزن جهت درمان این معضل می توان از تمرینات ورزشی مختلف کمک گرفت. همچنین رژیم غذایی مناسب در این دوران می تواند به کاهش وزن بیشتر کمک کند.

در سایه افزایش متابلوسیم بدن خروپف نیز درمان خواهد شد. اگر مشکل خروپف کردن به یک معضل اساسی برای شما تبدیل شده است؛ حتما وزن خود را کاهش دهید. پس از کاهش وزن این معضل برای همیشه درمان خواهد شد. در دوره های مختلف و باید به صورت تدریجی وزن را کاهش داد. در غیر این صورت خروپف درمان نخواهد شد.

خوابیدن به پهلو

فردی که دچار این عارضه است باید نحوه خوابیدن را تغییر داد. خوابیدن به پهلو می تواند باعث کاهش صدای خروپف شود‌. یکی از علل اصلی بروز این مشکل دمر خوابیدن می باشد. خوابیدن به پهلو می تواند به درمان خروپف کمک بسیار زیادی بکند. همچنین باید از بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو کمک گرفت. بر اساس تحقیقات پزشکی صورت گرفته به پهلو خوابیدن باعث تنگ شدن مسیر تنفسی خواهد شد. در ادامه به دلیل ایجاد تغییر در مسیر تنفسی خروپف درمان خواهد شد.

خوابیدن به پهلو به درمان بسیاری از مشکلات مرتبط با خواب کمک خواهد کرد. همچنین این روش از خوابیدن در حدود ۹۹ درصد از افراد بهترین نتایج را به ارمغان آورده است. هنگام چرت زدن هم باید بدین شکل خوابید؛ در غیر این صورت صدای خروپف کاهش پیدا نخواهد  کرد.

در این حالت ویژه حرکت زبان به سمت گلو می تواند باعث از بین رفتن صدای خروپف شود. برای ترک عادت بد دمر خوابیدن می توان از شیوه های مختلف کمک گرفت. همچنین خوابیدن به پهلو راست می تواند اثرات درمانی بهتری را به ارمغان بیاورد.

بالا بردن جای سر

برای درمان خروپف باید وضعیت سر را هنگام خواب تغییر داد. بهترین روش برای کاهش صدای خروپف استفاده از بالش های مخصوص می باشد. بالا بردن جای سر هنگام خواب می تواند به دریافت نتایج بهتر کمک بسیار زیادی کند. اگر سر ۳ الی ۵ سانتی متر بالاتر از سر قرار بگیرد؛ بسیاری از معضلات مرتبط با خواب درمان خواهد شد. بالا بردن جای سر به تغییر وضعیت تنفسی کمک خواهد کرد.

همچنین برای اصلاح نحوه خوابیدن می توان از انواع بالش های طبی کمک گرفت. این بالش ها سر را در مطلوب ترین حالت ممکن قرار خواهند داد.

نکته کاهش خروپف :

سر به هیچ عنوان نباید در فاصله بیشتری از بدن قرار بگیرد. چنین شرایطی نیز می تواند باعث گردن درد و ایجاد مشکلات حاد در ستون فقرات شود. پس از درمان خروپف می توان دوباره به حالت قبلی خوابید. بر اساس تحقیقات جدید این روش به درمان معضل خروپف در کوتاه ترین زمان ممکن کمک خواهد کرد. به نوعی در یک بازه زمانی کوتاه مدت بین یک هفته الی ده روز می توان خروپف را درمان کرد.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

استفاده از چسب ضد خروپف

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های جدیدی برای درمان خروپف معرفی شده اند. برخی از این روش ها به درمان قطعی و بدون بازگشت این معضل کمک خواهند کرد. برای درمان این مشکل رایج می توان از چسب ضد خروپف استفاده کرد. این چسب روی بینی قرار می گیرد و با تنگ کردن مجرای تنفسی به درمان خروپف کمک خواهد کرد.

بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته قیمت این چسب بیش از حد گران قیمت نیست. با تخصیص یک بودجه ریالی اقتصادی می توان بهترین چسب ضد خروپف موجود در بازار را خریداری کرد. پیش از هرگونه اقدامی جهت خرید، کیفیت محصول را باید مورد بررسی قرار داد. متاسفانه درصد قابل توجهی از چسب های ضد خروپف موجود در بازار فیک و جعلی هستند.

برای خرید بهترین چسب ضد خروپف می توان مراکز معتبر و داروخانه های سطح کشور را انتخاب کرد. پیش از خواب باید این چسب روی بینی قرار داد. این چسب راهکاری مطمئن و بسیار آسان برای درمان این معضل به شمار می آید.همچنین قبل از خواب طرز استفاده از این چسب را باید مورد بررسی قرار داد. تنها با پرداخت هزینه ای جزئی می توان برای همیشه از شر خروپف خلاص شد.

درمان آلرژی های تنفسی

یکی دیگر از علل اصلی بروز خروپف آلرژی های مزمن می باشد. به نوعی آلرژی های مزمن تنفسی می توانند باعث ایجاد تغییر مسیر تنفسی شوند. همچنین در اثر آلرژی های تنفسی فرد از دهان نفس خواهد کشید. بدن به طور غیر ارادی در چنین شرایطی دهان را در حالت نیمه باز قرار می دهد. در اثر این حالت نیمه باز فرد پس از خوابیدن خروپف خواهد کرد.

افرادی که درگیر آلرژی های مزمن تنفسی هستند باید درمان تخصصی را در اولویت نخست قرار دهند. در صورت عدم درمان به موقع خروپف با شدت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین از مصرف هرگونه دارو به صورت خودسرانه برای درمان این نوع از آلرژی ها باید خودداری کرد. برای درمان آلرژی تنفسی باید با پزشک متخصص مشورت کرد.

پزشک در طول درمان راهکارهای مختلقی را برای رفع خروپف ارائه خواهد داد. همچنین در صورت عدم درمان آلرژی های تنفسی نمی توان خروپف را درمان کرد. پس از درمان آلرژی های مزمن مسیر تنفسی تغییر پیدا خواه کرد.

قطع مصرف داروهای آرام بخش

بر اساس داده های آماری جدید افرادی که داروهای آرام بخش مصرف می کنند؛ بیشتر در معرض خروپف قرار دارند. ترکیبات و برخی از مواد دارویی موجود در قرص های آرام بخش می تواند باعث بروز خروپف شود. پیش از هرگونه اقدامی باید مصرف داروهای آرام بخش را قطع کرد. پیش از قطع مصرف این داروها باید با پزشک مشورت کرده و سپس مصرف دارو را کاهش داد.

داروهای آرام بخش می توانند صدای خروپف را افزایش دهند. چنین داروهایی تاثیر مستقیمی بر روی سیستم تنفسی می گذارند. برای قطع داروهای آرام بخش می توان با پزشک مشورت کرد. پزشک متخصص قطعا روش دیگری را جایگزین مصرف داروهای آرام بخش خواهد کرد. قطع ناگهانی چنین داروهایی نیز می تواند معضلات گسترده ای را در روند خواب فرد به وجود بیاورد.

داروهای آرام بخش می توانند عوارض مختلفی را برای بدن داشته باشند.‌ یکی از عوارض اصلی مصرف چنین داروهایی خروپف در حین خواب می باشد. هنوز هیچ دلیل پزشکی و قانع کننده ای برای این معضل بیان نشده است.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

خواب کافی در کاهش خروپف 

خستگی بیش از حد و نداشتن خواب کافی می تواند باعث بروز خروپف شود. هر فرد بالای ۱۸ سال باید در طول روز بین ۷ الی ۹ ساعت بخوابد. میزان خواب در طول شبانه روز بر اساس شرایط جسمی و سنی هر فردی متغیر می باشد. بدن در صورت نداشتن خواب کافی، علائم مختلفی را از خود نشان می دهد.

