آیا می دانید فواید خنده برای بدن چیست؟

آیا می دانید فواید خنده برای بدن چیست؟

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید

فواید خنده و خندیدن برای اصلی ترین اندام بدن یا همان مغز بسیار زیاد اسـت. همه ی افراد جامعه حداقل یک این جمله را شنیده اند کـه “خنده نمک زندگی اسـت یا بر هر درد بی درمان دواست” کـه محققان از لحاظ علمی ان را تایید کرده اند. بنابر این بر اساس پژوهش هاي‌ انجام شده خندیدن هم برای سلامتی بدن و هم سلامتی ذهن مفید می باشد.

پس هر فرد با تجربه قهقه هاي‌ عمیق و طولانی قطعا از تاثیر ان بر روح و روان خود شگفت زده میشود. البته دلایل متعددی برای تجربه یک حس خوب بعد از قهقه هاي‌ عمیق و طولانی وجود دارند کـه کاهش استرس، کاهش درد، کاهش التهاب، تقویت سیستم ایمنی و … در بر میگیرند.

مطلب مرتبط: 11 فواید لبخند زدن برای سلامتی مبتنی بر علم

فواید خنده که از آن ها بی خبر هستید

فواید بی نظیر خنده برای سلامتی بدن

فواید خنده بـه قدری زیاد اسـت کـه مسیر سلامت روحی و جسمی فرد را در بر می‌گیرد. زیرا امروزه این موضوع بـه اثبات رسیده کـه تبسم در موقعیت استرس زا و بحرانی مانند مرهمی آرامش روان و روح انسان اسـت. همچنین در تسکین برخی بیماری هاي‌ جسمی بسیار تاثیر گذار می باشد.

البته این کـه چراباید خندید و یا خندیدن چه فوایدی برای سلامت جسم و روح دارد مدام برای افراد غمگین و افسرده یک سوال نامفهوم بوده اسـت. در جواب این سوال باید گفت کـه خنده یک داروی مفید می باشد کـه مزایای جسمی، اجتماعی، عاطفی و روانی داشته و فرد را از تفکرات منفی بـه دور نگه می دارد.

زمانی کـه فرد بـه تماشای یک نمایش کمدی مینشیند یا یک داستان خنده دار رابا لذت هرچه تمام تر برای خانواده و دوستان تعریف میکند در واقع برای سلامتی خود قدم هایي برداشته اسـت. زیرا صدای قهقهه میتواند هر کسی را خوشحال کند.

همچنین خندیدن در میان تمام رفتارهای انسانی، بی نظیرترین و ذاتی ترین نوع رفتارها محسوب می‌شود. پس افراد جامعه جهت بیان قسمتی از احساسات مطلوب خود لبخند می‌زنند. پس انجام این عمل علاوه بر این کـه خود فرد احساس خوبی دارد بـه اطرافیان نیز همین حس را انتقال می‌دهد. بنابر این از فواید بی نظیر لبخند میتوان بـه موارد زیر اشاره کرد.

فواید بی نظیر خنده برای سلامتی بدن

داروی انرژی بخش قوی

خنده در واقع یک داروی قوی اسـت کـه افراد را دور هم گرد آورده و باعث ایجاد تغییرات عاطفی و جسمی سالم در بدن انها می‌شود. زیرا هیچ رفتار ذاتی بـه اندازه خندیدن نمیتواند با خاطرجمعی بیشتر و سریع تر بدن و ذهن افراد را بـه تعادل برساند.

همچنین شوخ طبعی برای بارها فرد را سبک میکند و او را بـه دیگران وصل نموده کـه هوشیاری و تمرکز بالا را بـه دنبال دارد. سپس بـه فرد کمک میکند تا عصبانیت خودرا نظارت نموده و بـه اسانی اطرافیان را ببخشد. بنابر این خندیدن بـه طور مکرر و بـه سهولت، منبع خارق العاده اي جهت غلبه بر مشکلات، پشتیبانی از سلامت عاطفی و جسمی و تقویت روابط فرد بـه شمار می‌رود.

خنده یک داروی بدون قیمت و سرگرم کننده کاملا رایگان اسـت و کاربرد سهولت دارد. کودکان در طول روز بارها و بارها لبخند می‌زنند بدون این کـه دلیلی برای این رفتار داشته باشند.در دوران بزرگسالی فرد در زندگی دشوارتر و جدی تری قرار می‌گیرد کـه قهقه زدن کمتر اتفاق میوفتد. پس با بررسی فرصت هاي‌ بیشتر جهت خنده و شوخ طبعی میتوان سلامت روحی و عاطفی خود التیام بخشیده و رابطه ها تقویت نمود تا از طول عمر بیشتری برخوردار بود.

داروی انرژی بخش قوی

تمرین اندام های داخلی بدن

لبخند یک روند خیلی ساده اسـت و نوعی تمرین برای اندام هاي‌ داخلی بدن محسوب می‌شود. زیرا خنده اندام هاي‌ مختلفی از جمله شانه ها، سیستم تنفسی، شکم و دیافراگم را ورزش می‌دهد. بنابر این عضلات فرد پس از خندیدن، آرامش و اسانی زیادی را تجربه می‌کند.

همچنین در لبخندهای شدید، اشخاص مجبورند کـه نفس هاي‌ عمیق تری بکشند. بنابر این مجاری تنفسی کـه مسدود شده اند بـه سهولت باز میگردند و با استنشاق بالا اکسیژن بیشتری دریافت میکنند. پس هنگام انجام یک ورزش بدنی و سپری نمودن یک تمرین داخلی بازه از زمان را بـه خندیدن با دوستان اختصاص دهید. زیرا یک لبخند دل چسب و خوب، استرس و تنش جسمی را برطرف نموده و بعد از 45 دقیقه میتواند عضلات فرد را ریلکس کند.

تمرین اندام های داخلی بدن

کاهش استرس

یکیدیگر از فواید خنده، کاهش استرس اسـت. زیرا سطح هورمون هاي‌ استرس هم چون اپی نفرین و کورتیزول را کاهش می‌دهد و هم زمان منجر بـه بالا رفتن سطح هورمون هاي‌ تقویت کننده تندرستی میشود. همچنین لبخند یک تمرین عالی برای گردش خون و تحریک عضلات می باشد کـه برخی از نشانه هاي‌ جسمی استرس را کم میکند. بنابر این زمانی کـه با استرس دست و پنجه نرم میکنید بـه تماشای یک فیلم کمدی بنشینید تا احساس بهتری را تجربه نمایید.

کاهش استرس با خندیدن

بهبود کیفیت خواب

افرادی کـه هنوز در حسرت خواب شبانه آرام و لذت بخش مانده اند، خنده یکی از داروهای خوبی اسـت کـه آن ها قادر بـه امتحان ان می باشند. زیرا لبخند منجر بـه تولید ملاتونین بیشتری در بدن میشود و بـه فرد کمک میکند کـه خواب مطلوب تری را تجربه کند.

همچنین طبق تحقیقات علمی در حوزه بیخوابی و یا خواب راحت نشان داده کـه خندیدن الگوی خواب را التیام می بخشد و نوعی درمان مفید بـه شمار میرود. بنابر این در طول عمر با دوستان و اعضای خانواده خود بخندید تا اضطراب و استرس را از خود دور کنید و خواب آرام تر و عمیق تری داشته باشید.

بهبود کیفیت خواب با خندیدن

تسکین درد

لبخند در واقع یک مسکن طبیعی بوده و عملکردی شبیه ان دارد. بنابر این افرادی کـه بیشتر قهقهه میزنند در مقایسه با افرادی کـه میانه خوبی با لبخند ندارند بـه طور معمول 10% بیشتر درد را متحمل میشوند. پس دز مناسبی از لبخند در سیستم فرد، اندوفین هاي‌ خوبی آزاد مي نماید کـه جهت کاهش درد در مقایسه با مورفین عملکرد بهتری دارد.

همچنین چرخه اسپاسم درد مشترک کـه مربوط بـه بعضی از اختلالات عضلانی می‌باشد با قهقهه هاي‌ مداوم از بین میرود. بنابر این زمانی کـه از دردهای جسمی مختلف رنج میبرید مقداری شوخ طبعی را بـه عنوان قسمتی از درمان در برنامه روزانه خود جای دهید.

تسکین درد با خندیدن

کنترل دیابت

بازرسی دیابت یکیدیگر از فواید لبخند محسوب می‌شود. زیرا با این رفتار ذاتی مقداری از انرژی توسط عضلات معده زمان خندیدن مصرف می‌شود. همچنین لبخند بـه دیابتی ها کمک کرده تا عارضه هاي‌ مختص رگ هاي‌ عروقی را از بین ببرد. پس افرادی کـه با دیابت نوع 2 دست و پنجه نرم می‌کنند بایستی در طول روز بـه مدت نیم ساعت بـه تماشای برنامه هاي‌ شوخ طبعانه بپردازند.

مطلب مرتبط: 50 ترفند شادی کردن که کاملاً علمی هستند

کنترل دیابت با خندیدن

محافظت از قلب

قطعا قلب یک عضله بـه شمار میرود و با انجام حرکات ورزشی قوی‌تر میشود کـه همین امر عملکرد ان را التیام می بخشد. پس قهقهه زدن هاي‌ طولانی و مکرر یک تمرین سالم جهت التیام و تقویت عضلات قلب محسوب میشود. زیرا پوشش درونی رگ هاي‌ خونی را بافتی تشکیل می‌دهد کـه بـه محض خندیدن منبسط می‌شود و جریان خون عروقی را افزایش میدهد.

همین امر نقش اصلی در کاهش خطر حمله قلبی و مبارزه با تصلب شرایین ایفا میکند. همچنین لبخند اثری آرامش بخش دارد و سطح فشار خون را پایین می آورد. در نتیجه با 15 دقیقه قهقه زدن در روز میتوان قلب خودرا سالم نگه داشت و مانع بروز مشکلات قلبی عروقی شد.

محافظت از قلب با خندیدن

پیشگیری از پیری زودرس

دز روزانه لبخند می‌تواند از پیری زودرس جلوگیری کند و چهره را جوانتر نشان دهد. زیرا زمانی کـه فرد لبخند میزند هم زمان از 15 عضله صورت استفاده میکند. همین امر جریان خون را نواحی مختلف صورت افزایش داده و ظاهر فرد را سالم تر و جوان تر بـه نمایش می‌گذارد. بنابر این یک خنده مطلوب می‌تواند سلامت عاطفی و جسمی را بـه طور معجزه آسای التیام بخشد.

زمانی کـه فرد سالم باشد مسلما در مقایسه با سن خود جوان تر بـه نظر می‌رسد. در نتیجه بـه جای خرید محصولات گرانقیمت برای جوان تر نشان دادن چهره خود بهتر اسـت دلایل بیشتری را برای لبخندهای از ته دل بیابید. البته پوست خودرا همیشه مرطوب و سالم نگه دارید تا از ایجاد خط خنده پیشگیری نمایید.

پیشگیری از پیری زودرس با خندیدن

مبارزه با افسردگی

افرادی کـه بـه طور مستمر از افسردگی کامل یا اختلال عاطفی فصلی «SAD» رنج میبرید، دلایل خنده را در زندگی روزانه خود پیدا کنید. طبق پژوهش هاي‌ انجام شده لبخند درمانی قادر بـه کاهش افسردگی در اشخاص مسن می‌باشد. زیرا قهقهه سطح هورمون هاي‌ مختص استرس را بـه اسانی کاهش داده و هورمون هاي‌ خوب و مطلوب را جای گزین می‌نماید.

بنابر این لبخند یک ذهنیت مثبت در فرد ایجاد کرده و نگرش وی بـه دنیای اطراف نیز بهتر می‌شود.پس افرادی کـه افسردگی، فرسودگی و استرس دارند بهترین استراتژی کـه می‌توانند از ان استفاده کنند همان لبخند اسـت. ناگفته نماند جهت نتیجه گیری باید بـه یک باشگاه کمدی پیوست.

مبارزه با افسردگی با خندیدن

تقویت سیستم ایمنی

افرادی کـه سیستم ایمنی خیلی ضعیفی دارند با دز خنده مناسب و منظم می‌توانند ان را التیام و تقویت نمایند. طبق پژوهش هاي‌ صورت گرفته لبخند می‌تواند تعداد سلول هاي‌ T و آنتی بادیهای ضد عفونت در خون را افزایش دهد و سیستم ایمنی را التیام بخشد.

زیرا هر چقدر سیستم ایمنی قویتر باشد بدن در برابر انواع بیماریها مقاومت بیشتری دارد. درنتیجه احتمال ابتلا بـه سرماخوردگی، سرفه و دیگر عفونت ها کمتر می‌شود. بنابر این روز خودرا لبخند آغاز کنید تا برای همیشه سلامت جسمی و عاطفی را تضمین نمایید.

تقویت سیستم ایمنی با خندیدن

افزایش انرژی

لبخند بـه جسم و ذهن هر فرد انرژی می بخشد. زیرا هنگام قهقهه زدن هوا از ریه هاي‌ فرد خارج شده و وی وادار اسـت کـه نفس هاي‌ عمیق تری نسبت بـه قبل بکشد. همین امر جریان اکسیژن را در اندام ها و عضلات بدن افزایش داده و انرژی بیشتری تولید مي نماید.

در حالت کلی افزایش انرژی بـه معنای التیام حافظه، خلاقیت و هوشیاری فرد اسـت. پس برای این کـه سطح انرژی فرد سالم نگه داشته شود بایستی ورزش بدنی را طور منظم انجام دهد و از جای دادن لبخند در برنامه روزانه خود غافل نگردد. البته یکی از فواید بارز خنده این اسـت کـه زندگی اجتماعی فرد را التیام می بخشد و برقراری رابطه را روان تر میکند.

مطلب مرتبط: فواید خندیدن برای قلب

افزایش انرژی با خندیدن

آیا خنده گونه ای احساس است؟

اکثر کارشناسان این رفتار ذاتی را گونه اي از احساسات بیان می‌کنند و ان را یک حس مسری می‌دانند. زیرا این احساس از شخصی بـه شخصی دیگر منتقل می‌شود. البته در مورد این کـه زمان خندیدن چه اتفاقاتی در بدن فرد رخ میدهد کماکان چیزهای ناشناخته زیادی وجود دارند.

اما پژوهشگران اطلاعات چندان دقیقی در مورد انها بـه دست نیاورده اند. طبق بیانیه مجله مشهور “Psychology Today” باوجود این کـه لبخند از ویژگی هاي‌ متمایز بشر می باشد اما اطلاعات مختصری در مورد مکانیسم و نحوه عملکرد ان در معرض اسـت. در حالت کلی مردم در موقعیت هاي‌ زیر تمایل بیشتری بـه خندیدن دارند.

  • آسان نمودن ارتباط با اطرافیان، افزایش صمیمیت و درک مردم
  • بـه دلیل معذب بودن یا خجالت کشیدن جلوی دیگران
  • بـه سایرین نشان داده کـه انها فکر کنند موضوع خنده دار اسـت.

آیا خنده گونه ای احساس است؟

آیا خندیدن نشانه خوشحالی است؟

بیشتر مواقع خنده در میان افراد شاد و شنگول رخ می‌دهد و این رفتار بـه اطرافیان نیز سرایت میکند کـه درنهایت آن ها را شاد مي نماید. بنابر این لبخند در بشر و نخستی سانان باعث ترشح اندورفین و دیگر مواد شیمیایی مختص “حال خوب کن” می‌گردد. سپس تقویت پیوندهای اجتماعی، افزایش انگیزه و کاهش درد را بـه دنبال دارد و سلامت عاطفی و روانی فرد را تضمین می‌کند.

البته خندیدن کالری را نیز می سوزاند و فرد بـه مرور زمان لاغری را تجربه میکند. پس زمانی کـه می‌خندید بـه طور طبیعی از جسم و روح خود در مقابل آسیب هاي‌ مخرب هم چون استرس محافظت مینمایید. زیرا لبخند از واکنش هاي‌ دفاعی و استرسی فرد هم چون “واکنش ستیز یا گریز” پیشگیری میکند.

آیا خندیدن نشانه خوشحالی است؟

جمع بندی

خنده بـه طور معجزه آسای سلامت جسم و روان فرد را تقویت می‌کند و وی قادر بـه برقراری روابط اجتماعی قوی‌تری خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده افرادی کـه اکثر اوقات میخندند از خوشبختی، احساس شادی، روابط اجتماعی بهتر و سیستم ایمنی قویتر برخوردار هستند. سپس با انواع بیماری‌ها و دردهای مزمن نیز مقابله میکنند. در حالت کلی لبخند با کاهش استرس بر عمر فرد افزوده و سیستم ایمنی را تقویت می‌نماید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت