انواع مختلف میگو + فواید و مضرات خوردن میگو

مجموعه : تغذیه سالم
انواع مختلف میگو + فواید و مضرات خوردن میگو

فواید و مضرات خوردن میگو

میگوها، این جانوران سخت‌پوستانی ده‌پا هستند کـه دارای بدنی کشیده و ضمائمی تخصص یافته برای شنا در آب می‌باشند. از نظر اقتصادی، میگوها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بـه دلیل کم کالری بودن ودر عین حال مغذی بودن، میگوها یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قرار گرفتن در رژیم غذایی لاغری محسوب می شوند. میگوها در زنجیرهٔ غذایی جانوران نقش مهمی ایفا میکنند و منبع غذایی بسیاری از ماهی‌ها و نهنگ‌ها را تشکیل می دهند.

 

میگو چه جانوری است؟

میگو چه جانوری است؟

میگوها جانوران بندپایانی هستند کـه در اکوسیستم‌هاي‌ مختلفی مانند بستر دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها زندگی میکنند. ان‌ها دارای بدنی کشیده و پاهای نازک و کم توان برای شنا هستند و از نظر اقتصادی بسیار مهم محسوب میشوند. میگوها طبق معمولً در تمام عمرشان بـه تنهایی زندگی میکنند ودر دوره‌هاي‌ تولید مثل، تجمعات بزرگی از ان‌ها قابل مشاهده اسـت.

 

میگوها دارای اندازه‌هاي‌ مختلفی بین ۲ تا ۲۵ سانتیمتر هستند و گونه‌هاي‌ با اندازه درشت‌تر از نظر تجاری مهم‌تر هستند. ان‌ها منبع غذایی بسیاری از ماهی‌ها و نهنگ‌ها را تشکیل میدهند ودر زنجیره غذایی اهمیت فراوانی دارند. میگوها همچنین دارای خواص و فواید بسیاری برای سلامتی انسان هستند، از جمله کمک بـه جلوگیری از ریزش مو، افزایش تعداد سلول‌هاي‌ خونی قرمز، التیام عملکرد تیروئید و ساخت استخوان‌هاي‌ قوی.

 

فواید خوردن میگو

فواید خوردن میگو

میگو یک غذای دریایی اسـت کـه مصرف ان خواص و فوایدی را برای سلامتی بـه همراه دارد. این میگوها سرشار از مواد مغذی و مفید هستند. در ادامه، بـه برخی از فواید سلامتی مصرف میگو می پردازیم:

1. جلوگیری از ریزش مو: میگو حاوی آهن اسـت کـه برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موها مفید اسـت.

2. حفظ سلامت پوست، مو و ناخن: پروتئین موجود در میگو بـه حفظ سلامت پوست، رشد مو و ناخن کمک می کند.

3. جلوگیری از کم‌خونی: میگو حاوی ویتامین B12 اسـت کـه نقش مهمی در تولید سلول‌هاي‌ قرمز خون دارد.

4. افزایش انرژی: مصرف میگو باعث افزایش انرژی و کارایی روزانه بدن میشود.

5. تقویت استخوان ‌ها: میگو حاوی کلسیم و فسفر اسـت کـه در ساخت استخوان ‌ها و استحکام دندان‌ها نقش دارند.

6. کاهش خطر افسردگی: امگا 3 موجود در میگو میتواند در برابر افسردگی محافظت کند.

7. کاهش خطر کم‌کاری تیروئید: میگو حاوی مس اسـت کـه برای عملکرد تیروئید مفید اسـت.

8. جلوگیری از پیری زودرس: کاروتنوئید موجود در میگو برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از پیری زودرس مفید اسـت.

بـه طور کلی، میگو یک منبع عالی از پروتئین، ویتامین‌ها و موادمعدنی اسـت کـه برای سلامتی بدن مفید اسـت.

 


مطالب مشابه: تشخیص فاسد بودن میگو


 

عوارض خوردن میگو

عوارض خوردن میگو

مصرف میگو دارای فواید و خواصی اسـت، اما همچنین باید بـه عوارض احتمالی نیز توجه کنید. در ادامه، بـه برخی از عوارض مصرف میگو میپردازیم:

1. ارتفاع سدیم: مصرف زیاد میگو می تواند سطح سدیم در بدن را افزایش دهد. این موضوع می تواند خطر حفظ آب، فشار خون بالا و رویداد های قلبی عروقی را افزایش دهد.

2. آلرژی: مصرف میگو ممکن اسـت در برخی افراد حساسیت زا باشد. در صورتی کـه بـه سخت‌پوستان آلرژی دارید، مصرف میگو باعث واکنش‌هاي‌ شدید مانند آنافیلاکسی شود.

بهتر اسـت قبل از مصرف میگو، با دکتر خود مشورت کنید و مقدار مناسب را انتخاب کنید. همچنین، در طبخ میگو، از روش‌هاي‌ مناسب استفاده کنید تا خواص ان حفظ شود

 

انواع مختلف میگو

انواع مختلف میگو

بله، باشید. انواع میگوهای خوراکی در ایران و سایر مناطق جهان متنوع هستند. در ادامه، بـه شناخت چند نوع میگو می پردازیم:

 • میگو سفید هندی
 • میگو صورتی
 • میگو ببری
 • میگو موزی
 • میگو ببری سیاه
 • میگو سنگی
 • میگوی خالدار
 • میگوی زنبوری یا راه راه
 • میگوی قرمز آلبالویی
 • میگوی ببر آبی
 • میگوی آبی پیچدار
 • میگوی دانه برفی
 • میگوی کریستالی
 • میگوی شیشه اي یا میگوی شبح
 • میگوی کاریدینا باباوتی
 • میگوی آمانو
 • میگوی سولاوسی یا کاردینال

 

میگو سفید هندی

میگو سفید هندی

میگو سفید هندی یکی از انواع میگوهای پرورشی اسـت. اینگونه در مناطق آبی شرق هرمزگان، بـه ویژه در جاسک و اطراف ان؛ صید می شود. گوشت میگو سفید هندی شفاف و رنگ ان صورتی کم رنگ تا زرد شیری اسـت. این میگوها دارای آنتن‌هاي‌ بزرگی هستند کـه همرنگ با بدنشان هستند و یکی از شاخص‌هاي‌ شناسایی اینگونه می‌باشند. اگر بـه دنبال گوشت لذیذ و بافت ترد هستید، میگو سفید هندی را درنظر بگیرید.

 

میگو صورتی

میگو صورتی

میگو صورتی یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. قبل از پخت، این میگوها صورتی رنگ هستند و طبق معمولً سایز کوچکی دارند. خواص و فواید میگو صورتی عبارت‌اند از:

1. جلوگیری از ریزش مو: مصرف میگو بـه عنوان منبع روی میتواند بـه جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

2. افزایش تعداد سلول‌هاي‌ خونی قرمز: میگو حاوی ویتامین A و ویتامین B12 اسـت کـه برای تولید سلول‌هاي‌ قرمز خون مهم هستند.

3. التیام عملکرد تیروئید: میگو دارای ید بیش از میزان کافی برای حفظ عملکرد تیروئید اسـت.

4. ساخت استخوان قوی و محکم: میگو حاوی کلسیم، منیزیم، روی، فسفر و ویتامین D اسـت.

5. کاهش درد و گرفتگی‌هاي‌ قاعدگی: اسیدهای چرب امگا3 در میگو می توانند در کاهش درد و گرفتگی‌هاي‌ قاعدگی مؤثر باشند.

با مصرف میگو صورتی، میتوانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 

میگو ببری

میگو ببری

میگو ببری یکی از برترین انواع میگوهای خوراکی خلیج فارس اسـت. اینگونه طبق معمولً در آب‌هاي‌ بوشهر در خلیج فارس یافت میشود. میگو ببری دارای رده‌هاي‌ قهوه‌اي رنگی روی پوستش اسـت و بـه جز آب‌هاي‌ بوشهر، دربخش‌هایي از حوزه آبی خوزستان و همچنین با فراوانی کمتری در هرمزگان ودر فصل مخصوص صید نیز وجوددارد.

 

این میگو دارای ویتامین B12؛ ویتامین D، امگا3؛ پروتئین و فسفر اسـت. مصرف میگو ببری میتواند بـه پیشگیری از انواع سرطان، کاهش فشار خون، جلوگیری از آلزایمر، کمک بـه کاهش کلسترول مفید و پیشگیری از کم‌خونی کمک کند.

 

میگو موزی

میگو موزی

میگو موزی «بـه انگلیسی: Fenneropenaeus merguiensis» از میگوهای بومی سواحل جنوبی ایران اسـت. این میگو هم به‌ صورت دریایی و هم پرورشی وجوددارد و ارزش تجاری بالایی دارد. طول ان در شرایطی ممکن اسـت تا 24 سانتیمتر هم برسد. از نظر ظاهری، میگوی موزی شباهت زیادی بـه میگوی هندی دارد، با این تفاوت کـه بر روی بدن خال‌هاي‌ قرمز و قهوه‌اي رنگی نیز دیده میشود کـه ان را شبیه موز رسیده میکند. این میگو دارای گوشتی با بافت سبک و لذیذ اسـت.

 

میگو ببری سیاه

میگو ببری سیاه

میگو ببری سیاه یا میگو مونودون «Giant tiger prawn» یکیدیگر از انواع میگوهای خلیج‌فارس اسـت کـه ذخایر محدودتری دارد و عموماً در اطراف جاسک تا چابهار و خلیج گواتر زیست می کند. این آبزی بـه خاطر سایز درشتش با قیمت‌هاي‌ بالاتری «حتی گاهی گران‌تر از گونه ببری بوشهر» بـه فروش میرسد. میگو ببری سیاه دارای حجم بالایی از پروتئین میباشد و میتواند تمامی پروتئین‌هاي‌ مورد نیاز بدن را کاملاً تامین کند.

 

از نظر ظاهری، این میگو با پوست مشکی و گوشت سفید شفاف جذاب و استثنایی اسـت. همچنین، حجم آهن موجود در ان بسیار زیاد اسـت و بـه همین دلیل اغلب متخصصان مصرف این نوع میگو را بـه جهت درمان بیماری کم‌خونی توصیه می کنند. با مصرف میگو ببری سیاه، میتوانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 

میگو سنگی

میگو سنگی

میگو سنگی یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. این میگو دارای پوسته‌اي سخت اسـت و بافت ان نسبت بـه انواع دیگر میگوها سفت‌تر اسـت. از نظر ظاهری، میگو سنگی شیرین‌تر اسـت ودر آب‌هاي‌ عمیق موجود میشود. اگر بـه دنبال گوشت با بافت ترد هستید، میگو سنگی را انتخاب کنید. همچنین، این میگو حاوی امگا۳ و مواد مغذی دیگری اسـت. با مصرف میگو سنگی، میتوانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 

میگوی خالدار

میگوی خالدار

میگو خالدار یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. از لحاظ شکل، میگو خالدار شبیه بـه خرچنگ دریایی اسـت و بـه ان خرچنگ دریایی آلاسکا هم می گویند. این میگو دارای طعمی شیرین و بافتی بسیار نرم و لطیف اسـت. با این حال، تمیز کردن پوسته‌هاي‌ ان سخت اسـت و باید دقت کنید کـه پوسته‌ها بـه قطعات کوچک تبدیل نشود.

 

میگو خالدار می تواند تا ۳۰ سانتی‌متر قد بکشد. از نظر ظاهری، پوسته‌هاي‌ میگو خالدار بـه شکل خرچنگ دریایی بافته شده‌اند و رنگ ان‌ها طبق معمولً شبیه بـه نارنجی اسـت. این نوع میگو دارای طعمی شیرین و بافتی نرم و لذیذ اسـت. با مصرف میگو خالدار، می توانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 

میگوی زنبوری یا راه راه

میگوی زنبوری یا راه راه

میگو زنبوری یا راه راه، یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. اینگونه انحصاری از جنوب چین نشات گرفته اسـت و بـه دلیل بدن زرد یا سفید با راه راه‌هاي‌ سیاه تا حدی مانند زنبور عسل اسـت. میگو زنبوری دارای طعمی شیرین و بافتی بسیار نرم و لطیف اسـت.

 

از نظر شکل، پوسته‌هاي‌ ان بـه شکل خرچنگ دریایی «لابستر» شبیه هستند. این میگوها بـه دلیل عطر و طعم دلنشین و بافت سفت و محکمی کـه دارند، مورد توجه قرار میگیرند. میتوانند تا 30 سانتی‌متر رشد کنند و برای بخارپز کردن، کباب کردن و خوردن بـه روش‌هاي‌ دیگر نیز ایده‌آل هستند. با مصرف میگو زنبوری، می توانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 

میگوی قرمز آلبالویی

میگوی قرمز آلبالویی

میگو قرمز آلبالویی یکی از گونه‌هاي‌ آبزیان خوراکی اسـت کـه بومی تایوان محسوب میشود. این میگو با رنگ زیبای خود و شرایط نگه داری آسان، بـه عنوان یک گونه تزئینی در آکواریوم‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. طول عمر این میگو حدود ۱ تا ۲ سال اسـت و تکثیر ان بـه سهولت اتفاق می‌افتد.

 

برای نگه‌داری از میگو قرمز آلبالویی، بـه شرایط طبیعی ان توجه کنید و از گیاهان انبوه و جلبک‌ها برای ساخت محیط مناسب استفاده کنید. همچنین، تغذیه‌ي سالم و کامل این میگو نیازمند آب باکیفیت و مناسب اسـت. با مصرف میگو قرمز آلبالویی، می توانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از زیبایی و طعم منحصر بـه فرد ان لذت ببرید.

 

میگوی ببر آبی

میگوی ببر آبی

میگو ببر آبی یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. از نظر شکل و رنگ، این میگوها بـه خرچنگ دریایی «لابستر» شبیه هستند و طعمی شیرین و بافتی بسیار لطیف دارند. اندازه آن ها نیز طبق معمولً کوچک تر اسـت و بـه آن ها میگوی “سالاد” هم گفته می شود، چون بخاطر طعم ملایم و شیرینی کـه دارند، در سالاد میگو استفاده میشوند.

 

از نظر عطر و طعم، میگوهای ببر آبی بعد از پخته شدن صورتی می شوند ودر مقایسه با سایر میگوهای خوراکی، عطر و طعم بی‌نظیری دارند. سرآشپزها بیشتر میگوهای ببر آبی را بخارپز می کنند تا مشتریان از طعم طبیعی این میگوها لذت ببرند. با مصرف میگو ببر آبی، میتوانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از خواص ان بهره‌برداری کنید.

 


مطالب مشابه: ساده ترین روش تمیز کردن میگو


 

میگوی آبی پیچدار

میگوی آبی پیچدار

میگو آبی پیچدار یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. از نظر شکل و رنگ، این میگوها بـه خرچنگ دریایی «لابستر» شبیه هستند و طعمی شیرین و بافتی بسیار لطیف دارند. اندازه انها نیز طبق معمولً کوچک تر اسـت و بـه انها میگوی “سالاد” هم گفته می شود چون بخاطر طعم ملایم و شیرینی کـه دارد در سالاد میگو استفاده میشود.

 

میگو آبی پیچدار میتواند تا 30 سانتی‌متر رشد کند و برای بخارپز کردن، کباب کردن و خوردن بـه روش‌هاي‌ دیگر نیز ایده‌آل هستند. با مصرف میگو آبی پیچدار، می توانید بـه سلامتی خود اهمیت بدهید و از طعم منحصر بـه فرد ان لذت ببرید.

 

میگوی دانه برفی

میگوی دانه برفی

میگو دانه برفی یکی از انواع میگوهای خوراکی اسـت. تخم‌هاي‌ سفید این میگو مانند گلوله‌هاي‌ برف بـه نظر می آیند. از نظر طعم، بافتی لطیف و شیرین دارند. این میگوها برای استفاده‌هاي‌ زینتی نیز پرورش داده میشوند.

 

میگوی کریستالی

میگوی کریستالی

میگوی کریستالی با نام لاتین Crystal Red Shrimp «CRS» شناخته می شود. این میگو دارای رنگ راه‌راه سفید و قرمز اسـت. از نظر ظاهری، میگوی کریستالی بـه شدت زیبا و جذاب اسـت. اینگونه از تکثیر گزینشی میگو زنبوری سیاه ژاپنی بـه وجود آمده اسـت. میگوی کریستالی نسبت بـه سایر میگوها بـه نیازهای بیشتری جهت نگه‌داری نیاز دارد. آب ان باید نرم و کمی اسیدی باشد و دمای آب نیز کمی سرد‌تر از دمای سایر میگوها باشد.

 

این میگو بـه مقادیر بالای نیترات حساس میباشد. همچنین، میگوی کریستالی بسیار آرام و صلح‌جو اسـت و نباید ان رابا ماهیان بزرگ و تهاجمی نگه‌داری کرد. برای حفظ موفقیت انها، شرایط یک مخزن باید عالی باشد. این میگوها بـه آب‌هایي باکیفیت بسیار بالا جهت تکثیر و پرورش نیاز دارند.

 

میگوهای کریستالی انتخاب مناسبی برای تازه‌کارها بـه حساب نمی آیند به علت قیمت بالا و شرایط نسبتاً سخت نگه‌داری. با مراعات اطلاعات کلیدی و شرایط مناسب، می توانید از زیبایی و طعم منحصر بـه فرد این میگوها لذت ببرید.

 

میگوی شیشه ای یا میگوی شبح

میگوی شیشه ای یا میگوی شبح

میگو شبح یا میگو شیشه‌اي، یکی از آسان‌ترین نژادهای میگو برای پرورش در آکواریوم اسـت. این میگوها شفاف هستند و بسیار فعال. انها بـه نام “شبح” هم شناخته میشوند، زیرا رنگدانه‌هایي ندارند و بدن‌شان شفاف بـه نظر میرسد. میگوهای شبح طبق معمولً در آکواریوم‌هاي‌ گرمسیری کـه حاوی ماهی‌هاي‌ کوچک و غیر پرخاشگر هستند، بـه عنوان پاک‌کننده‌هاي‌ عالی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

آن ها همچنین سطح جلبک‌ها را پایین نگه می‌دارند. با مراقبت آسان و قدرت تمیز کردن، میگوهای شبح افزودنی مناسبی برای آکواریوم‌ها هستند. اگر بـه دنبال یک مخزن تمیز و زیبا هستید، میگوهای شبح را درنظر بگیرید.

 

میگوی کاریدینا باباوتی

میگوی کاریدینا باباوتی

میگوی کاریدینا باباوتی یکی از آسان‌ترین نژادهای میگو برای پرورش در آکواریوم اسـت. این میگوها شفاف هستند و بسیار فعال. آن ها بـه نام “شبح” هم شناخته می شوند، زیرا رنگدانه‌هایي ندارند و بدن‌شان شفاف بـه نظر میرسد. میگوهای کاریدینا باباوتی برای استفاده در آکواریوم‌هاي‌ گرمسیری کـه حاوی ماهی‌هاي‌ کوچک و غیر پرخاشگر هستند، بـه عنوان پاک‌کننده‌هاي‌ عالی مورد استفاده قرار میگیرند. آن ها همچنین سطح جلبک‌ها را پایین نگه می‌دارند.

 

میگوی آمانو

میگوی آمانو

میگو آمانو «نام علمی: Caridina multidentata»؛ یک گونه میگو از خانواده میگوهای آب شیرین و بومی کشور ژاپن و تایوان اسـت. نام‌هاي‌ رایج ان شامل میگوی یاماتو، میگوی ژاپنی، میگوی کاردینال ژاپنی و میگوی جلبکی اسـت.

 

این میگو دارای بدنی شفاف اسـت کـه با خط شکسته‌اي از نقاط قهوه‌اي مایل بـه قرمز در طرفین پوشیده شده‌اسـت. سطح پشتی دارای نوار سفیدی اسـت کـه از سر تا دم کشیده شده و چشم‌ها بـه رنگ سیاه اسـت. میگوهای نر دارای جثه کوچک‌تر و رنگ کمتری نسبت بـه میگوهای ماده هستند.

 

مناسب‌ترین دما برای این میگو دمای ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد اسـت. آن ها در دماهای بالاتر فعال‌تر هستند، اما ممکن اسـت طول عمر کمتری نیز داشته باشند. آمانوها درجه اسیدی آب pH 6.5 تا ۷٫۵ را ترجیح میدهند. همچنین، میگوی آمانو بـه دلیل خون هموسیانین، فلز مس و سایر ترکیبات این فلز برای آن ها بسیار سمی و کشنده اسـت.

 

میگوی آمانو در نهرهای آب شیرین و مرداب‌ها جفت‌گیری میکند. میگوی ماده مانند سایر گونه‌هاي‌ میگو آمادگی جفت‌گیری رابا آزاد کردن فرومون در آب برای نرها اعلام می کند. تخم‌هاي‌ بارور شده رها میشوند و مراحل لاروی را در آب شور و نمکی طی میکنند و بـه دریا میروند. لاروها پس از رسیدن بـه مرحله نهایی رشد خود از دریا بازمی‌گردند و تا پایان عمر در آب شیرین می مانند.

 

پرورش میگوی آمانو در اسارت بسیار دشوار اسـت، با این حال، وقتی ماده‌ها فرومونهای جفت‌گیری را آزاد می کنند، هر نر کـه دریک مخزن قرار می گیرد شروع بـه شنا کردن دیوانه‌وار بـه دنبال ماده می کند. در اسارت طبق منابع مختلف، میگوی کاردینال توسط تاکاشی آمانو در اوایل دهه ۱۹۸۰ بـه دنیای آکواریوم معرفی شد.

 

میگوی سولاوسی یا کاردینال

میگوی سولاوسی یا کاردینال

میگو کاردینال «نام علمی: Caridina dennerli» یکی از میگوهای آب شیرین اسـت کـه در دریاچه ماتانو در منطقه سولاوسی اندونزی پیدا می شود. این میگوها بـه خاطر شباهت رنگ فوق‌العاده‌شان بـه لباس کاردینال‌ها بـه این نام شهرت یافته‌اند. آن ها موجودات خجالتی، اجتماعی و صلح‌طلبی هستند و بـه خاطر علاقه‌شان بـه خوردن جلبک‌ها می توان انها را بـه عنوان مبارز بیولوژیک دسته‌بندی کرد.

 

میگو کاردینال دریاچه‌هاي‌ منحصر بـه فرد منطقه سولاوسی را بـه عنوان محیط طبیعی خود دارند. این دریاچه‌ها با پارامترهای آب متمایز، نگه‌داری از این میگوها را چالش‌برانگیز میکند. اگر بـه توانایی‌هاي‌ نگه‌داری از آن ها علاقه دارید، می توانید این موجودات را بـه مجموعه‌تان اضافه کنید.

 


مطالب مشابه: چگونگی طبخ ماهی و میگو


 

در پایان

میگوها، می توانید غذا هاي خوشمزه‌اي مثل میگو پلو، میگو سوخاری و میگو کبابی تهیه کنید. انتخاب نوع میگو بستگی بـه طعم و مصرف مورد نظر دارد.

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت