مقایسه ورزش کراس فیت و بدنسازی (+ مزایا و معایب )

مقایسه ورزش کراس فیت و بدنسازی (+ مزایا و معایب )

خوشبختانه در جوامع امروزی اهمیت بـه ورزش و رژیم غذایی بیشتر شده و افراد زیادی سعی دارند لایف استایل زندگی خودرا تغییر دهند و بـه داشتن زندگی سالم و رعایت نکات تغذیه اي و ورزش توجه بیشتری کنند. ورزش علاوه بر کاهش وزن و تناسب اندام، سلامتی را نیز برایتان بـه ارمغان می آورد.کراسفیت و بدنسازی دو نمونه از پرطرفدار ترین سبک هاي‌ ورزشی اسـت کـه هریک علاقه مندان خاص خودش را دارد. بـه طور مثال در ورزش کراسفیت هیجان و اکتیو بودن بیشتری وجوددارد اما بدنسازی یکنواخت اسـت ودر عین حال بدن عضلانی و خشک را سریعتر ایجاد میکند.با مجله تالاب همراه باشید تا بـه بررسی این جزئیات بپردازیم.

 

انتخاب بین کراس فیت و بدنسازی؟

کراس فیت با بدنسازی متفاوت اسـت زیرا هر یک بـه دنبال هدف متفاوتی هستند؛ البته لازم بـه ذکر اسـت کـه درنهایت هر دو سبک سلامت و تناسب اندام را برای تان بـه دنبال دارد. کراس‌فیت طرفداران بیشتری نسبت بـه بدنسازی دارد و یک ورزش هیجان‌انگیز اسـت ؛ کراس فیت یک ورزش ترکیبی از تمرینات مقاومتی تمرینات سرعتی، وزنه برداری بـه شیوه قدرتی، پلایومتریک انفجاری، تمرینات با وزن بدن؛ تمرین هاي‌ استقامتی و ژیمناستیک اسـت .

 

انتخاب بین کراسفیت و بدنسازی؟

 


مطلب مشابه: 40 تمرین عالی برای افزایش عضلات افراد بالای 40 سال


 

هدف کراس فیت، ایجاد آمادگی جسمانی در همه ی زمینه‌ها اسـت. تقویت قلب و عروق ؛ استحکام عضلات ؛ انعطاف ؛ تعادل ؛ سرعت ؛ چالاکی ؛ هماهنگی و دقت از جمله اهدافی ست کـه در کراسفیت دنبال می شود.کراس فیت نیازمند ۳الی ۵ روز تمرین در هفته اسـت.

 

در کراس فیت، ورزش‌ها شدید و کوتاه بوده ودر حدود ۵ الی ۱۵ دقیقه طول می کشند ولی بدن‌سازی ورزشی اسـت برای ساختن عضله و زیبایی اندام کـه با کراس فیت تفاوت‌هایي دارد کـه در ادامه بـه ان خواهیم پرداخت.

انتخاب بین کراسفیت و بدنسازی؟

 

تاریخچه ی ورزش کراس فیت

کراس فیت یک رشته ورزشی اسـت کـه سابقه طولانی ندارد این ورزش درسال ۲۰۰۰میلادی تاسیس شد .افتتاح این ورزش از سال ها قبل توسط گلسمن انجام شده بود .گلسمن یک نوجوان ژیمناستیک کار بود کـه قصد داشت قویتر باشد .

وی از طریق کار با دمبل و وزنه توانسته بود از دیگر ژیمناستیک کارها پیش بیفتد.گلسمن درسال ۱۹۹۵ باشگاهی در کالیفرنیا تاسیس کرد و شروع بـه کار کرد . با تاسیس این باشگاه، ورزش کراس فیت نیز تاسیس شد .درسال‌هاي‌ بعد شعبه‌هاي‌ دیگر این ورزش در نقاط دیگر تاسیس شد. درسال ۲۰۱۲ کـه تنها ۱۰ سال از سابقه ورزش کراس فیت می‌گذشت درحدود ۳۴۰۰ شعبه از ورزش کراس فیت در سراسر جهان مشغول بـه کار بودند.

 

تاریخچه ی ورزش کراس فیت

 

تحقیقات کراس فیت کارها بـه این نتیجه رسید کـه آن ها با ترکیب کردن فعالیت‌هاي‌ ورزشی مانند ژیمناستیک و دیگر ورزش‌ها میتوانند ۱۰ویژگی مورد نظر را بـه دست آورند .دراین ورزش، پایین تنه و بالا تنه هر دو درگیر هستند. این ویژگی سبب می شود سوخت و ساز بدن افزایش یافته و چربی سوزی فرد بالا برود .برنامه‌هاي‌ کراس فیت بـه طور روزانه در حال تغییر بوده و بدن را بـه یک نوع تمرین عادت نمی دهد .

 

تاریخچه ی ورزش کراس فیت

 

کراس فیت یا بدنسازی

کراس فیت ورزش جدیدی اسـت کـه امروزه در حال رشد بسیاری اسـت. کراس فیت برخلاف بدنسازی کـه ورزشی سرد و بی‌روح اسـت کاملاً یک ورزش گروهی و هیجان انگیز و پرانرژی اسـت. حتی بسیاری از کسانی کـه بدنسازی کار میکنند با ورود کراس فیت بـه سراغ این رشته ورزشی رفته‌اند و بدنسازی را رها کردند.با شروع تمرینات سنتی مثل وزنه برداری فواید متعدد و تغییرات مهمی را تجربه خواهید کرد.

 

کراس فیت یا بدنسازی

 

اما تغییرات در لایف استایل, عضله سازی و ترکیب بدنی همانند بدنسازی از نتایج مهم شروع تمرینات مدرن و بسیار قدرتی کراس فیت نیز اسـت.طبق مطالعه ي محققان برای مقایسه تفاوت در محدودیت ها و توانایی هاي‌ جسمی مانند قدرت انفجاری، قدرت پویا و آمادگی هوازی بین “تمرینات کراس فیت یا بدنسازی” از آنجا کـه تمرینات CrossFit آموزش مقاومت و استقامت رابا هم ترکیب میکند،

این پتانسیل را دارد کـه از افزایش قدرت جلوگیری کند.تمرینات کراس فیت کم و بیش بعضی موارد را از تعادل دور میکند بنابر این می توانید مقدار بیشتری از مقاومت انفجاری را در مقابل حداکثر قدرت بدست آورید. بـه این موضوع اثر مداخله گفته می شود.

 

کراس فیت یا بدنسازی

 

کراس فیت و بدنسازی چه شباهتی دارند؟

هر دو ورزش بدنسازی و کراس فیت شامل بلند کردن وزنه، بالا و پایین آوردن انها بـه طور مکرر و چندین بار تمرین در هفته میباشد.

 

کراس فیت و بدنسازی چه شباهتی دارند؟

تفاوت کراس فیت و بدنسازی در چیست؟

کراس فیت و بدنسازی دو رشته کاملا جدا هستند ولی می توان بین آن ها ارتباط برقرار کرد. یعنی اگر بدنسازی کار می کنید جهت پیشرفت میتوانید کراس فیت هم کار کنید و اگر قصد دارید بـه تازگی سراغ یک رشته ورزشی بروید کراس فیت و تمرینات فانکشنال بـه دلیل مزایایی کـه دارند و نیاز بـه دارو و مکمل هم ندارد انتخاب مناسبی می‌باشند. بدنسازی همان‌ طور کـه از نامش پیداست بـه ظاهر و زیبایی بدن می پردازد.

 

تفاوت کراس فیت و بدنسازی در چیست؟

هدف بدن‌سازها افزایش عضله و زیبا و قوی کردن ظاهر جسم و فیزیک بدن اسـت. بـه عبارت دیگر می خواهند خوش فرم بـه نظر برسند اما در کراس فیت هدف ساختن بدن زیبا نیست بلکه افزایش ظرفیت بدن برای قرار گرفتن در موقعیت‌هاي‌ مختلف اسـت.کراس فیت را میتوان تمرین بـه دست آوردن آمادگی جسمی دانست و تمام اندام بدن درگیر می شود.

 

در واقع مجموعه‌اي از تمرینات استقامتی، مقاومتی، هوازی، ژیمناستیکی و تمرین با وزنه اسـت.بر خلاف بدنسازی کـه در هر تمرین عضلات هدف مشخص هستند و فشار بیشتر بر ان قسمت وارد میشود، در کراس فیت فشار ان بر کل بدن اعمال میشود.در باشگاه‌هاي‌ کراس فیت ؛ دستگاه بدن‌سازی و هوازی وجود ندارد .

 


مطلب مشابه: آنچه مربیان می خواهند قبل از شرکت در کلاس پیلاتس بدانید


 

تفاوت کراس فیت و بدنسازی در چیست؟

در کراس فیت از تجهیزات مختلفی مانند: بتل روپ و کتل بل، مدیسن بال، کیسه‌هاي‌ شن، تایرهای تراکتور، توپ‌هاي‌ آهنی، نردبان چابکی و جعبه‌هاي‌ پیلومتریک استفاده می شود کـه در هیچ باشگاه بدنسازی وجود ندارد.جلسات کراس فیت کوتاه‎تر از بدنسازی اسـت و طبق معمولً ۴۵ دقیقه و یا نهایتاً ۱ ساعت اسـت.

 

تفاوت کراس فیت و بدنسازی در چیست؟

 

مزایای کراس فیت نسبت به بدنسازی

از جمله مزایای کراس فیت می توان بـه ان اشاره کرد کـه هم برای ورزشکاران حرفه‌اي تمام رشته‌ها مناسب اسـت،و هم افراد مبتدی قادر بـه انجام ان هستند.ولی بدنسازی رشته‌اي اسـت کـه تنها بدنسازان حرفه‌اي ان را دنبال می کنند و از آن لذتمی برند چرا کـه اگر بـه ان علاقه نداشته باشید ان را رها خواهید کرد.کراس فیت سرعت، نیرو و قدرت، انعطاف‌پذیری، استقامت بدنی افزایش می یابد.

 

مزایای کراس فیت نسبت به بدنسازی

کمتر ورزشی وجوددارد کـه بتواند همه ی‌ي این فاکتورها را با هم تقویت کند.چرا کـه این موارد در بدنسازی وجود ندارد.در کراس فیت تنوع برنامه‌هاي‌ تمرینی بسیار زیاد اسـت و باعث میشود ورزشکار هرروز با یک چالش جدید روبه‌رو شود و از برنامه‌هاي‌ تکراری و یکنواخت در بدنسازی خبری نیست. همین امر موجب هیجان‌انگیزتر شدن کلاس‌هاي‌ کراس فیت شده اسـت.

بر اساس تحقیقات و گزارش‌هاي‌ موجود احتمال صدمه و آسیب‌‌دیدگی افراد در کراس فیت بـه مراتب خیلی کمتر از بدنسازی اسـت.در کراس فیت و تمرینات فانکشنال چربی بیشتری نسبت بـه بدنسازی می توان سوزاند، بـه همین علت عضلات زودتر فرم می گیرند.در کراس فیت در بازه‌ي زمانی کم، بیشترین نتیجه را میتوان گرفت اما زمانی کـه در بدنسازی برای گرفتن یک نتیجه دلخواه لازم اسـت خیلی بیشتر اسـت.

 

مزایای کراس فیت نسبت به بدنسازی

اگر از سر و کله زدن با دمبل و دستگاه خسته شدید و میخواهید کارهای چالش برانگیز انجام دهید کراس فیت ورزش مناسبی اسـت. اگر بدنساز هستید میتوانید از تمرینات فانکشنال و کراس فیت جهت پیشرفت در بدنسازی استفاده کنید. در کل انتخاب بدنسازی یا کراس فیت قبل از هر چیزی بـه اهداف شخصی شـما بستگی دارد. اگر میخواهید صرفاً بدنی حجیم و عضلاتی بزرگ داشته باشید بدنسازی را انتخاب کنید اما اگر بـه دنبال یک ورزش هیجانی هستید کراس فیت برایتان مناسب اسـت.

 

مزایای کراس فیت نسبت به بدنسازی

 

 


مطلب مشابه: جدیدترین ورزش سال برای لاغری چیست؟ «ورزش راکینگ»


 

در پایان

انتخاب ورزش بـه روش کراسفیت یا بدنسازی بـه خواسته و علایق تان بستگی دارد.اگر بـه دنبال ورزش سرعتی و مقاومتی هستید و از ورزش هاي‌ گروهی لذت می‌برید می توانید بـه روش کراسفیت ورزش کنید.کراس فیت چربی سوزی بیشتری دارد اما در عین حال نیازمند زمان بیشتری برای بـه نتیجه رسیدن اسـت.این درحالی ست کـه با بدنسازی بـه هیکل خشک و رو فرمی در مدت زمان کوتاهتر نسبت بـه کراس فیت میرسید و می توانید رو عضلات مدنظرات کار کنید تا بـه فرم دلخواه خود برسید.اما بـه طور کلی هر دو روش نتیجه اي مشترک سلامتی و شادابی را برای تان بـه ارمغان می آورد پس پیشنهاد می شود بنا بـه سلیقه خود حتماً یکی از این ورزش ها را در لایف استایل خود قرار دهید.

جدیدترین مطالب سایت