دور جدید ابطال کارت های سوخت آغاز شد

دور جدید ابطال کارت های سوخت آغاز شد

پس از افزایش قیمت بنزین با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و عرضه بنزین با قیمت بیش از 1000 تومان در جایگاه های سوخت، دولت تدبیر و امید طرح جدیدی به منظور مدیریت مصرف بنزین در دستور کار قرارداده است.


 
آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که پس از چند هفته کاهش مصرف بنزین، بار دیگر تقاضا برای خرید این فرآورده استراتژیک نفتی به مرز 70 میلیون لیتر در روز و معادل مصرف پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بازگشته است.


 
همزمان با جهش دوباره مصرف بنزین در کشور، معاونت اجرایی ریاست جمهوری ماموریت جدیدی به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به منظور پایش کارت‌های هوشمند سوخت خودرو و موتورسیکلت‌ها و در نهایت ابطال برخی از کارت‌های بنزین واگذار کرده است.
 


با اجرای این طرح کارت هوشمند بنزین موتورسیکلت‌های فرسوده، فاقد پلاک ملی و یا متوقف شده در پارکینگ‌های عمومی ابطال می‌شود ضمن آنکه ابطال کارت سوخت خودروهای فرسوده شخصی و عمومی هم کماکان ادامه دارد.


 
علاوه بر کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده، سهمیه ویزه بنزین خودروهای عمومی همچون آژانس تاکسی، وانت بار و خودروهای آموزش رانندگی که در خدمت ناوگان حمل و نقل عمومی نیستند که به سهمیه عادی خودروهای شخصی تنزل می یابد.
 


آمارهای رسمی که تاکنون توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور منتشر شده است، نشان می دهد که از دی ماه سال گذشته تاکنون کارت هوشمند بنزین بیش از 6 میلیون موتورسیکلت، خودروی شخصی و عمومی ابطال و یا سهمیه ویزه به سهمیه عادی بنزین کاهش یافته است.
 


با ابطال این تعداد کارت هوشمند سوخت به طور متوسط روزانه حدود 6 میلیون لیتر از مصرف بنزین 700 تومانی در جایگاه های سوخت کاسته شده و صاحبان این دسته از خودروها به جای بنزین 400 و 700 تومانی با استفاده از کارت جایگاه داران بنزین با قیمت آزاد 1000 تومانی خریداری می کنند.
 


حسین هاشمی معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گفتگویی با اشاره به ابطال 6 میلیون کارت هوشمند سوخت خودرو و موتورسیکلت ها، می گوید: با سامان دهی و یا ابطال کارت های هوشمند سوخت تاکنون بیش از 500 میلیون لیتر در مصرف بنزین به ویژه بنزین یارانه ای با قیمت 400 و 700 تومانی صرفه‌جویی شده است.
 


سید مجتبی شفیعی رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بهمن ماه سال گذشته در گفتگو با مهر با اشاره به ابطال روزانه 35 هزار کارت بنزین موتورسیکلت‌های فرسوده، گفته بود: در مجموع حدود 9.1 میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود دارد که تا پایان سالجاری 3 میلیون کارت بنزین این دسته از موتوری‌ها باطل می‌شود.
 


این مقام مسئول با تاکید بر اینکه حدود یک میلیون موتورسیکلت نیز فاقد اسناد هویتی کامل هستند که تا پایان سالجاری کارت بنزین آنها باطل می‌شود، تصریح کرده بود: در نهایت با ساماندهی سهمیه بنزین موتور و خودروهای فرسوده انتظار صرفه‌جویی روزانه حدود 9 میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور وجود دارد.
 


در این بین مسئولان دولت پیش بینی می‌کنند به جای انجام سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری و پالایشگاه‌ سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین، با ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین خودروهایی که در خدمت حمل و نقل عمومی نیستند، عملا اقدام به صرفه‌جویی اقتصادی کنند.

جدیدترین مطالب سایت