مجموعه : کلیپ و فیلم
بروزرسانی : 7 آذر 1398

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین و با ارزش ترین گنبدهای تاریخی ایران و اصفهان میباشد. این مسجد کـه در دوران با شکوه صفویه بنا شده اسـت امروز با مرمت انجام شده دچار تغییر رنگ در بخشی کـه مرت شده میباشد کـه همین موضوع باعث انتقادهای بسیاری شده اسـت.

انتقادهای زیادی بـه تغییر رنگ قسمت هاي‌ مرمت شده با قسمت هاي‌ دیگر شده اسـت کـه دراین فیلم توضیحاتی درباره علت این موضوع خواهند گفت.

در روزهای گذشته نحوه مرمت و تفاوت رنگ قسمت مرمت شده با بقیه گنبد، انتقادات فراوانی را در پی داشته اسـت.

بـه گزارش تالاب چند روز گذشته، مطالب و عکسهایی در انتقاد از مرمت بخشی از گُنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان از جمله تفاوت رنگ ان با سایر تَرک‌هاي‌ گنبد در شبکه‌هاي‌ اجتماعی منتشر شد.

ناصر طاهری روز چهارشنبه در گفتگو با تالاب افزود:

طرح مرمت شامل کُل این گنبد اسـت و باید منتظر ماند و صبر کرد تا همه ی ترک‌هاي‌ ان مرمت شود.

اگر میخواهید درباره این مشجد تاریخی و تاریخ آن بدانید روی لینک زیر کلیک نمایید:


حتما بخوانید: مسجد شیخ لطف‌الله


وی با بیان‌این کـه کاشی‌هاي‌ گنبد بـه‌عنوان لایه بیرونی در دسترس عوامل فرسایشی مختلف مانند سرما، گرما، باران، آلودگی هوا و یخبندان قرار دارد، تصریح کرد: پیش از این، مرمت گنبد مسجد امام بـه‌صورت موضعی انجام شد اما با توجه بـه شدت آسیب‌هاي‌ این بنا و رسیدن ان بـه شرایط خطر، تصمیم بـه اجرای طرح اصولی و مرمت کامل گنبد مسجد شیخ لطف‌الله از سال گذشته گرفته شد.

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

طاهری با اشاره بـه‌این کـه بخش‌هایي از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بر اثر گذشت زمان بـه‌صورت “پله پله” درآمده و بخشی از بندهای ان از بین رفته بود، افزود: دراین طرح مقرر شد کـه مرمت قسمت‌هایي کـه احتمال ریزش دارد، شروع شود، بـه‌همین دلیل در مرحله نخست ۲ ترک از ۱۶ ترک ان برای اینکار انتخاب شد.

وی با تاکید براینکه کار مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله با توجه بـه ارزش ان بـه‌عنوان میراث تاریخی، طبق ضوابط و بادقت بسیار انجام شد، گفت: بر این اساس برای انتخاب پیمانکاران بـه مسائلی از جمله تجربه و صلاحیت درجه یک انها توجه شد.

طاهری با بیان‌این کـه در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله همه ی کاشی‌ها عدد‌گذاری شده اسـت، افزود: طرح مرمت این گنبد هنوز بـه پایان نرسیده و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ان را بـه‌طور کامل تحویل نگرفته اسـت.

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

معاون حفظ و احیای بناهای اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره بـه این کـه بند تَرک‌هاي‌ گنبد دراین طرح با استفاده از مصالح جدید نو شده اسـت، توضیح داد: تفاوت رنگی کـه در زمان حاضر پس از مرمت ۲ ترک مشاهده می شود مربوط بـه بندهای نوست در حالی کـه سایر ترک‌هایي کـه هنوز مرمت نشده، درسال‌هاي‌ طولانی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار داشته اسـت.

وی تصریح کرد: باید منتظر ماند تا همه ی گنبد مرمت شود و بی شک، انها نیز پس از مدتی تحت‌تاثیر عوامل محیطی قرار میگیرد.

طاهری با اشاره بـه این کـه در گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نسبت بـه مسجد امام، مداخله مرمتی کمتری صورت گرفته اسـت، تاکید کرد: در مرمت این گنبد تلاش شد تا قسمت‌هاي‌ اصیل و سالم ان؛ حفظ و بخش‌هاي‌ از بین رفته ان؛ مرمت یا بازسازی شود.

وی در باره انتقادهای مطرح شده در باره چگونگی مرمت گنبد این مسجد گفت:

این امر طبیعی اسـت کـه معماران و مرمت‌کاران نسبت بـه کار یک دیگر نقد داشته باشند.

وی همچنین توضیح داد کـه گنبد مسجد شیخ لطف‌الله دارای ۱۶ ترک اسـت کـه هر ۲ ترک دارای یک نقش کامل هستند و درواقع این گنبد، هشت ترک بزرگ دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، شهریور سال گذشته، از آغاز عملیات مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله واقع در مجموعه جهانی میدان امام این شهر خبر داد.

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

فریدون الله‌یاری، فرسودگی و آسیب‌دیدگی گنبد مسجد را از دلایل مهم آغاز عملیات مرمت ان خواند و افزود: اقدام‌هاي‌ مرمتی این گنبد شامل جمع‌آوری کاشی‌هاي‌ قدیمی، پاک‌سازی، مرمت کاشی‌ها و نصب مجدد کاشی‌هاي‌ قدیمی اسـت.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان این کـه ملات بین کاشی‌ها و جدار گنبد این مسجد در طول زمان رو بـه تخریب رفته و با ریزش کاشی‌ها همراه بوده اسـت، اعلام کرد: مرمت ان در دستور کار قرار دارد.

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از چهار بنای تاریخی میدان امام«نقش جهان» اسـت کـه مُدورترین گنبد جهان را دارد و بـه‌عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا از ان یاد می شود.

این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان در دوران صفوی ساخته شد و شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری اسـت.

امیدواریم مرمت اثار مهم باستانی بادقت بیشتری انجام شود تا از بروز آن گونه موارد خودداری شود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت