بروزرسانی : 4 شهریور 1402

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

برخی از قوانین آداب معاشرت در رستوران‌ کـه زمانی بـه طور گسترده شناخته شده و رعایت میشدند، امروزه تا حد زیادی بـه فراموشی سپرده شده‌اند،. اما ما دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران را منتشر کرده ایم.

آداب معاشرت در رستوران 

بیرون رفتن برای غذا خوردن یک فعالیت محبوب برای بسیاری از مردم اسـت – اما می تواند تعدادی از مسائل مربوط بـه آداب را ایجاد کند! امروز، ما بـه شـما خواهیم گفت کـه چگونه مانند یک جنتلمن در بیرون از خانه غذا بخورید، بدون این کـه خودرا خجالت بکشید یا مرتکب هرگونه اشتباهی شوید.

1. مراقب لباس مناسب خود باشید

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

مطمئن شوید کـه مطابق ان لباس می‌پوشید. اگر بـه یک رستوران شیک‌تر میروید، از شلوار جین و کفش‌هاي‌ تنیس صرفنظر کنید و چیزی کمی زیباتر بپوشید. اگر مطمئن نیستید کـه لباس مناسب چیست، از قبل از رستوران سوال کنید.


✅ مطالب مشابه: 50 قانون کوچک آداب معاشرت که همیشه باید تمرین کنید


2. صبر کنید تا بنشینید

در رستوران صبر کنید تا بنشینید

این سیاست در بسیاری از رستوران‌ها وجوددارد، اما حتی اگر رستورانی پیشنهاد میکند قبل از آمدن همه ی شـما را بنشیند، مودبانه اسـت کـه قبل از نشستن منتظر بمانید تا کل مهمانی‌تان برسد.

3. گوشی خود را روی میز نگذارید

گوشی خود را روی میز نگذارید

این یکی واضح بـه نظر میرسد، اما تلفن، کلیدها و سایر وسایل خودرا از روی میز بردارید. و گوشی خودرا برای پیامک بیرون نیاورید. این پیامی را بـه شرکت شـما می‌فرستد کـه بـه هر شخصی کـه پیامک می‌فرستید برای شـما مهم‌تر از آنهاست. ارسال یک پیام یا ایمیل پاسخ می تواند تا پایان شام صبر کند، اما اگر فوری اسـت، قبل از برداشتن تلفن خود عذرخواهی کنید.

4. دستمال سفره خود را روی پاهایتان بگذارید

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

بـه محض نشستن میتوانید اینکار را انجام دهید. با این حال، اگر کسی شـما را برای صرف غذا بیرون می برد «مخصوصاً اگر برای کاری باشد»؛ صبر کنید تا میزبانتان دستمال سفره‌اش را روی دامن او بگذارد. اگر خودرا برای استفاده از دستشویی معذورید، دستمال را روی صندلی بگذارید. وقتی غذایتان تمام شد، می‌توانید دستمال را روی میز بگذارید. این یکی از 10 اشتباه آداب سفره اسـت کـه باید از انجام ان دست بردارید… آیا شـما مقصر دیگران هستید؟

5. قبل از شروع به غذا خوردن منتظر بمانید تا همه سرو شوند

قبل از شروع به غذا خوردن منتظر بمانید تا همه سرو شوند

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

اگر مجبورید چیزی را پس بفرستید، کـه اگر غذا درست پخته نشود، قابل قبول اسـت، مطمئن شوید کـه بـه بقیه مهمانانتان بگویید کـه بدون شـما بـه خوردن ادامه دهند. 

6. با پیشخدمت تماس نگیرید

با پیشخدمت تماس نگیرید

درعوض، سعی کنید با او تماس چشمی برقرار کنید تا بـه آرامی نشان دهید کـه بـه چیزی نیاز دارید. اگر هنوز نمیتوانید توجه پیشخدمت خودرا جلب کنید، دست خودرا بـه سمت انها ببرید.


✅ مطالب مشابه: راهنمایی های مناسب برای اخلاق و رفتار در محل کسب و کار


7. با کارکنان رستوران با احترام رفتار کنید

با کارکنان رستوران با احترام رفتار کنید

این یکی کاملا واضح اسـت، اما با پیشخدمت مانند یک خدمتکار رفتار نکنید. از پرسیدن سوال نترسید، اما اگر هر یک از غذاها مطابق میل شـما نیست، بـه خاطر داشته باشید کـه این احتمالاً تقصیر پیشخدمت نیست.

8. همه باید به همان تعداد دوره سفارش دهند

همه باید به همان تعداد دوره سفارش دهند

در مورد این کـه آیا پیش غذا یا دسر می خواهید یا نه، با همراه یا همراهان خود بـه توافق برسید. بـه این ترتیب، وعده هاي‌ غذایی خودرا هم زمان شروع و بـه اتمام خواهید رساند. درباره این قوانین آداب معاشرت بیشتر بیاموزید کـه همیشه باید انها را تمرین کنید—سرور شـما از شـما تشکر خواهد کرد.

9. لیوان نوشیدنی خود را کنار نگه دارید

لیوان نوشیدنی خود را کنار نگه دارید

اگر ترجیح می‌دهید نوشیدنی ننوشید، لیوان را وارونه نکنید. فقط مودبانه دست خودرا روی لیوان خود قرار دهید تا بدون جلب توجه، بـه شـما علامت دهد کـه چیزی نمیخواهید.

10. ظرف 15 دقیقه پس از اتمام وعده غذایی خود را ترک کنید

ظرف 15 دقیقه پس از اتمام وعده غذایی خود را ترک کنید

13 قانون کوچک آداب معاشرت در رستوران

اگر نمی‌خواهید سرگرمی بـه اتمام برسد، نوشیدنی را در جای دیگری بنوشید. شـما نمیخواهید میزی را کـه رستوران بـه ان نیاز دارد در انحصار خود درآورید، بـه خصوص اگر یک رستوران محبوب باشد. بـه هرحال، رستوران یک تجارت اسـت، و ماندن درکنار استقبال شـما می تواند مانع از نشستن مشتری دیگر شود.

11. اگر کل قبض را پرداخت می کنید، از قبل به گارسون بگویید

اگر کل قبض را پرداخت می کنید، از قبل به گارسون بگویید

اگر میزبان مهمانی شام هستید و می خواهید هزینه غذای همه ی را بپردازید، از قبل بـه گارسون بگویید کـه باید چک را دریافت کنید. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید کارت اعتباری خودرا نیز زودتر بـه پیشخدمت بدهید.

12. از قبل تصمیم بگیرید که چگونه صورت حساب را تقسیم می کنید

از قبل تصمیم بگیرید که چگونه صورت حساب را تقسیم می کنید

اگر میخواهید چک‌هاي‌ جداگانه انجام دهید، از پیشخدمت بپرسید کـه آیا این امکان وجوددارد تا آن ها بتوانند انچه را کـه هر فرد در طول وعده غذایی سفارش میدهد پیگیری کند. با این حال، اگر با یک گروه بزرگ هستید، تصور نکنید کـه رستوران می تواند این امکان را داشته باشد. اگر وعده غذایی همه ی درحدود یک محدوده قیمت بود، بهتر اسـت فقط صورتحساب را بـه طور مساوی تقسیم کنید.

13. انعام گذاشتن در رستوران

انعام گذاشتن در رستوران

در انعام داد بسته بـه رستوران، پیشخدمت شـما ممکن اسـت با دست مزد ساعتی کار نکند، بـه این معنی کـه انها برای امرار معاش خود بـه انعام شـما وابسته هستند. انعام 15 تا 20 درصد برای خدمات رضایت بخش و 25 درصد برای خدمات نمونه. بـه خاطر داشته باشید، آداب انعام دادن می تواند در سراسر جهان متفاوت باشد.


✅ مطالب مشابه: با رفتارهای اشتباه دیگران چگونه رفتار کنیم ؟


در پایان

متأسفانه، اگر نخستین مناسبت بزرگ شـما خوردن خرچنگ یا صدف دریک شام کاخ سفید اسـت، این راهنما احتمالاً خیلی کم اسـت، خیلی دیر اسـت. با این حال، اگر فقط بـه دنبال صرف یک شام با همسر «احتمالا» خود هستید، ما از شـما حمایت میکنیم. بنابر این کلاه خودرا بردارید، صندلی خودرا پیدا کنید و آماده شوید تا در ان فرو بروید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت