مجموعه : سلامت پوست
بروزرسانی : 7 مهر 1402

پیری پوست با این 20 اشتباه مراقبت از پوست

پیری پوست با این 20 اشتباه مراقبت از پوست

ممکن اسـت فکر کنید کـه بـه پوستتان کمک می کنید، اما پارچه‌هاي‌ شستشو و برخی مواد شوینده صورت، پوست شـما را پیر می کنند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از کارهای مراقبتی اي کـه بـه پوست شـما آسیب می زند را منتشر کرده ایم.

چه کارهای مراقبتی ای به پوست ما آسیب میزند

ممکن اسـت فکر کنید تمام کارهایی کـه هرروز انجام میدهید، پاک‌سازی، شستشو و مرطوب‌کننده‌اي اسـت کـه پوست شـما را سالم نگه می‌دارد، اما بـه احتمال زیاد برخی از عادات پاک‌سازی صورت کـه دراین مسیر بـه کار گرفته‌اید، در واقع باعث پیری پوست شـما میشوند. برای خاطرجمعی از این کـه پوست شـما در طول مسیر جوان و بدون چین و چروک میماند، باید بـه اشتباهات کلاسیک مراقبت از پوست توجه کرد.

چه بعد از تمرین آبکشی نکنید، چه از دستمال مرطوب صورت استفاده نکنید یا با آب بسیار داغ شستشو نکنید، وقت ان اسـت کـه روش خودرا تغییر دهید. ما با متخصصان پوست، زیبایی‌شناسان، متخصصان صورت و سایر متخصصان مراقبت از پوست صحبت کردیم تا عاداتی را کـه برای جلوگیری از پیری پوست خود باید کنار بگذارید.

1. صبح ها صورت خود را نشویید

حذف یک شست و شوی صورت صبحگاهی میتواند بـه طور جدی صورت شـما را پیر کند. “دلیل مهم شستن پوست خود در صبح این اسـت کـه هنگام خواب شب، پوست شـما در حالت ترمیم قرار دارد. این باعث می شود پوست شـما سموم و سبوم «روغن» ترشح کند.” تمام این تجمعات برای پوست شـما مفید نیست. برای خاطرجمعی از داشتن یک صفحه تمیز برای روز – و جلوگیری از چین و چروک هاي‌ آینده – درست زمانی کـه از خواب بیدار می‌شوید با یک پاک کننده ملایم بشویید.


مطالب مشابه: 17 راز تشخیص بیماری از طریق پوست «رنگ رخسار»


2. لایه برداری بیش از حد

لایه برداری بیش از حد

اسکراب بیش از حد تهاجمی صورت عمل بدی اسـت و این یقیناً برای لایه‌برداری نیز صدق می کند. لایه برداری بیش از حد شدید یا خیلی مکرر می تواند منجر بـه التهاب ایجاد کننده چین و چروک شود. «یک علت اصلی پیری التهاب مزمن و طولانی مدت اسـت.

در حالی کـه چند شب در هفته لایه برداری ملایم برای پوست شـما عالی اسـت، اما این یک خط ظریف اسـت، زیرا زیاده روی تنها باعث پیرتر نشان دادن شـما می شود. «لایه‌برداری بیش از حد نیاز می تواند باعث آسیب بـه پوست و کاهش سلامت سد محافظ پوست و همچنین علائم اولیه پیری مانند خطوط ریز و کم‌آبی شود.» 

3. عدم استفاده صحیح از پاک کننده

عدم استفاده صحیح از پاک کننده

بـه جای مالیدن شدید پاک کننده بـه پوست خود برای تمیز کردن صورت شـما کـه می تواند منجر بـه چین و چروک شود، مهم اسـت کـه تا حد امکان ملایم باشید و از تکنیک مناسب استفاده کنید. «ان رابا حرکات دایره اي روی پوست [خود] ماساژ دهید، پس از اتمام بـه خوبی بشویید، و سپس با یک اسفنج صورت بـه پوست خود ضربه بزنید تا مطمئن شوید کـه آرایش، کثیفی و چربی بـه طور کامل پاک شده اسـت.»

4. با استفاده از دستمال شستشو

با استفاده از دستمال شستشو

چه زیر دوش باشید و چه در سینک، هرگز صورت خودرا با دستمال نشویید. آن ها بافتی خشن دارند و تمام این لایه برداری اضافی برای پوست شـما خوب نیست. «توصیه می شود بیش از سه بار در هفته لایه‌برداری نکنید و استفاده از دستمال شستشو اهمیت دارد.» در عوض، فقط از دستان خود برای انجام کار استفاده کنید. این رنگ پوست شـما را نجات می دهد و بـه بـه حداقل رساندن توده هاي‌ لباسشویی شـما کمک می کند.

5. شستشو با لوفا

شستشو با لوفا

اگر فکر می کردید کـه پارچه‌هاي‌ لباسشویی انتخاب بدی برای شست و شوی صورت هستند، لوفا قطعا بدتر هستند.  لوفاها مانند پارچه‌هاي‌ دستشویی بـه‌دلیل مواد مشبک خشن‌شان بـه عنوان لایه‌بردار عمل می کنند و استفاده بیش از حد از ان می تواند باعث آسیب بـه سد پوستی شـما شود و منجر بـه پیری زودرس پوست شود. علاوه بر این، بـه هرحال نباید از لوفا روی صورت خود استفاده کنید. «لوفا میزبان هزاران باکتری هستند کـه می توانند هنگام لایه‌برداری سطح پوست، راه خودرا بـه منافذ شـما باز کنند».

6. یا از صابون های قلیایی استفاده کنید

یا از صابون های قلیایی استفاده کنید

ممکن اسـت احساس شستن صورت خود با صابون تخته اي را دوست داشته باشید، اما روی پوست خیلی ملایم نیست و این می تواند روند پیری را تسریع کند. “استفاده از صابون می تواند بـه اپیدرم، خارجی ترین لایه پوست آسیب برساند. این می تواند منجر بـه چین و چروک زودرس، منافذ بزرگ‌تر و ایجاد آکنه و التهاب شود.”

“همچنین صابون نواری توسط بایندرها ثابت می شود. این چسب ها بـه طور طبیعی PH بالاتری نسبت بـه پوست شـما دارند و باعث می شوند پوست شـما وارد حالت قلیایی شود کـه منجر بـه خشکی می شود. خشکی نیز بـه نوبه خود می تواند منجر بـه پیری شود.” در عوض، بـه گزینه هاي‌ پاک سازی ملایم تری کـه برای پوست حساس صورت شـما ساخته شده اند، پایبند باشید، نه فقط یک شست و شوی سریع دستی.

7. استفاده از شوینده صورت حاوی عطر

استفاده از شوینده صورت حاوی عطر

محصولات مراقبت از پوست شـما ممکن اسـت بوی خوبی داشته باشند، اما هر عطری کـه اضافه میشود میتواند از نظر پوست شـما آسیب بیشتری نسبت بـه ان داشته باشد. «تحقیقات نشان داده اسـت کـه عطرهای موجود در محصولات مراقبت از پوست یکی از رایج ‌ترین عامل‌هاي‌ تحریک هستند. این موضوع میتواند برای همه ی انواع پوست، نه فقط پوست‌هاي‌ حساس صادق باشد». اگر چه ممکن اسـت آسیب ناشی از عطر در لحظه استفاده قابل مشاهده یا تحریک کننده نباشد، اما می تواند در طول زمان ظاهر شود.

8. یا استفاده از شستشوی صورت حاوی الکل

یا استفاده از شستشوی صورت حاوی الکل

یکی از بدترین کارهایی کـه می توانید برای پوست خود انجام دهید این اسـت کـه صورت خودرا با چیزی حاوی الکل بشویید کـه “درصورت استفاده مداوم در طول زمان بـه شدت خشک می شود.” متأسفانه، این خشکی عامل اصلی تسریع پیری اسـت. قبل از شست و شوی بعدی، مواد تشکیل دهنده پاک کننده مورد استفاده خودرا بررسی کنید و مطمئن شوید کـه حاوی مواد افزودنی فوق العاده خشن نیست.

9. شستشو با آب خیلی گرم یا سرد

شستشو با آب خیلی گرم یا سرد

جلوگیری از پیری پوست

اگر عاشق شستن صورت خود با آب گرم یا بسیار سرد هستید، هم اکنون دست از کار بکشید. بهترین کار این اسـت کـه وقتی نوبت بـه دما می‌رسد، از یک محیط شاد استفاده کنید. برای شستن صورت، بهترین دمای آب گرم اسـت. آب سرد بـه طور موثر آلودگی روزانه را از بین نمیبرد و آب داغ ممکن اسـت پوست شـما را تحریک و خشک کند.

10. شستن بیش از حد صورت

شستن بیش از حد صورت

هر چه صورت شـما تمیزتر باشد، بهتر اسـت، درست اسـت؟ در حالی کـه شستن صورت چیز خوبی اسـت – پاک‌سازی محرک ها، آلاینده ها، کثیفی ها و چربی اضافی – هرگز نباید در اینکار زیاده روی کنید. چقدر زیاد اسـت؟ «شستن بیش از حد صورت می تواند بـه سیستم محافظتی پوست آسیب برساند، کـه پس از ان می تواند بر میزان سهولت کـه محیط پوست شـما را تحریک می کند، میزان کارآمدی رطوبت را حفظ میکند و بـه مرور زمان باعث میشود کـه علائم اولیه پیری را نشان دهید.»


مطالب مشابه: 20 چیزی که متخصص پوست به شما نمی گوید


11. عدم شستشوی بدن بعد از تعریق

عدم شستشوی بدن بعد از تعریق

در حالی کـه متخصصان پوست میگویند شستن صورت دو بار در روز یک قانون خوب اسـت، یک استثنا وجوددارد: شستن صورت بعد از تمرین. بـه گفته آکادمی پوست آمریکا «AAD» اگر اینکار را نکنید، تمام ان عرق انباشته شده می تواند پوست شـما را تحریک کند، کـه در نهایت می تواند منجر بـه چین و چروک شود. بنابر این مطمئن شوید کـه پس از رفتن بـه باشگاه در اسرع وقت صورت خودرا تمیز کنید.

12. استفاده از پاک کننده نامناسب برای نوع پوست شما

استفاده از پاک کننده نامناسب برای نوع پوست شما

اگر از محصول پاک کننده اشتباه استفاده می کنید، پوستی جوان نخواهید داشت. بهتر اسـت گزینه هاي‌ خاصی را برای نوع دقیق پوست خود انتخاب کنید، چه پوست خشک، نرمال، مختلط یا چرب. همیشه بـه دنبال چیزی باشید کـه بدون این کـه شـما را خشک کند، از شر اسلحه خلاص شوید.

13. استفاده بیش از حد از برس های پاک کننده پوست

استفاده بیش از حد از برس های پاک کننده پوست

برس‌هاي‌ فانتزی مراقبت از پوست مانند کلاریسونیک ممکن اسـت بسیار محبوب باشند، اما فقط مطمئن شوید کـه هر شب از ان استفاده نکنید. “این می تواند باعث آسیب پوست شود و ممکن اسـت منجر بـه پیری زودرس درصورت استفاده زیاد شود.” متأسفانه ان موها آنقدرها کـه مردم فکر می کنند ملایم نیستند.

14. مالش دادن خیلی خشن

مالش دادن خیلی خشن

هنگامی کـه صورت خودرا می شویید، باید مراقب باشید: بالاخره پوست شـما بسیار ظریف اسـت. اگر همیشه بـه شدت پاک می کنید، میتوانید بـه اسانی پوست خودرا تحریک کرده و باعث ایجاد چین و چروک شوید. تنها چیزی کـه لازم اسـت یک شست و شوی ملایم برای از بین بردن آلودگی، آرایش و سایر مواردی اسـت کـه در طول روز روی پوست شـما جمع می شود.

15. یا تقریباً صورت خود را خشک می کند

یا تقریباً صورت خود را خشک می کند

در حالی کـه تکنیک شست و شوی صورت شـما مهم اسـت، نحوه خشک کردن پوست خود بعد از ان نیز اهمیت دارد.  صورت خودرا با یک حوله نرم خشک کنید. یا بهتر اسـت حوله را بـه کلی کنار بگذارید. «خشک کردن در هوا تا حدودی راه بهتری برای خشک کردن پوست اسـت. این یک راه ساده برای جلوگیری از هر گونه تحریک، التهاب و علائم پیری اسـت.

16. کشیدن پوست شما

کشیدن پوست شما

فقط خشک کردن شدید صورت نیست کـه می تواند منجر بـه چین و چروک شود، بلکه هنگام تمیز کردن، آرایش کردن یا پاک کردن آرایش صورت شـما را می‌کشد. «ناحیه‌اي از صورت کـه احتمالاً نشانه‌هاي‌ پیری ناشی از کشیدن را نشان میدهد، چشم‌ها هستند، زیرا در این جا پوست نازک‌ترین قسمت اسـت.

زمانی کـه خط چشم می‌زنید یا سعی می کنید آرایش را پاک کنید، ملایم باشید تا بـه رشته هاي‌ کلاژن و الاستین اطراف چشم آسیبی نرسانید کـه باعث تسریع پیری می شود. همیشه روی بقیه قسمت هاي‌ صورت خود نیز ملایم باشید.

17. استفاده از دستمال مرطوب صورت

استفاده از دستمال مرطوب صورت

دستمال مرطوب صورت ممکن اسـت بـه شـما کمک کند آرایش، آلودگی و چربی را در چند ثانیه پاک کنید، اما همه ی آن ها خوب نیستند. این کشیدن مکرر می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات اساسی شود. مالش می تواند باعث التهاب با درجه پایین شود کـه بـه مرور زمان می تواند باعث افزایش رنگدانه هاي‌ پوست یا حتی چین و چروک هاي‌ اولیه شود.

18. آرایش خود را پاک نمی کند

مطمئناًپاک کردن صورت میتواند مشکل‌ساز باشد، اما خوابیدن بدون پاک کردن تمام آرایش‌تان حتی بدتر اسـت. این سهل انگاری ممکن اسـت اکنون در وقت شـما صرفه جویی کند، اما در نهایت فقط برای شـما هزینه خواهد داشت. هیچ‌کس نباید بدون برداشتن کرم‌هاي‌ زیرسازی، کانسیلر، برنزر و سایر محصولات خود بـه رخت خواب برود کـه میتواند باعث تجزیه کلاژن و پیری زودرس شود.

19. یا اینکه صورت خود را در شب نشویید

یا اینکه صورت خود را در شب نشویید

شستن صورت در صبح برای خلاص شدن از شر چربی‌هایي کـه در هنگام خواب تجمع می کنند مهم اسـت، اما شستن صورت در شب نیز بسیار مهم اسـت. «اگر قبل از خواب بـه‌درستی تمیز نشوید، تمام تجمعات روزانه – مانند آلودگی، چربی و عرق – میتواند منجر بـه مشکلاتی با بافت ضعیف پوست شود. همچنین بـه پوست خود زمان نمی دهید. برای جوان‌سازی. اگر بـه پوست خود فرصتی برای ترمیم کامل خود ندهید، نمیتواند بـه طور موثر با این چین و چروک ها مبارزه کند.

20. عدم استفاده از لوسیون و ضد آفتاب بعد از شستن صورت

عدم استفاده از لوسیون و ضد آفتاب بعد از شستن صورت

در حالی کـه شستن و خشک کردن صحیح صورت کلید کاهش چین و چروک هاي‌ آینده اسـت، کاری کـه بلافاصله پس از اتمام کار انجام می دهید نیز همین اسـت. پس از خشک شدن صورت خود، منتظر استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب خود نباشید. استفاده فوراً بـه ان اجازه می دهد تا بـه طور مؤثرتری بـه پوست شـما نفوذ کند و پوست شـما را هیدراته و جوان نگه می دارد.

کرم هاي‌ ضد آفتاب و مرطوب کننده دو محصول موثر ضد پیری هستند. قرار گرفتن در دسترس اشعه ماوراء بنفش روند طبیعی پیری پوست شـما را تسریع میکند و باعث ایجاد چین و چروک و رنگدانه‌هاي‌ ناهموار خشن و لکه‌دار میشود.


مطالب مشابه: داشتن بهترین پوست + 30 تا از بهترین ترفند پوستی


در پایان

پوست شـما بزرگترین اندام بدن شماست و این بدان معناست کـه بـه مراقبت بیشتری نیاز دارد، چه از نظر خارجی و چه بـه صورت هفتگی یا داخلی روبالشی خودرا تعویض کنید و حاوی مواد مغذی گیاهی باشد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت