11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

نحوه ی کنسرو کردن سبزیجات و میوه جات 

برای منجمد شدن مواد خوراکی و نیز سبزیجات میتوان ازشیوه هاي بهرهگیری نمود این شیوه ها را درسایت تالاب آموزش می‌دهیم کنسرو کردن و ترشی کردن یکی از راه هاي نگه داری سبزیجات و میوه جات و مصرف انها در زمستان هست. راه دیگر فریز کردن آنهاست. ولی گذشته از فریز کردن باید کارهای دیگری انجام داد.

 

به گزارش تالاب:اگر شما هم باغچه اي دارید که در آن میوه و سبزیجات می کارید پس حتماً یخچال و فریزر شما همۀ وقت پر از این چیزها هست و برای بسته بندی انها دنبال چاره اي میگردید.

 

11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

اضافه بر محفظه ها و قوطی ها، کاغذهای فریزر، نوارچسب هاي فریزر و فویل را نیز توصیه می‌کنیم

 

آن دسته از افرادی که از مزارع و باغچه ها سبزیجات و میوه جات تازه میخرند نیز تمایل دارند که این خوراکی هاي تازه را طوری نگه داری کنند که به هنگام مصرف همچنان تازه باشند. کنسرو کردن و ترشی کردن یکی از راه هاي نگه داری سبزیجات و میوه جات و مصرف انها در زمستان هست. 

 

راه دیگر فریز کردن آنهاست. ولی گذشته از فریز کردن باید کارهای دیگری انجام داد. تجهیزات و لوازم مناسب را فراهم کنید و برای کنسرو کردن باید ابتدا میکرب ها را بکشید که اینکار گرچه ارزش خوراکی آن ها را کمی از بین میبرد. گرچه باید بدانید که خوراکی هاي فریز شده به اندازه خوراکی هاي کنسروی سالم نیستند. 

 

مزیت فریز کردن بر کنسرو کردن این هست که وقتی از فریزر در می آورید مزه طبیعی تری دارند و مواد خوراکی بیشتری نسبت به خوراکی هاي کنسروی دارند. در پروسه فریز کردن، مزه خوراکی کمی عوض می‌شود. زیرا آب داخل میوه و سبزی تبدیل به یخ میگردد.

 

با یخ زدن آب داخل انها، حجم یخ افزایش یافته و برخی از سلول هاي میوه می ترکند. این یعنی بافت میوه و سبزی عوض شده و له می‌شود.  گرچه راه هایي وجود دارد که می‌توانید کیفیت بیشتری به میوه جات و سبزیجات یخ زده بدهید. گذشته از هر چیز در مورد وسایلی که برای آماده سازی انها لازم دارید صحبت می‌کنیم.

 

• روش اول: یک مسئله بینظیر در مورد فریز کردن میوه جات و سبزیجات این هست که شما به وسایل خاصی نیاز ندارید. کیسه هاي فریزر برای فریزسازی خشک مناسب میباشند و این شامل خوراکی هاي شیره دار یا پوره دار نمیشود. پلاستیک هاي سفت تر و محفظه هاي شیشه اي هم برای غذا هاي نیمه مایع، مرباها و خوراکی هاي دیگر مناسبند. 

 

اضافه بر محفظه ها و قوطی ها، ما کاغذهای فریزر، نوارچسب هاي فریزر و فویل را نیز توصیه می‌کنیم. این لوازم برای بسته بندی برخی خوراکی ها برای ذخیره بلندمدت لازم میباشند. منظورمان از بلندمدت یعنی اکثر از 6 تا 12 ماه. هرچه خوراکی ها را به مدت طولانی تری در فریزر نگه دارید، کیفیت انها پایین تر می‌آید. 

 

برای آماده کردن خوراکی ها، باید همۀ سبزیجات و میوه ها را مفید بشویید، به خصوص اگر قرار نیست پوست آن ها را بکنید. سپس بگذارید مفید خشک شوند. برخی سبزیجات و میوه ها را میشود بطور کامل فریز کرد، ولی برخی از انها را باید پوست بکنید، هسته آن ها را درآورید و خرد کنید. گرچه این موضوع کاملاً به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. 

 

• روش دوم: میوه ها و سبزیجاتی که خصوصاً بطور کامل خیلی مفید فریز میشوند عبارتند از: انواع گیلاس ها و بری ها «توت فرنگی، تمشک، بلوبری، زغال اخته، کرانبری و …»، موز، فلفل چیلی، لوبیا، مارچوبه، گوجه فرنگی و ذرت. 

 

11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

انواع گیلاس ها و بری ها، موز و … میوه هایي که بطور کامل خیلی مفید فریز می‌شوند

 

• روش سوم: محصولاتی که بهتر هست بطور خرد شده یا نگینی شده فریز شوند عبارتند از: فلفل دلمه اي، آووکادو، انبه، آناناس، هندوانه، نخود، هویج، بروکلی، گل کلم، میوه هاي هسته دار مثل هلو، شفتالو و آلو، سیب، کدو مسمایی و کدو حلوایی. 

 

گل هاي کلم بروکلی و گل کلم را خرد کنید. غلاف نخود را بکنید و سر و ته لوبیا سبز و مارچوبه را بچینید. هویج، کدو حلوایی، کلم بروکسل را پوست بکنید و خرد و نگینی کنید. برگ هاي بزرگ اسفناج، چغندر و کلم پیچ را بکنید. قسمت هاي چوبی ریواس را بکنید و آن را نگینی کنید. 

 

سیب زمینی را نیز می‌توان فریز کرد. ولی بهتر هست اول آن را رنده کنید. گرچه کیفیت سیب زمینی فریز شده عمده مفید نیست. کدو نوعی سبزی هست که مقدار آّب آن بالاست. میتوانید آن را خرد کنید یا رنده کنید. 

 

ذرت و موز برای فریز کردن انعطاف زیادی دارند. می‌توانید ذرت را بطور کامل فریز کنید یا دانه هاي آن را از چوبش بتراشید و سپس فریز کنید. این به خودتان بستگی دارد. 

 

موز را هم می‌توانید بطور کامل یا پوست کنده فریز کنید. اگر موز را پوست بکنید و خرد کنید نیز می‌توانید صبح ها چند تکه بردارید و با صبحانه میل کنید. 

 

بعد از پوست کردن و خرد کردن و نگینی کردن میوه ها و سبزیجات نوبت به مراحل دیگر آماده سازی میرسد. 

 

• روش چهارم: اغلب سبزیجات را باید گذشته از فریز کردن جوشاند. سبزیجات را در آب در حال جوش فرو کنید و بگذارید حداکثر 3 تا 4 دقیقه بپزند و سپس انها را داخل آب سرد فرو کنید تا بیش از این نپزند. 

 

چرا اینکار مهم هست؟ یادتان باشد که نمی‌خواهیم سبزیجات یا میوه جات ما له شوند. اینکار باعث می‌شود که رنگ و مواد خوراکی آن ها نیز حفظ شود و میکروارگانیسم هاي سطحی که منجر به فاسد شدن میشوند بمیرند. 

 

ذرت، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی و کدو حلوایی نیازی به جوشاندن ندارند. میوه ها را نیز نباید جوشاند.

 

سبزیجات برگدار را نباید بپزید. گرچه یک مسئله هم هست و آن این که کمی تفت دادن اسفناج به صرفه جویی در فضای لازم برای فریز کردن آن کمک میکند. 

 

حتی میتوانید اسفناج را تبدیل به قالب هاي یخ کنید و هر وقت خواستید آن را به اسموتی هاي خود اضافه کنید. 

 

برخی از خوراکی ها را نیز میتوان کباب کرد و سپس فریز کرد. برای آلو، گوجه فرنگی و فلفل اینکار را بکنید. 

 

• روش پنجم: برای کنسروسازی، غذاها را با اسید سیتریک، آب لیمو یا اسید اسکوربیک فرآوری میکنند تا میکروارگانیسم هاي آن بمیرد و از تغییر رنگ غذا پیشگیری شود. این موضوع برای فریز کردن هم درست هست. فکر کنید که بعد از خرد کردن میوه ها، همۀ انها قهوه اي شوند. اگر آن ها را وارد آب اسیدی کنید چنین اتفاقی نمی افتد. 

 

محلولی از نیم قاشق چایخوری اسید اسکوربیک «در داروخانه یافت میشود» در هر 3 قاشق غذاخوری آب، یا 1 قاشق غذاخوری آبلیمو در هر 4 فنجان آب بهرهگیری کنید. میوه را در این محلول فرو کنید و درآورید و بگذارید خشک شود. یا این محلول را به میوه اسپری کنید.

 

برای فریز کردن، ابتدا باید آن را بسته بندی خشک کنید. بسته بندی تک لایه ساده ترین حالت ست که اگر میوه یا سبزی را در یک لایه «بطور کامل یا خرد شده» فریز کنید، زودتر منجمد میشود. 

 

• روش ششم: سریع فریز کردن خیلی مفید هست زیرا: «الف» میوه ها و سبزیجات اگر با هم و بطور متراکم فریز نشده باشند، به راحتی یخشان باز می‌شود، «ب» کیفیت آن ها به هنگام آب شدن یخ، بهتر میشود. 

 

تنها کاری که باید بکنید این هست که خوراکی موردنظرتان را در یک لایه داخل ظرفی که زیرش کاغذ روغنی گذاشته اید فریز کنید، بطوری که به ته ظرف نچسبد. 

 

هدف از اینکار این هست که خوراکی خیلی زود منجمد شود. تنظیم دمای فریز گذشته از اینکار ایده خوبی هست. تنظیم تهویه هوای داخل فریزر نیز توصیه میشود. 

 

اگر می‌خواهید خوراکی موردنظر فوراً منجمد شود در فریزر را باز و بسته نکنید تا نوسان دمایی وجود نداشته باشد. بعد از منجمد شدن ظرف را از فریزر دربیاورید و غذای منجمد شده را داخل محفظه، قوطی یا کیسه بریزید و دوباره در فریزر بگذارید. 

 

خارج کردن هوای داخل کیسه یا محفظه باعث می‌شود که زمان طولانی تری حفظ شود و برفک نزند. 

 

11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

خارج کردن هوای داخل کیسه یا محفظه باعث می‌شود که زمان طولانی تری حفظ شود و برفک نزند

 

• روش هفتم: انتخاب دوم، فریز کردن با بسته بندی خیس یا با عصاره شکر هست. دستور تهیه عصاره درست همانند عصاره اي هست که به هنگام کنسروسازی تهیه می‌کنید. تمام مراحل درست مثل کنسروسازی هست، به استثنای پختن. در واقع درست کردن آن بسیار ساده هست.

 

فریز کردن مربا را فراموش نکنید. در ماه هاي زمستان خیلی مفید دلچسب هست که بتوانید قوطی مربای منجمدی که در تابستان از میوه هاي تازه درست کرده بودید را از فریزر درآورید و مصرف کنید. مرباسازی نیز یکی از راه هاي مفید حفظ میوه جات هست. 

 

حتی می‌توانید سبزیجات پوره شده، غذای بچه، سوپ، سس و خوراکی هاي دیگر را فریز کنید.

 

• روش هشتم: بهتر هست که تاریخ و محتویات هر بسته را روی آن بنویسید. زیرا ممکن هست بعد از شش ماه یادتان نیاید که داخل هر بسته چیست یا تاریخ فریز سازی آن کی بوده هست.

 

نوارچسب فریز برای اینکار مناسب میباشند و علیرغم دمای پایین و رطوبت به خوبی روی کیسه می چسبند. میتوانید دور قوطی ها نیز نوارچسب بزنید تا هوا داخل آن ها نرود و برفک نزنند. 

 

بسته بندی کیسه ها و محفظه ها داخل فویل و نوارچسب زدن به آن ها نیز به این هدف کمک می‌کند.

 

کیسه ها زیپ دار نیز برای فریز کردن بسیار مناسبند. قیمت انها مناسب هست و بهرهگیری از انها آسان هست.

 

• روش نهم: کیسه ها و قوطی ها را باید بطور کامل بسته بندی کنید. تا آنجا که می‌توانید هوای داخل آن ها را خارج کنید. یک روش برای خارج کردن کامل هوا از انها بهرهگیری از نی و مکیدن هوای داخل آن ها و بستن سریع سوراخ هست. 

 

در مورد محفظه ها و قوطی ها، خارج کردن هوا بدون کمک دستگاه وکیوم کمی دشوار هست. برای نگه داری بلندمدت از انها، بهتر هست از دستگاه وکیوم بهرهگیری کنید. خارج کردن هوای اضافی و مهر و موم کردن بسته هاي میوه ها و سبزیجات، نتیجه بهتری مهیا می‌کند. 

 

11 شیوه مهم در فریز کردن مواد غذایی

کیسه ها و قوطی ها را باید بطور کامل بسته بندی کنید

 

• روش دهم: وقتی از محفظه و قوطی بهرهگیری میکنید، باید به اندازه کافی سرخالی بگذارید تا مایع داخل انها جای کافی برای افزایش حجم به هنگام انجماد داشته باشد. 

 

معمولاً در فریزرهای عادی، میوه ها و سبزیجات مدتی طولانی سالم می مثل. با گذشت زمان غذای منجمد همچنان قابل خوردن هست، ولی کیفیت آن کاهش می یابد. اگر قصد دارید خوراکی ها را مدتی طولانی در فریزر نگه دارید، فریز عمیق در دماهای سردتر گزینش بهتری هست.

 

• روش یازدهم: میوه ها تا یک سال مفید می مثل و سبزیجات تا 18 ماه در فریزر می مثل. 

 

میوه ها زمانی که یخشان هنوز کاملاً باز نشده، مزه بهتری دارند زیرا له نشده اند. میتوانید آن ها را بپزید و سس کنید یا به اسموتی بیفزایید. سبزیجات را بهتر هست درست بعد از درآوردن از فریزر بپزید و منتظر باز شدن یخ آن ها نمانید. 

 

برخی از سبزیجات بعد از فریز کردن اصلاً خراب نمیشوند مثل ذرت و نخود. سبزیجات دیگر را بهتر هست بگذارید باز شوند و در سس، خورش، سوپ و … بپزید. 

 

هیچ چیز راحت از درآوردن یک بسته بروکلی، هویج، گل کلم و … از فریزر و انداختن انها در سوپ و درست کردن یک غذای آسان نیست.

 

جدیدترین مطالب سایت