یکی از علائم نداشتن خواب کافی، خروپف می باشد. افرادی که خواب کافی ندارند؛ دچار این معضل رایج می شوند. در واقع کمبود خواب باعث ایجا صدای خرخر در مسیر دستگاه تنفسی خواهد شد. همچنین در کنار خواب کافی باید از تجهیزات خواب مناسب استفاده کرد. یک بالش طبی و در ابعاد استاندارد می تواند نقش کلیدی در درمان خروپف داشته باشد.

در صورت توجه به این مشکل صدای خروپف فرد شدیدتر خواهد شد. در واقع هرچقدر میزان خستگی و خواب آلودگی فرد بیشتر باشد؛ صدای خروپف بیشتر خواهد بود. اغلب کودکان نیز در اثر نداشتن خواب کافی دچار این مشکل می شوند. اولین گام برای درمان این معضل رایج خواب به مقدار کافی می باشد. نداشتن خواب کافی می تواند چنین خطرات جدی و تهدید کننده ای را برای فرد به وجود بیاورد.

درمان آپنه انسدادی

برخی از افراد به طور مادرزادی از مشکل آپنه انسدادی در خواب رنج می برند. روش های مختلف و رایجی برای درمان این عارضه وجود دارد. این مشکل می تواند باعث ایجاد اختلال در تنفس شود. همچنین این اختلال باعث بروز خروپف نیز خواهد شد. در زمان مناسب باید حتما نسبت به درمان این عارضه اقدام کرد. عدم اقدام به موقع می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی حادتری شود.

همچنین مسیر درمان خروپف نیز برای فرد بسیار سخت تر خواهد بود. برای درمان آپنه انسدادی باید با پزشک متخصص مشورت کرد. پزشک پس از بررسی شرایط موجود بهترین راهکار را جهت درمان ارائه خواهد کرد. برای درمان آپنه انسدادی بیشتر از ماسک های اکسیژن حین خواب استفاده می شود.

به نوعی بدن در اثر عدم دریافت اکسیژن به مقدار کافی دچار چنین عارضه ای می شود. در فازهای اول درمان باید فرد بیشتر از ماسک تنفسی استفاده کند. با گذشت زمان و درمان بیماری استفاده از ماسک تنفسی محدودتر خواهد شد. درمان آپنه انسدادی به هیچ عنوان سخت و طاقت فرسا نیست. در کوتاه ترین زمان ممکن به راحتی می توان این معضل رایج را درمان کرد.

جراحی بینی راهکار درمانی از بین بردن خروپف

یکی از عوامل تاثیرگذار در بروز معضل خروپف، وجود انحراف در بینی می باشد. برخی از افراد به طور مادرزادی انحراف بینی دارند. این انحراف در ساختار استخوانی بینی می تواند مشکلات مختلفی را برای فرد به وجود بیاورد. یکی از عوارض انحراف بینی صدای بسیار زیادی خروپف می باشد‌. همچنین در صورتی که انحراف بینی شدید باشد، با هیچ روش دیگری نمی توان خروپف را درمان کرد.

همچنین این افراد حین خواب با مشکلات تنفسی مختلف دست و پنجه نرم می کنند. بهترین شیوه برای درمان این مشکل جراحی می باشد. پزشک در سایه جراحی می تواند انحراف موجود در بینی را از بین ببرد. همچنین پس از جراحی مسیر تنفسی تغییر پیدا خواهد کرد. در نهایت مسیر درمان خروپف راحت تر خواهد شد. هزینه جراحی انحراف بینی بر اساس شرایط موجود می تواند متغیر باشد.

جراحی بینی باعث درمان خروپف و سایر مشکلات تنفسی در حین خواب خواهد شد. همچنین بلافاصله پس از جراحی معضل خروپف درمان می شود. حتی در دوران نقاهت جراحی نیز فرد خروپف نخواهد کرد. افرادی که از صدای خروپف شدید خود کلافه شده اند، باید این روش را جهت درمان انتخاب کنند.

جراحی زبان کوچک

از دیگر شیوه های رایج درمان خروپف و کاهش میزان صدای آن جراحی زبان کوچک می باشد. برای انجام این جراحی باید در گام اول با پزشک متخصص مشورت کرد. پزشک پس از بررسی شرایط موجود جراحی را انجام خواهد داد. در این جراحی بافت اضافی زبان که در کام نرم وجود دارد؛ برداشته می شود. در نهایت مسیر تنفسی بازتر خواهد شد و خروپف درمان می شود. پس از انجام جراحی زبان کوچک گوشت این قسمت سفت خواهد شد

 در نتیجه حین تنفس در اثر ارتعاش صدای خروپف ایجاد نمی شود. در افرادی که نیاز به جراحی زبان کوچک دارند؛ حین خواب فرد احساس خفگی نیز می کند. به نوعی چنین افرادی باید حتما جراحی زبان کوچک را انجام دهند.

در صورت عدم انجام این جراحی مشکلات جدی تری را حین خواب تجربه خواهند کرد. در کنار جراحی فرد راهکارهای خاصی را نیز ارائه می کند. به واسطه چنین راهکارهایی فرد بیمار در یک بازه زمانی کوتاه مدت درمان خواهد شد. جراحی زبان کوچک دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. همچنین پس از اتمام دوره نقاهت فرد دیگر خروپف نخواهد کرد.

تامین اکسیژن بیشتر

در برخی از موارد خاص به دلیل کمبود اکسیژن در محل خواب فرد دچار اختلال خروپف می شود. در چنین موارد باید مخل خواب را تغییر داد. اکسیژن کافی می تواند نقش کلیدی در درمان خروپف داشته باشد. اگر در حین خواب بدن اکسیژن را به مقدار کافی دریافت نکند؛ دچار چنین اختلالب خواهد شد. تامین اکسیژن بیشتر می تواند به درمان سریع و فوری اختلال شایع خروپف کمک کند. درصد قابل توجهی از افرادی که درگیر این معضل هستند؛ به دلیل چنین شرایطی خروپف را حین خواب تجربه می کنند.

تغییر محل خواب و یا تامین اکسیژن بیشتر در محیط می تواند به درمان این مشکل کمک کند. در برخی از موارد نادر بدن اکسیژن را به مقدار کافی از محیط دریافت نمی کند. پزشک برای درمان چنین افرادی از ماسک های اکسیژن استفاده می کند.

استفاده از ماسک اکسیژن در کوتاه مدت می تواند به درمان خروپف کمک بسیار زیادی کند. همچنین پس از درمان خروپف دیگر نیازی به استفاده از ماسک اکسیژن هنگام خواب نخواهد بود.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

نقش ایمپلنت و ترمیم دندان های اصلی در خروپف 

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که می تواند باعث برز اختلال خروپف شود، از دست دادن دندان های اصلی می باشد. افرادی که دندان های اصلی خود در فک بالا و پایین را از دست می دهند، با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. در واقع به دلیل ایجاد شرایط جدید در دهان فرد خروپف را تجربه خواهد کرد.

تنها راه درمان خروپف در چنین شرایطی، ایمپلنت یا درمان تخصصی دندان ها می باشد. در غیر این صورت خروپف فرد درمان نخواهد شد. مسیر قرار گرفتن زبان در داخل دندان تغییر پیدا می کند و محل ورود اکسیژن به بدن تنگ تر می شود. در سایه درمان تخصصی دندان های خراب و پوشیده شده می توان از شر خروپف های آزاردهنده راحت شد.

در صورت عدم ترمیم دندان های آسیب دیده خروپف همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. به نوعی زبان در میسر ورودی هوا در نای قرار می گیرد. این افراد نیز هنگام خواب حس خفگی را تجربه خواهند کرد. پزشک در گام اول درمان شاید روش های موقتی را معرفی کند. در واقع تنها راه درمان این معضل جبران دندان های از دست رفته می باشد.

استفاده از بالش طبی

بالش های طبی به دلیل طراحی ارگونومی و بسیار خاص و متفاوتی که دارند؛ باعث درمان خروپف خواهند شد. این بالش ها سر و گردن را در شرایط کاملا مطلوبی قرار می دهند. در واقع به دلیل قرار گرفتن در وضعیت استاندارد حین خواب دیگر فرد خروپف را احساس نخواهد کرد. یک بالش غیر اصولی می تواند باعث ایجاد اختلالات گسترده ای در مسیر تنفسی شود. حتما روی بالش طبی باید به پهلو خوابید.

تا زمانی که فرد به پهلو نخوابد؛ دوباره خروپف ادامه خواهد داشت. استفاده از بالش طبی باید به یکی از اولویت های اصلی چنین افرادی تبدیل شود. متریال این بالش های طبی به گونه ای است، که هیچ گونه حساسیت آلرژیک تنفسی را به وجود نمی آورند. بسیاری از نمونه های بی کیفیت موجود در بازار باعث تشدید آلرژی های مزمن می شوند. تحت چنین شرایطی امکان بهبودی خروپف غیر ممکن خواهد بود.

پیش از خرید باید کیفیت بالش طبی را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که بالش از کیفیت لازم برخوردار نباشد؛ نقشی در درمان خروپف نخواهد داشت. پس از درمان خروپف نیز باید حتما از این بالش ها استفاده کرد. در غیر این صورت فرد دوباره خروپف را تجربه می کند.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

خوابیدن روی تخت

برای خواب باید محیطی مناسب را انتخاب کرد و همچنین نحوه خوابیدن را تغییر داد. خوابیدن روی تخت می تواند به کم شدن خروپف کمک کند. بسیاری از افرادی که روی زمین می خوابند، از معضل خروپف رنج می برند. خوابیدن روی تخت باعث کاهش صدای خروپف خواهد شد. تخت و بالش طبی از ملزومات اصلی جهت درمان خروپف به شمار می آیند.

تخت به خوابیدن در شرایط مطلوب کمک بسیار زیادی خواهد کرد. همچنین تخت بهترین راهکار برای درمان مشکلات رایج حین خواب می باشد. برای رهایی از شر خروپف های مزاحم باید خوابیدن روی تخت را امتحان کرد. با ایجاد چنین تغییر بزرگی می توان خروپف و سایر معضلات مربوط به خواب را درمان کرد.

تنفس از دهان

یکی از عادت های بسیار بد تنفس از طریق دهان می باشد. تنفس از دهان می توان باعث تشدید خروپف های شبانه شود. یکی از علل اصلی این مسئله نرسیدن اکسیژن به مقدار کافی به ریه ها از طریق تنفس دهانی می باشد. همچنین تنفس از دهان باعث احساس حالت خفگی حین خواب خواهد شد. پیش از خواب باید تنفس از بینی را بارها تمرین کرد. در این صورت می توان عادت بسیار بد تنفس از دهان را تغییر داد.

روش های مهم و کاربردی برای کم کردن خروپف

سخن پایانی

دغدغه بزرگ و مهم بسیاری از افراد چگونه خروپف را کم کنیم؟ می باشد، که پاسخ این سوال را جامعه پزشکی به روش های مختلف ارائه کرده است. در سایه شیوه های مختلف به راحتی می توان خروپف را در کوتاه ترین زمان ممکن درمان کرد. در اغلب موارد تنها با ترک یک عادت بد می توان از شر خروپف های شبانه خلاص شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت